Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Zasto bi onemogucavao legalno poslovanje preko ofsor zona? Osnovni problem sa ofsor kompanijama je mogucnost da se od poreskih organa i policije sakrije pravo vlasnistvo, a ne poreski inzenjering ili smanjenje rizika poslovanja. Recimo, mere koje ti predlazes bi potpuno unistile srpsku privredu.

 

Da su mere koje predlazem sprovedene u Srbiji 2001., srpska privreda bi pretrpela mnogo manje stete, u privatizaciji recimo, jer se ne bi pojavljivali raznorazni fantomski strani ofsor investitori koji su u stvari bili muljatori iz 90tih, kradljivci drzavnih para iz 90tih, tajkuni i razni Sarici koji su prali pare od narkotika.

 

Da se takve mere sprovedu sada, to ne bi unistilo srpsku privredu potpuno (to je glupost), samo bi izazvalo mozda neke kratkorocne poteskoce vlasnicima firmi dok oni svoje vlasnistvo ne bi preneli iz firmi u ofsor zonama na svoje ime i prezime u Srbiji (ili u nekoj trecoj, recimo svojoj maticnoj drzavi, ako su zaista pravi strani investitori). To ofsor zone sluze upravo za utaju i za sakrivanje identiteta vlasnika, ali u 99% slucajeva cinjenica da se maticna firma nalazi u sanducetu na Kajmanskih ostrvima nema nikakav uticaj na dnevno poslovanje zavisne kcerke firme u Srbiji (ili Americi, ili Francuskoj, ili gde vec).

 

Dalje, kod razvijenih drzava, da glavna poenta ofsor zone jeste ocigledno utaja i izbegavanje poreza. Sakrivanje identiteta tu dodje kao bonus, i sluzi da onaj koji izbegava porez ne bude izvrnut javnoj osudi. Velika vecina transakcija koje idu preko osfor zona i peripetija kojim se izbegavaju porezi su 100% legalne, sve po zakonu. Poenta tajnosti je da se omoguci da se to sve odvija daleko od ociju javnosti, da ne moze da se poveze sa konkretnim licima i kompanijama, da se Vlasi ne dosete i da ne postoji pritisak javnosti da se takve stvari zakonom zabrane i postanu ilegalne.

 

Na kraju, zar se i sada potpuno legalno ne trguje sa i preko kompanija u ofsor zonama ciji se pravi vlasnici, kao sto kazes, ne znaju? I zar to nije problematicno?

 

Jeste, zato treba zabraniti.

 

Ne kazem ja da treba zabraniti sve poslovanje sa tim teritorijama zauvek, ali treba zabraniti dok se ne dovedu u red i dok ne prestanu da budu ofsor zone za izbegavanje i utaju poreza i pranje para.

Link to comment

Ako izuzmemo ove grandizne projektu u ciju isplativos uopste ne verujem, moj osecaj je da se najveci deo nase privrede bazira na radu posredstvom ofsore kompanija. I to je dobro, inace bi smo vec sad imali potpuno preuzimanje privrede od strane grupice ljudi skoncentrisane oko vrha vlasti. Pri tome to ponekad uopste nisu poreski rajevi o kojima se u ovde prica. Recimo, dobar deo domace softverske industrije ide preko ofsor firmi registrovanih u Velokoj Britaniji, gde je porez na dobit znacajno veci (mislim oko 25%) nego kod nas (15%).

 

Mi onda ne pricamo o istim stvarima. Za pocetak, grupica ljudi skoncentrisana oko vrha vlasti (one iz 90tih, one DOSovske iz 2000tih, ove sad) jeste bas koristila ofsor kompanije da preuzme velike delove privrede. Ja pricam o poreskih rajevima, drzavama i teritorijama koji zive od toga sto se preko njih peru pare i skrivaju od poreznika. Ne o Velikoj Britaniji. Ideja da postoji veca pravna sigurnost na Devicanskim ostrvima nego u Engleskoj, Francuskoj ili Nemackoj mi deluju smesno. Ne beze ljudi iz Srbije u poreske rajeve zbog pravne sigurnosti nego zbog izbegavanja poreza. Nemam nikakav problem sa tim da neko ko posluje u Srbiji ima maticnu firmu u VB ili Nemackoj ili Danskoj ili SAD.

