October 4, 2025Oct 4 sire gledano, najmanji je problem da li ce neko prodati knjige ili da li cemo mi kupiti.problem je, kao i kod festa, bitefa, bemusa... sto se zatire kulturni zivot i kulturna scena. nece biti gostujucih autora koje bi doveli izdavaci, razgovora, susreta, svezeg idejnog vazduha, svega sto proizvodi kulturu.a nakaznjaci su dosli na svoje. vise ne moraju da se smaraju ni prividom: kultura i obrazovanje, to su samo neka laprdala i kenjkavci koji kostaju i stalno nesto traze i zakeraju, a nista ih covek ne razume. fala bogu, da ih otkacimo vec jednom.poz Edited October 4, 2025Oct 4 by le petit nicolas
October 4, 2025Oct 4 15 minutes ago, Profesionalac said:Meni je jasan ovaj stav, ali i oni (izdavači) treba da uzmu u obzir prilikom donošenja ove poslovne odluke, da postoje ljudi koji će bojkotovati manifestaciju koja se ne obazire na 01.11. pa makar ni jedan izdavač ne bojkotovao. Postoje i akoOsim Lagune, stvarno nema potrebe nikoga stigmatizovati, ali voleo bih da vidim da i izdavači koji idu na Sajam, na prigodan način obeleže godišnjicu. Ja ću 99% preskočiti ove godine (prvi put otkad mi sećanje dopire), a probaću da pazarim kod nekih bojkotaša.Moguće je da nepto nisam lepo povezao, no i dalje mi se čini da je cela priča skrenula na drugu stranu, ne ovde nego na Tviteru ili gde već...U Vremenu (link na prethodnoj strani) je pisalo da je jedan od zahteva bojkotaša bio da se Sajam ne poklapa sa 01.11, a s obzirom da se sadašnji termin poklapa sa tim datumom, eto i prilike za obeležavanje. Doduše, bez njih nekoliko koji bojkotuju. Jel sad treba da zaključim da je manifestacija zapravo htela da se ne obazire na 01. 11 a da bojkotaši ne žele da imaju išta sa godišnjicom? Svakako neću bojkotovati sajam, samo verovatno neću otići u subotu i to je sve.
October 4, 2025Oct 4 21 hours ago, Chika Spale said:Postoji sijaset nacina kako mogu da rese taj: "ko ide kajace se, ko ne ide kajace se jos vise" rebus. Npr da organizuju sopstveni sajam koji ne bi ulazio u sporni datum (vec se desavalo ranije u domu omladine npr) ili da se izdzekiraju i prvog novembra organizuju neke mobilne standove u Novom Sadu itd itd, ali sve to zahteva da se ne ide linijom manjeg otpora jbg.Misliš da nisu izdavači razmatrali opciju alternativnog Sajma, godinama unazad? Znaš li kakav treba obezbediti prostor, infrastrukturu, struju, inventar, logistiku, parking, obezbeđenje itd za to? Znaš li ti koliko to KOŠTA? Izdavači nisu kopači litijuma pa da ne znaju šta će s parama, sve i da nađu adekvatan prostor koji mi bio odgovarajuća zamena za sajamske hale, bili bi na nuli ili u debelom minusu. O tome što bi država samo sačekala takav vid bunta i poslala 50 inspekcija da to overi i ispiše kazne koje bi mnoge kuće zatvorile da ne pričam."Izdžekirajte se" kažeš? Stvarno misliš da sve izdavačke kuće imaju uslova da voze po tri kombija izdanja (nemaš predstavu očigledno koliko su knjige teške i koliko mesta ti treba za transport), stolice, štandove, ljude koji bi bili za istima, vukli fiskalne kase i agregate (naravno, svi izdavači moraju da izdaju račune) ..Kako bi izgledalo da neko prodaje knjige iz gepeka dok pored njega prolazi pomen-kolona (u boljem) ili žandarmerija leši nekog (u gorem slučaju)??Sve je čovek iz Orfelina lepo rekao u tom fb postu, jedino je propustio da naglasi onu staru o tuđem kurcu i gloginjama.
