Jump to content
IGNORED

Како су вам родитељи преживели повратак


расејан

Recommended Posts

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    25

  • WTF

    12

  • bus

    11

  • gospa buba

    7

ja sam prvih par godina po dolasku ovde imala nochne more kako odem da posetim Srbijicu i ondak se nesto desi i ne mogu da se vratim vamo..... probude me sopstveni jecaji i ne mogu da zaspim vise..... jos uvek ponekad to sanjam
Ti si iz US&A, right? Samo da znas, ako imas US drzavljanstvo, lepo se prijavi u ambasadi u Beogradu, ako bude nekog sranja stize odmah odred Marinaca da te evakuise™ ;)
89/90 otisao da zavrsi cetvrti srednje u US, pa se nije vratio?
Godinu si promasio za 1 (90/91)...
Link to comment
  • 3 weeks later...
Pejs, čita mi se apdejt o tvom povratku u domaju, pa kad te ne mrzi, isheklaj jedno miljence na "Kako su vam roditelji preživeli povratak". Sve me zanima. Kako vam se šta čini. Šta vas je smorilo. Šta vam fali iz Imperijuma. Šta ne. Kako se mala ćerka prilagoždava. Sve. :mellow:
Ово је сасвим други живот, ни налик оном таморж, ни оном овдерж од пре.Шта ми не недостаје:
  • авиони над главом
  • аутомобил
  • сивило: синоћ смо купили велике шоље за кафу, сунчано жуте, какве тамо нисам никад нашао. Чак и ограда од царинског паркинга је јарко црвена. Тамо чак ни пожарни хидранти нису црвени како треба, него вуче на неку бордомрку.
  • ђубре испоручено поштом (рекламе, купони и остала мртва дрва)
  • нестанак опаснијег алата са рафова - сад више ни овде не може да се купи наставак којим се од бургије прави брусилица, јер је један из Шапца/Нешвила успео да се рани користећи га, па тужио произвођача
  • просеравање мобилних провидура - тамо, не знаш који је гори, сви се баве креативним фактурисањем и измишљају сто планова, кад бираш шта да узмеш треба ти три сата да све провериш и одлучиш се, а онда ти за мање од године промене план, укину управо оно због чега си их узео, па ајде Јово наново; овде СИМ картица коју смо узели на аеродрому (значи, у замци за наивце) има одличан пакет - ћерка се уопште не жали, каже да јој одлично одговара, нарочито део око интернета.
  • блесав систем мера - тако сам се из цуга навикао на метре, А4, 24 часа у дану, литре и Целзијусе, да ми је мило што сам се пробудио из оног.

Шта ми недостаје:

  • лакоћа плаћања: синоћ сам први пут употребио овдашњу картицу, и поред тога што сам укуцао бројку, морао сам да потпишем још два пута (!); свака шуша од државе и парадржавних органа и даље тражи вирман, дакле морам да идем негде на шалтер да уплатим, па да идем (опет идем!) негде да однесем тај доказ да сам платио; не могу да на лицу места извадим лову, картицу или напишем чек. О плаћању преко мреже још не могу ништа да кажем, пошто је то изгледа још увек компликовано. Картица коју сам добио има 4 цифре (!? њтф !?), за плаћање преко мреже као треба нека друга (!?).
  • добри друмови - иако сам овде срећни бициклиста, друм итекако значи. Пиздим на искрзане ивице асфалта, рупе, џомбе и бициклистичке стазе које нико није пипнуо 25 година - корење дрвећа издигло асфалт, горе него по калдрми.
  • куповина преко мреже. Ево хоћу да купим штампач, и преко мреже једино могу да видим шта ко има. Може и да се купи преко мреже, али упутство има 12 тачака (!). Читава процедура. Тамо(рж) сам сав хардвер куповао преко Њуега, клик клик, укуцам број картице и готово, чекам УПС.
  • азијске намирнице - јасминов пиринач, тесто за вонтос, алге за суши, чатнији. Питао Кинескињу у једном од овдашњих дућана, где купује пиринач, каже "купи Београд".
  • несташица блата
  • добра столица за пред тастатуру... избор по граду је бедан, све нешто мики маус, за клинце, или нешто директорски тапацирано, ништа за озбиљно седење уз монитор.

