Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Golmani, kažeš? Sećam se, doduše više iz priča, Ivana Ćurkovića i Envera Marića. Ćure je posle igrao u Partizanu i onda postao legenda u francuskom Sent Etjenu. Reprezentativac. Isto kao i Marić, koji je posle Veleža branio u Nemačkoj. Vratio se posle u Mostar i onda primio gol od svog kolege Dragana Pantelića iz niškog Radničkog preko čitavog terena.
Ne treba zaboraviti Gordana Irovica, koji je iz Veleza otisao u Dinamo.
Link to comment
Moco sve si to u pravu, nama je samo pristup fudbalu drugaciji.Ja ne navijam, ja simpatisem ekipe (i to sve), trofeji mi ne trebaju, niti me interesuju. Oni ionako pripadaju onima ko ih je osvojio, ne navijacima.Jos jednu stvar drugacije posmatramo, ja mislim da se generacije ne radjaju, nego stvaraju (odnosno, stavljam rad ispred talenta). Iz tog razloga mislim da je u ta vremena bilo moguce oslanjati se na domace igrace, uz dovodjenje nekoliko ektra kvalitetnih igraca sa strane. Isto tako mislim da su bolji tretman od maticnog kluba zasluzili (posto si Partizanovac): Olarevic, Budisavljevic, Vulic, Predrag Tomic, Bosko Djordjevic, Arandjel Todorovic, Polak, Lazicic, Zalad, i nebrojeni drugi, kao i da su dovodjeni mnogi prosecni igraci sa strane.
ok, ja sam samo hteo da odbranim ove naše velike klubove, koji su "morali" da ostvaruju rezultate, a sve pod lupom javnosti i armije navijača koja prati svaki korak i nameće pritisak. mnogi igrači, ponikli u klubu, padnu kao žrtve tog moranja (često su u pitanju i loše procene), pa tako i ovi koje si nabrojao. kolateralna šteta.a ovo što kažeš u vezi trofeja, faktički ih osvaja klub a ne navijači, ali kako da objasniš to što ja nekako lakše dišem, i nekako mi ništa nije teško, posle sinoćne utakmice sa zvezdom... a nisam ništa osvojio.ne znam, možda je i bolje nemati svoj klub, duže/lakše se živi.ne znam zašto mi se čini da je i ivan pudar iz veleža. da nije bio neki drugi pudar u veležu?
Link to comment
ok, ja sam samo hteo da odbranim ove naše velike klubove, koji su "morali" da ostvaruju rezultate, a sve pod lupom javnosti i armije navijača koja prati svaki korak i nameće pritisak. mnogi igrači, ponikli u klubu, padnu kao žrtve tog moranja (često su u pitanju i loše procene), pa tako i ovi koje si nabrojao. kolateralna šteta.a ovo što kažeš u vezi trofeja, faktički ih osvaja klub a ne navijači, ali kako da objasniš to što ja nekako lakše dišem, i nekako mi ništa nije teško, posle sinoćne utakmice sa zvezdom... a nisam ništa osvojio.ne znam, možda je i bolje nemati svoj klub, duže/lakše se živi.ne znam zašto mi se čini da je i ivan pudar iz veleža. da nije bio neki drugi pudar u veležu?
zasto da ih branis, nisam ih ja ni napadao :)Samo sam objasnio zasto mi je Velez najdrazi :)Ivan Pudar je pravi Splicanin, ponikao u Hajduku, a u Velezu je bio Velibor Pudar.
Link to comment
zasto da ih branis, nisam ih ja ni napadao :)Samo sam objasnio zasto mi je Velez najdrazi :)Ivan Pudar je pravi Splicanin, ponikao u Hajduku, a u Velezu je bio Velibor Pudar.