 

I kao sto rece Dark Wader gore, Ian Kameron je bio pravno nesiguran u Engleskoj pa je zato otisao na Devicanska ostrva. How yes no.

Link to comment

@Aion ... bilo bi dobro, ako možeš, da napišeš benefite paname™ i kako bi ukidanje takve prakse uništilo našu privredu. Stvarno me zanima i jedno takvo gledište

Unistilo bi privredu ili "privrednike"?

Link to comment

Velika vecina transakcija koje idu preko osfor zona i peripetija kojim se izbegavaju porezi su 100% legalne, sve po zakonu. 

 

Sama esencija poslovanja™ u svim #normalnijim zemljama...

Link to comment

Sto se mene tice prica je jednostavna. Ako ja moram da platim svoj porez do poslednjeg centa (dinara) onda to treba da vazi i za one koji rukovode kompanijama a i za same kompanije. Mozemo pricati da li je porez visok ili ne, ali ako si profit napravio u Srbiji, porez treba da platis u Srbiji.

Link to comment

Sto se mene tice prica je jednostavna. Ako ja moram da platim svoj porez do poslednjeg centa (dinara) onda to treba da vazi i za one koji rukovode kompanijama a i za same kompanije. Mozemo pricati da li je porez visok ili ne, ali ako si profit napravio u Srbiji, porez treba da platis u Srbiji.

 

Otprilike to je to. Jos kad bi se sprovelo na globalnom, svetskom, nivou... Svako setanje para iz drzave u drzavu da se oporezuje, pa nek ih onda setaju...

Link to comment

Otprilike to je to. Jos kad bi se sprovelo na globalnom, svetskom, nivou... Svako setanje para iz drzave u drzavu da se oporezuje, pa nek ih onda setaju...

ma da... filmovi su snimljeni na tu temu... mnogi...

Link to comment

Da se razumemo, ni u kom slucaju ne podrzavam koriscenje ofsor firmi koje imaju za cilj prikrivanje pravog vlasnistva nad firmom. Za mene je vec to dovoljan indikator da se radi o nelegalnim aktivnostima. Drugo, mislim da se u slucaju zemalja sa malim porezom na dobit preduzeca (kakva je Srbija) poreska evazija je zanemarljiva. Kakva je korist ako trgovinom preko nekog poreskog raja izbegnem 15% poreza na dobit, a na tu razliku u ceni posle platim 32% vecu carinu i PDV?! Druga stvar je kod zemalja u kojima je porez na dobit 40% i vise.

Link to comment

 izbegnem 15% poreza na dobit, a na tu razliku u ceni posle platim 32% vecu carinu i PDV?!

 

Kako si ovo izračunao?

Link to comment

Ne govorimo ovde samo o Srbiji.

 

U Srbiji jeste glavni problem sa ofsor zonama to sto su tako prale i reciklirale ukradene / sumnjivo stecene pare i / ili sto su se tako zaobilazili ili krsili antimonopolski zakoni. 

Link to comment

Sto se mene tice prica je jednostavna. Ako ja moram da platim svoj porez do poslednjeg centa (dinara) onda to treba da vazi i za one koji rukovode kompanijama a i za same kompanije. Mozemo pricati da li je porez visok ili ne, ali ako si profit napravio u Srbiji, porez treba da platis u Srbiji.

Zasto bi onda Google trebalo da na profit ostvaren u Evropi placa porez po americkim poreskim stopama (koje su daleko vise)?

Link to comment
×
×
  • Create New...