Jump to content
IGNORED

Sweden


Tolaa

Recommended Posts

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tolaa

    33

  • Mil@n

    16

  • I*m with the pilots

    15

  • Kampokei

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dužina zime me ne bi tangirala jer bih ostao kratko (ako bih otišao), tako da ostaje ovaj problem sa temperaturom i kratkom obdanicom.

 

Kako to izgleda, konkretno? Izađe sunce u 12 a zađe u podne? Nije baš tako, naravno, ali koliko može da bude smetnja ako se ide na nedelju dana?

 

Samo da uđe u zapisnik da severnije od Varšave nisam išao, tako da bi mi bilo zanimljivo da osetim i tu vrstu promene.

Nemoj da te briga za bilo šta, samo idi, kada već možeš. Štokholm je, verujem, neuporedivo lepši u letnjem periodu, u junu na 25c kada sam ja bio je pravi mali raj na zemlji, ali zabavićeš se i ovako.

Link to comment
  • 4 months later...

Ajd da probam.

 

Od 15. aprila sam na severu Svedske, grad Skelleftea. Idem poslovno, ali cu uhvatiti 2 vikenda tamo. Da li neko ima neku ideju sta tamo moze da se vidi u nekoj blizoj okolini. Malo sam guglao i uglavnom su im aktivnosti vezane za sneg, a u ovom periodu ga verovatno nece biti.

Link to comment

odes na pecanje, u svedskoj se lepo peca, pastrmka, stuka,

 

vidim protice neka reka kroz grad..sigurno neko od poslovnih partnera moze da ti nadje stap i tako..bi ja ;)

Link to comment

Mozes na hokej ako te zanima, Skellefteå AIK je najbolji svedski klub, sampioni prosle i pretprosle sezone, a sad igraju polufinale playoff-a u kom vode 2-0, tako da bi trebalo da igraju finale bas kad ti budes tamo. Pretpostavljam da bi poslovni partneri mogli da ti nabave karte. 

 

Kajak ture su super, samo ne znam da li to ima samo leti ili je vec moguce sredinom aprila. U svakom slucaju, sta god da radis napolju, neces pogresiti, posto je priroda na severu Svedske :Hail:

 

Raspitacu se malo kod nekih severnjaka sta ima da se vidi, pa pisem. Steta je sto ides bas u ovo doba, pa nema bas ni zimskih ni letnjih aktivnosti.

Link to comment

Ajd da probam.

 

Od 15. aprila sam na severu Svedske, grad Skelleftea. Idem poslovno, ali cu uhvatiti 2 vikenda tamo. Da li neko ima neku ideju sta tamo moze da se vidi u nekoj blizoj okolini. Malo sam guglao i uglavnom su im aktivnosti vezane za sneg, a u ovom periodu ga verovatno nece biti.

 

iznajmi auto, naravno pod uslovom da volis da vozis i volis prirodu. prilicno je nestvarno lepa svedska priroda, neki delovi jako lice na US midwest in a good way a vikendom vole razni simpaticni ludaci da se razmile po drumovima pa ces videti kabrio kadilake i pontijake iz 50-tih, horde harli dejvidson ludjaka, svi raspolozeni da se tih par sati provedu najbolje u zivotu.

 

guglaj "raggare", to je ozbiljna stvar.

 

e i ono sto je super sto po tim putevima, narocito ako si blizu obale mozes naleteti na jako simpa neka ugostiteljska mesta koja ne retko umeju da budu pri nekoj zanimljivoj proizvodnji, tipa prerada lososa gde se dime na razne nacine, pa onda ima kao neki kiosk gde mozes to da pazaris i da jedes na licu mesta, isto tako i piva.

 

meni to prva stvar koja pada napamet posto mi je to najimpresivniji utisak iz svecke, ostalo neko ko vise zna taj rejon u kome se kreces.

Link to comment

Ja sam nesto guglao da nadjem neki vidikovac ili tako nesto odakle bi se dobro videla polarna svetlost, ako se ukaze prilika. Sve sto sam nasao je na po 300km udaljeno, ali cu se raspitati kod ovih mojih jos.

 

Za hokej su mi vec nagovestili da svi to gledaju, pa cu sigurno na neku tekmu. Sto kaze Tola, steta sto je ovo neko vreme izmedju, pa nit je za pesacenje neko, a nije ni za snezne aktivnosti.