October 4, 2025Oct 4 Ne znam kako izgleda prodavati knjige iz gepeka ali znam kako ce izgledati prodavati knjige iz hala beogradskog sajma 1.11 - bedno. Uostalom sve je to nebitno. Sve se da sazeti poslednjom recenicom koju je ostavio Sludge Factory u svom poslednjem postu. Mi se nalazimo u jednom nepodnosljivom stanju i svi cemo propasti ovako ili onako ako se nesto ne promeni, nit ce biti kurca nit gloginja, samo bubasvabe koje ce na koncu same sebe izjesti.
October 4, 2025Oct 4 13 minutes ago, Chika Spale said:Ne znam kako izgleda prodavati knjige iz gepeka ali znam kako ce izgledati prodavati knjige iz hala beogradskog sajma 1.11 - bedno.1.11. će svakako većina onih koji će izaći na Sajam zatvoriti štandove - što je kudikamo jači stejtment nego uopšte se ne pojaviti (svake godine se ne pojavi gomila izlagača, mahom onih socko državnih koji ni ne plaćaju zakup).Sve u svemu, i Clio i svi su znali za datum Sajma kad su podneli zahtev za učešće, ali su se nadali da će ispregovarati ili umanjenu cenu zakupa ili pomeranje datuma - nisu dobili nijedno od ta dva i sad su se postavili kao moralna vertikala. Hamovićeva izjava je sramotna i nekolegijalna, nažalost primilo se kod mimadžija™ i sad tako je kako je.Inače, kad je bio prvi "generalni štrajk" 24.1. skoro svi mali izdavači su se odazvali, velike kuće tek na kraju dana kad su krenule prozivke na mrežama a i porudžbine za taj dan uveliko primljene/knjižare zatvorene. Sad kad je tu Sajam koji pomaže mnogim malim izdavačima da prežive - sad smo kategorični. Edited October 4, 2025Oct 4 by Valk
October 4, 2025Oct 4 59 minutes ago, Valk said: - nisu dobili nijedno od ta dva i sad su se postavili kao moralna vertikala. Hamovićeva izjava je sramotna i nekolegijalna, nažalost primilo se kod mimadžija™ i sad tako je kako je.Inače, kad je bio prvi "generalni štrajk" 24.1. skoro svi mali izdavači su se odazvali, velike kuće tek na kraju dana kad su krenule prozivke na mrežama a i porudžbine za taj dan uveliko primljene/knjižare zatvorene. Sad kad je tu Sajam koji pomaže mnogim malim izdavačima da prežive - sad smo kategorični.Tipično kenjanje, u rangu kenjanja po prosvetarima koji su prekinuli obustavu nastave par nedelja pre nego što su to učinili svi ostali. U kakvom smo sranju svi zajedno, samo nam je tokom cele 2025. falila eksplozija emocionalnih ucenjivača koji su uhvatili svojih moralizatorskih pet minuta.
October 5, 2025Oct 5 ne bih rekla da se iko postavio kao moralna vertikala. ni reci osude onih koji ce ucestvovati na sajmu, samo pitanje na sta ce sve to liciti bez posetilaca jer cemo tog dana biti na drugom mestu. zanimljiv detalj sa najavom bivse direktorke sajma i kasnijom promenom datuma. tajming kad je promenjen meni je tipicno nakaznjacko bahato inacenje.evo, malo sire:poz
October 5, 2025Oct 5 3 minutes ago, le petit nicolas said:ne bih rekla da se iko postavio kao moralna vertikala. ni reci osude onih koji ce ucestvovati na sajmu, samo pitanje na sta ce sve to liciti bez posetilaca jer cemo tog dana biti na drugom mestu. zanimljiv detalj sa najavom bivse direktorke sajma i kasnijom promenom datuma. tajming kad je promenjen meni je tipicno nakaznjacko bahato inacenje.evo, malo sire:pozNa drugom mestu sam rekla: ko drđi do principijelnosti, biće prvog novembra u Novom Sadu. I to je sve što treba da znamo. Sajam neka stoji tamo gde jeste. A evo, u tekstu koji sam okačila ima i drugih ideja.