Шта ми је тамо недостајало:

  • хлеб - иако је већина хлеба који се сад овде продаје од теста за кифлу, или нечег што се јако мрви и нема душу, нашли смо већ четврти добар хлеб, и седам-осам врста доброг пецива, на челу са лиснатим тестима где унутра има права виршла а не онај сунђер, или прави пекмез од воћа а не оно од неодређеног мешаног воћа са уштрцаним претераним укусом
  • јогурт! трошимо на литар
  • некрштено пиво
  • места до којих се може доћи бициклом - кола ми у ствари ни не требају; за то мало кад баш треба, такси је (бар у Зрењанину) довољно јефтин. Чак сам срео другара који се већ отарасио кола, каже не исплати се.
  • гомила људи који ће да стану да попричају или да се бар јаве
  • да стојим на сред тротоара с неким и причам неодређено дуго, без да размишљамо о томе да ли ће неко да нас отера (јебо их loitering, и кад су га забранили - глуварење на ћошку је кључна институција у културно друштвеном развоју јединке)
  • избор сухомеснате клопе - овде је бар трипут већи него тамо (укључујући и оно што има код делија), штавише постоје читаве категорије које тамо не постоје (шваргле, беле кобасице, суви врат, кулен, чајна...)
  • базање од излога до излога - оно, има тога и тамо, али само у моловима, где је асортиман дућана строго цензурисан, нема нпр месара, пиљара, где да се купи алат итд, све сами бутици, ждераонице с ногу, мобилни телефони, обућа, видео игре и драгуљари. Овде су излози више насумични.
  • пролазници

Шта ме пријатно изненадило:

  • квалитет и укус намирница. Чак и кромпир има бољи укус, воће и тесто да не спомињем. Печурке остају свеже (у фрижидеру) читаву недељу; тамо потамне за дан-два.
  • колико је баба са ћошка успела да исприча мојој жени за она два минута док је мерила парадајз - препричавање је трајало десет минута, плус још пет минута за "е, да, сад сам се сетила, рекла је још и да...". Уопште, с којом лакоћом и брзином људи истресају своје животне приче.
  • Градилишта су много уреднија него некад; мада, видећемо у новембру колико ће блата да буде
  • Народњаци, бар ово што пуштају моје комшије (Роми Муслимани - дакле, а ла радио Техеран) нису више тако огавни као што су некад били

Шта ме изненадило:

  • никог баш нарочито не занима шта смо ми тамо радили десет година, сви само траже слушаоца и раме (хм, није баш пријатно)
  • и они што се не исповедају нешто не верују баш то што им причамо... мада, живот јесте чуднији од срања; кад укратко себи препричамо то што смо испричали, делује врло неуверљиво. Требало би мало да лажемо, иначе ће сви мислити да лажемо.

Од чега сам попиздео:

  • извод из матичних књига и за држављанство, што уопште морам да га прибављам - тражим од државе своје податке да их покажем држави, као да она то не може сама. И што и даље важи само 6 месеци. Добро, Слоби требале паре па је измислио тај рок, али еј бре, прошло је десет година!
  • банке и платни промет са напољетом, тј што и даље не може да ми нормално легне лова од тамо(рж), што троше иЕксплодер (који треба испоисподешавати а на крају опет не ради); но бар је особље љубазно, мада ни то не баш увек
  • имам километар и кусур до најближег појила... обе кафане у ближој околини туриле кључ у браву
  • теве претплата уз рачун за струју! немам телевизор, немам радио, марш бре
  • електродистрибуција доставља списак имена и адреса пореским органима да саставе списак некретнина за опорезивање, при чему порески органи немају своје податке (!), него шаљу са тим списковима јадну незапослену децу, и дају им формуларе да испопуњавају, или да напишу "одбија сарадњу" - нема трећег избора. Акција се финансира са неких $30К из УСАИДа... је, ал' је помоћ, Амери дају неку сићу за... да се убере још пореза(!). Да не спомињем да ја којешта плаћам још од '86 и имам и уговор са градом, и да они још увек нису испунили своје обавезе из тог уговора. Моја улица још увек није асфалтирана!
  • шта учинише од привреде овде, јеботе... пивара, старија од Гинисове за коју деценију, измисли Дане пива и онда се то утера у дугове, распичка и скоро затвори, и ево сад 25. дани пива, док та пивара не ради. Фабрика тепиха, која је својевремено продавала тепихе и Арапима и Персијанцима и коме све не, зарасла у коров. Шећерана не ради, Бек не ради... ужас.

