Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Prva bosanska? Jel to prva lige BiH?Ta bosanska liga je za nijansu bolja od azerbejdžanske.
da, prva liga BiH, tačnije Premijer Liga. ne bih o kvalitetu lige, sve je to na ex-yu prostoru manje-više isto
Link to comment

Bosanska fudbalska ligaStari YU-prvoligasi su tu: Borac, Celik, Sarajevo, Zeljeznicar, Velez i Sloboda.Sad su tu novi timovi kao: Zrinjski, Laktasi, Slavija, Siroki Brijeg, Orasje, Modrica, Zvijezda, Leotar ...Naravno kvalitet je osrednji.Sloboda je na trecem mijestu, i plasirala se je u Kup UEFA nakon 32 godine. Takodjer, 27 maja 2009 igra drugu finalnu utakmicu sa Slavijom i mozda osvoji kup Bosne i Hercegovine (sto bi bilo najbogatije prvenstvo ovog kluba). Pocinje da se grade nove tribine, pa valjda ce biti i bolji kvalitet u Tuzli.Imam lijepe isjecke iz knjige o cetiri zvijezde tuzlanskog fudbala: HUKA, LICA, SECER i MESKE. U ovim pricama moze se vidjeti kako su zvijezde manipulisane i njihove borbe za svoje 'ja' pod fudbalskim nebom. Huka je poginuo u saobracajnoj nesreci, Lica (Mulahasanovic) radi u klubu kao i Meske (Kovacevic). Secer iz grada soli (Secerbegovic) bavi se ugostiteljstvom i gradskom politikom.Ko hoce nek mi se javi, pa cu mu poslati PDF file.Svaki komentar je dobrodosao na moj email.

Edited by mosnik
Link to comment
Bosanska fudbalska ligaStari YU-prvoligasi su tu: Borac, Celik, Sarajevo, Zeljeznicar, Velez i Sloboda.Sad su tu novi timovi kao: Zrinjski, Laktasi, Slavija, Siroki Brijeg, Orasje, Modrica, Zvijezda, Leotar ...Naravno kvalitet je osrednji.Sloboda je na trecem mijestu, i plasirala se je u Kup UEFA nakon 32 godine. Takodjer, 27 maja 2009 igra drugu finalnu utakmicu sa Slavijom i mozda osvoji kup Bosne i Hercegovine (sto bi bilo najbogatije prvenstvo ovog kluba). Pocinje da se grade nove tribine, pa valjda ce biti i bolji kvalitet u Tuzli.Imam lijepe isjecke iz knjige o cetiri zvijezde tuzlanskog fudbala: HUKA, LICA, SECER i MESKE. U ovim pricama moze se vidjeti kako su zvijezde manipulisane i njihove borbe za svoje 'ja' pod fudbalskim nebom. Huka je poginuo u saobracajnoj nesreci, Lica (Mulahasanovic) radi u klubu kao i Meske (Kovacevic). Secer iz grada soli (Secerbegovic) bavi se ugostiteljstvom i gradskom politikom.Ko hoce nek mi se javi, pa cu mu poslati PDF file.Svaki komentar je dobrodosao na moj email.
Stavljanje Leotara u isti kos sa Sirokim, Zrinskim, Orasjem... zasluzuje najostriju osudu.
Link to comment

Sloboda je imala nekoliko jakih generacija.Prva koja je izbrila plasman u prvu ligu je bila sastavljena od bivsih igraca zrenjaninskog Proletera (Acamovic, Anovic, Mesaros, takodje i trener Palfi), talentovanih igraca iz podmlatka Zvezde (Branko Stipic, Lazic, Popadic), jos nekoliko proverenih igraca, uglavnom iz Beogradskih klubova (Duvancic, Radmilo Ristic, Milan Jovanovic, Josic, Cirkovic, Hajrovic). Sem beka Momira Radovica nije bilo Tuzlaka, a od klubova iz okoline tu je bio i Sehic iz zvornicke Drine.Druga generacija je vec imala vise Tuzlaka (Meskovic, Hukic, Fazlic, Pasic, Jovicic), uz nekoliko igraca sa strane (Nalic i Jusic iz Borca, Jovanovic iz Zelje, Milicic iz Macve, Jevremovic iz Trepce, Gerum iz kragujevackog Radnickog, Ceric iz Dinama).Posle toga orijentacija kluba je bila na igrace iz Tuzle, i neafirmisane igrace iz manjih klubova. Tako su u Slobodi ponikli: Divanefendic, Jovicic, Kalesic, Ismet Hadzic, Alibegovic, Hukic, Mulahasanovic, Mersad Kovacevic, Sarajlic, Blagojevic), a kao neafirmisani su dosli Cakic (iz Panonije gde ga je Crvenka poslala iz Dubocice kako bi nasledio Svilara, a on presao u Tuzlu), Jasarevic iz Zvijezde (Gradacac), Geca i Dijamant iz Sloge (Doboj), Verlasevic i Hatunic iz Bratstva Bratunac (mada je Hatunic igrao i u Zvorniku), Secerbegovic iz Zadrugara (Gornji Rahic).

