Jump to content
IGNORED

Mad Men


korindjar

Recommended Posts

 

Puuuusti moteli! Ne postoji nista strasnije od motela po vukojebinama. Nema tog gotskog zamka i vlastelina koji njime upravlja, koji moze da nadmasi motele i njihove vlasnike i osoblje po cistoj horor atmosferi. :D Mada su ovde eksli uspeli da to bilduju bas lagano, cak sam mislio jedno vreme da ce ovo ispasti jedan bas fin motel, ali naravno, nema sanse.

 

LM, dopala mi se Donova prica, posebno sam kraj, bas jak momenat sa poklanjanjem kola onom klincu i ostankom na autobuskoj stanici. Plus naravno, konacno je izgovorio sta je uradio u vojsci. 

 

Sad se svi pitaju otkud ova pesma na kraju i sta znaci. Ja mislim da jednostavno znaci da je svakim danom sve blize kraj, ne serije, mada ok i to, vec Dona Drejpera. Nema ti mnogo kripticnosti, a nema vise ni razloga da je bude.

 

Link to comment

Mala zanimljivost koja mi sad pade na pamet, pa reko' da podelim bez želje da nešto pametujem...

 

 

Slogan McCann-a glasi Truth weel told. To je jedan od, po meni, najboljih slogana jer opisuje užasno tešku stvar za opisati. Advertajizing industrija upravo jeste to, bez obzira što je mnogi ljudi doživljavaju kao lagariju i prevaru. Ne možeš se služiti neistinama o nekom proizvodu jer će ti se obiti o glavu. Samo moraš da nađeš način kako da je ispričaš. A setimo se da je u pilotu Don kreirao "It's toasted" što je na neki način takođe to.  

 

Taj slogan se vidi na zidu konferencijske sale u kojoj je Don poseldnji put viđen. Znači trebalo je da Don uđe tu da bi se sklonio i ispričao svoju istinu adekvatnoj publici pred kojom će napokon izdilovati to svoje iskustvo. 

 

Zapravo, usudio bih se da kažem: tokom sedam sezona Meken se doživljava kao negativac, a zapravo su simbol istine. :D

 

 

 

Edited by McCabe
Link to comment

 

Zanimljivo vidjenje. Meken kao meka industrije, sveti gral. Kad Don konacno dodje do njega, on postaje katalizator Donove promene.

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Онај ход по степеницама Бети на крају...

 

...какав трагичан живот и напаћена душа...

 

https://www.youtube.com/watch?v=NJ3aiM8K6D0

 

Сви су мислили да ће ДД скончати али по свему судећи овај развој са Бети ће то спречити. Какав обрт. Измештање пасивног лика у саму суштину. Ово је моја претпоставка али да видимо крај. Надам се да неће ићи у том правцу и да ће од Бети последња сцена бити њен поглед на горе на степеницима. Доста је то симболике и патетике.

 

 

Link to comment

Mala zanimljivost koja mi sad pade na pamet, pa reko' da podelim bez želje da nešto pametujem...

 

 

Slogan McCann-a glasi Truth weel told. To je jedan od, po meni, najboljih slogana jer opisuje užasno tešku stvar za opisati. Advertajizing industrija upravo jeste to, bez obzira što je mnogi ljudi doživljavaju kao lagariju i prevaru. Ne možeš se služiti neistinama o nekom proizvodu jer će ti se obiti o glavu. Samo moraš da nađeš način kako da je ispričaš. A setimo se da je u pilotu Don kreirao "It's toasted" što je na neki način takođe to.

 

Taj slogan se vidi na zidu konferencijske sale u kojoj je Don poseldnji put viđen. Znači trebalo je da Don uđe tu da bi se sklonio i ispričao svoju istinu adekvatnoj publici pred kojom će napokon izdilovati to svoje iskustvo.

 

Zapravo, usudio bih se da kažem: tokom sedam sezona Meken se doživljava kao negativac, a zapravo su simbol istine. :D

 

 

 

šta znam, svakakve eufemizme i pragmatične odabire aspekata onoga što opisuješ možeš da nazoveš truth well told. Don izgovara it's toasted u produžetku rečenice u kojoj kaže, otprilike, everyone else's cigarettes are poisonous--šta je truth well told od ta dva i šta Beti da misli o tome?

 

rekli mi internetsi da se za onog hoboa koji se pojavljuje na farmi malog Dona Dika u prvoj sezoni kaže da je došao iz Njujorka. pun krug do prve sezone prave, i sa rakom i sa Mekenom i sa Drejperovim priznanjem šta se desilo u Koreji, sa Endijem, Drejperom u povoju...

 

ipak utisak epizode je Beti, Dogen i Epiktet u jednoj osobi.