Link to comment
Ово је сасвим други живот, ни налик оном таморж, ни оном овдерж од пре.
pa dobro dosao komsija!na vise nivoa, em kad krenes po Evropi racunaj na nas em da prijavim - i mi smo se vratili na pola.otvorili smo drugu bazu u Srbiji, pravim spisak serpi, lonaca i poklopaca pa da opremimo novo "gnezdo"i sve je kako si rekao pa i malko bolje. ipak, ne planiramo "povratak za zauvek". logisticki gledano lako nam je da se organizujemo na dva mesta i profitiramo duplo. vec danima razmisljam sta ce nam biti "kuca". meni je ova ovde, moja je, navikla sam se iako mi u srbiji nista nije bilo nepoznato niti tesko hocu li biti dupli apatrid ili cu imati dve domovine?
Link to comment
ipak, ne planiramo "povratak za zauvek". logisticki gledano lako nam je da se organizujemo na dva mesta i profitiramo duplo.
lelemajko umuvali 1 nogu u zivo blato i vicu nijenamnishta nijenamnishta :rolf:
Link to comment
lelemajko umuvali 1 nogu u zivo blato i vicu nijenamnishta nijenamnishta :rolf:
ne znas ti sta su muke gastarbajterske.... ni zivo blato nije prepreka. i sta sad, blato pa blato - mozda leci reumu i slicne boljke?realno.to i jeste pitanje, da li upadnes u zivo blato na dva mesta i gde ces brze da propadnes? BTW, nisam nista razumela sta si htela da kazes ali nije mi prvi put :) Edited by msmodesty
Link to comment
ne znas ti sta su muke gastarbajterske.... ni zivo blato nije prepreka. i sta sad, blato pa blato - mozda leci reumu i slicne boljke?realno.to i jeste pitanje, da li upadnes u zivo blato na dva mesta i gde ces brze da propadnes?
Лоше поређење. Ако упаднеш у живо блато на два одвојена места, седнеш на између и извучеш ноге.А то са две базе... нисмо баш спалили мостове, има се и тамо где, деца се скућила а има и приде. Него је овде сад баш занимљиво :).Е, да забојавијо још једну ствар која ми недостаје оданде: што поштари раде само у једном смеру? Доносе, а не односе. То ми је увек било без везе.
Link to comment
Шта ми је тамо недостајало:
  • [*]хлеб - иако је већина хлеба који се сад овде продаје од теста за кифлу, или нечег што се јако мрви и нема душу, нашли смо већ четврти добар хлеб, и седам-осам врста доброг пецива, на челу са лиснатим тестима где унутра има права виршла а не онај сунђер, или прави пекмез од воћа а не оно од неодређеног мешаног воћа са уштрцаним претераним укусом[*]јогурт! трошимо на литар[*]некрштено пиво
Da li si tamo™ (i.e. ovde™) samo kupovao u najblizem supermarketu ili nekom Super Walmartu ili Targetu? Da li si ikad otisao do nekog farmers marketa i tamo kupio povrce, voce, meso, mlecne proizvode onako direktno, od seljaka™? Da li si se potrudio da nadjes pekaru koju drze emigranti i da tamo kupis hleb, ili si samo kupovao onaj Wonder Bread? Da li si ikad otisao do neke od onih malih lokalnih pivara koje po celoj istocnoj obali nicu kao pecurke i probao tamo da nadjes dobro pivo ili si samo kupovao Bud Light i Coors by the case?Razumem ja, neke stvari nikad neces naci kao u Srbiji, ili bar nece biti iste. Ali i ovde™ sto se tice prehrambenih stvari, ti mozes da nadjes savrseno lepe proizvode, napravljene/uzgajane u precniku od 50 milja, umesto da kupujes stvari sa druge strane kontinenta dopremljene via packaging plant in Iowa...
Link to comment
Da li si tamo™ (i.e. ovde™) samo kupovao u najblizem supermarketu ili nekom Super Walmartu ili Targetu? Da li si ikad otisao do nekog farmers marketa i tamo kupio povrce, voce, meso, mlecne proizvode onako direktno, od seljaka™?
Да, али та сељачка пијаца, бар ту на обали, је имала исто оно што и у бакалницирж (нисам ја измислио да се то зове grocery, него они), по истој цени, уз нешто мањи избор. Такође смо нашли уз друм (168 у Северној Каролини), тако сељачку пијацу, све свеже, фришко & тазе, како и не би кад иза шатора тутњи једанаест камионских хладњача.Нашао сам праве, али богу иза ногу, чак у брдима. Развалили смо се од доброг парадајза, и целе зиме смо јели добре јабуке (узели смо два бушела, па догодине још два), али мало ми је много да пичим 240 миља сваки пут кад се ужелим праве клопе.Е, да: у Кимарту су имали домаћу шунку из краја (где се углавном гаје само свиње, кикирики и памук). И овде је такву теже наћи, а тамо је била чак и јефтина - до $3 за фунту. Царски.
