Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

A na pomenutom meču protiv Hondurasa sprečio je našu totalnu bruku. Barem pet puta su napadači Hondurasa izlazili pred njega i on je svaki put spašavao našu mrežu. Odbrane kao da nije bilo. Situaciju je spasao šestić, koga je Miljan ubacio negde u finišu meča. šele je u svom stilu krenuo od aut-linije, nanizao pola protivničke odbrane dok ga nisu oborili u kaznenjaku. Penal je uspešno izveo Sajo Sušić, ali džaba i ova pobeda kada su, kao što kaže moj prethodni govornik, španci i Irci odigrali baš onako kako nama nije odgovaralo. Da smo pobedili sa dva gola razlike, onda bi išli dalje bez obzira na rezultat tog meča.Gledao sam skoro skraceni snimak utakmice sa Hondurasom. Te sanse Hondurasa su u drugom poluvremenu dok je u prvom poluvremenu zvizdalo pored Arzuovog gola. Pizon je i tu pogodio precku iz slobodnjaka. To sam pomenuo zbog toga sto niko nije brzo dao gol Hondurasu (npr. prvih 15 min - i Spanci i Irci su to ucinili tek u drugom poluvremenu) a kad takvoj ekipi das brz gol sve se menja: otvaraju se, zure, grese i eto sanse za drugi gol. Ono sto je Panta spasavao se desavalo u drugom poluvremenu kad su svi stali. Inace, penal je izveo Pizon, a i to je tacno da bi nam dva razlike zavrsile posao.Ma tu je Miljanic izvodio gluposti: N. Stojkovic na levom beku umesto c.half, Sljivo centralni vezni umesto desno ili levo, Pizon na nekom desnom boku umesto centralni vezni, nema krila - Zl Vujovic i Susic se guraju u 16 metara, nema centarfora - Halilhodzic nije poceo ni jednu utakmicu....

Link to comment

I bilo bi super kada bi se prisetili golmana čudaka kojih je naš fudbal tada bio bogat. Imali smo mi preteče Kolumbijca Igite i ostalih "egzotičnih" južnoameričkih golmana i te kako. Nabrojiću samo neke.Golman Zagreba, čini mi se Milan Šarović, uslikan je sedamdesetih potpuno go za omladinski list "Polet". To su bile neke paparaco slike, Šaronja, mislim da nije pozirao, ali je dao pristanak na objavljivanje. Taj broj je zabranjen, a Šarović je imao mnogo problema zbog toga. Pazi ti to, usred socijalizma i rigidnog socijalističkog morala! A šta reći o Peri Boroti koji je motivisao i stvaraoce filma "Kad porastem, biću kengur" da dodaju onu scenu kada Kengur sa loptom ulazi u gol da dohvati kačket. Prvi je počeo da nosi duge gaće umesto šortseva, primio je dva najneverovatnija gola u istoriji fudbala na ovim prostorima. Prešao je posle u Čelzi, bavio se slikarstvom, bio u zatvoru ... Priča se kao anegdota, pitanje je koliko je istina da je u Engleskoj, odbranivši penal, ušetao sa loptom u gol da bi dohvatio kačket. Sudija je označio gol, pošto je lopta sve vreme bila u igri. Da li neko zna šta je sa Borotom?!Pantu sam već spomenuo, pa bi ovoj listi dodao još jednog ekscentrika na gol-liniji - golmana Hajduka Zorana Varvodića! Taj je isto pravio cirkus, voleo je da izlazi do sredine terena, hteo je i on da izvodi penale i slobodne udarce, ali mu nisu dali! Svojim ludačkim odbranama penala izbacio je Zvezdu u polufinalu Kupa u sezoni 1986-87. godine, a zatim u finalu protiv Rijeke opet bravuroznim odbranama jedanaesteraca doneo trofej Hajduku.