Link to comment

E, za pesacenje jeste, ovde se pesaci i vozi bajk cele godine, hladnoca, sneg, kisa, nema to nikakve veze. Temperatura ce ti biti verovatno oko 8-9 stepeni, ponesi neke dobre cipele/patike za hodanje i jaknu, i imas suma i jezera koliko hoces, a i obala ti je blizu. Bicikl mozes da iznajmis, ima i staza po sumama i brdima, pa ako volis, uzivaces. A te sume i brda su ti prakticno svuda, ne moras cak ni da se udaljavas mnogo iz grada. 

Link to comment

e ja baš htedoh da kažem da sigurno može negde da se hajkucne :), bar malo, ili/i vozi bicikl (što bih ja svakako radila, mislim obe aktivnosti)

Edited by Hjortron
Link to comment

Ja sam nesto guglao da nadjem neki vidikovac ili tako nesto odakle bi se dobro videla polarna svetlost, ako se ukaze prilika. Sve sto sam nasao je na po 300km udaljeno, ali cu se raspitati kod ovih mojih jos.

 

Za hokej su mi vec nagovestili da svi to gledaju, pa cu sigurno na neku tekmu. Sto kaze Tola, steta sto je ovo neko vreme izmedju, pa nit je za pesacenje neko, a nije ni za snezne aktivnosti.

 

super drugarica je zivela godinama u Luleu, videcu ti dal ima nesto bitno da se vidi i radi u tom delu do 15 aprila

Edited by MancMellow
Link to comment

Zaboravih za polarnu svetlost... a mozes i ti da zaboravis, Behemothe. :) Skellefteå jeste sever, ali je ipak previse juzno od polarnog kruga da bi mogao da se nadas polarnoj svetlosti, jer je cak i u sred zime slaba i to ako se potrefe svi uslovi, a u aprilu nema nista od toga. 

Link to comment

Zaboravih za polarnu svetlost... a mozes i ti da zaboravis, Behemothe. :) Skellefteå jeste sever, ali je ipak previse juzno od polarnog kruga da bi mogao da se nadas polarnoj svetlosti, jer je cak i u sred zime slaba i to ako se potrefe svi uslovi, a u aprilu nema nista od toga. 

Pretpostavljam da nema nista od toga, mozda ako se ode jos malo severno, negde sam procitao da u/oko Porjusa ima neki vidikovac ili sta vec, odakle se moze videti.

Link to comment
  • 7 months later...

Sta ocekivati od vremena (= sunca) u Geteborgu u decembru? Na Vikipediji stoji da je decembar kisovit (16 dana u mesecu prosek), hladan (-2 do 3), mada bi trebalo da ima meksu klimu od npr. Stokholma zbog golfske struje, i da (nazalost po mene) dan traje samo 6h. Vidi se da ne znam nista o Skandinaviji (nigde nisam bila do sad), kada sam ocekivala sneg u decembru, a ne glupavu kisu.

 

Ako imate neke posebne preporuke za Geteborg, moze i za blizu okolinu, razmisljamo da odemo na 4-5 dana, bez neke velike agende - u pitanju je poseta rodjaku koji se skoro preselio i trosenje preostalih dana od odmora. Mozemo da ostavimo i za neki lepsi period tokom iduce godine, ako je decembar bas katastrofa.

Link to comment

Nisam bila u decembru u GBG, ali sad, na nekih 150 km istocno od njega, dan vec traje samo 7-8 sati, svane oko 8, krene da se smrkava oko 16, u decembru sigurno 6 maksimalno. Sto i nije tako strasno ako ima snega. Ako ces da ides u decembru, idi u nekom periodu pred Bozic i NG, atmosfere radi, a i ima vise sanse za sneg, posto su trenutno temperature dosta iznad uobicajenog za ovo doba godine. Gde god sam ja bila u SWE u decembru, bilo je zatrpano snegom. Sad gledam neki svedski meteoroloski sajt, kaze u GBG 15 dana kisa, u STHL 18, sto mi je bilo bas cudno, jer je uglavnom sneg. Onda pogledam neki sever, tamo 20. Ukapirah da se to odnosi na sve padavine, ne samo na kisu, tako da mozes da ocekujes sneg. :) 

 

A grad je lep, ima sta da se vidi i radi za par dana. Meni je super bila voznja brodom na okolna ostrva (Skärgård) ili oko njih, ali ne znam bas u decembru... :) Ne znam kakva su ti interesovanja, sta te zanima da vidis i radis. Napisi, onda cu da smislim sta da ti preporucim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...