Edited by mrdja
Link to comment
pretpostavljam da ne pijes sok od borovnice ;)
ZVEZDA : SLOBODA 9:1 (godina 1980)Ovu neobicnu utakmicu zacinio je "nikad cuo" fudbaler Zvezde - Zdravko Borovnica, koji je u mrezu Slobode slozio pet golova.Mulahasanovic opisuje ovu crnu epizodu: "Desi se i to. Igrali smo dobro neko vrijeme, a onda kao da smo na nogama imali olovne kugle. Krenula je kisa golova, a mi smo bili potpuno nemocni".Ipak, Lica (Mulahasanovic) ne bi bio to sto jeste, da i tada nije snasao snage i volje da se nasali - kad su nakon 6:1 igraci Slobode krenuli s centra, "samouvjereno" i onako kapitenski, rekao je svojim igracima: "Haj'mo sad da ih zgazimo..."Carsijska tuzlanska isprika: Dan uoci ove utakmice imali su Slobodini igraci ispracaj odlaska njihovog igraca Nihada Mujezinovica u vojsku, pa su mahmurni dosli na noge Borovnici.Svaka cast Zvezdi.Naravno, dugo poslije toga se nije pila Borovnica u Tuzli. Znam neke navijace Slobode i dan danas ne piju borovnicu.
Link to comment

Sloboda danas:21.05.2009.Sloboda još ne zna hoće li igrati u EvropiTuzlaci tvrde da su dostavili svu potrebnu dokumentacijuFudbaleri tuzlanske Slobode ostvarili su cilj na terenu i izborili plasman na međunarodnu scenu. No, još nije izvjesno da li će Tuzlaci iduće sezone zaigrati u Evropskoj ligi, takmičenju koje će zamijeniti dosadašnji Kup UEFA. Naime, Slobodi prekjučer ni drugostepeni organ nije izdao međunarodnu licencu. Podsjetimo, Komisija za licenciranje zatražila je mišljenje Pravne komisije Nogometnog saveza BiH i novi sastanak i konačnu odluku zakazala za ponedjeljak. Sporan je, uz ostalo, ugovor o reprogramiranju Slobodinog duga Poreznoj upravi Federacije BiH. Član Izvršnog odbora NSBiH Jozan Laštro upozorio je tuzlanski klub još u petak na sjednici u Bihać u da, prema zakonu, ne može potpisati novo reprogramiranje dugova zato što, navodno, nije uplatio nijednu ratu reprograma potpisanog 30. maja 2008. godine. Sloboda je, ipak, kako tvrde odgovorni u ovom klubu, u zahtjevu za izdavanje licence ovog proljeća dostavila svu potrebnu dokumentaciju, za koju Laštro tvrdi da je fiktivna. Klub sa Tušnja, inače, duguje skoro 1,6 miliona Eura na ime dažbina državi. - Svu potrebnu dokumentaciju za dobivanje licence dostavili smo našem Savezu. Dakle, mi smo uradili svoj posao. Sada je do ljudi u NSBiH - rekao nam je direktor Slobode Zdeno Jurić, koji je prisustvovao prekjučerašnjem sastanku Drugostepene komisije za licenciranje u Sarajevu.

