Jump to content
IGNORED

Како су вам родитељи преживели повратак


расејан

Recommended Posts

или никог ни не занима.
Ovo sam čuo više puta od više ljudi. Šta ćeš. Život se nastavlja onima koji su ostali kad ti odeš kao što se nastavlja i tebi bez njih. Praktično, paralelne realnosti. Bukvalno. Edited by bus
Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    25

  • WTF

    12

  • bus

    11

  • gospa buba

    7

Додатак на извјешће од синоћ: каже ћерка да је један од главних разлога за смањен избор у Вирџинија Бичу то што има толико војске (и морнарице) по граду, од којих је добар део већ живео негде по свету и навикао на боље - и за њих постоје дућани у бази где свега тога има, а где цивили не могу да присмрде.
Bio ja u tim bazama i radnjama u njima - ponuda ista kao i u civilnom™ svetu, jedino su cene jeftinije.
cim se malo omastite/kofer ili dva legal tendera/oma nazad u srbijicu na prezervaciju. ko veverice kad se dokopaju kesice m&m's-a :D
Pa valjda je to neka vrsta emigrantskog milestone/uspeha da dodjes u situaciju da imas izbor da li ces da ostanes u emigraciji ili da se vratis u zavicaj. Bolja kombinacija nego oni sto bi se vecno vracali ali ne mogu jer nisu zaradili dovoljno ili nisu dobili papire, ili ne mogu "zbog dece", ili...
Још нисам чуо неки добар трач о себи, али зато смо чули већ двадесетак петоминутних аутобиографија.
Pa ako ti bas nedostaju tracevi mozes sam da ih pustis u promet, i onda ostavi carsiji i radio Milevama da ih usavrse za masovno konzumiranje :)
Link to comment

Pa nije ni čudo što je čika Steva morao da izmišlja pametne telefone sa puno slika da nagoni Amere da koriste mobilne :lol: Kuku i lele, de su bili, šta su radili, još ću da počnem da sažaljevam što su raspičkali poštenu Mamu Bel. Nego, sa Internetom se stoji bolje, jelte? Mislim, infrastrukturno garant (kako se snađe za Interent u domovini, ne reče?) . Doduše, ja jedva i da mobilni koristim (ovde za 320 din mesečno, pa ne utrošim 60 minuta ni poruka, natovarilo mi se u međuvremenu minuta koliko ne pričam za godinu dana), a i sa Interentom nešto utanjio, neki dan bio do provajdera, imaju akciju "pola godine duplo veća brzina za iste pare ili popust od 200 din". Ovaj se na šalteru zabezeknuo kad sam tražio popust, a ne dupliranje, i sa piraterijom utanjio...

