Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Vec desetak godina idem nekoliko puta godisnje u Kinu i kad kazem Kinu ne misim samo na Sangaj i Peking nego i na nevidjene vukojebina. Vi ljudi (osim par ljudi na ovom forumu) nemate pojma u kakvim su uslovim ljudi tamo ziveli (ima ih jos i danas) u raznim zabitima, jednostavno to je tesko opisati recima. Ja to poredim sa nasim selima pod turskom vlascu. Pozitivna promena koja se dogodila vecini populacije je u principu prosla s najmanjim mogucim negativnim posledicama. Jednostavno nije bilo boljeg i pametnijeg puta od centralizovane i krute vlasti. Sve ostalo bi odvelo u haos svemirskih razmera. Pravi izazov je sada, kako uspeti da se odrzi ono sto je stvoreno.

Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sve je to lepo, ali ko ne moze da si priusti ni par zrna pirinca i zivi max 40ak godina zbog losih uslova zivota nema bas nesto vremena da uziva u pejzazima i mirisu prirode. Lako je nama da serendamo po forumima.Evo jedno grubo poredjenje.......da li kritikujes sarajlije zato sto su posekli parkove da prezive zime dok su ih nasi "oslobodioci" bombardovali 24h dnevno?

Edited by lo zingaro
Link to comment
Sve je to lepo, ali ko ne moze da si priusti ni par zrna pirinca i zivi max 40ak godina zbog losih uslova zivota nema bas nesto vremena da uziva u pejzazima i mirisu prirode. Lako je nama da serendamo po forumima.
A zbog cega ne moze da priusti i zivi tako?Priroda nije pejzaz, priroda je sve, ceo planetarni ekosistem. Koji se pretvara u beton i asfalt sa jedne strane i u pasnjake i monokulturne njive sa druge.Ove mape iznad su vec zastarele. Odrzanje postojece potrosnje vodi potpunom nestanku suma i upotrebljivog zemljista. A ljudi ne samo da hoce odrzanje ove potrosnje vec hoce jos vise da trose. Ne trcimo dovoljno brzo ka ambisu, mora jos brze. Edited by noskich
Link to comment

Naravno da nije pejzaz, to je samo slikovito receno. Ne ulazim uopste u diskusiju o tome da ono na sta ukazujes nije tacno, bilo bi glupo, potpuno si u pravu. Ali ovde ne pricamo o nekom selu ili gradu, pricamo o gotovo trecini covecanstav koje zivi u jednoj drzavi koja je pre nesto vise od deceniju bila skoro 90% u srednjem veku. Ne znam da li shavats kakav je poduhvat bio izvezsti milijardu ljudi iz koliba i gladi u danasnju Kinu u tako kratkom periodu? I ne vidim neku alternativu osim dalje gladi ili nekih medjuetnicih ratova i slicnih human rights sranja. Ponavljam, izazov je sta sada?

Link to comment

Ma moj povod da se javim je bilo ono tvojim komentarisanj "vidi sta rade jadnim seljacima, iz sela u grad......" Jednostavno ne znas o cemu pricas.... Odgovori mi ono za Sarajevo? Tu je sustina cele price.

Link to comment

zagadjenje jeste ogroman problem (sto nema veze sa seljacima iz emisije bbc), ali oni su vec poceli da izbacuju prljave pogone u inostranstvo. mislim da gore biti nece, ali sigurno ce trebati puno vremena da se procisti vaduh.posto je radna snaga sve skuplja u kini, a u nekim provincijama deficitarna, izbacuju oni i deo lake industrije. mozda sam spominjao ovde primer iz licnog iskustva, kada sam bio u fabrici gde gazda placa sezonske radnike da dzabalebare po teritorijii cekaju sirovine, inace bi ostao bez njih kada mu budu trebali. zakoni za zastitu zivotne sredine su sve stroziji i moraju se postovati. bice valjda poboljsanja, posto je fakat tesko za podnositi smog, posebno kod mene u pekingu.

Link to comment
Ma moj povod da se javim je bilo ono tvojim komentarisanj "vidi sta rade jadnim seljacima, iz sela u grad......" Jednostavno ne znas o cemu pricas....Odgovori mi ono za Sarajevo? Tu je sustina cele price.
Gde sam napisao to "vidi sta rade jadnim seljacima, iz sela u grad......"?Kakvo Sarajevo?
Link to comment
zagadjenje jeste ogroman problem (sto nema veze sa seljacima iz emisije bbc), ali oni su vec poceli da izbacuju prljave pogone u inostranstvo.
Nema tu inostranstva, zagadjenje ne poznaje imaginarne ljudske granice, stiglo je vec uveliko do pacifickih ostrva 2000 kilometara milja od ljudskih naseobina:http://www.youtube.com/watch?v=1SO89Bj2FvcVeci ekonomski rast - vece zagadjenje - veca populacija - manje resursa Edited by noskich
Link to comment
Evo jedno grubo poredjenje.......da li kritikujes sarajlije zato sto su posekli parkove da prezive zime dok su ih nasi "oslobodioci" bombardovali 24h dnevno?
Link to comment

Pa Kina valjda nema populacioni rast, nije ni prineti onim Kambodza/Indija/Banglades drzavama. Ako su im obezbedili da imaju WCe (ovim seljanima), i red je bio. Pristojan zivot uz odrzavanje populacije konstantnom, to je za postovanje.

Link to comment
Al' si našo poređenje...
Grubo ali tacno....i u jednom i u drugom slucaju se radi o instinktu prezivljavanja. Zato kazem, ono sto sam video u Kini pre deset godina jednostavno ne mozete zamisliti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...