Jump to content
IGNORED

Sweden


Tolaa

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tolaa

    33

  • Mil@n

    16

  • I*m with the pilots

    15

  • Kampokei

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Šta mi je trenutno najpovoljnija opcija za dolazeća plaćanja u Švedskoj/Danskoj?

 

Imam Visa Inspire karticu i Visa Internet karticu, obe kod Intese. Visa Electron nemam, a ni vremena da je dobijem.

 

Link to comment

 

Šta mi je trenutno najpovoljnija opcija za dolazeća plaćanja u Švedskoj/Danskoj?

 

Imam Visa Inspire karticu i Visa Internet karticu, obe kod Intese. Visa Electron nemam, a ni vremena da je dobijem.

 

 

 

plaćaj Visa Inspire karticom. ne podiži novac na bankomatu već uvek plaćaj karticom

Edited by maheem
Link to comment

Ne znam, ja imam i devizni račun, ali mi Intesa Online pokazuje da je Visa Inspire vezana za dinarski račun.

 

Šta u tom slučaju, da menjam EUR u SEK/DKK tamo na licu mesta ili da plaćam debitnom dinarskom?

Link to comment

Vidi u banci kako ce ti vršiti konverziju tj. po kom kursu ako budes plaćao karticom.

Ako budeš menjao novac u menjačnicama platićeš ili procenat (5-10%) ili fixnu sumu (oko 5€) za tu uslugu. Znači fixno je bolje :) U DK nema menjačnica na svakom ćošku (aerodrom i centar), u manjim mestima se može desiti da nemaš gde zameniti novac tako da ti je najpametnije da odmah pri dolasku zameniš dovoljno novca ako ćeš nositi evre.

Ne znam za dinarsku karticu ali je devizna kartidžona mnogo bolja od keša tamo.

Link to comment

Konverziju rade po bančinom™ kursu i to, bojim se, duplu - SKK/DK u EUR, pa EUR u RSD.

Videću još šta mi je najpametnije, ali mislim da će nedostatak kreditne kartice sad doći na naplatu.

 

S obzirom da nema danskog topika, a od Malmea nas deli samo most, baci neku preporuku za 4 dana u Malmeu/Kopenhagenu.

U planu su Christiania, Nyhavn, možda Louisiana Museum.

Je l' postoji neki all-you-can-eat ili nešto slično pristupačno, a da je u "širem centru" grada?

Edited by Kreuz
Link to comment

Ako jos nisi otisao kupi SEK i DKK u nasim menjacnicama. Kad sam ja isao u Svedsku pre par godina bio je povoljniji kurs u Beogradu, a i tamo su imali jajarsku foru da pored kursne razlike uzimaju i proviziju, pa im das 100 evra, a oni ti razmene 95, a 5 uzmu za uslugu menjanja.

Link to comment

Hvala, Delija67.

 

Imam još par dana, videću koliko ovde mogu da dobijem za EUR, a koliko tamo.

Mislim da je fee koji tamo uzima Forex (navodno najpovoljniji) fiksni, tj. da tih 5 EUR uzimaju bez obzira na sumu koju menjaš.

 

 

Link to comment

Ne znam da li je tacno, ali videh ovo pre par dana:

 

https://www.theguardian.com/business/2016/jun/04/sweden-cashless-society-cards-phone-apps-leading-europe

 

“I don’t use cash any more, for anything,” said Louise Henriksson, 26, a teaching assistant. “You just don’t need it. Shops don’t want it; lots of banks don’t even have it. Even for a candy bar or a paper, you use a card or phone.”

 

Swedish buses have not taken cash for years, it is impossible to buy a ticket on the Stockholm metro with cash, retailers are legally entitled to refuse coins and notes, and street vendors – and even churches – increasingly prefer card or phone payments.

Link to comment

Swedish buses have not taken cash for years, it is impossible to buy a ticket on the Stockholm metro with cash

 

Htela sam bas da spomenem, kada sam bila u Geteborgu, automati u gradskom prevozu su primali samo kartice. Na trajektu do ostrvca nas je docekao covek sa aparatom za kartice u ruci, i kada smo hteli da platimo parama koje smo izgleda bezveze menjali, rekao je da bi radije primio karticu, ako nama ne cini preveliki problem. I u principu je definitivno ispalo bolje placati karticom jer su nam banke racunale dobar kurs.

Ja se secam da mi je sef rekao, kako je citao negde, da je to forsiranje kartica vec duze na snazi i, izmedju ostalog, pokusaj da se smanji prodaja droge.

Link to comment

S obzirom da nema danskog topika, a od Malmea nas deli samo most, baci neku preporuku za 4 dana u Malmeu/Kopenhagenu.

U planu su Christiania, Nyhavn, možda Louisiana Museum.

Je l' postoji neki all-you-can-eat ili nešto slično pristupačno, a da je u "širem centru" grada?

Louisiana je skoro sat vremena vožnje od CPHa, odličan muzej. U centru je National Gallery i Ny carlsberg Glyptotek, ulaznica nije skupa i uvek imaju dobre postavke.

U cphu je najbolje da iznajmiš bajk i provedeš dan na njemu, možda čak i da ga iznajmiš na ceo period koliko ćeš biti tamo. Bajk možeš iznajmiti na ulici (karticom) ili u rent a bike radnjama gde možeš platiti i kešom i izabrati bolji bajk.