Link to comment
Bio ja u tim bazama i radnjama u njima - ponuda ista kao i u civilnom™ svetu, jedino su cene jeftinije.
Онда није то, тј онда немам појма зашто. Или си ти био код војске а ово је код морнарице? И они су паралелни светови. Ко ће их знати.Могуће је да, као и свуда, ради тржиште, па где нема довољно муштерија за нешто, тог нечег неће ни бити. Ево једини емигрантски дућан у крају сам нашао случајно, базајући по Панорамију, неки Руси држали воткарницу (уз осталу робу, ал' на фотки главна вотка :)). Док сам се ја сетио да свратим, они већ нестали. Ти си беше у Дисију? И Бус у Торонту, тамо је ипак густина већа. Нема везе што је ВБич варош од 400К људи, то је распрострто на простору од 30х25 миља, нема некаквог центра око ког би се такви дућани скупљали. Овде један, тамо други, а осталих 19 на том паркингу све исти до истијег као било где другде.
Pa ako ti bas nedostaju tracevi mozes sam da ih pustis u promet, i onda ostavi carsiji i radio Milevama da ih usavrse za masovno konzumiranje smile.gif
Ништа од истинске народне уметности. Нећу да им помажем, да не загадим колонизаторским утицајима :ajde:. Нек' полако слажу причу да мора да сам пуко тамо...
Link to comment
Nego, sa Internetom se stoji bolje, jelte? Mislim, infrastrukturno garant (kako se snađe za Interent u domovini, ne reče?) .
Отприлике исто... овде плаћам око 25% мање за пола до шестине оне брзине, али то су само максималне брзине. Шта вреди што сам тамо виђао и по два мегабајта у секунди на нистовару, и до 0,25 на устовару, кад само то виђао једном месечно, чешће је било 0,7/0,13. Остатак мреже није толико брз, и џаба мени што сам тамо имао палац дебело стаклено уже до ћошка, и коаксијалац последњих 100м, кад је мрежа тесна негде другде. Овде видим и по 300/30 килобајта у секунди (низ/уз), што сам тамо имао пре, отприлике, три године.Прикључење овде ишло брже, јер тамо имају неки законски рок, не смеју да те прикључе пре него што истекне не знам ни ја шта, три или седам дана (како је већ ко тумачио), да имаш форе да се предомислиш ако мислиш да те неки препродавац обрлатио. Овде сам модем/рутер добио за два дана, тамо сам морао мало да чекам и то само модем, рутер сам куповао свој.Дакле, што се тога тиче, разлика је само две-три године, а уз то нисам овде ни узео најскупљи пакет (а и тамо сам се држао неког доњег, јер ми бржи није ни требао, цена није расла а брзина се удвостручавала сваке две године).пјаф: препекао... много понављам. Edited by расејан
Link to comment
Pa ako pitaš Jojogija, internet je u Severnoj Americi golo govno. ^_^
Pre mesec dana koristio sam prvi put internet u Srbiji, 10 dana koliko sam bio tamo, na 3 razlicita mesta u 2 razlicita grada. Koristio ga za e-mail, surfovanje i zajebanciju kao sto ga i koristim ovde u Severnoj Americi, i mogu da kazem da nikakvu razliku nisam primetio. S druge strane, pozitivno me je iznenadio broj otvorenih i/ili azasticenih™ wi-fi pristupa u centru Beograda (od Slavije do Kalemegdana i na Vracaru).
Онда није то, тј онда немам појма зашто. Или си ти био код војске а ово је код морнарице? И они су паралелни светови. Ко ће их знати.Могуће је да, као и свуда, ради тржиште, па где нема довољно муштерија за нешто, тог нечег неће ни бити. Ево једини емигрантски дућан у крају сам нашао случајно, базајући по Панорамију, неки Руси држали воткарницу (уз осталу робу, ал' на фотки главна вотка :)). Док сам се ја сетио да свратим, они већ нестали. Ти си беше у Дисију? И Бус у Торонту, тамо је ипак густина већа. Нема везе што је ВБич варош од 400К људи, то је распрострто на простору од 30х25 миља, нема некаквог центра око ког би се такви дућани скупљали. Овде један, тамо други, а осталих 19 на том паркингу све исти до истијег као било где другде.Ништа од истинске народне уметности. Нећу да им помажем, да не загадим колонизаторским утицајима :ajde:. Нек' полако слажу причу да мора да сам пуко тамо...
Ja sam bio kod vojske (Army) i avijacije (Air Force), moguce je da je kod mornarice drugacije, a sem toga ima bar 5-6 godina od zadnjeg puta, tako da je moguce da su se promenile stvari, i da su se malo internacionalizovali. Ja nisam u DC (mada sam jedno vreme ziveo tamo), nego u NC, u Trouglu™ (Raleigh-Durham-Chapel Hill), ceo kraj otprilike iste velicine kao VA Beach + Norfolk + severni deo (Hampton, NN, Williamsburg), ali koliko vidim malo vise u progresivnom™ fazonu. Ni ovde nemas neki ogroman centar kao ni tamo (jedino Norfolk u tvom bivsem kraju ima nesto sto lici na downtown), ali ces ovde te najzanimljivije etnicke radnje, pekare, mikro-pivare, etc.. bas i da nadjes za divno cudo u strip mallovima i naizgled obicnim trznim centrima, tamo gde bas najmanje ocekujes da tako nesto nadjes.
Link to comment
Pre mesec dana koristio sam prvi put internet u Srbiji, 10 dana koliko sam bio tamo, na 3 razlicita mesta u 2 razlicita grada. Koristio ga za e-mail, surfovanje i zajebanciju kao sto ga i koristim ovde u Severnoj Americi, i mogu da kazem da nikakvu razliku nisam primetio. S druge strane, pozitivno me je iznenadio broj otvorenih i/ili azasticenih™ wi-fi pristupa u centru Beograda (od Slavije do Kalemegdana i na Vracaru).
U Beogradu sam poslednji put bio kad se internet uplaćivao unapred (to još ima? :unsure:) u kešerici, tako da nemam blage veze kako je za vaj faj. Al ću da uporedim Sameriku sa Londonom, Madridom, Lisabonom i mnogo siće od gradova već koliko za 10ak dana. ^_^ Edited by bus
Link to comment