Link to comment
Sloboda je imala nekoliko jakih generacija.Prva koja je izbrila plasman u prvu ligu je bila sastavljena od bivsih igraca zrenjaninskog Proletera (Acamovic, Anovic, Mesaros, takodje i trener Palfi), talentovanih igraca iz podmlatka Zvezde (Branko Stipic, Lazic, Popadic), jos nekoliko proverenih igraca, uglavnom iz Beogradskih klubova (Duvancic, Radmilo Ristic, Milan Jovanovic, Josic, Cirkovic, Hajrovic). Sem beka Momira Radovica nije bilo Tuzlaka, a od klubova iz okoline tu je bio i Sehic iz zvornicke Drine.Druga generacija je vec imala vise Tuzlaka (Meskovic, Hukic, Fazlic, Pasic, Jovicic), uz nekoliko igraca sa strane (Nalic i Jusic iz Borca, Jovanovic iz Zelje, Milicic iz Macve, Jevremovic iz Trepce, Gerum iz kragujevackog Radnickog, Ceric iz Dinama).Posle toga orijentacija kluba je bila na igrace iz Tuzle, i neafirmisane igrace iz manjih klubova. Tako su u Slobodi ponikli: Divanefendic, Jovicic, Kalesic, Ismet Hadzic, Alibegovic, Hukic, Mulahasanovic, Mersad Kovacevic, Sarajlic, Blagojevic), a kao neafirmisani su dosli Cakic (iz Panonije gde ga je Crvenka poslala iz Dubocice kako bi nasledio Svilara, a on presao u Tuzlu), Jasarevic iz Zvijezde (Gradacac), Geca i Dijamant iz Sloge (Doboj), Verlasevic i Hatunic iz Bratstva Bratunac (mada je Hatunic igrao i u Zvorniku), Secerbegovic iz Zadrugara (Gornji Rahic).
Koliko se sećam, golman Mešković je posle branio za šampionski Hajduk, to je ona ludačka generacija koja se naosvajala domaćih trofeja. Gerum je posle i trenirao Slobodu, čini mi se prilično uspešno, mislim da je on odveo Slobodu u Kup UEFA gde je kasnije bila eliminisana od Las Palmasa. Sead-Sejo Sarajlić, plavokoso desno krilo, prešao je u Partizan, ali se tamo nešto nije proslavio. Cvijetin Blagojević-Blagoje zaigrao je za Zvezdu i to u onoj generaciji koja je 1979. godine stigla do finala Kupa UEFA, danas Evropske lige.Sve u svemu, totalno luuuudilo! Edited by stoka
Link to comment

Kad već pominjemo evropske kupove, iz današnje perspektive izgleda ludački da su klubovi iz tadašnje Jugoslavije bili prilično zapaženi. Četvrtfinala Kupa šampiona, Kupa UEFA ili Kupa pobednika kupova bili su najnormalnija stvar. Na primer, Vojvodina je igrala četvrtfinale Kupa šampiona (eliminisana od slavnog Glazgova!), a Rijeka četvrtfinale Kupa pobednika kupova (bolji je bio Juventus sa 0:0 i 2:0!). Velež je igrao četvrtfinale Kupa UEFA, itd, itd. Osim Zvezde, evropskog šampiona iz 1991. godine, i Partizana, finaliste Kupa šampiona 1966. godine, bilo je tu još dosta drugih manijačkih rezultata i dometa. Koliko se sećam, Hajduk je po jednom bio polufinalista Kupa UEFA i Kupa pobednika kupova. Zvezda je bila polufinalista Kupa šampiona 1971. godine (poraz od Panatinaikosa). Sarajevski Željo polufinalista Kupa UEFA (poraz od Videotona u poslednjem sekundu utakmice!). "Real sa Nišave" - Radnički Niš, čini mi se da je jednom doterao do polufinala Kupa UEFA (poražen od HSV-a, koji je ove sezone igrao polufinale Kupa UEFA!). Dinamo je bio pobednik Kupa Velesajamskih gradova, preteče Kupa UEFA, i igrao polufinale Kupa pobednika kupova. Kao što sam već pomenuo, Zvezda je igrala sa Borusijom Menhegladbah (sa Simonsenom) finale Kupa UEFA 1979. godine. OFK Beograd, koji sada ispada iz ove srpske lige, igrao je polufinale Kupa pobednika kupova gde je eliminisan od Totenhema! I ono što se malo zna - Zvezda je u sezoni 1956-57 prvi put igrala polufinale Kupa šampiona. Eliminisana je od Fiorentine - 0:0, 0:1!Dakle, prema nekoj mojoj računici, čak deset klubova iz lige tadašnje Jugoslavije igralo je barem u četvrtfinalu jednog od tri tada najjačih klupskih takmičenja!Dakle, totalno luuuudilo!Pored ovih dobrih plasmana, bilo je i mnogo ludačko-nezaboravnih individualnih rezultata. Rijeka je, na primer, na svom terenu pobedila moćni i slavni Real Madrid sa 3:1. U revanšu je bilo 3:0 za Špance nakon što je sudija isključio valjda trojicu Riječana. U prethodnom kolu, Rijeka je pregazila jedan drugi Real - Valjadolid, sa 0:1 i 4:1! Zamolio bih asove ovog foruma, pre svega Mrđu, da me dopune ili isprave, ukoliko osete za potrebnim.

