Jump to content
IGNORED

Fudbalska kupusara


Lancia

Recommended Posts

Nalateh sinoc na neki dokumentarac i shvatio sam da sam jednog od najvaznijih igraca u istoriji zaboravio da pomenem, samo zato sto je golman.

 

Lav Jasin.

 

Na stranu to sto je bio neverovatan golman, izuzetnog refleksa i sa savrsenim smislom za postavljanje, Jasin je bio prvi golman koji je igrao kao cistac van svojih 16, prvi golman koji je nosio rukavice, prvi golman koji je "boksovao" loptu, to jest, izbacivao je stisnutom pesnicom umesto dlanovima, prvi i, ako se ne varam, jedini golman koji je osvojio Zlatnu Loptu, covek koji je u karijeri dugoj 21 godinu nakupio 68% utakmica na kojima je imao clean sheet. Te godine kad je osvojio Zlatnu Loptu primio je u sezoni ukupno sedam golova. OK, tada je bilo manje utakmica, ali sedam golova u sezoni u vreme kada su se utakmice zavrsavale rukometnim rezultatima je neverovatan podatak.

 

I kao slag na tortu, covek je kao mlad igrac i rezerva u Dinamu iz Moskve odrzavao formu tako sto je branio za hokejaski klub. Treba li reci da je te godine kad je branio na hokeju klub za koji je branio osvojio titulu.:D

 

Eto, da ispravim nepravdu od ranije i pomenem ovog neverovatnog fudbalera koji je sasvim neopravdano zaboravljen zato sto je bio golman..

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, harper said:

Na stranu to sto je bio neverovatan golman, izuzetnog refleksa i sa savrsenim smislom za postavljanje, Jasin je bio prvi golman koji je igrao kao cistac van svojih 16,

 

Gyula Grosics je bio prvi sweeper keeper, mada kazu da je bilo i drugih ranije. Svakako, Grosics i Jasin su bili globalno poznati i uticali su na druge golmane mnogo vise. Jasin je pored toga bio i komandant odbrane koji ju je postavljao i vodio, bio je referentna tacka celog tima. Ali mislim da je najvaznije kod njega sam nacin na koji je branio, njegove elegantne akrobacije i pokreti, kao i legendarna harizma i fer plej.

 

cosxdejo8cdwfzjsmcto.jpg

 

Ne verujem da je zaboravljen i da ce ikad biti, ali svakako hvala za post. :) 

 

 

Edited by Meazza
  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Glass Joe said:

Mrkusic je igrao treceg beka pre obojice

 

I meni se cini da sam slusao nekog ko je pricao da je Mrkusic bio prvi golman koji je igrao cistaca ali posto kupio dokumentarac o Jasinu toliko i prodao.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...