Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

@maheem

 

ali nije sramota ni kupiti lisicarke...treba leti ici u Platicevo ili Grabovce,ugl u ta sela sto se granice sa hrastovim sumama oko Save pa kupiti povoljnije...tamo se beru lisicarke a tesko ih je prestici jer oni idu od 3ujutru u sumu  :dry:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, ivy said:

  moze,idemo sledece godine na Kopaonik da beremo i mariniramo do besvesti :D..ali bukvalno!!

 

 

@mlatko

 

e trnjine su i meni misterija...sada ih im i mekane su a ima dosta i suvih ali su i delje opore a moja gljivarka kaze da treba sacekati jos mesec dana a ja sumnjam da ce za mesec dana vec otpasti pa sam ipak ubrala jednu teglu da probam,experiment..kontam da ce biti bolje kada se potope u secer...

 

da,trebalo bi da sacekaju do posle mraza ali ja sam to samo jednom videla da su ostale na granama do tada...ne znam..

svakako cu staviti jos ako ostanu na grani krajem oktobra..

 

a ti probaj neku ako su mekane i dzemaste mozes ih ubrati pa staviti malo u zamrzivac da imitiras mraz :D

zavisi sta hoces sa njima...ako ces za caj mozes ih susiti odmah...

 

 

Ma kakav čaj, za rakiju ja to

Link to comment
1 hour ago, ivy said:

@maheem

 

ali nije sramota ni kupiti lisicarke...treba leti ici u Platicevo ili Grabovce,ugl u ta sela sto se granice sa hrastovim sumama oko Save pa kupiti povoljnije...tamo se beru lisicarke a tesko ih je prestici jer oni idu od 3ujutru u sumu  :dry:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedino na izvoru da kupim, na pijaci je preskupo za mariniranje. Ima pun jutjub ruskih recepata :D

Link to comment

probacu da nabavim neki kontakt iz tih sela..

 

 

@mlatko

 

pa ako ces za liker sa secerom onda mozes i sada probati neku kolicinu kao experiment

a svakako mislim da ce tesko to biti bez secera ma koliko zrele one bile,ev par komada da ubacis u flasu...ne znam..nisam strucnjak..

iako sam jednom stavila drenjine u flasu sa rakijom,klot bez secera i bilo je jako i kiselo...

Link to comment

eh kad se setim, sjati se ženska rodbina pa sortiraju pečurke po veličini da u svakoj tegli bude isti odnos raznih dimenzija. bilo je i tako sitnih pečurki da isprva ne znaž da li je pečurka ili karanfilić. Ja nestrljiv pa mi izdinstaju malo sa lukom i krompirom :wub:

nego, pitanjce: kako je najbolje paprike peći? ima neki ćuškopek u UradiSam... jel može to na roštilju sa poklopcem? dajte neke hintove

Link to comment
  • 2 weeks later...

ljutenica i ljuti sos dva u jedan

 

imam neki recept za ljutenicu i kao planiram vec dugo da pravim to cudo al nikako. no ovo cudno vreme coveka nagna na svakakve pizdarije.

padne mi na pamet ovih dana da bi ako se u regularni recept za ljutenicu (kevin, standardni, stari) umesto nekoliko feferona ubaci pristojna kolicina neke ljuce varijante papricica, od toga bi mogao nastati sasvim dobar ljuti dodatak za sve i svasta – nesto kao nasa harisa. i odlucim da probam.

kupim sve sto treba za tu ljutenicu + scotch bonnet papricice. odlucio se za njih jer ih ima svugde a dosta su ljuce od domacih papricica iz recepta.

smanjim kolicine, dodam te papricice i bacim se na posao. pred kraj odlucim da deo gotove ljutenice obradim stapnim mikserom u tecni sos i nisam se zajebao. ispalo iznenadjujuce dobro, da ne kazem odlicno. ljuto ko otrov al kad probas osetis bas sve sastojke. ljutina, bez obzira sto je ozbiljna, nije ubila nista, samo dodala svoje. pre-za-do-vo-ljan.  

 

evo recepta po kom sam ja pravio ako neko odluci da proba...

 

1.5kg mesnatih paprika - ispeci, oljustiti, iseckati pa meriti posle obrade. treba jos otprilike kilo 'zive vage'

1kg paradajza - oljustiti, iseckati

1.5dl ulja

1.5 dl sirceta

1.5 kashika soli – meni bilo dovoljno, ko voli slanije, moze se dodati pred kraj

100g secera

1 glavica bluka – oljustiti i usitniti

1 veze persuna - iseckati

200g scotch bonnet papricica - sitno iseckati. ovo je jako bitno da se kozica ne bi odvojila i uvila u ‘igle’.

u serpu staviti ulje, sirce, so, secer, ljute papricice i paradajz. kuvati uz povremeno meshanje sat vremena. zatim dodati pecenu papriku i pola kolicine persuna i bluka. kuvati jos oko sat, sat i po, odnosno dok ne ispari voda i ne ostane jak trag varjace na dnu serpe prilikom mesanja. mesati prvo povremeno a kad krene da lepi, stalno - svakako sve vreme drzati na oku. kad je gotovo, dodati drugu polovinu persuna i bluka i dobro promesati. 

dobio oko kilo i trista grama ljutenice. deo stavio u tri omanje tegle, oko 300g svaka. ostatak zuknuo stapnim mikserom u sos i napunio tri flasice od po 2dl. imao neke fine kilner flasice sto sam kupio kad sam pravio domace jabukovo sirce pa mislio da delim prijateljima al na kraju propala ideja. taman sad dobro dosle. jedna nije skroz puna, ta odma u frizider. 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Nisam stigao ove godine da napravim, ali da li je realno da neko traži 500din za pekmez od šljiva !
Ajde za šipurak i kajsiju koja je slabo rodila i da razumem da su 700, mada je i to previše .

Послато са Le X820 помоћу Тапатока

Link to comment
22 hours ago, Frank Pembleton said:

Zahladeli dani, sad se opsetih..
Potluno sam zaboravio na turšiju, karfiol, zeleni paradajz i to...
Ubi korona...

.... Shiit has hit the fan!
 

ja samom paprike sa kupusom i kupus ove godine

Sve ostalo ću nabaviti u lidlu

Link to comment

Ja se sećam da sam prošle ili preprošle godine stavio krajem oktobra/početkom novembra...
Ja stavljam zeleni paradajz i karfiol...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
35 minutes ago, El Guapo said:

Nisam stigao ove godine da napravim, ali da li je realno da neko traži 500din za pekmez od šljiva !
Ajde za šipurak i kajsiju koja je slabo rodila i da razumem da su 700, mada je i to previše .

Послато са Le X820 помоћу Тапатока
 

sasvim razumljivo

Link to comment

ja sam nasao odlicne kisele krastavce, neke poljske koji imaju idealnu tecnost s dosta mirodjije, lovora, bluka, bibera i raznog semenja i samo punim tegle raznim cim izedem krastavce. imam vec fini stek - sargarepu, karfiol, brokoli, mali luk, ljute papricice.... redjam na hladno i za par nedelja ce biti nesto od toga. trenutno konzumiram teglu brkolija, to sam radio probu pa stavio ranije i odlicno je uspeo - najtoplija preporuka. i tako cu nastaviti. cim ispraznim, stavim novo povrce pa tako do proleca. ne da mi se akati, ovo jednostavnije. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...