Edited by stoka
Link to comment
i na kraju su došli kući k'o popišani. samo je pantelić dobro prošao kod navijača, a sušić nije video reprezentaciju do italije 90. sranje, uvek je neka glupost tu da nas zajebe. ako nisu sudije, onda mi sami. tako je bilo i 74. pa partizan 66...sami smo sebi uvek najveći neprijatelji bili.
U pravu si Moco. Samo mi nije jasno, kako taj Susic daje 3 gola Rumunima, 3 gola Italijanima, 3 gola Argentincima, a onda ... "uvek neugodni Honduras, Azerbejdzan".
Link to comment

ne znam. tu je valjda razlika između dobrih i odličnih...treba ga dati kad je najbitnije.kolega odozgo (nezgodnog nicka) pomenu golmane. setih se odmah onog iz Borca BL. koji je odbranio piksiju penal u finalu kupa...dal beše Jakovljević

Link to comment

Partizan: Ivančević, Istatov, Borota, ZaladHajduk: Katalinić, Budimčević, Pudar, Pralija, SimovićZvezda: O. Petrović, Kajganić, A. Stojanović, Ljukovčan, SimeunovićDinamo: šarović, Stinčić, T. Ivković, VlakRijeka: škulj, Avramović, Olimpija: Dalanović, VugdalićVelež: Marić, NjegušVojvodina: Svilar, PuraćČelik: AlempićBorac: Đulić, Karalić (mislim da je on odbranio taj penal)Sarajevo: Janjuš, Ekmečić, Gruda,Radnički: Pantelić, MilenkovićSloboda: Cakić, DivanefendićBudućnost: Vujačić

Link to comment

Da ne zaboravimo dugogodisnju Maricevu dvojku - Slobodana Mrgan (Velez). Visoke prirode, steta sto je sjedio dugo godina iza fantasticnog Marica. Mozda je mogo gdje biti broj jedan i bolju karijeru da stvori. Trenutno zivi kao penzioner u Brizbejnu (Australija).Da pomenem i Rizah Meskovica (Sloboda, Hajduk pa Holandija). Reprezentativni golman, rezerva.Petar Borota je bio legenda, mada mu zamjeram kad ono primi gol u prvoj minuti sa Rumunima u Bukurestu (1977).Takodjer, Fahrudin Omerovic (Sloboda, Partizan). Reprezentativni golman, rezerva.