Blizu Nacionalne galerije je botanička bašta i Rosenborg park aka King's Garden. Od parkova preporučujem i Frederiksberg Gardens, velik i prelep, a u Fælledparken idi ako imaš ekipu za frizbi, fudbal ili ako nosiš skejt sa sobom.

Overi Tivoli zabavni park, jeste udarac po džepu al super je provozati se rolerkosterima i ostalim spravama za mučenje. Isplati se kupiti komplet ulaznicu koja ti omogućuje neograničen broj svih vožnji. Možeš se provozati brodićem po kanalu kada stigneš a sledeći dan iznajmiti kajak za taj ugođaj (kayak republic) ali ponoviću bajkom je najveći ugođaj razgledati cph. Obiđi bajkom i drvenu plažu na kraju dugačke Amager plaže. Ako vreme dozvoli okupaj se. Stotinjak metara od te drvene plaže se nalazi akvarijum Den Bla Planet, koji je u društvu super al ako si sam možda možeš i da ga preskočiš. U svakom slučaju napravi plan i čekiraj cene ulaznica za svaku zajebanciju jer cene uopšte nisu friendly izuzev za galerije i muzeje. Overi Kristijaniju i provozaj se bajkom oko nje, tu ti je i zgrada opere koju doduše možeš videti i sa druge strane koja je prepuna turista jer se tu nalaze lepa crkva Frederiks aka Marble Church (iza nje u nekoj od ulica imaš lepu malu rusku crkvu sa zlatnim kupolama :D), kraljičina zimska rezidencija sa sve pripadujućim trgom, a kej dalje vodi ka jebenoj Maloj sireni. A na strani opere ako produžiš dalje možeš videti kraljevski jedrenjak, nuklearnu podmornicu i nešto vojnih brodova a kad se vraćaš prema mostu imaš veliko mesto copenhagenstreetfood.dk, sa više od 30ak štandova. Overi, mislim da ćeš tamo naći klopu za 10ak ili nešto više evra što je neki prosek za fast food u dk. veoma blizu je i restoran Noma, restoran koji je, ako se ne varam, četiri puta proglašavan za najbolji na svetu. Slikaj se pored njega, samo to i možeš :D

Ako te zanima kopanje po gramofonskim pločama provozaj se do Norrebro i Frederiksberga, ne znam kakva te muzika zanima ali u koju god radnju upadeš reci šta te zanima i svi će ti pomoći i dati dalje upute gde da ideš. Moj favorit je Good Life, mala radnja sa super izborom jazza, soul, funka i world mjuzika, gazda Kasper je super lik i tamo možeš popiti kafu i pojesti sendvič (ponekad i čorbu) po ok ceni.

 

Što se tiče jeftine hrane tu ti ne mogu nikakav savet dati sem da se hraniš kod turaka ili azijata, siguran sam da ćeš veoma lako izguglati neki vodič za to (http://virtualwayfarer.com/where-to-eat-in-copenhagen-for-less-than-100-dkk/). Ja sam svega nekoliko puta jeo kada me je muka naterala kod različitih turaka i kolko se sećam neki roštilj obrok sa krompir/riža prilozima i salatom je 80ak dkk. Sa porodicom smo uvek nosili pripremljenu hranu jer možeš praviti piknik gde god hoćeš a ujedno i da uštediš ulaznice za neku zabavu ili rentiranje bajkova, ili štogod drugo. Pivo ti je oko 7€ u centru, u noćnim klubovima ide od 10 pa naviše, tako da ako si pivopija preporučujem ti da ga kupiš u radnji i piješ na ulici/keju/parku, nećeš biti sam u tome, veruj mi :)  Pekare nisu jeftine ali overi jer su peciva fantazija. Peciva su odlična i po marketima.

 

Instaliraj neku aplikaciju sa mapama koje rade offline ako nećeš imati danski sim card (možeš instalirati Here aplikaciju pa skinuti mape za dansku da ti rade offline) ili pak old school papirnu mapu koju možeš pokupiti za dž na aerodromu. Cph ima velik centar koji je lak za snalaženje. Napravi neki plan guglanjem, sedi na bajk i uživaj u arhitekturi i atmosferi, usput ćeš neplanski otkriti lepe i zanimljive stvari

Edited by maheem
Link to comment

Ne znam da li je tacno, ali videh ovo pre par dana:

 

https://www.theguardian.com/business/2016/jun/04/sweden-cashless-society-cards-phone-apps-leading-europe

 

“I don’t use cash any more, for anything,” said Louise Henriksson, 26, a teaching assistant. “You just don’t need it. Shops don’t want it; lots of banks don’t even have it. Even for a candy bar or a paper, you use a card or phone.”

 

Swedish buses have not taken cash for years, it is impossible to buy a ticket on the Stockholm metro with cash, retailers are legally entitled to refuse coins and notes, and street vendors – and even churches – increasingly prefer card or phone payments.

 

Poprilicno tacno, osim sto je moguce platiti kartu za metro kesom, ali ne na automatu, nego na salteru. Kes ne pamtim kad sam imala kod sebe ili koristila. 

 

@Kreuz: Sto se tice all-you-can-eat u Kopenhagenu, ja sam bila u nekom grckom pre par godina, odlicna hrana bila, u centru negde, pitacu ove sto su bili sa mnom da li se secaju gde tacno. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...