Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

8 hours ago, mraki said:

Beko sudomašina, izašla iz garancije. Prijavljuje grešku 02 koja se odnosi na dovod vode. Prvi put se desilo pre par meseci, i nakon što sam odvrnuo slavinu na max, tj povećao pritisak, radilo je bez greške tih par meseci.

Sad se dešava opet, proverio sam creva, filtere, sve je ok, samo neće da povuče vodu.

Ima li još nešto što mogu da uradim pre nego se obratim serviserima?

Prošlo iskustvo sa njima je katastrofa…

Ulazni pritisak u mašini je određen isključivo pritiskom mreže. Na toj liniji je ventil mreže, sita i elektromagnetni ventil koji otvara dovod same vode u mašinu. Ako si vičan proveri da li EMV ima svoje sito i očisti ga. Trebalo bi da ga ima. Ponegde postoji i ublaživač pritiska mreže koji takođe zna da pokupi razne nečistoće i napravi problem. Iza EMV-a praktično nema ništa što bi moglo praviti problem sa ulaznim pritiskom. Dalje idu presostati, tkz magistrala i pumpa visokog pritiska...ugrubo.

Još jednom, proveri da li ima sita na ulazu EMV-a ako si sve ostalo proverio do njega.

Edit:

Lično bih ponovo proverio protočnost slavine, jer ti je već jednom napravila problem...naročito ako je varijanta sa gumicom.

Edited by Barti66
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

34 minutes ago, Barti66 said:

Ulazni pritisak u mašini je određen isključivo pritiskom mreže. Na toj liniji je ventil mreže, sita i elektromagnetni ventil koji otvara dovod same vode u mašinu. Ako si vičan proveri da li EMV ima svoje sito i očisti ga. Trebalo bi da ga ima. Ponegde postoji i ublaživač pritiska mreže koji takođe zna da pokupi razne nečistoće i napravi problem. Iza EMV-a praktično nema ništa što bi moglo praviti problem sa ulaznim pritiskom. Dalje idu presostati, tkz magistrala i pumpa visokog pritiska...ugrubo.

Još jednom, proveri da li ima sita na ulazu EMV-a ako si sve ostalo proverio do njega.

Edit:

Lično bih ponovo proverio protočnost slavine, jer ti je već jednom napravila problem...naročito ako je varijanta sa gumicom.

Protocnost slavine proverena, crevo sam skidao skroz, to je sve ok.

E sad, to gde dovodno crevo ulazi u mašinu, to je taj EMV?

Gledao sam to, ima kao neko gusto sito, ali nisam uspeo da ga skinem.

Link to comment

Ako to nešto ima dve ili bar jednu el "žičicu" na sebi, to je EMV....probaj to sito koje nemožeš da demontiraš, da iščetkaš nekom tvrđom četkicom i da naliješ malo čistog sirćeta, npr vatu natopiš i ubaciš da odstoji jedno po ure.

Sve ti ovo savetujem kao laiku što možeš sám bez nekog rizika po sebe i sam aparat da uradiš...naravno, napojni kabl sve vreme van utičnice!

Edit:

Da li si siguran da se E2 odnosi isključivo na dovod vode ili uopšteno na vodu u sistemu?

Edited by Barti66
Link to comment

Vidiš budala sam, bila mi je okrenuta mašina i mogao sam baš lako da nakapam malo sirćeta u to čudo, da rastopi kamenac ako ga ima, a nije mi ni palo na pamet.

Nisam primetio da tu ima nekih žičica, bar u tom delu koji ja vidim, ali nisam siguran.

Gledao sam ovaj video i recimo da liči na ovaj filter na ulazu u crevo, mada nije isto… Ima taj neki krstić koji sam pokušao da izvučem ovakvim kleštima, ali nisam uspeo.

Hvala ti puno svakako. Videću sutra šta mi je činiti, možda ipak pre da se konsultujem sa serviserom.

Edited by mraki
Link to comment
15 hours ago, beyoncé said:

jel neko skoro menjao krov? :D

koliko otprilike košta zamena crepa?

imam ponudu za 7000 din/m2, meni se čini da je too much, s obzirom na cene crepa/komad na netu.

ovo i mene interesuje

Link to comment
8 hours ago, mraki said:

Vidiš budala sam, bila mi je okrenuta mašina i mogao sam baš lako da nakapam malo sirćeta u to čudo, da rastopi kamenac ako ga ima, a nije mi ni palo na pamet.

Nisam primetio da tu ima nekih žičica, bar u tom delu koji ja vidim, ali nisam siguran.

Gledao sam ovaj video i recimo da liči na ovaj filter na ulazu u crevo, mada nije isto… Ima taj neki krstić koji sam pokušao da izvučem ovakvim kleštima, ali nisam uspeo.

Hvala ti puno svakako. Videću sutra šta mi je činiti, možda ipak pre da se konsultujem sa serviserom.

