October 1, 2025Oct 1 Izdavačka kuća Geopoetika neće učestvovati na Sajmu knjiga ove godine. Razumni i umereni zahtevi izdavača o datumima i troškovima ignorisani su. Odluka koju smo doneli i laka je i teška. Prvi put od 1994. godine Geopoetika neće učestvovati na Sajmu knjiga. Naša izdavačka kuća deo je kulturne scene Srbije, koja se sistematski urušava i mi niti možemo niti želimo da pod ovim uslovima i na ovaj način učestvujemo na Sajmu knjiga, prevashodno iz moralnih, ali i iz poslovnih razloga.U narednom periodu potrudićemo se da naši verni čitaoci ni na jedan način ne budu oštećeni našim neučešćem na Sajmu i ponudićemo vam mogućnosti da najbrže, najjednostavnije i najpovoljnije dođete do naših naslova.Pratite naše profile na mrežama i uskoro saznajte šta vam to spremamo.Vaša Geopoetika Edited October 1, 2025Oct 1 by msv
October 3, 2025Oct 3 NOVA portal"Povlačenje sa Sajma knjiga predstavljalo bi predaju u na...Članovi najvećeg strukovnog udruženja, koje okuplja više od stotinu izdavača i knjižara - UIKS odlučilli su da učestvuju na predstojećem, 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga.Pardon my French, ali jebem vam mater bednu.
October 3, 2025Oct 3 Proseravanje, saopštenje sastavljeno da probaju da se odbrane od neminovne ćaci etikete.Posebno važi za Lagunu i Vulkan, njima zaista nikakav sajam nije potreban, imaju maltene monopol mrežu knjižara u državi.
October 3, 2025Oct 3 Laguni i Vulkanu sajam nije potreban, tačno, ali malim izdavačima jeste.Evo Ghoulovog razmišljanja sa FB:evo nekih misli povodom predstojećeg sajma knjiga.prvo, naglašavam, ovo su LIČNI MOJI stavovi, a ne zvanični orfelinovi.orfelin je, kao i svi drugi, inicijalno planirao da ide na sajam, i računao na njega kao dehidrirana osoba na čašu vode usred pustinje, ali da li će na kraju da učestvuje, ili će da ga bojkotuje, još se ne zna, tj. nije prelomljeno.odluka nije laka.ono što jeste lako, to je da se po internetima šire mimovi i izjave tipa „ko ide na sajam, taj je ćaci; ko ne ide, taj je junak novog doba!“meni se javlja da su mnogi mali i srednji izdavači u poziciji da će se kajati i ako odu i ako ne odu na sajam. ako odu, biće „ćaci“. saučesnici šešelja. „daju legitimitet režimu.“ itsl.ali, ono što mimadžije ne znaju ili ne razumeju: mnogi koji reše da iz principa bojkotuju, ozbiljno rizikuju da već u novembru ili decembru principijelno stave katanac na firmu i odu u prevremenu penziju, ili ako su mlađi, u neku drugu delatnost.ono što mimadžije i onlajn-podržavaoci bojkota ne znaju ili ignorišu: nije bilo otkupa za biblioteke ove godine, sem za poneke ćiriličare; nije bilo podrške izdavačima, sem ćacijima; nije bilo salona stripa, za strip izdavače; sve pare namenjene za kulturu ove godine otišle su za autobuse i sendviče ćacijima. to znači da gomila prihoda na koje se svake godine računa – ove zle godine nije došla.uz to, prodaja i privreda su tokom čitave godine u nokdaunu, prodaja knjiga i stripova je kod većine izdavača pala za 25-40%, te je za privatničke kuće (a 99% izdavača zavise sami od sebe) ovaj sajam kakva-takva šansa da se godina kako-tako izvuče, ili bar ublaži inače žešći krah…da li ovime impliciram da se meni na ovakav podeljeni polusajam ide? NE.da li ovime polunagoveštavam da će orfelin ipak ići? NE. bukvalno nemam pojma šta će odlučiti. a njegove su te desetine iljada evra uložene u knjige za sajam koje su sad pod znakom pitanja, nisu moje; neće meni (a ni internet-mimadžijama) država nemilosrdno svakog meseca da šalje poreze, doprinose, akcize, kurce-palce, nego će njemu, prihodovao on ili ne, pa se zato suzdržavam od saveta...samo velim, ne žurite da se bacate kamenjem ili govnima po izdavačima.ovaj ogavni zlikovački toxični režim ih je doveo u skoro bezizlaznu situaciju – doslovno u tamni vilajet: šta god da odluče, kajaće se.ko ode na sajam, kajaće se zatrpan govnima i bojkotom dela ogorčenih čitalaca.ko ne ode na sajam, kajaće se trljajući glavu kako da vrati više desetina hiljada evra dugova.zato, ako osećate neki hejt, i želju za kažnjavanjem, usmerite ih na huljistički režim, a ne na izdavače.i nemojte mi samo šerovati tu glupost: „ajde da svi kupimo po neku knjigu ovih što bojkotuju, a da nadalje ignorišemo i kenselujemo ove što idu na sajam.“ na taj apel ne bi se javilo ljudi ni za 1000 e prihoda, a ovde govorimo o više desetina iljada…stanje je neveselo i složeno, a ljudi vole crno-bela i prosta rešenja gde će jednim klikom ili šerom sebi da umire savest i stvore ideju da su nešto ispravno uradili.jedina poenta ovog posta je da ukaže da stvari NISU crno-bele, da su užasno složene, i da bojkot za mnoge manje izdavače znači ili KRAJ priče, penzija, ćao nema više, ili ozbiljne dugove koji će im usporiti ili onemogućiti delatnost na ko zna koliko vremena…Lično mislim da je bojkot greška, ne samo iz navedenog razloga.
October 3, 2025Oct 3 Orfelin, za moj ukus i trenutna interesovanja, izdaje najbolje knjige, kako po sadržaju, tako i po kvalitetu štampe.
October 3, 2025Oct 3 Postoji sijaset nacina kako mogu da rese taj: "ko ide kajace se, ko ne ide kajace se jos vise" rebus. Npr da organizuju sopstveni sajam koji ne bi ulazio u sporni datum (vec se desavalo ranije u domu omladine npr) ili da se izdzekiraju i prvog novembra organizuju neke mobilne standove u Novom Sadu itd itd, ali sve to zahteva da se ne ide linijom manjeg otpora jbg.
October 3, 2025Oct 3 Author Cinjenica je da su svima problem pare, jbg. Cuo sam i komentare na racun ovih koji ce bojkotovati sajam tipa: 'u al im je fazon, kao nece zbog godisnjice, a u stvari ce im taj dan biti manji prihod pa se zato bune', sto je caci komentar, ali izmice im da je rezim namerno odabrao datume da sajam padne na 1. novembar. I da je sranje toliko da ga nece jedan sajam pokrpiti, mi smo na putu propasti i ako ovako ostane propascemo svi, pa i izdavaci, samo je eto pitanje ko ce kad tacno, kog meseca, godine.
October 4, 2025Oct 4 10 hours ago, Sludge Factory said:Cinjenica je da su svima problem pare, jbg. Cuo sam i komentare na racun ovih koji ce bojkotovati sajam tipa: 'u al im je fazon, kao nece zbog godisnjice, a u stvari ce im taj dan biti manji prihod pa se zato bune', sto je caci komentar, ali izmice im da je rezim namerno odabrao datume da sajam padne na 1. novembar. I da je sranje toliko da ga nece jedan sajam pokrpiti, mi smo na putu propasti i ako ovako ostane propascemo svi, pa i izdavaci, samo je eto pitanje ko ce kad tacno, kog meseca, godine.Istini za volju, u medijima čitam da je razlog bojkotovanja to što nisu spuštene cene zakupaDnevni list DanasSajam za sad bez Clia, Arhipelaga i GeopoetikeNeopoziva ostavka direktora izdavačke kuće Geopoetika pisca Vladislava Bajca na članstvo u Odboru Sajma knjiga iz kog se povukao i njegov predsednik, književnik i akademik Dušan Kovačević, zvanična odAli ok, Šešelj će dobiti još prostora da se raširi.