Edited by mosnik
Link to comment
ne znam. tu je valjda razlika između dobrih i odličnih...treba ga dati kad je najbitnije.kolega odozgo (nezgodnog nicka) pomenu golmane. setih se odmah onog iz Borca BL. koji je odbranio piksiju penal u finalu kupa...dal beše Jakovljević
... penal je odbrano Karalic, ustvari Piksi je toliko lose izveo penal da je karalic stojeci ufatio loptu ... prije toga u polufinalu Kupa Anto Jakovljevic je tokom izvodenja penala odveo Borac u finale, al je trener u finalu stavio Karalica na gol ... u znak protesta nije bio ni rezerva, te je poslije i napustio Klub ...
Link to comment
Sarajevo: Janjuš, Ekmečić, Gruda,
.... od pocetka sedamdesetih kad sam poceo da pamtim utakmice, timove, igrace ... najbolji golman kojeg je FK Sarajevo imalo je Miloš Đurković, nije bio atraktivan, ali je bio siguran, branio je sta se brani, nije primo pacerske golove. Imo je peh, da je doveden Janjuš koji je vise forsiran od njega, ali je sve izdržao i sa FKS osvojio titulu. Koliko je imao standardnu formu, bio fizički i psihički spreman, pokazatelj je da je svoje posljednje sezone na Kosevu (84/85 i 85/86) brano sve utakmice ... u ljeto 1986.god. Miloš Milutinović, njega i Papricu vodi u Tursku ...... inace FK Sarajevo je imalo dobru omladinsku skolu, uspjelo je da stvori nekloliko golmana u svom podmladtku, ali koji nikad nisu dobili pravu sansu (Sead Gruda, Irfan Handžić, Dragoslav Vukadin, Dragan Talajić, ...), nekako su uvijek bolje prolazili golmani sa strane ...
Link to comment
ne računajući partizanove igrače, meni je zlatko vujović bio najomiljeniji igrač bivše zemlje. baš sam ga voleo. bio je i najbolji strelac prvenstva jedne sezone, 84 ili 85
kod tih Vujovića je karakteristično da su da su bili vrhunski sportaši.živili su za balun.Mislim da u 10 godina igranja za Hajduk sve skupa možda 10 utakmica koje nisu igrali. Izuzetno brzi. Danas bi Zlatko sa svojih 50 godina sigurno mogao bez problema odigrat jedno poluvrijeme.
Link to comment
... penal je odbrano Karalic, ustvari Piksi je toliko lose izveo penal da je karalic stojeci ufatio loptu ... prije toga u polufinalu Kupa Anto Jakovljevic je tokom izvodenja penala odveo Borac u finale, al je trener u finalu stavio Karalica na gol ... u znak protesta nije bio ni rezerva, te je poslije i napustio Klub ...
Upravo tako.Tadasnji trener Borca Hune Fazlic je smatrao da je Jakovljevic odlican za utkamice u kojima Borac napada, jer je odlicno branio jedan-na-jedan situacije (odnosne kontre protivnicke ekipe). S druge strane, iskusni Karalic je bio bolji u situacijama kada protivnicka ekipa vise napada.
Link to comment
Evo jedne Toplakove YU-reprezentacije.Sigurno Mrdja moze dodati koji statisticki info.
Mislim da je ovo reprezentacija koja je putovala u Juznu Ameriku. Igrali su nekoliko znavicnih i nezvanicnih utakmica, a jedini koji nije igrao ni na jednoj zvanicnoj je bio Slobodan Bobe Pavkovic. Ostao je bez A reprezentativnog nastupa u karijeri.Nemam dokumentaciju ovde na poslu, ali bih rekao da je na slici ipak Zelimir Keli Vidovic, a ne Nedzad Verlasevic. Po meni je Vidovic tih godina bio najbolji bek u zemlji,m ali nije se bas naigrao u reprezentaciji.
Link to comment
Da ne zaboravimo dugogodisnju Maricevu dvojku - Slobodana Mrgan (Velez). Visoke prirode, steta sto je sjedio dugo godina iza fantasticnog Marica. Mozda je mogo gdje biti broj jedan i bolju karijeru da stvori. Trenutno zivi kao penzioner u Brizbejnu (Australija).Da pomenem i Rizah Meskovica (Sloboda, Hajduk pa Holandija). Reprezentativni golman, rezerva.Petar Borota je bio legenda, mada mu zamjeram kad ono primi gol u prvoj minuti sa Rumunima u Bukurestu (1977).Takodjer, Fahrudin Omerovic (Sloboda, Partizan). Reprezentativni golman, rezerva.
Mrgan je jedan od mnogobrojnih talenata iz Capljine. Iz Borca je presao u Dinamo, tamo nije dobio sansu (bas kao i Marko Colic), pa je presao u Velez. U tom trenutku se pojavio Enver Maric, i Grga je najveci deo karijere bio rezervni golman. Jedino 1974/75 je bio standardan. Odlaskom Marica u Nemacku, ocekivalo se da dobije sansu, ali Njegus se izborio za mesto medju stativama.
Link to comment