Edited by stoka
Link to comment

SIMFONIJA TUZLAKA U BEOGRADUprvenstvo 75/76 XXVII kolo -- 9 maj 1976Stadion Marakana: C.ZVEZDA - SLOBODA 1:30:1 Hatunic (8) 0:2 K?vacevic (32) 1:2 Susic (49) 1:3 Jasarevic (82)ZVEZDA: O.Petrovic, Muslin, Stepanovic, Nikolic, Keri, Bogicevic (Jelikic), Ratkovic, Susic, Panajotovic (Filipovic), Acimovic, Lj. Cvetkovic.SLOBODA: Cakic, Hadzic, Milicic, Hatunic, Verlasevic, Alibegovic, Nalic (Jasarevic), Mulahasanovic, Kovacevic (Geca), Hukic, Secerbegovic.U mnostvu utakmica koje je odigrao, lijevo krilo Slobode Secerbegovic dobro pamti gore navedenu utakmicu.Nisu ga mogli zaustaviti odbrambeni igraci C. Zvezde i asistirao je kod prva dva gola koja su postigli Hatunic i Kovacevic, dok je treci gol djelo Jasarevica (sjecam ovog gola bio je vise onako nabac sa desne strane i udje u mrezu - sa TV snimka). Secerbegovic kaze: "U pocetku me cuvao Dordevic, ali je bio ozbeglavljen. Poslije je pokusao Muslin, a na posljetku je usao Jelikic. Nisu uspjeli, a novinari su me ocjenili cistom desetkom. Novine su danima pisale o novoj zvezdi. Pozvan sam u mladu reprezentaciju."Novine su tada pisale: SIMFONIJA TUZLAKA U BEOGRADU.Slobodini navijaci se cesto sjete ove utakmice (vracaj se u proslost kad sadasnjost boli).

Edited by mosnik
Link to comment

JUSUF HATUNIĆ (1950.), stup obrane tuzlanske Slobode i beogradskoga Partizana te živi dokaz kako viškovi znaju biti tragičniji od manjkova. Hatunicu, naime, nicega nije falilo, ni sluha, ni pameti, ni nogometnih znanja, ali je za sport kojim se bavio i za vrijeme u kojem je igrao naprosto bio prejak. U jednom ne pretjerano grubom startu slomio je nogu mladom igracu Partizana Zoranu Racicu, koji se nakon toga više nikada nije vratio na nogometni travnjak. Hatunica su se plašili protivnicki napadaci, iako nije bio medu grubljim branicima u Prvoj saveznoj ligi, ali je imao nešto što nije nitko drugi, što je možda koristilo timovima za koje je igrao, no istovremeno je štetilo samoj igri. Pojavio bi se kao srednjoškolac medu prvacicima koji igraju lopte, a to nikada dobro ne izgleda. Kao i vecina velikih i jakih ljudi, Hatunic je u duši bio mekan covjek. Umro je rano i za sobom ostavio sasvim dovoljno tuge za trojicu obicnih. Više ga se žalilo kao covjeka nego kao nogometaša, što je, u svakom slucaju, kompliment. Na onoj utakmici protiv španjolaca, kada je Juanito dobio flašu u glavu, Jusuf Hatunic je sa svoje polovine terena raspalio prema golu Miguel Angela i pogodio. Engleski sudac poništio je pogodak iz samo njemu jasnih razloga. Možda zato što nije normalno da covjek tako jako udari loptu.M.Jergovićpost-2473-1242989322.jpg