October 4, 2025Oct 4 ali sta je kontekst, neka se i drzimo samo finansija - mada je to bez veze. cijene zakupa su visoke. subota, kada je sajam najposjeceniji, pada na 1. novembar, godisnjicu i ujedno ocekivani veliki protest u novom sadu, sto izdavacima umanjuje sansu da ulozen novac vrate jer ce posjeta gotovo neminovno biti slabija od tradicionalne.sns je naravno namjerno pozicionirao sajam tako da drugu stranu dovede do ovakvog ishoda.
October 4, 2025Oct 4 Pa eto, jedan dan će kalirati prodaja, ostaje još 6. Od toga postoji nedelja kada radi još manje ljudi nego subotom, tu je realno očekivati još veću posećenost nego inače.A datum održavanja sajma je poznat već mesecima, ali tek u poslednjem mesecu imamo "Nijedan častan čovek tada neće biti na Sajmu". Missim....malo mi je nategnuto. Možda se neki izdavači samo pozicioniraju
October 4, 2025Oct 4 Izdavači koji idu na Sajam su naše kolege koje se bore da njihove izdavačke kuće prežive bez dinara pomoći od države. Mnogi od njih su uložili značajna sredstva pripremajući se za ovaj sajam, ne bi li se ikako izvukli iz ove katastrofalne godine. Nije lako prodavati knjige u ovo vreme, mi to odlično znamo.Odluka da ove godine ne budemo deo najznačajnije književne manifestacije nije bila laka, ali je je naša i stojimo iza nje.Ali isto tako podržavamo naše kolege i prijatelje u svemu što rade.Molimo vas da ih ne osuđujete.-Vaš Makart Edited October 4, 2025Oct 4 by msv
October 4, 2025Oct 4 ima vise izdavaca koji su "na vreme" sklopili ugovore sa sajmom i sad ne znaju sta im je gore: da ostanu sa derackim cenama, ili da odustanu i plate penale.inace, nas sajam prakticno nikad nije bio ono sto su sajmovi, kao frankfurtski, bolonjski... nije bio prevashodno poslovna manifestacija, da se predstave i kontaktiraju akteri u izdavastvu, sklapaju ugovori..., nego uvek vise trgovacka - prodajna.sa cenama zakupa koje su vec dugo visoke, a kupovna moc sve manja, mnogi su dolazili na sajam, svesni da ce biti u gubitku, ali da budu, da se vide. ove godine, sto letos u jednom razgovoru rekao jedan od ovih sto su odustali: mogu da izgubim dve, mozda tri hiljade evra, ali ne mogu deset.poz Edited October 4, 2025Oct 4 by le petit nicolas
October 4, 2025Oct 4 9 hours ago, ragasto said:Laguni i Vulkanu sajam nije potreban, tačno, ali malim izdavačima jeste.Evo Ghoulovog razmišljanja sa FB:Lično mislim da je bojkot greška, ne samo iz navedenog razloga.Meni je jasan ovaj stav, ali i oni (izdavači) treba da uzmu u obzir prilikom donošenja ove poslovne odluke, da postoje ljudi koji će bojkotovati manifestaciju koja se ne obazire na 01.11. pa makar ni jedan izdavač ne bojkotovao. Postoje i ako Osim Lagune, stvarno nema potrebe nikoga stigmatizovati, ali voleo bih da vidim da i izdavači koji idu na Sajam, na prigodan način obeleže godišnjicu. Ja ću 99% preskočiti ove godine (prvi put otkad mi sećanje dopire), a probaću da pazarim kod nekih bojkotaša.
Create an account or sign in to comment