u svemu se slazem sa mrdjom i mocom. Veliki mag, "ambasador" Bane Stankovic, je upravo napravio veliku Zvezdu uklopivsi igrace koje je Zvezda dovela sa strane: Dika Sojanovic- Radnicki Kg, Mile Jovin-cini mi se Novi Sad, Muslin (moj cale ga krstio!!!) je Kragujevcanin a dosao iz Rada, Miletovic-Trepca, Jurisic-Proleter, Blagojevic-Sloboda, Repcic-Sarajevo, itd... Mada ima i obrnutih primera gde se "velika" pojacanja nisu snasla u novoj sredini. Recimo, Rade Savic koji je dosao iz Sarajeva u Zvezdu, kao najbolji strelac lige, nije uspeo da se snadje. Neko spomenu Seada Srajlica, plavokoso desno krilo Slobode, koji se izgubio u Partizanu. Mrdja se sigurno seca Abida Kovacevica, odlicno levo krilo Borca BL, koji je otisao u Dinamo ali nije pokazao ni delic svoga umeca.I ja se secam da su "veliki" prilicno cesto prolazili "ko bosi po trnju": Partizan u Tusnju 0:3, koliko se secam jedan od ukupno dva poraza 77/78 kad su bili prvaci sa rekordnih 54 boda (moco uzivaj!!!), Zvezda je poprilicno lose prolazila na Kantridi (Dule Savic je, u nekom od poraza (ne znam kad?), isto (kao Jelikic protiv Hajduka) prebacio citav gol sa 3 metra (ne znam kako?). Hajduk je redovno pobedjivao Zvezdu (mislim na period kraj '70 - pocetak '80) izuzev legendarne 04.05.1980. g. kada je prekinuto kod cini mi se 1:2 za Zvezdu. U ponovljenoj utakmici je Zvezda pobedila. I taj Vujovic nije bas promasivao u tom periodu, jer da jeste Zvezda bi bolje prolazila (naravno, ne mogu da zaboravim "sjajne" promasaje sa Englezima u Londonu '86). Opet, Hajduk nije mogao sa Partizanom a i sa OFK bilo je gusto (bese 1:4 u Splitu, Mrkela i drustvo...). Dakle, full respect za Velez, Sarajevo, Rijeku, Radnicki Nis, Buducnost, Sarajevo, Slobodu, Zelju... Kad god "veliki" idu u goste, sve je otvoreno.Sto se tice odnosa talenat - rad, i tu se slazem sa Mrdjom ali ono su bila vremena gde si "radio" i pekao zanat na vrucim terenima cele Jugoslavije. Zato je liga i bila jaka pa su klubovi i bili solidni u Evropi. Zao mi je sto reprezentacija nije ucinila nesto vise. '82 i Spaniju necu nikad prezaliti
U stvari, Abid je tu sezonu u Dinamu odigrao jako dobro. Kasnije je otisao u Grcku, pa se vratio u Borac. Danas zivi u Americi. Steta sto je kasno otisao u veliki klub.Interesantno je da je on izvodio sve slobodne udarce za Borac, levom ili desnom nogo, u zavisnosti od toga s koje strane bi bio prekrsaj.
Link to comment
I bilo bi super kada bi se prisetili golmana čudaka kojih je naš fudbal tada bio bogat. Imali smo mi preteče Kolumbijca Igite i ostalih "egzotičnih" južnoameričkih golmana i te kako. Nabrojiću samo neke.Golman Zagreba, čini mi se Milan šarović, uslikan je sedamdesetih potpuno go za omladinski list "Polet". To su bile neke paparaco slike, šaronja, mislim da nije pozirao, ali je dao pristanak na objavljivanje. Taj broj je zabranjen, a šarović je imao mnogo problema zbog toga. Pazi ti to, usred socijalizma i rigidnog socijalističkog morala! A šta reći o Peri Boroti koji je motivisao i stvaraoce filma "Kad porastem, biću kengur" da dodaju onu scenu kada Kengur sa loptom ulazi u gol da dohvati kačket. Prvi je počeo da nosi duge gaće umesto šortseva, primio je dva najneverovatnija gola u istoriji fudbala na ovim prostorima. Prešao je posle u Čelzi, bavio se slikarstvom, bio u zatvoru ... Priča se kao anegdota, pitanje je koliko je istina da je u Engleskoj, odbranivši penal, ušetao sa loptom u gol da bi dohvatio kačket. Sudija je označio gol, pošto je lopta sve vreme bila u igri. Da li neko zna šta je sa Borotom?!Pantu sam već spomenuo, pa bi ovoj listi dodao još jednog ekscentrika na gol-liniji - golmana Hajduka Zorana Varvodića! Taj je isto pravio cirkus, voleo je da izlazi do sredine terena, hteo je i on da izvodi penale i slobodne udarce, ali mu nisu dali! Svojim ludačkim odbranama penala izbacio je Zvezdu u polufinalu Kupa u sezoni 1986-87. godine, a zatim u finalu protiv Rijeke opet bravuroznim odbranama jedanaesteraca doneo trofej Hajduku.
Imam uslikane te stranice Poleta (sa golim Sarovicem :) i interview-em), ali ne bi bilo u redu da ih ovde postavim.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...