Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Gledam malo FoxNews i najjaci utisak je "genijalno" resenje sa naoruzanim nastavnicima, dodatnim obezbedjenjem i metal detektorima na ulazima u skole.

 

Boli coveka zub, a on udara po jos jacim analgeticima. Zibar je za stiklice :(

  • +1 1
Link to comment

Malo je to, treba u škole instalirati i kule za stražare sa snajperima, opasati visokim zidovima sa bodljikavom žicom, one spot reflektore i po kojeg Apača koji stalno lebdi i par borbenih vozila. 

  • Haha 1
Link to comment
4 minutes ago, x500 said:

Gledam malo FoxNews i najjaci utisak je "genijalno" resenje sa naoruzanim nastavnicima, dodatnim obezbedjenjem i metal detektorima na ulazima u skole.

 

Boli coveka zub, a on udara po jos jacim analgeticima. Zibar je za stiklice :(

Baš htedoh da napišem.

 

Neki čak predlažu i deca da se naoružaju.

 

Gledala sam noćas lajv na CNN-u, još mi nije dobro.

  • +1 3
Link to comment

jel ta želja za posedovanjem

oružija zaostavština osvajanja zapada i kauboja i indijanaca. nestvarno mi je da u međuvremenu nije sazrela kritična masa koja će progurati amandman protivan onom o posedovanju

  • +1 1
Link to comment

@kud u maglu SimovićuMa taj amandman oni tako široko tumače, to je zapravo poziv/opravdanje da se odbrani dom od zavojevača, ugnjetavača i da svako ima pravo da se uhvati za oružje da odbrani dom, lokalna milicija od federalne vlasti, nije se mislilo na to da svaki Pera ili Džon u gaćama drži tri utoke a u podrumu bestrzajni top, u to je pervertiralo vremenom.

  • +1 2
Link to comment

U vreme kauboja i indijanaca kažu da uopšte nije bilo kao što smi mi gledali u filmovima :D Pri dolasku u gradić u nekoj vukojebini, običaj je bio da odeš kod šerifa i ostaviš mu na čuvanje sve što imaš od prangija i džebane, dobiješ priznanicu pa ti posle vrati kad se odlučiš da odeš. Ko nije poštovao, hapsilo ga i oduzimalo mu trajno sve što mu nađu.

 

Drugoamandmanska svetinja u ovom aktuelnom tumačenju je tekovina modernog doba i masovne proizvodnje ličnog naoružanja.

  • +1 1
Link to comment

https://www.google.com/amp/s/www.inquirer.com/philly/columnists/helen_ubinas/20160614_Ubinas__I_bought_an_AR-15_semi-automatic_rifle_in_Philly_in_7_minutes.html%3foutputType=amp

Tekst iz 2016, nakon tragedije u Orlandu.
Dan nakon zločina AR-15 puška je na polici kao the gun of the week. Isto oružje je korišteno i sada kao i u prethodnoj pucnjavi u osnovnoj školi Sandy Hook. Dakle, ušetaš u radnju, daš vozačku i za 7 minuta si vlasnik polu-automatske jurišne puške za koju se legalno mogu uzeti magazini visokog kapaciteta a ista se vrlo lako može modifikovati u potpuno automatsku pušku. Potpuno šizofrena država, ovo su neverovatne stvari. Neću zaboraviti video klip likova dal iz nekog Viskonsina ili slične pripizdine kako u supermarket idu sa raznim oružjem preko ramena... zlu ne trebalo a i valja se onako domaćinski. Nikad ne znaš kad neko od raznoraznih neprijatelja može da iskoči.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment
18 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

jel ta želja za posedovanjem

oružija zaostavština osvajanja zapada i kauboja i indijanaca. nestvarno mi je da u međuvremenu nije sazrela kritična masa koja će progurati amandman protivan onom o posedovanju

Po meni, potreba za posedovanjem oruzja je lazna nada i lazna sigurnost da covek moze da se odbrani. Ljudi se plase za svoju bezbednost i misle, verovatno sa pravom, da sistem ne moze da ih zastiti. Zato zele da oni kontrolisu svoju bezbednost.

To je samo igra strahovima i naravno velika igranka za one koji proizvode i prodaju oruzje.

 

  • +1 5
Link to comment
3 hours ago, Poludziber said:

Sad citam da u Teksasu mozes da kupis pusku sa 18 godina a pivo tek sa 21. 