:lol: ma dobro, nisi ih napadao, ali si rekao da voliš klubove koji su pravili igrače i koji nisu mnogo jurili trofeje, pa rek'o da stane neko u odbranu ovih što su radili kontra. malo da se razmrda topik ;) jes, velibor je bio u veležu, izmešalo mi se ...(ista stvar bila i sa gudeljima, jedan u hajduku i jedan, kasnije, u veležu)
Link to comment
:lol: ma dobro, nisi ih napadao, ali si rekao da voliš klubove koji su pravili igrače i koji nisu mnogo jurili trofeje, pa rek'o da stane neko u odbranu ovih što su radili kontra. malo da se razmrda topik ;) jes, velibor je bio u veležu, izmešalo mi se ...(ista stvar bila i sa gudeljima, jedan u hajduku i jedan, kasnije, u veležu)
Ovaj u Velezu je inace iz Trebinja, jako dobar igrac, mislio sam da ga treba zvati u reprezentaciju tamo devedesetih (u Spaniji je igrao), ali izgleda da nisam bio u pravu :)Bio je i Petar Gudelj (iz Crikvenice), igrao za Dinamo Vinkovce, Osijek, Belisce, Sibenik, Vojvodinu, ...
Link to comment
Ovaj u Velezu je inace iz Trebinja, jako dobar igrac, mislio sam da ga treba zvati u reprezentaciju tamo devedesetih (u Spaniji je igrao), ali izgleda da nisam bio u pravu :)
jeste, sećam se, u Selti je bio jedan od najbitnijih igrača, vrlo efikasan...stvarno je mogao da dobije šansu, samo ne znam da li su postojale neke pravno-tehničke smetnje...to jest, da li je mogao da igra uopšte za SRJtog trećeg ne znam
Link to comment

u svemu se slazem sa mrdjom i mocom. Veliki mag, "ambasador" Bane Stankovic, je upravo napravio veliku Zvezdu uklopivsi igrace koje je Zvezda dovela sa strane: Dika Sojanovic- Radnicki Kg, Mile Jovin-cini mi se Novi Sad, Muslin (moj cale ga krstio!!!) je Kragujevcanin a dosao iz Rada, Miletovic-Trepca, Jurisic-Proleter, Blagojevic-Sloboda, Repcic-Sarajevo, itd... Mada ima i obrnutih primera gde se "velika" pojacanja nisu snasla u novoj sredini. Recimo, Rade Savic koji je dosao iz Sarajeva u Zvezdu, kao najbolji strelac lige, nije uspeo da se snadje. Neko spomenu Seada Srajlica, plavokoso desno krilo Slobode, koji se izgubio u Partizanu. Mrdja se sigurno seca Abida Kovacevica, odlicno levo krilo Borca BL, koji je otisao u Dinamo ali nije pokazao ni delic svoga umeca.I ja se secam da su "veliki" prilicno cesto prolazili "ko bosi po trnju": Partizan u Tusnju 0:3, koliko se secam jedan od ukupno dva poraza 77/78 kad su bili prvaci sa rekordnih 54 boda (moco uzivaj!!!), Zvezda je poprilicno lose prolazila na Kantridi (Dule Savic je, u nekom od poraza (ne znam kad?), isto (kao Jelikic protiv Hajduka) prebacio citav gol sa 3 metra (ne znam kako?). Hajduk je redovno pobedjivao Zvezdu (mislim na period kraj '70 - pocetak '80) izuzev legendarne 04.05.1980. g. kada je prekinuto kod cini mi se 1:2 za Zvezdu. U ponovljenoj utakmici je Zvezda pobedila. I taj Vujovic nije bas promasivao u tom periodu, jer da jeste Zvezda bi bolje prolazila (naravno, ne mogu da zaboravim "sjajne" promasaje sa Englezima u Londonu '86). Opet, Hajduk nije mogao sa Partizanom a i sa OFK bilo je gusto (bese 1:4 u Splitu, Mrkela i drustvo...). Dakle, full respect za Velez, Sarajevo, Rijeku, Radnicki Nis, Buducnost, Sarajevo, Slobodu, Zelju... Kad god "veliki" idu u goste, sve je otvoreno.Sto se tice odnosa talenat - rad, i tu se slazem sa Mrdjom ali ono su bila vremena gde si "radio" i pekao zanat na vrucim terenima cele Jugoslavije. Zato je liga i bila jaka pa su klubovi i bili solidni u Evropi. Zao mi je sto reprezentacija nije ucinila nesto vise. '82 i Spaniju necu nikad prezaliti

Link to comment
Zao mi je sto reprezentacija nije ucinila nesto vise. '82 i Spaniju necu nikad prezaliti
čitao sam da je FSJ tada prvi put odredio premije za eventualno osvajanje SP-a, toliko se očekivalo od tog tima, a na poslednjem treningu pred odlazak je valjda bilo 30.000 ljudi! (tako sam negde pročitao) Edited by MocaVukotic