October 5, 2025Oct 5 ne znam, svako je odlucio kako smatra da je najbolje za njega.famozna subota je pomalo mistifikovana, knjige se prodaju cele godine. da nije tako, srpski izdavaci bi zajebali i cg apartmandzije, da od jednog dana zive cele godine.za neke od tih ljudi znam da vise od pola godine provedu na tockovima, u avionima, po hotelskim sobama, promovisuci svoja izdanja ili pricajuci o vrednostima koje ona zastupaju, da neki porodicni zivoti trpe - otprlike, ono sto je v. bajac rekao: mi zivimo za knjige.jedino sa cime se potpuno slazem je ovo sto je napisala valk: zatvaranje standa 1. 11. bi bio jaci stejtment.poz Edited October 5, 2025Oct 5 by le petit nicolas
October 5, 2025Oct 5 Pa jeste, ima i drugih načina da se iskaže stav. Ovo poskakivanje po mrežama, prozivanje izdavača i moralisanje je preuranjeno i blago rečeno ružno.
October 5, 2025Oct 5 Author Dobro, izdavaci koji su odlucili da kompletno bojkotuju sajam bojkotuju ga zbog celokupne atmosfere u drustvu i svih dogadjaja u vezi sa sajmom, odnosno zbog nacina na koji vlast njime upravlja, i bojkotom citavog sajma odlucili su da se odreknu celokupne potencijalne zarade svih ostalih dana sajma. Meni je to kao vid bunta, ali i solidarnosti sa svima koji su proteklih godinu dana iz slicnih razloga ostajali bez prihoda, vise nego u redu. Ne kazem da treba pljuckati sa moralnih visina na bilo koga, niti pridikovati bilo kome ako se odluci da radi drugacije, mozda bi i taj predlog da su samo 1. novembra zatvorili standove bio smisleniji i poruka jaca, ali bi se isto tako nasao neko da kaze da je licemerna jer su ostalih dana 'uzlimali pare, a ne valjaju im sajam i uprava sajma'. Svakako, kao i u svim ostalim situacijama ovog tipa u poslednjih godinu dana (pa i 13 godina ako hocemo), svako je, sto kazu, donosilac sopstvenih odluka.
October 5, 2025Oct 5 2 hours ago, le petit nicolas said:ne bih rekla da se iko postavio kao moralna vertikala. ni reci osude onih koji ce ucestvovati na sajmu"Ozbiljna profesija i čestiti ljudi tamo ne mogu da se pojave, a posebno ne 1. novembra – zaključuje Zoran Hamović."NOVA portal"Čestiti ljudi ne mogu biti 1. novembra na Sajmu knjiga":...S obzirom da uprava Beogradskog sajma nije uvažila zahteve većine izdavača da se datum održavanja manifestacije pomeri kako ne bi koincidirao s obeležavanjem godišnjice pada nadstrešnice, kao ni molbu
October 5, 2025Oct 5 komentarisala sam klip koji sam okacila.osim toga, ovi koji smatraju da su "ozbiljna profesija i cestiti ljudi" to smatraju o svom ruvu i kruvu. ne prodaju nikome moralne pridike, ali se ni ne ustrucavaju da iskazu svoj stav. jer ga imaju.uostalom, ponovicu: svako je doneo odluku koji smatra najboljom za sebe.a sto mi volimo da se podelimo na crne i crvene, bez iceg izmedju, pa udri kroz carsiju, vise no leba da jedemo, to nije problem izdavaca koji odlucuju o sebi u veoma losim okolnostima.poz Edited October 5, 2025Oct 5 by le petit nicolas
Create an account or sign in to comment