Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

svakom onome ko nastavi sa pričom "mora da se plati" evo jedna šamarčina radi kontexta života na razmeđu između srbije majke i srbije maćehe:
Na drugom topiku sam postovao slicnu vest, da RFZO stavlja na mirovanje dug firmi koje nisu uplatile zdravstvene doprinose. Nije tacno da sve mora da se plati, to da li mora ili ne mora zavisi od toga koliko si jak i bezobrazan.Ja vec odavno pricam da u sistemu u kome je, voljom vlasti, narusen drustveni ugovor vise ne vazi gradjanski moral, vec je preca duznost da se covek pobrine za sebe i svoje najblize, a za ostale, pa i drzavu - ako ostane, ostalo je, ako ne, jebi ga. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Plate za vozace uopste nisu jadne, naprotiv
kolike su im plate? zaista ne znam. mozda su dobre u odnosu na prosek za njihovu strucnu spremu al nesto mi govori da nisu adekvatna naknada za ono sto rade.
Link to comment
Prosek je oko 55.000 din.
moram priznati da je nesto bolje nego sto sam mislio al opet, teska je to sljaka. opet mislim da bi se moglo nesto postici kad bi se putnici i vozaci ujedinili protiv ovog ludila. ne vidim drugi nacin.
Link to comment
ne baš. mislim da li postoji ideja u nečijem mozgu da se proda ceo gsp...
+1. Ili isisa keš kroz ovaj busplus dil, pa istim kešom privatizuje "neuspešno preduzeće" po modelu dinkić-kostić šećerana.
Cena jedne vožnje od 60 dinara je visoka za osiromašene građane. Mislim da bi se bolji efekat postigao smanjivanjem cene prevoza nego ovim masovnim maltretiranjem sirotinje.
Kad bi se izjednačila i fiksirala cena mesečne karte na recimo 1.000rsd za sve (sem penzionera i nezaposlenih), verujem da bi se povećala naplata, i pritom bi se ljudi manje švercovali jer mogu sebi da priušte prevoz. Potrebno je samo izračunati koliko je tačno potrebno mesečnih karata prodati da se pokrije trošak održavanja prevoza.Nakon toga bi se moglo pristupiti modernizaciji autobusa od plaćanja koje dođe od pojedinačnih karata.Ovako, niti se zna KOLIKO košta redovan prevoz, niti GDE odlaze pare koje su uzmu na račun svih prodatih karata. Edited by S.L.
Link to comment

Vozaci su u svakom gradskom prevozu u svijetu najjaca korporacije jer jednostavno sve zavisi od njih. Firma ne moze tek tako da ih izbaci sa posla jer je jako tesko naci obucenu zamjenu a obuka jednog vozaca jako skupo kosta.Moze im se pa se tako i ponasaju.Kada su odlucili da automatizuju metro liniju 1 u Parizu svim vozacima te linije (ima ih 300) su povecali plate i prebacili ih na druga radna mjesta. kada su vidjeli da ce sa projektom zakasniti, ti isti vozaci su opet trazili bonuse (koji su stalni) da bi se privremeno vratili na predhodna radna mjesta.

Link to comment
Kad bi se izjednačila i fiksirala cena mesečne karte na recimo 1.000rsd za sve (sem penzionera i nezaposlenih), verujem da bi se povećala naplata, i pritom bi se ljudi manje švercovali jer mogu sebi da priušte prevoz. Potrebno je samo izračunati koliko je tačno potrebno mesečnih karata prodati da se pokrije trošak održavanja prevoza.Nakon toga bi se moglo pristupiti modernizaciji autobusa od plaćanja koje dođe od pojedinačnih karata.Ovako, niti se zna KOLIKO košta redovan prevoz, niti GDE odlaze pare koje su uzmu na račun svih prodatih karata.
Kada bi smanjili cijenu karte, povecali bi vam gradske poreze.Smijesne su mi te price da bi se naplata povecala sa smanjenjem mjesecne karte (samo bi se nesto neznatno povecala).
Link to comment
pa sad, ima tu mnogih koji su pozatvarani i od kojih ne mozes da iscedis ni tri dinara. medjutim, kad pogledam ova pravna lica i kad vidim koliko se oni tu zamlacuju sa ovim bankama koje su preko 10 godina u stecaju, umesto da se to zavrsi za 2 meseca, dodje mi da otkinem glavu onome ko je nadlezan za namestenje i finansiranje stecajne uprave. onda mozemo primetiti i 'verano motors' kome nije dug otpisan, ali i 'monus' kome se dug reprogramira. sve veliki privrednici koji kreiraju poslove u srbiji. :puke:
Link to comment
Vozaci su u svakom gradskom prevozu u svijetu najjaca korporacije jer jednostavno sve zavisi od njih. Firma ne moze tek tako da ih izbaci sa posla jer je jako tesko naci obucenu zamjenu a obuka jednog vozaca jako skupo kosta.Moze im se pa se tako i ponasaju.Kada su odlucili da automatizuju metro liniju 1 u Parizu svim vozacima te linije (ima ih 300) su povecali plate i prebacili ih na druga radna mjesta. kada su vidjeli da ce sa projektom zakasniti, ti isti vozaci su opet trazili bonuse (koji su stalni) da bi se privremeno vratili na predhodna radna mjesta.
nisam bas siguran da su vozaci u beogradskom prevozu ta sorta. to se desava samo kad su vozaci organizovani u jake sindikate, inace nema sanse.
Link to comment
nisam bas siguran da su vozaci u beogradskom prevozu ta sorta. to se desava samo kad su vozaci organizovani u jake sindikate, inace nema sanse.
Ovi su sorta koja hoce da prebije, kad ih neko kontrolise
Link to comment
Na drugom topiku sam postovao slicnu vest, da RFZO stavlja na mirovanje dug firmi koje nisu uplatile zdravstvene doprinose. Nije tacno da sve mora da se plati, to da li mora ili ne mora zavisi od toga koliko si jak i bezobrazan.Ja vec odavno pricam da u sistemu u kome je, voljom vlasti, narusen drustveni ugovor vise ne vazi gradjanski moral, vec je preca duznost da se covek pobrine za sebe i svoje najblize, a za ostale, pa i drzavu - ako ostane, ostalo je, ako ne, jebi ga.
naravno, drzava je selektivno stroga ali nepravicna. i ne pokazuje ni malo truda da to ispravi.posledica toga je "covek je coveku vuk" princip zivljenja, koji se opet dodatno podstice onim ogavnim plakatima.
Link to comment
Cena jedne vožnje od 60 dinara je visoka za osiromašene građane. Mislim da bi se bolji efekat postigao smanjivanjem cene prevoza nego ovim masovnim maltretiranjem sirotinje.
Naravno da je visoka, ali, hej, kad se ovde vodilo računa o tome koliko neko može nešto da plati, vodilo se uvek samo računa koliko nešto treba da košta. Ideja gradskog prevoza, posebno u uslovima borbe protiv gradske gužve i sve većeg zagađenja je da bude za građane isplativa alternativa sopstvenom prevozu. Postoje mnogi slučajevi (moj na primer) kada ona to jednostavno nije. Takođe, ako će neko sa prosečnom platom da radi dan i po samo za mesečni prevoz, to je suludo visoka cena. Rezultat će biti više ljudi koji se odlučuju autom da idu od tačke A do tačke B i još veći haos u saobraćaju.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...