Ovo što prvo demontira i čisti lik na snimku je sito na aqua stop ventilu ali princip je isti.

Da, najbolje bi bilo da pozoveš stručno lice jer bi E2 moglo da se odnosi i na nedostatak vode uopšte a ne samo na dovodu, a tu već može da bude svašta pa i pumpa visokog pritiska, ali se nadam da nije.

  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, beyoncé said:

jel neko skoro menjao krov? :D

koliko otprilike košta zamena crepa?

imam ponudu za 7000 din/m2, meni se čini da je too much, s obzirom na cene crepa/komad na netu.

A šta podrazumevaš pod zamenom krova?Samo crep?Crep i letva?Ili komplet nova konstrukcija?

 

U tih 7000 šta sve ulazi samo za "ruke" ili i materijal.

 

Neki pristojan crep bez primesa krečnjaka ti je oko 70din/kom u m2 ide ~12kom.Zavisi i kakva je konstrukcija krova klasika na dve vode ili je na četiri.

 

Definiši malo :)

 

 

Link to comment

Zidni vodokotlić mi curi, neprestano ide mlaz vode u šolju. Koliko je komplikovano rešenje tog problema? Umem sa ključevima i šrafcigerima, ali mi se ne otvara vodokotlić ako je neko zezanje, radije ću da zovem vodoinstalatera.

Link to comment

Otvoriš poklopac gore na vrhu samog kotlića, otkačiš polugu potezača, odvrneš tkz "zvono" tako što ga (najčešće je bar tako), zakreneš ~1cm u levo, i izvučeš napolje. Na njegovom dnu stoji prstenasta gumica od npr 6,7 cm prečnika, nju zameniš i naravno pokušaš da očistiš ležište u samom vodokotliću prvenstveno od kamenca ali i ko zna čega sve. Dihtung gumice ima svaka vodo radnja ali je ponesi za uzorak.

Pre svega naravno zatvoriš dovodni ventil.

Edited by Barti66
  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, Bambula said:

A šta podrazumevaš pod zamenom krova?Samo crep?Crep i letva?Ili komplet nova konstrukcija?

 

U tih 7000 šta sve ulazi samo za "ruke" ili i materijal.

 

Neki pristojan crep bez primesa krečnjaka ti je oko 70din/kom u m2 ide ~12kom.Zavisi i kakva je konstrukcija krova klasika na dve vode ili je na četiri.

 

Definiši malo :)

 

 

da se skine stari crep i da se stavi novi. možda će trebati da se zameni i neka daska negde, ali to će se videti kada se skine crep i ne ulazi u ovu cenu, koja bi trebalo da obuhvata crep i ruke. 

danas sam dobila ponudu i za 5000/m2, ali mislim da može i manje. 

 

od našeg krova majstore odvraća i to što zgrada nema lift, kao i relativno mala površina krova koji je za popravku (~40 m2). nema 'voda', samo jedna strana iznad jedne sobe. 

 

Link to comment

Svratio majstor za sudomašinu, taman bio u komšiluku.

Kaže da nije mehanički kvar, već emv ne dobija struju. Kvrcnuo nešto i ono proradilo. Naravno, stalo čim je otišao. :frust:

Edited by mraki
Link to comment
9 hours ago, napadaj said:

Zidni vodokotlić mi curi, neprestano ide mlaz vode u šolju. Koliko je komplikovano rešenje tog problema? Umem sa ključevima i šrafcigerima, ali mi se ne otvara vodokotlić ako je neko zezanje, radije ću da zovem vodoinstalatera.

 

Može to laik da sredi, nije teško uopšte.  

 

Vjerovatno ti treba novo zvono jer je dotrajala unutrašnja gumica ili se nataložio kamenac. Kada skineš poklopac na vrhu vodokotlića vidjećeš kakvo je zvono unutra, pa tražiš u radnji isto. Mene je prošlog ljeta to koštalo 300-400 din, domaća proizvodnja, najjeftinije u ponudi, a radi poso (prvo sam bio uzeo neko fensije i dvostruko skuplje, ali navoj nije odgovarao za pola milimetra). Sredio sam za sat vremena, polako pogađajući redoslijed radnji. Na kraju sam spolja zadihtovao silikonom onu cijev što ide nadole iako nije bilo potrebe.

 

Nema iritantnijeg kvara od vode koja curka u kupatilu/kuhinji.

 

Mijenjao sam u isto vrijeme i sifon za sudoperu, a i onaj koji odvodi iz wc šolje u zid, tipa baltik, odnosno harmonika. Nedavno sam se usudio da zamijenim i jedan automatski osigurač koji je iskakao zbog rerne el. šporeta (onog koji sam popravio prošle godine :happy:), krečio, udarao zaštitu od buđi po ćoškovima, obradio unutrašnju oblogu krovnog prozora stiroporom.. Svašta čovjek nauči majstorišući po kući.

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...