Da li si se potrudio da nadjes pekaru koju drze emigranti i da tamo kupis hleb, ili si samo kupovao onaj Wonder Bread?
То није ни за мамац за мамац за рибе... јер се скроз раствара у води. Сама хемија бре.Узимали смо оно од 7, 9 или 12 врста житарица, интегрално и багет и којешта. Локалне пекаре... исто то, само скупље. Пази, Душко Радовић је рекао да би пекари требало да наплаћују мирис. Е, чак и те пекаре су имале некакав погрешан мирис.Пекла госпођа хлеб, разваљивали смо се.
Da li si ikad otisao do neke od onih malih lokalnih pivara koje po celoj istocnoj obali nicu kao pecurke i probao tamo da nadjes dobro pivo ili si samo kupovao Bud Light i Coors by the case?
Купио сам једном Милер Ајс (онај леђени, не онај за волове), и захвалио се на сарадњи. Пробао ту и тамо Њукасл, чак и пола чаше Короне... одлична вода, ал' нису за мене морали да се труде да набаве баш толико. Те воде.Тек негде пред крај се појавио тај Стар Хил, ал' да не понављам. У крају није било друге микро пиваре. Тако смо испочетка тукли Беково црно, па Шајнер, црни Хајнекен сва четири пута кад смо га нашли, повремено обичан Хајнекен, два три пута по Стелу, Хролш (један шеф Белгијанац, други Холанђанин :)), чак једном и Урквел, и углавном Негра Модело, и последњу годину неки 'пецијални Хефевајзен из неке пиваре која снабдева Трејдер Џоа. То је било добро (мада и даље некако танко), ал' се касно појавило.Јебига, кад сам живео у војно-туристичком граду, без довољно публике која би хтела нешто друго.
Razumem ja, neke stvari nikad neces naci kao u Srbiji, ili bar nece biti iste. Ali i ovde™ sto se tice prehrambenih stvari, ti mozes da nadjes savrseno lepe proizvode, napravljene/uzgajane u precniku od 50 milja, umesto da kupujes stvari sa druge strane kontinenta dopremljene via packaging plant in Iowa...
Како већ рекох негде, ја поредим места где се редовно снабдевам, и тамо и овде, а не како превалити 300км да би се сложио један добар ручак.У ствари, у Шарлотсвилу је био дућан где су продавали пољопривредне производе из краја (укључујући и домаћи пекмез, мед, сир, колаче, и онај macaroon), и то је било одлично, али после на обали нисмо никако успевали да нађемо такав. Edited by расејан
Link to comment
are you drying meat in the attic?
Не... још не :). У ствари, покојни таст је саставио некакву пушницу од старог фрижидера, шпорета и веш машине, па је могло лепо да се отвори да се види докле је стигла с прањ димљењем. Штета што је то одавно растурено, то је радило змајски.
Link to comment
Пекла госпођа хлеб, разваљивали смо се.
Eh, pa tako je i najbolje, ako se ima vremena i zivaca da se pece kod kuce.
Јебига, кад сам живео у војно-туристичком граду, без довољно публике која би хтела нешто друго.
Meni se cini da je to tebi bio najveci problem. Kod mene je sve ovo sto sam nabrojao u gornjem postu (hleb, sveze povrce, voce, meso, dobro pivo toceno direktno u pivari gde je pravljeno) na 30 min voznje kolima max.Mada, sad kad sam skoro bio u Beogradu, nedostajale su mi one male starinske pekare gde se kupovao burek na 1/8, 1/4, 1/2.. Mnoge su nestale, a zamenile su ih radnje koje vise prave pice, palacinke, sendvice, ili lanci tipa "Hleb i Kifle". (koji je sasvim OK, ali nije to ono...)A moram i da se sa tobom 100% slozim u vezi mobilnih telefona. Ja sam karticu kupio na 300m od kuce i sibnuo je u telefon i sve je radilo odlicno, posle samo odem na kiosk na 20m od kuce i dopunim koliko treba (a posle sam provalio da sam mogao i sa kevinog fiksnog telefona, samo bi joj dodali na racun :wicked: ). Kad sam nekim ljudima pokusao da objasnim kako funkcionise mobilna telefonija ovde u US&A, samo su me gledali belo i vrteli glavom, generalni utisak im je bio :isuse:
Link to comment
Kad sam nekim ljudima pokusao da objasnim kako funkcionise mobilna telefonija ovde u US&A, samo su me gledali belo i vrteli glavom, generalni utisak im je bio :isuse:
И обратно, ја нисам успео да тамо објасним како то са мобилног може да се плати паркирање.
Link to comment
BTW, nisam nista razumela sta si htela da kazes ali nije mi prvi put :)
ma jesi razumela :Pnemash pojma kolko se neochekivanog sveta vratilo ove godine, i napola u blato i ucelo u blato ^_^
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...