Link to comment

Daleko od toga da je Zlatko Vujović samo promašivao. Čovek je u prvenstvu SFRJ postigao preko stotinu golova. Međutim, posle toga kao da je zaboravio da daje golove. Sećam se da je čitavu karijeru imao naglašenu sposobnost, svojstvenu rasnim centarforima, da se na svakoj utakmici nađe u barem dve stopostotne šanse. Pomenuo si utakmicu protiv Engleske na Vembliju. Dva puta je Vujović izašao pred golmana, oba puta ga je prošao i onda oba puta promašio čitav gol. Kako je zaboravio da daje golove, postao je koristan kao trkač i asistent, što u Hajduku što u reprezentaciji. Ko se seća onog legendarnog gola Radanovića 1983. godine, zna se da mu je "na tacnu" centrirao upravo Vujović. Sedam godina kasnije, Stojković dade Špancima na SP drugi gol posle akcije koju je opet inicirao Vujović. Selektor reprezentacije Ivica Osim ga je voleo pošto se u zrelim igračkim godinama pretvorio u pravog all round igrača koji je mogao da trči, i trči, i trči ...Poznat po promašenim "zicerima" bio je i Boro Cvetković, dok je igrao u Dinamu. Kada je prešao u Zvezdu, saznali smo da dečko ipak ume da pogodi mrežu ...

Edited by stoka
Link to comment

ne računajući partizanove igrače, meni je zlatko vujović bio najomiljeniji igrač bivše zemlje. baš sam ga voleo. bio je i najbolji strelac prvenstva jedne sezone, 84 ili 85

Link to comment
ne računajući partizanove igrače, meni je zlatko vujović bio najomiljeniji igrač bivše zemlje. baš sam ga voleo. bio je i najbolji strelac prvenstva jedne sezone, 84 ili 85
Išao sam često na utakmice Hajduka u Beogradu i dobro se sećam koliko ga navijači u Beogradu nisu voleli, najviše zbog njegovih teatralnih padova u šesnaestercu. Ali više zbog toga što je uprkos svojoj povremenoj smotanosti, predstavljao konstantnu pretnju po protivničke mreže. Publika mu se smeje i dere mu se dok mu uzimaju loptu na sredini terena. Međutim, čim se Vujović nađe u zoni šuta, počne navijačka guza da žvaće gaće ... Edited by stoka
Link to comment
čitao sam da je FSJ tada prvi put odredio premije za eventualno osvajanje SP-a, toliko se očekivalo od tog tima, a na poslednjem treningu pred odlazak je valjda bilo 30.000 ljudi! (tako sam negde pročitao)
Pazi Moco. Pre kvalifikacija tucemo Italiju, Argentinu, Spaniju, Rumuniju... U kvalifikacijama smo prvi u grupi, ispred Italijana koji postase prvaci. U dve utakmice sa zabarima prvu, u Torinu, gubimo sa 0:2 i igramo bez Pizona, Susica, Zajeca, Surjaka, Sliskovica, Halilhodzica (povrede, vojska...), U revansu na Marakani, 1:1, s tim da prvih pola sata je nesto najlepse sto videh (pored onih 45 min. sa Nemcima '76)... Ali se ispromasivase i Betega dade gol posle kiksa Zajeca. Da ti ne spominjem da smo ispeglali Dance koji su dve godine kasnije sa istim timom usli u polufinale EP, a nas unistise sa 5:0. Grke smo dobili u Splitu u prelepoj utakmici sa 5:1 (Sljivo, Halilhodzic, Pantelic i Zl. Vujovic 2).Na samom prvenstvu imali smo solidnu grupu (Spance, S. Irce i Honduras). Naravno, vrucine, tvrdi Irci (promasene sanse), kradja sa Spancima - Sorensen koji svira nepostojeci penal, Ufarte promasuje ceo gol, sudija ponavlja penal jer se "Panta kretao" (sto je glupost jer nije odbranio vec je ovaj promasio), stative Susica, precka Pizona..., ne toliko lose ali napeto sa Hondurasom (da smo dali gol iz par sansi na pocetku, otvorili bi ih i sve bi bilo reseno) i neki kazu namestaljka Spanaca sa S. Ircima - 0:1, sto je jedini rezultat koji nas izbacuje a Spance i Irce gura dalje. Medjutim, i tu je bilo nasih gluposti: opet muljanje sa kopackama, menadzeri... I zanimljivo da Miljanic nije hteo ni jednu probnu utakmicu da odigra do pocetka prvenstva. Igrali su protiv novinara i cini mi se Vojvodine (mozda je to ta utakmica sa 30.000 ljudi).