najbolja fora kad te uhapse pa imas pravo na telefonski poziv, ali ti je i cell phone uhapsen a u njemu ti se nalaze svi brojevi.1 broj koji zaista pamtis je taj od zene ili devojke/medjutim radije bi komunicirao sa crnim djavolom nego sa zenom&devojkom da te vade iz przuna/takodje ukapiras da sve prijatelje znas samo po imenu a ne i prezimenu, pa ti je telefonski imenik koji ti ljubazno daju sasvim beskoristan/+niko vise nema land lines, nisu kod kuce/, a nemas nameru da se zajebavas sa bail bondsmenima tipa dwayne the dog ili su busy pa im treba 12 sati da te izvade...muke sizifove/ko se 1 opece celog zivota nosi zamotuljak od 10 soma u dzepu/

Link to comment
Ja sam bio kod vojske (Army) i avijacije (Air Force), moguce je da je kod mornarice drugacije, a sem toga ima bar 5-6 godina od zadnjeg puta, tako da je moguce da su se promenile stvari, i da su se malo internacionalizovali. Ja nisam u DC (mada sam jedno vreme ziveo tamo), nego u NC, u Trouglu™ (Raleigh-Durham-Chapel Hill), ceo kraj otprilike iste velicine kao VA Beach + Norfolk + severni deo (Hampton, NN, Williamsburg), ali koliko vidim malo vise u progresivnom™ fazonu. Ni ovde nemas neki ogroman centar kao ni tamo (jedino Norfolk u tvom bivsem kraju ima nesto sto lici na downtown), ali ces ovde te najzanimljivije etnicke radnje, pekare, mikro-pivare, etc.. bas i da nadjes za divno cudo u strip mallovima i naizgled obicnim trznim centrima, tamo gde bas najmanje ocekujes da tako nesto nadjes.
Можда је део приче у томе да нас је након неког броја година мрзело да упадамо насумице у дућане да видимо шта има, јер се у 99% случајева сводило на још истог.А можда је и етнички састав играо улогу - у ВБичу има неколико азијских колонија. Можда не баш географски спојених, али рецимо крајева где мало претежу ови или они. Кинези, Јапанци, Филипинци, Кореанци, ваљда и нешто Вијетнамаца. Постоји чак и јапански парк, где смо једном ишли да ћерка убоде додатне бодове из јапанско, за присуствовање свечаности кад цветају трешње - њена нинџа сенсеи је строго гледала ко је дошао ко није - чак је дошао и градоначелник братског града, беше ли Окинава, да одржи слово.И онда, кад погледам, јесмо нашли те етничке дућане, али један јапански, један кинески, један латино, и један здружен корејско-латински. Поприлично смо навикли на те ствари што се једу штапићима, на корејске роткве, папаје, манго, пун ђаво зачина, бар четири врсте пиринча, чатније итд итд. Мислим да сам већ писао, јављају ми се Деја и Вуле (deja vu).
Link to comment
1 broj koji zaista pamtis je taj od zene ili devojke/medjutim radije bi komunicirao sa crnim djavolom nego sa zenom&devojkom da te vade iz przuna/
Не знам чији смо број наследили, али се бар двапут годишње догађало да нас зове неки затвор да примимо позив на наш рачун од неког тамо :).
Link to comment
  • 2 weeks later...
Bio ja u tim bazama i radnjama u njima - ponuda ista kao i u civilnom™ svetu, jedino su cene jeftinije.
Fazon sa tim radnjama na bazama je da uvek imaju ono što se često prodaje, ali ako si u službi, možeš da naručiš šta god ti padne na pamet i oni će ti to obezbediti. Recimo hoćeš neku čokoladu koje obično nema u prodaji, naručiš je i radnja počne redovno da je dobija.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...