 

bolje dete sa masinkom nego pijano dete sa masinkom

Link to comment
 
bolje dete sa masinkom nego pijano dete sa masinkom
Pijano dete će da se slupa sa tatinim kamionetom u prvoj krivini i neće ni upotrebiti kupljenu municiju, ili će pucati kao štreberski gušter na poligonu. Oružana industrija počiva na tom principu, što više (ubitačnih) pucnjava to više reklame i naknadne prodaje za njih. Kakav odnos/razliku ima ta "civilna" sa vojnom industrijom to da mi je znati. Jebo im pas mater.


Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

jel ta želja za posedovanjem

oružija zaostavština osvajanja zapada i kauboja i indijanaca. nestvarno mi je da u međuvremenu nije sazrela kritična masa koja će progurati amandman protivan onom o posedovanju

 

3 hours ago, James Marshall said:

@kud u maglu SimovićuMa taj amandman oni tako široko tumače, to je zapravo poziv/opravdanje da se odbrani dom od zavojevača, ugnjetavača i da svako ima pravo da se uhvati za oružje da odbrani dom, lokalna milicija od federalne vlasti, nije se mislilo na to da svaki Pera ili Džon u gaćama drži tri utoke a u podrumu bestrzajni top, u to je pervertiralo vremenom.

Ma ima tu svega.

 

Kao i kod nas po pasivnim gorstackim krajevima (CG,Sanzdak, BiH, Krajine) imas ljubav prema oruzju kao takvom*. Onda imas tu i prakticni element, jer su SAD, izuzev obala, rijetko naseljen kontinent gdje su lov i samobrana sastavni dio zivota. Jer kad udje medjed ili nasilni provalnik u dvoriste, a najblizi pomocinik serifa sat vremena voznje, naoruzanje u kuci i za pojasom je "pod mus". A kao i kod nas, cesto su ljubavi i prakticnost isprepleteni. Lov  je i dalje velika tradicija, cak i u krajevima koji su sad vec veoma ekonomski razvijeni, kao recimo Wisconsin i Minnesota ( glasaju D).  Na primjer, u nasim fabrikama u WI kad pocne sezona lova na jelene, ne mozes nakupiti radnika, jer svi odose u lov. Oko pocetka lovne sezone ljudi prave planove za godisnji odmor godinu dana unaprijed. Jos jedna anegdota: tu su se dobro uklopili ex-YU, ali i Azijci. Ovaj je recimo u svadji u lovu PAP-ovkom ubio 6 ljudi

 

Dalje, skorasnji dogadjaji (CV-19, rasni nemiri) su ogolili svu nefunkcionalsnot drustva, a posebno u velikim gradovima i sada imas nov fenomen da su najveci kupci i najbrze rastuci segment kupaca, zene, manjine i demokrate. Ovo znam iz zvanicnih podataka, a i iz anegdota iz prve ruke koje mogu da nabrojim. Takodje relativno novi fenomen je militarizacija drustva kroz (izmedju ostalog) glorifikaciju oruzanih snaga, uklj. i policiju koja stimulise interes za naoruzanjem i promovise rjesavanje sporova kroz nasilje.

 

Tu je i dakako istorijska zaostavstina u vidu tzv. fronteier/pioneer duhu, gdje se prije svega oslanjas na sebe i familiju, a tek onda na drzavu, i tu je i pripadajuci 2nd ammendment. Drzava nema eksluzivno pravo ili monopol na silu, naprotiv. Pojedinac je tu da drzavu obuzda ako neopravdano ogranicava slobodu pojedinca, i prema drzavi, a pogotovo saveznoj, se gleda sa podozrenjem. Rubie Ridge, Oklahoma City bombing, Bundy standoff su primjeri toga.

 

I na kraju imas motiv profita, kao sto je WP vec spomenuo, i onda to sve skupa ima svoju politicku artikulaciju kroz NRE i slicne grupe.