Link to comment

рекао бих да је сад прилично извесно да дон неће умрети (осим вероватно фигуративно), већ да ће се вратити да буде самохрани отац својим клинцима, када га стигне глас да је бети умрла

Link to comment

Meni je ono pismo najjadniji Betty trenutak u celoj seriji. Esencija tragične tuposti tog lika. Nijednu reč u vezi sa sinovima, a šesnaest šlajfni o izboru haljine i šminke za sahranu :isuse:

 

Don je mogao da ima svoj susret sa mlađom verzijom sebe i pod nekim smislenijim okolnostima, ovo sa pijanim veteranima koji umisle da im je ukrao $500 je baš mnjah. I glupavo mi je ako se njegovo konačno napuštanje života DD svede na još jedan road trip - toliko puta je tokom sezona bio na ivici da napusti taj život, svaki put se vraćao, i svaki put su okolnosti bile ubedljivije i primamljivije od ovih sad (vozikam se nasumično kroz američke vukojebine da vidim šta gde ima). 

 

Bar su mi se svideli Duck & Pete segmenti, ne znam ni sam zašto. Ipak bih voleo da do kraja nekako ispuši za Learjet posao i ostane zarobljen u kafkijanskom Menhetnu.

Link to comment

don ce se vratit u ny da bude tata i da bude don, jer je to njegov jedini pravi identitet. sve ostalo bi me razocaralo po ovom elementarnom pitanju.

Link to comment

To bi bilo duboko suprotno toku serije. Road trip nakon nekoliko neuspesnih pokusaja je bedljivi kraj nego otac koji se trgne u Donu. Uostalom, od Beti se oprostio a nekoliko puta je nagovesteno da je Sali sada zrela osoba.

 

No, ako se ne varam, tebi se svideo i sladunjavi kraj True Detectives :)

Link to comment

Kraj True detective je sasvim ok, sredina ka kraju ne valja. Don kao Don, imajuci u vidu posljednju epizodu,ima mnogo vise logike nego Don kao Dik. Dik poslije iskupljenja kroz batine dobijene od veterana je sladunjav kraj.

Ako se ne vrati u NY od Sali pravi majku mladje brace. To bi bio bijedan potez, najbjedniji do sada. Istorijski, tj generacijski, mogao bi biti gledan kao sukob pro- i antivijetnam i lose ostavljeno nasljedje. Sto bi takodje bilo jeftino.

U sve to, vracanje u Dika je kontra velikom americkom narativu a narativ je sve - i advertajzing.

Mozda doduse uzme Sali i djecaki i svima im zivot bude avantura, to miri ekstreme. Takodje prihvatljiva solucija.

Edited by morgana
Link to comment

Sally je, kako kaže Budja, zrela i maltene odrasla osoba. Dečaci 50% nisu njegovi (valjda se i Henry nešto pita) a 50% su nekakvi stranci sa kojima jedva da je razmenio par reči (oko ubistva MLK, no less) za sve ove godine. Ne bi imalo nikakvog smisla da se sad posveti deci.

 

Meni je glupo što smo ukupno pola epizode gledali kako radi za McCann. Kako onda treab da ima neku težinu njegovo (četrnaesto po redu) odbijanje takvog života?

Link to comment

ajd projektujte kraj, zabave radi :)

evo ja mislim da ce don da ostane don a pomiri se sa porijeklom i sl, da nece ostaviti djecu (a naravno da nece biti dadilja) i da ce ostati u nekoj ekstenziji advertajzinga na sta ce uticati seli. favorit bi mi bio kraj kao u filmu 'pereira kaze da' i da se reosmisli
da ce da se vrati u dik stanje sada, kao sto rekoh, sumnjam mada sam poslije prosle epizode vjerovala. mogao bi simbolicno da zaokruzi tu pricu ali onda da ide dalje.
vjerujem da weiner voli ameriku 'you can be what you want to be', donovu pionirsku generaciju i ne prezire advertajzing - cak pravi paralele mit-advertajzing.
frojdovsko ogoljenje na dika bi svakako bilo na liniji ove sezone ali ne vise i na liniji serije

Edited by morgana
Link to comment

Nije nemoguće, imajući u vidu da je prerano krenuo na road trip ako je predviđeno da na kraju nestane iza horizonta. Ne može u finalu da radi isto to 40 minuta.

 

Nekakva rezignirana melanholija je praktično neizbežna, imajući u vidu da su ga temeljno iscedili od svako traga strasti prema bilo čemu. Da moram, stavio bih pare da će ga iz vagabondizacije tj. "povratka u dik stanje" izvući poziv od ćerke čim Betty bude zglajznula. Nadam se da neće tu previše da potenciraju DD kao očinsku figuru jer je za tu ulogu, kao što rekoh gore, manje podoban nego ikada ranije. Možda se (zbog dece) vrati da zavlada McCannom against all odds?

Link to comment

javlja mi se poslednja scena:

 

don izlazi po poslednji put sa beti na porodičnu večeru. prvi ulazi u restoran i seda u samu sredinu tako da može da gleda ulazna vrata.

*ding-ding* don diže pogled. nije beti. ubacuje novčić u džuboks i bira pesmu brajana adamsa - summer of 69.

*ding-ding* ulazi beti sa bobijem i seda sa donom za sto. seli kasni. 

konobarica odlazi u wc a don je prati kraičkom oka. da li da ode za njom?

seli trči ulicom i već je veoma blizu restorana

*ding-ding* mrak.

10 sekundi pauze i kreće odjavna špica.

 

savršeno...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...