Jump to content
IGNORED

Literatura iz školske klupe


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

A sada iskusenje: ta knjiga me nije zakacila, to je bila stara lektira za generaciju rodjenu valjda 1964. Knjiga je neobicna, govorila je o grupi fudbalera-zivotinja (slon valjda, zec, tako nesto) koji putuju po svetu i osvajaju titule. Tu sam prvi put naucio sta je ofsajd, i momentalno zaboravio.
aj lebati seti se kako se zove ovo.cita mi se nesto, a nikako da nadjem knjigu koju razumem.
Link to comment
  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Otto Katz

    14

  • Аврам Гојић

    10

  • Marvin (Paranoid Android)

    8

  • ToniAdams

    8

aj lebati seti se kako se zove ovo.cita mi se nesto, a nikako da nadjem knjigu koju razumem.
thank you brain, jos nisam senilan :Hail:hvala matilda, hvala gumeni medoslika-Tim-Lavlje-srce-Cedo-Vukovic-971527x640.jpg Edited by vasudeva418
Link to comment

Au đe me nađoste. O mladostííí, mójáááá... daj stani bar na čas...

Ali me zato nista u zivotu nije smorilo kao "U registraturi" Ante Kovacic. Priblizni nivo smorenosti je dosao citanjem Milovana Glisica. Ne lezi mi realizam.
Ne leži ti prelazak iz romantizma u realizam. Otjelovljenje zla u fatalnoj ženi Lauri, koja se čak i magično pretvara u leptiricu, je dokaz da Kovačić nije prepoznao industrijski kapitalizam kao uzrok razaranja socijalnog tkiva zagorskog sela, makar i ponudio izvrsne opise tog procesa.
koko u parizu
Najbolji Kušanov roman iz ciklusa o Kokou je Tajanstveni dječak. Triler! Mnogo jače od Koko u Parizu. Ako nisi čitao, nađi, slutim da i sad valja.
i naravno, vrhunac: ivan cankar, desetica - decak koji ide u fensi skolu i stidi se rodjene majke zato sto je seljanka, a ona mu daje deseticu koju je mukotrpnim radom i odricanjem zaradila samo da bi se ono dobro skolovao.
Definitivno najbolnije stranice školske lektire. Stegne u grlu i dan danas.
secam se samo da je 'ne okreci se sine' imao super ilustracije cetnika, masnih, kako se nadvijaju nad glavnim junakom a roj muva im zuji oko glave, valjda da se pokaze kolika su govna.
Hm, hm, bio sam ubijeđen da se četnici u ovom djelu ne pojavljuju. Dječak je odgajan u internatu ustaške mladeži, otac ga otima, ustaše ih gone. Varljiva sjećanja... ali četnici? Ne znam, ne znam...
A sada iskusenje: ta knjiga me nije zakacila, to je bila stara lektira za generaciju rodjenu valjda 1964. Knjiga je neobicna, govorila je o grupi fudbalera-zivotinja (slon valjda, zec, tako nesto) koji putuju po svetu i osvajaju titule. Tu sam prvi put naucio sta je ofsajd, i momentalno zaboravio.
Čitao, ne sjećam se naziva. Ali sjećam se naziva Velika gala predstava, a tu se ne sjećam ničeg drugog. Možda je to? Edit: naravno, Tim lavlje srce!!! Ne smijemo zaboraviti Ericha Kästnera, Emil i detektivi i Leteći razred s Nepušačem. Edited by king louie
Link to comment

u prvom razredu osnovne, prica o devojcici koja je imala dedu i kriva usta i mnogo volela tita i na kraju su je ubili nemci. nekako sam to zapamtila.tom sojer, naravno. carobni samarcic, vlak u snijegu, orlovi rano lete, bilo mi je skroz gotivno kako klincadija doakava nevoljama. onda svemocno oko, da ne zaboravim hajduke nusica, radoja domanovica, zvezdu kec, koja je iz nekog razloga preskocena, a meni se bas svidjala. robinson kruso, vidi pod klincadija. needless to say da sam, kao i vecina ovde, ronila suze za nemecekom.tajno drustvo pgc. cak sam neko vreme, po uzoru na njih, skupljala kit sa prozora, sto je postalo problem kada je dosla zima.van lektire, ubedljivo naj, naj najomiljenija i najbolja knjiga sva cetiri niza razreda je bila hajdi, ali ubedljivo.kasnije sam u osnovnoj procitala sabrana dela perl bak, nekoliko puta (najjaci dojam ostavile skriveni cvet(ovde sam se razvaljivala od plakanja pri svakom citanju), mati i dobra zemlja), imala je moja mama kolekciju u crvenom povezu sa zlatnim slovima. i dve knjige dr. sase bozovic. i to je imala mama. gricku vesticu sam nabavljala od drugarice. to je imala njena mama. mirjam sam nabavljala gde sam stigla al' mi bila sranje pa sam batalila.srednja skolae toga se nesto ne secam, znam da su isli neki komadi, pa filozofi, a ja to nesto ne volem i nista ne razumem. najdosadnije mi bilo cekajuci godoa i antigona. zato mi je lelejska gora bila bas ono, super, planincine, glad, halucinacije, ludilo. a da , volela sam i kad su cvetale tikve. i stranca.van skole, raznorazni stiven kingovi, i da, mi djeca sa kolodvora zoo, za to je postojala lista cekanja u bibliotecilepo je bilo setiti se.a ako se setim jos neceg napisacu

Link to comment

Kocho Racin - Lenka Otkako Lenka ostavikosula tenka lenenanedovezena na razboji na nalomi otidetutun da redi v monopol -liceto i se izmeni;vegi padnaja nadolui usti svija koravo.Ne bese Lenka rodenaza tija pusti tutuni!Tutuni - zolti otrovi,za gradi - kitki rozovi.Prva godina pominagrutka v srce i legna;vtora godina pominabolest ja v gradi iskina.Tretata godina zemjatana Lenka pokri snagata.I noke koga meseckogrob i so svila viesevetercok tiho nad neazalna i taga reese:Zost mi, zosto ostanakosula nedotkaena?kosula bese darovna...

Edited by BraveMargot
Link to comment
Kocho Racin - Lenka
u skoplju postoji anarhističko udruženje koje se zove 'lenka'. umesto da su iz pesme naučili da ne puše, eto šta se sluči... :lol:
Link to comment

Koja vam je omiljena anegdota iz Crvenih Raketa?Meni ona gde Tito ide u drva da nadje neke grane i panjeve da se pioniri-kurir ne posmrzavaju ko picke a nije teo da ih budi pa je sam to obavio i zalozio...Znas kad bi Sloba iso po drva??? Nikad!!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...