 

Jaka kulturno-ideoloska podloga X motiv profita X odlicna organizacija = snazan politicki uticaj 

 

* taj sam i sam, da se odmah izjasnim

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

 

Izvini, ali sa strane svo to pozivanje na slabu naseljenost i pionirstvo zvuči kao mazanje očiju, što i jeste. U Australiji koja je još manje naseljena i ima još veću izolovanost je momak sa blago rečeno mentalnim problemima 1996. za kratko vreme u restoranu ubio 35 ljudi i ranio preko dvadeset (koga interesuju detalji ima gugleta, odskoro ima i film Nitram). Momentalno je konzervativna vlada donela zakone o ograničavanju i otkupu oružja trenutno u posedu. Između ostalog (najbitnije je smanjenje smrtnosti od vatrenog oružja, koga interesuje statistika ovde) to je godinama kasnije dovelo da se beli supremacista Tarant iseli na Novi Zeland i svoj masakr pre nekoliko godina izvede u Krajstčerču, što je opet dovelo do momentalnog ograničavanja posedovanja oružja na Novom Zelandu, ovog puta od njihove leve vlade. Stiv Ker je u pravu na onoj konferenciji za štampu pred utakmicu, situacija oko naoružanja u SAD je posledica bezdušne eksploatacije straha od strane jednog nitkovskog kulta koji je postala Republikanska stranka (sebičnost se za njih podrazumeva po definiciji). "Sve je to isto", jeste ali onome ko je ili pokvaren ili glup, treće nema.

 

SaE

  • +1 5
Link to comment
10 minutes ago, Gojko & Stojko said:

 

Izvini, ali sa strane svo to pozivanje na slabu naseljenost i pionirstvo zvuči kao mazanje očiju, što i jeste. U Australiji koja je još manje naseljena i ima još veću izolovanost je momak sa blago rečeno mentalnim problemima 1996. za kratko vreme u restoranu ubio 35 ljudi i ranio preko dvadeset (koga interesuju detalji ima gugleta, odskoro ima i film Nitram). Momentalno je konzervativna vlada donela zakone o ograničavanju i otkupu oružja trenutno u posedu. Između ostalog (najbitnije je smanjenje smrtnosti od vatrenog oružja, koga interesuje statistika ovde) to je godinama kasnije dovelo da se beli supremacista Tarant iseli na Novi Zeland i svoj masakr pre nekoliko godina izvede u Krajstčerču, što je opet dovelo do momentalnog ograničavanja posedovanja oružja na Novom Zelandu, ovog puta od njihove leve vlade. Stiv Ker je u pravu na onoj konferenciji za štampu pred utakmicu, situacija oko naoružanja u SAD je posledica bezdušne eksploatacije straha od strane jednog nitkovskog kulta koji je postala Republikanska stranka (sebičnost se za njih podrazumeva po definiciji). "Sve je to isto", jeste ali onome ko je ili pokvaren ili glup, treće nema.

 

SaE

Izvini ti, ali ja pricam o Americi, a ti ne. To sto ima nekih slicnosti izmedju dvije drzve, ne znaci da su one iste.  

 

A to sto su R zajahali tu agendu nikako ne osporava ono o cemu ja pisem. Ja ne kazem da nije moguce stvari vratiti u normalu, vec govorim o mom vidjenju stvari onkavih kakve jesu sad. I mislim da imam bolji uvid od tebe.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Peter Fan said:

Izvini ti, ali ja pricam o Americi, a ti ne. To sto ima nekih slicnosti izmedju dvije drzve, ne znaci da su one iste.  

 

A to sto su R zajahali tu agendu nikako ne osporava ono o cemu ja pisem. Ja ne kazem da nije moguce stvari vratiti u normalu, vec govorim o mom vidjenju stvari onkavih kakve jesu sad. I mislim da imam bolji uvid od tebe.

Naravno da ne znači da su iste, i naravno da imaš bolji uvid u situaciju od mene. Ali to i dalje ne znači da nisi oguglao na tu svakodnevicu i prihvatio ono što ti se servira svakog dana. Ja sam bio na skupu svoje firme na Srednjem zapadu 2016. kada je bilo masovno ubistvo u diskoteci u Orlandu, nisam mogao da verujem kada nam je dan ili dva kasnije jedan inače vrlo racionalan kolega iz Bostona (da je iz Teksasa pa 'ajde) objašnjavao kako nema potrebe za ograničavanjem posedovanja naouružanja jer u SAD pogine godišnje više ljudi kao posledica korišćenja mobilnog telefona tokom vožnje nego u masovnim pucnjavama. Izgledalo mi je da će jedan inače temperamentan kolega iz Irske da ga zapuca u glavu.

 

SaE

Link to comment
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...