Link to comment
Sloboda je imala nekoliko jakih generacija.Prva koja je izbrila plasman u prvu ligu je bila sastavljena od bivsih igraca zrenjaninskog Proletera (Acamovic, Anovic, Mesaros, takodje i trener Palfi), talentovanih igraca iz podmlatka Zvezde (Branko Stipic, Lazic, Popadic), jos nekoliko proverenih igraca, uglavnom iz Beogradskih klubova (Duvancic, Radmilo Ristic, Milan Jovanovic, Josic, Cirkovic, Hajrovic). Sem beka Momira Radovica nije bilo Tuzlaka, a od klubova iz okoline tu je bio i Sehic iz zvornicke Drine.Druga generacija je vec imala vise Tuzlaka (Meskovic, Hukic, Fazlic, Pasic, Jovicic), uz nekoliko igraca sa strane (Nalic i Jusic iz Borca, Jovanovic iz Zelje, Milicic iz Macve, Jevremovic iz Trepce, Gerum iz kragujevackog Radnickog, Ceric iz Dinama).Posle toga orijentacija kluba je bila na igrace iz Tuzle, i neafirmisane igrace iz manjih klubova. Tako su u Slobodi ponikli: Divanefendic, Jovicic, Kalesic, Ismet Hadzic, Alibegovic, Hukic, Mulahasanovic, Mersad Kovacevic, Sarajlic, Blagojevic), a kao neafirmisani su dosli Cakic (iz Panonije gde ga je Crvenka poslala iz Dubocice kako bi nasledio Svilara, a on presao u Tuzlu), Jasarevic iz Zvijezde (Gradacac), Geca i Dijamant iz Sloge (Doboj), Verlasevic i Hatunic iz Bratstva Bratunac (mada je Hatunic igrao i u Zvorniku), Secerbegovic iz Zadrugara (Gornji Rahic).
Navijaci Slobode 60-tih su od milja prozvali svoje ljubimce imenom slavne brazilske ekipe u kojoj je igrao PELE. Santos iz Tusnja"" tih se godina seljakao iz prve u drugu ligu, ali i tada se dobro pikala lopta i igrali su: Hajrovic, Radovic, Sehic, Popadic, Joguncic, Popovic, Kunto, Radic, Azapagic, Podvalej, Priganica ....
Link to comment
JUSUF HATUNIĆ (1950.), stup obrane tuzlanske Slobode i beogradskoga Partizana te živi dokaz kako viškovi znaju biti tragičniji od manjkova. Hatunicu, naime, nicega nije falilo, ni sluha, ni pameti, ni nogometnih znanja, ali je za sport kojim se bavio i za vrijeme u kojem je igrao naprosto bio prejak. U jednom ne pretjerano grubom startu slomio je nogu mladom igracu Partizana Zoranu Racicu, koji se nakon toga više nikada nije vratio na nogometni travnjak. Hatunica su se plašili protivnicki napadaci, iako nije bio medu grubljim branicima u Prvoj saveznoj ligi, ali je imao nešto što nije nitko drugi, što je možda koristilo timovima za koje je igrao, no istovremeno je štetilo samoj igri. Pojavio bi se kao srednjoškolac medu prvacicima koji igraju lopte, a to nikada dobro ne izgleda. Kao i vecina velikih i jakih ljudi, Hatunic je u duši bio mekan covjek. Umro je rano i za sobom ostavio sasvim dovoljno tuge za trojicu obicnih. Više ga se žalilo kao covjeka nego kao nogometaša, što je, u svakom slucaju, kompliment. Na onoj utakmici protiv španjolaca, kada je Juanito dobio flašu u glavu, Jusuf Hatunic je sa svoje polovine terena raspalio prema golu Miguel Angela i pogodio. Engleski sudac poništio je pogodak iz samo njemu jasnih razloga. Možda zato što nije normalno da covjek tako jako udari loptu.M.Jergovićpost-2473-1242989322.jpg
MULAHASANOVIĆ kaze: Jusuf Hatunić (MUSA), pa Nedzad Verlašević (SMAJO), pa Kasim Alibegović (LAZA) - svi su bili krupni, gorostasi, pa bi malo i "nagazili". A jeste to, jednom izlazimo na teren, protiv OFK-a, i ja vidim vire iz zadnjeg sudijskog džepa kartoni. I ja ih izvadim, pa kažem ovim mojima: "E, sad mariši, nema kartona." Poslije mu ih vratim, naravno. No, nismo nikada dobili na foru. Sjećam se, jednom Miloš šoškić uđe u našu svlačionicu i čestita svakom od nas, a onda izljubi i svakog svog igrača iako su izgubili 3:0. Kaže im: "Momci, svaka čast, nije sramota izgubiti od najboljeg." Ipak, Sloboda je bila fair-play ekipa. U trajno vlasnistvo je osvojila Trofej fair-play, kao najsportska ekipa YU-Prve lige i to tri puta uzastopno prije nesto vise 30 godina.
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...