Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Zasto bi onda Google trebalo da na profit ostvaren u Evropi placa porez po americkim poreskim stopama (koje su daleko vise)?

 

pa problem je sto ga ne placa ni u Evropi, nego eskivira tom poreskom "optimizacijom" preko raznih devicanskih ostrva...

Link to comment

Pa po srbistansku privredu je upravo bilo pogubno "poslovanje", odnosno privatizacija preko ofšora, bez da su poznati pravi vlasnici.. bonus je što su ljudi koji su bili zaposleni u državnim organima i (tada državnim) preduzećima poslovali sa istim... Ne postoji drugi razlog osim da se izbegne porez ili isisa kapital ili sakrije masna korupciona provizija...

Porez na dobit u srbistanu je bio 10%, koliko se sećam, ne računaju raznorazne lako izvodljive olakšice... čisto dranje kože sa leđa "privrednika" (koji nisu bili u obavezi ni da uplaćuju doprinose redovno)

Edited by Dark Wader
Link to comment

Zasto bi onda Google trebalo da na profit ostvaren u Evropi placa porez po americkim poreskim stopama (koje su daleko vise)?

 

Razumem da je kod tehnoloskih kompanija tipa Google je situacija komplikovanija (cross-border poslovanje itd), ali isto kao sto se slazem s tobom da ne treba da placa veci porez na profit ostvaren u Evropi, ne mislim ni da treba da placa manji. 

 

EDIT: Braca brzi

Edited by Eraserhead
Link to comment

Kako si ovo izračunao?

Dugo sam verovao da ofsore sluzi, pre svega, uvoznicima da izbegnu placanje poreza na dobit tako sto ce zidanjem ulaznih cena smanjiti dobit firmi u Srbiji. Medjutim kad se bolje razmisli ispada da to nije tako. Veca uvozna cena, znaci i vecu carinu (za uticaj PDV-a nisam najsigurniji), tako da to na kraju ispadne skuplja dara nego mera.

Link to comment

Razumem da je kod tehnoloskih kompanija tipa Google je situacija komplikovanija (cross-border poslovanje itd), ali isto kao sto se slazem s tobom da ne treba da placa veci porez na profit ostvaren u Evropi, ne mislim ni da treba da placa manji. 

Ali se valjda slazes da takve stvari treba resavati zakonom, a ne moralno-patriotskim pridikama. EU je stvar bar donekle resila i promenila zakonsku regulativu. Italija je pre par meseci ispostavila Apple-u racun na, mislim, preko pola milijarde evra, na ime toga sto je profit ostvaren u Italiji prikazala u Irskoj i ovi su uredno platili. Ako je problem (a u slicaju Srbije nisam siguran da je to) sto neki uvoznik trgovinom preko Sejsela ne prikazuje profit u Srbiju, doneses zakon po kome mu se kao uvozna cena ne priznaje ono sto pise na fakturi, vec cena koju tu robu moze da dobije u EU i resio si problem. Naravno, pri tome stvoris pravne okvire da domaca preduzeca novcem posle oporezivanja mogu slobodno da raspolazu (recimo da ga ulazu tamo gde ocekuju najveci profit).

Link to comment

Italija je pre par meseci ispostavila Apple-u racun na, mislim, preko pola milijarde evra, na ime toga sto je profit ostvaren u Italiji prikazala u Irskoj i ovi su uredno platili. 

 

Pola milijarde na 15+ godina... Matematika™.

Link to comment

Pola milijarde na 15+ godina... Matematika™.

Jesi li siguran da se radi o 15 godina? Cak i da su retroaktivno primenjivali propise moralo je da dodje do zastare potrazivanja.

Link to comment

Visoki porezi generalno destimulišu preduzetništvo, a to opet umanjuje opšte blagostanje društva. Ofšor-zone prećutni su dogovor država i kompanija - država će i zaboraviti na neki porez, ali zauzvrat od kompanije očekuje socijalno odgovorno ponašanje koje se reflektuje kroz učešće u dobrovoljnim akcijama i donacijama ...

Link to comment

Jos jednom, trebalo bi naci mehanizam da iz legalnih novcanih tokova (nisu problem samo ofsor zone) istisne nelegalan novac. Bas me briga za porez (da li ce Bajatovic i Danica Draskovic imati koju hiljadu evra veca mesecna primanja), hocu da znam cije su ofsor kompanije kojima je Sinisa Mali (bio) direktor jer imam neki osecaj da su finansirane parama iz poreza.

Link to comment

Dugo sam verovao da ofsore sluzi, pre svega, uvoznicima da izbegnu placanje poreza na dobit tako sto ce zidanjem ulaznih cena smanjiti dobit firmi u Srbiji. Medjutim kad se bolje razmisli ispada da to nije tako. Veca uvozna cena, znaci i vecu carinu (za uticaj PDV-a nisam najsigurniji), tako da to na kraju ispadne skuplja dara nego mera.

 

PDV je odbitna stavka, a carinu plaća onaj ko nema odgovarajuće poreklo robe ili odgovarajuću robu, tako da nije nikako skuplja dara nego mera.

Link to comment

Može li meni neko kao laiku koji je pročitao samo nekoliko članaka na sajtovima na engleskom da objasni zašto su se svi mediji uzjebali oko par Putinovih jarana i što svi kače Putinovu sliku kao najvećeg ulova (a valjda do sad on i njegovo ime nije isplivalo) dok se mnogo manje bave svojim nepočiniteljima - mislim, ok, znali smo da je Rusija korumpirana, ali zar to ne bi trebalo da bude ruski problem, da oni ganjaju svoje a zapadnjaci svoje?

Link to comment
×
×
  • Create New...