Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Evo kako radi Dinamo sa mladjim kategorijama

Dinamo dovodi dva wunderkinda, 13-godišnjeg Medančića i 17-godišnjeg Meksikanca NavuDINAMO je u organizaciji omladinske škole na čelu s Romeom Jozakom organizirao tri kampa u Americi, gdje su među 290 mladih nogometaša izabrali dvojicu najboljih. Tako u Maksimir sljedećeg tjedna stižu 17-godišnji Meksikanac Edgar Nava te Amerikanac hrvatskih korijena, 13-godišnji Albert Medančić. Ostaje nam vidjeti koliko je uspješno odrađena selekcija i je li Dinamo uistinu pogodio s ovom dvojicom nedvojbeno talentiranih mladića. Izvor: Index.hr
Dinamova akademija u SAD-uNakon sedam uspješnih akademija nogometa u Australiji, Dinamo se ovog tjedna po prvi puta nalazi i u Americi sa sličnom misijom. Romeo Jozak, direktor Dinamove nogometne škole sa svojim trenerima Ivanom Senzenom i Damirom Ferenčinom, predvodi kliniku nogometa nedaleko od San Franciska gdje je Hrvatska zajednica tog dijela SAD-a
Partizan je jedva organizovao nekakav kamp u BiH (roditelji su morali placati da bi im djeca isla u taj kamp) a za CZ ne znam da li i organizuje kampove van Bg.
Link to comment

Ko je od tih mladih Australijanaca preko omladinske skole usao u prvi tim? Ja ne mogu da se setim nikog... Poslednji oziji u Dinamu su bili Viduka i Eddie Bosnar, a to je bilo bas davno.Dinamo ima OK selekciju mladih igraca, ali samo zato sto iz cele Hrvatske uzima klince kako im padne na pamet, bez ikakve konkurencije. Recimo, NK Radnik iz Velike Gorice ili NK Zagreb imaju odlicne mladje kategorije, ali kad malci napune 16 Dinamovi skauti ih sve pokupe, pa ako su iole dobri, trenirace sa modrima, a ako nisu bas najbolji, idu u neki od Dinamovih prvoligaskih prilepaka (Lokomotiva, Croatia Sesvete, Inter Zapresic...). Hajduk im nije nikakva konkurencija, oni jedva da mogu svoje omladince da zadrze u klubu. Primer je Modric, koji je kao mali otisao iz Zadra u ZG.Sto se nasih klubova tice, Partizan je imao neku inicijativu da se organizuju kampovi u BiH, CG, Sloveniji i Makedoniji, ali sta je od toga tacno bilo ne znam... verovatno nista. Partizanov skauting u regionu se svodi na preporuke bivsih igraca i prijatelja kluba. Za Zvezdu ne znam.

Link to comment
Ko je od tih mladih Australijanaca preko omladinske skole usao u prvi tim? Ja ne mogu da se setim nikog... Poslednji oziji u Dinamu su bili Viduka i Eddie Bosnar, a to je bilo bas davno.Dinamo ima OK selekciju mladih igraca, ali samo zato sto iz cele Hrvatske uzima klince kako im padne na pamet, bez ikakve konkurencije. Recimo, NK Radnik iz Velike Gorice ili NK Zagreb imaju odlicne mladje kategorije, ali kad malci napune 16 Dinamovi skauti ih sve pokupe, pa ako su iole dobri, trenirace sa modrima, a ako nisu bas najbolji, idu u neki od Dinamovih prvoligaskih prilepaka (Lokomotiva, Croatia Sesvete, Inter Zapresic...). Hajduk im nije nikakva konkurencija, oni jedva da mogu svoje omladince da zadrze u klubu. Primer je Modric, koji je kao mali otisao iz Zadra u ZG.Sto se nasih klubova tice, Partizan je imao neku inicijativu da se organizuju kampovi u BiH, CG, Sloveniji i Makedoniji, ali sta je od toga tacno bilo ne znam... verovatno nista. Partizanov skauting u regionu se svodi na preporuke bivsih igraca i prijatelja kluba. Za Zvezdu ne znam.
Nekako je teško da je netko ušao u tim iz Australije kada se ovakva selekcija dole radi tek 2-3 godine.Radnik (Sesvete)je praktično treća momčad Dinama(iza Lokomotive), tako da je nemoguće da Dinamo sam sebi krade igrače. Radnik Velika Gorica je propao.Ne sjećam se koga je to Dinamo oteo Zagrebu osim Badelja, ali mi se čini da je i on prvo bio u Dinamu(ili nekom drugom klubu), pa otišao u Zagreb. Više je bivših Dinamovaca završilo u Zagrebu. Uostalom, Zagrebova škola je debelo overhyped, nisu dali jednog reprezentativca. Oni stalno imaju puno mladih igrača u prvoj ekipi zato što je predsjednik kluba Medić shvatio da mu je jeftinije klincima od 17 g nametnuti višegodišnji ugovor po kojem ovi igraju za sitnu lovu, čak i u hrvatskim uvjetima, nego plačati veterane. Osim toga imaju idealne uvjete za nogometnu školu, plaćene od Grada Zagreba, koje Dinamo može samo poželjeti, pa im je lakše pokupiti igrače koji Dinamu procure kroz prste nego nekom drugom klubu na širem gradskom području. Svi igrači iz Zagreba koji su se stvarno etablirali(Olić, Mandžukić i Ibričić) su u klub došli kao 18-20 godišnjaci, po raznim menadžerskim vezama s upravom, nemaju veza sa Zagrebovom školom. Medić je poznat i po tome što je prije par godina ozbiljno izjavio da klub neće prodavati nikoga osim, i onda je počeo nabrajati sedmero od deset najboljih igrača. I to je ozbiljno rekao.Dinamo ima izvrsnog šefa omladinske škole(Romeo Jozak) koji ima odlične kontakte u Australiji i Sjevernoj Americi, ne samo u okviru dijaspore. Uz to redovito rade selekcije po BiH. Hajdukov problem je taj što je njihov sustav selekcije zasnovan na temelju teze da onaj tko ne želi igrati za Hajduk ne mora. Oni bi se odrekli i Messija da je ovaj ima dvojbe da li želi igrati za Hajduk ili Dinamo. Naravno, dio takvog razmišljanja je i njihova zabluda da im juniori trebaju igrati za kikiriki, pa kada Dinamo ponudi igraču neku relativno ozbiljnu lovu, ljubav prema Hajduku, ako je i postojala, pada u drugi plan. Osim toga, smatraju kako imaju ekskluzivno pravo na sve mlade igrače iz Dalmacije, pa kad im uleti Dinamo, onda se lupaju po glavi, kako to može Dalmatinac ići igrati u Zagreb i Dinamo im krade djecu i sl. spike. Područje izvan Dalmacije ih ne zanima, osim nekih kontakata koje imaju sa bivšim Varteksom(tzv. kajdukovci). Ako se to usporedi sa Hajdukovim skautingom s kraja osamdesetih(recimo Jarni-Čakovec, Miše-Vukovar, Rapaić-Gradiška, pa čitav niz igrača iz BiH pa i Kosova i CG) onda se vidi i zašto su, između ostaloga, tu gdje jesu. Edited by Ugor
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...