Link to comment
Pazi Moco. Pre kvalifikacija tucemo Italiju, Argentinu, Spaniju, Rumuniju... U kvalifikacijama smo prvi u grupi, ispred Italijana koji postase prvaci. U dve utakmice sa zabarima prvu, u Torinu, gubimo sa 0:2 i igramo bez Pizona, Susica, Zajeca, Surjaka, Sliskovica, Halilhodzica (povrede, vojska...), U revansu na Marakani, 1:1, s tim da prvih pola sata je nesto najlepse sto videh (pored onih 45 min. sa Nemcima '76)... Ali se ispromasivase i Betega dade gol posle kiksa Zajeca. Da ti ne spominjem da smo ispeglali Dance koji su dve godine kasnije sa istim timom usli u polufinale EP, a nas unistise sa 5:0. Grke smo dobili u Splitu u prelepoj utakmici sa 5:1 (Sljivo, Halilhodzic, Pantelic i Zl. Vujovic 2).Na samom prvenstvu imali smo solidnu grupu (Spance, S. Irce i Honduras). Naravno, vrucine, tvrdi Irci (promasene sanse), kradja sa Spancima - Sorensen koji svira nepostojeci penal, Ufarte promasuje ceo gol, sudija ponavlja penal jer se "Panta kretao" (sto je glupost jer nije odbranio vec je ovaj promasio), stative Susica, precka Pizona..., ne toliko lose ali napeto sa Hondurasom (da smo dali gol iz par sansi na pocetku, otvorili bi ih i sve bi bilo reseno) i neki kazu namestaljka Spanaca sa S. Ircima - 0:1, sto je jedini rezultat koji nas izbacuje a Spance i Irce gura dalje. Medjutim, i tu je bilo nasih gluposti: opet muljanje sa kopackama, menadzeri... I zanimljivo da Miljanic nije hteo ni jednu probnu utakmicu da odigra do pocetka prvenstva. Igrali su protiv novinara i cini mi se Vojvodine (mozda je to ta utakmica sa 30.000 ljudi).
Da, da, protiv Grka se i naš golman Pantelić upisao u strelce, iz penala. Panta je bio ekscentrik, sklon skandalima i često kažnjavan i suspendovan i ovde i u inostranstvu, ali odličan golman. Osim što je branio za reprezentaciju sveta, ostaće upamćen i po tome da je jedne sezone bio drugi strelac svog niškog Radničkog. Dao je nekih 7-8 komada iz penala i plus jedan preko čitavog terena svom kolegi Mariću na utakmici Radnički - Velež!A na pomenutom meču protiv Hondurasa sprečio je našu totalnu bruku. Barem pet puta su napadači Hondurasa izlazili pred njega i on je svaki put spašavao našu mrežu. Odbrane kao da nije bilo. Situaciju je spasao Šestić, koga je Miljan ubacio negde u finišu meča. Šele je u svom stilu krenuo od aut-linije, nanizao pola protivničke odbrane dok ga nisu oborili u kaznenjaku. Penal je uspešno izveo Sajo Sušić, ali džaba i ova pobeda kada su, kao što kaže moj prethodni govornik, Španci i Irci odigrali baš onako kako nama nije odgovaralo. Da smo pobedili sa dva gola razlike, onda bi išli dalje bez obzira na rezultat tog meča. Edited by stoka
Link to comment
.....
i na kraju su došli kući k'o popišani. samo je pantelić dobro prošao kod navijača, a sušić nije video reprezentaciju do italije 90. sranje, uvek je neka glupost tu da nas zajebe. ako nisu sudije, onda mi sami. tako je bilo i 74. pa partizan 66...sami smo sebi uvek najveći neprijatelji bili.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...