Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

  • 8 months later...

Pravio bih turšiju od šljive džanarike, jel ima neko iskustvo?

Kad pravim običnu zimnicu od povrća, na bazi kupusa, dodajem samo so, a za džanariku vidim par recepata, sipaju alkoholno sirće, jer mora tako ili može isto sa solju?

Link to comment

žena je skuvala džem od kajsija, džanerika, radi to i sa šipkom i šljivama.

upita me čovek "jel' džem ili pekmez".

pojma nemam. kada je džem, kada pekmez, kada marmelada.

i, kako se to kaže na engleskom? ili je sve to "marmelade"?

Link to comment

ja nemam pojma razliku izmedju dzema i pekmeza...jedino mislim da je marmaleda onako zelatinasta,bez komadica voca osim mozda semenki od tipa jagoda/malina/kupina..

Link to comment

evo šta kaće internet:

 

Quote

Znate li koja je razlika između džema, pekmeza i marmelade?

Sve se dobijaju preradom voća, ali nazivi se razlikuju s obzirom na vrstu te količinu voća, delove voća koji se koriste, dodatke poput šećera i po gustini. Prema Pravilniku kojim se određuju karakteristike koje moraju zadovoljiti, razlikujemo ih osam, a to su: džem, ekstra džem, žele, ekstra žele, marmelada, žele-marmelada, pekmez i zaslađeni kesten pire.

Pekmez je voćni proizvod s visokim udelom jedne ili više vrsta voća sa ili bez dodatka šećera. Po većoj količini voća i manje šećera razlikuje se od džema.

Džem je želirane konzistencije i sadrži voćnu pulpu i/ili voćnu kašu jedne ili više vrsta voća, te šećer, dok ekstra džem sadrži nekoncentrisanu voćnu pulpu. Voćnu pulpu čine jestivi delovi celih plodova voća, po potrebi bez kore, semenki, koštica i sličnog, koji mogu biti narezani, sečeni, ali ne pasirani u kašu. Voćna kaša dobija se pasiranjem ili sličnim postupkom. Osim po tome, sadrži li kašu ili pulpu, džem i ekstra džem razlikuju se po količni voća koja mora biti veća kod ekstra džema.

Marmelada se dobija od jedne ili više vrsta citrusa, kao što su limun, narandža i grejp, iz njihove pulpe, kaše, voćnog soka, vodenog ekstrakta i kore. U marmeladi ne sme biti komadića, te mora biti glatke teksture. Vodeni ekstrakt voća sadrži sve u vodi topljive sastojke voća.

Žele se od marmelade razlikuje jer može sadržati samo voćni sok i/ili vodeni ekstrakt jedne ili više vrsta voća i šećer, a ne i pulpu, kašu ili koru

 

Link to comment

Trenutno stanje zimnice za 2022: 

- pekmez od jagoda

- cepane visnje u tegli

- slatko od visanja

- kompot od tresanja 

- pekmez of kajsija

 

Idemo dalje kako koje voce stigne :)

 

On 9.7.2022. at 17:11, El Guapo said:

Pravio bih turšiju od šljive džanarike

Nemamo iskustvo sa tursijom od dzane, ali poslednje 3 godine pravimo tursiju od grozdja. 

Mislim da bi prepis bio slican:

https://www.coolinarika.com/recept/grozdje-u-tursiji-55b56660-6a27-11eb-b331-0242c0a8b02c

 

 

Link to comment

Stavio sam samo slanu vodu, kao što radim sa povrćem, valjda će biti ok. Držim teglu na sobnoj temp par dana da se pokrene reakcija, pa u frižider.

  • Hvala 1
Link to comment

Prvu put čujem da u tečnost za turšiju ide samo slana voda, a ne i esencija :blink:

tj.bez sirćeta

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...