Jump to content
IGNORED

Reprezentacija Srbije


teacher

Recommended Posts

Tradicija i "stručni rad" su nas i doveli do ovolikog uspeha u FSS. A iznenadio bi se kada bi video kako se radi sa klincima u USA. Zemlja ima 300 miliona stanovnika, koliko već, talenata ima, sport je postao mainstream... Ne sećam se tačno kad beše, uglavnom nedavno, kvalifikacije za SP, treba im pobeda protiv Porto Rika da se kvalifikuju i skoro svaki tv u lounge na JFK aerodromu i u barovima prenosi, masa ljudi gleda, urliče, navija kao na stadionu.

A kako onda objasniti da ta zemlja od 300 miliona sa vanrednom infrastrukturom izbacuje manje vrhunskih igrača od tololige? Kako to da uz svu tu popularnost, talenat, stručan rad i ulaganje pre njih na WC do 20 godina bude grupa dečaka iz male zemlje, sa jezivim uslovima za razvoj, Bata-Đorinom školom, menadžerskim principom selekcije i korumpiranim ofingerima u svlačionici?

 

Pa i sam Paunović je u MLS otišao da igra 3 godine pošto se povukao iz fudbala.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
  • Replies 41.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MiddleClass

    1653

  • levi

    1108

  • kud u maglu Simoviću

    1003

  • Cash

    971

imho to je tamo sport kojim se bave pripadnici više srednje klase, od kojih će većina ionako završiti neki fax i ostaviti ozbiljno bavljenje istim u srednjoj školi

- ostalim sportovima se bavi tamošnja sirotinjakoja je gladna uspeha jer im roditelji nemaju lovu za ozbiljne škole, pa im je profi sport šansa da se obogate

Link to comment

Koje su to naše zvezde danas? Sa izuzetkom Baneta koji posrće sa formom, Kolarova, do juče Vide koji je sigurno nešto najbolje što je srpski fudbal iznedrio u poslednjih deset i kusur godina, koga to mi imamo da je redovan, konstantan i nije menadzerski isprdak? Ljaja, Mitar? Onaj Tomić iz Radničkog što je "dva puta bolji" od Gruje? Živković?

 

A ovi samo u Bundes ligi (ne računam Cvajtu) imaju 12 igrača

 

Nisam ljubitelj MLS, nemam neki interes da ih branim, ali mi daj Dempsija, Da Markusa, Tim Howarda i Donovana bilo koji dan nego Babinja, Mitra, Kataija Mustafe, Rajkovića, Raće & co. I Klinsmana za selektora.

Link to comment

A ovi samo u Bundes ligi (ne računam Cvajtu) imaju 12 igrača

 

Mogao si i kadete da prebrojiš sa američkim pasošem, možda sa njima ima 12 Amera. Ipak, MLS je dao tačno 0 igrača Amera u Bundesligu, jer:

 

Julian Green 95' - rođen u Americi, majka Nemica, otac vojnik (kao i većini sa ove liste), sa dve godine se preselio u Nemačku, cela škola fudbala u Nemačkoj. Šesto krilo u Bayernu.

David Yelldell 81' - rođen, odrastao, škola fudbala - Nemačka. Treći golman Leverkusena, jedan meč za nacionalni tim USA

Fabian Johnson 87' - rođen, odrastao, škola fudbala - Nemačka. Verovatno i najbolji igrač USA u Bundesligi, prošao sve mlađe selekcije Nemačke, zbog nedovoljnog kvaliteta za Elf izabrao SAD sa 24 godine

Thimothy Chanlder 90' - rođen, odrastao, škola fudbala - Nemačka. Rezerva Ignjovskom u Frankfurtu.

Jerome Kiesewetter 93' - rođen, odrastao, škola fudbala - Nemačka. 0 minuta za Stuttgart koji ispada iz Bundeslige, još nema nastup za nacionalni tim USA

John Brooks 93' - rođen, odrastao, škola fudbala - Nemačka. Solidan štoper, bori se za mesto startera.

Aron Johannsson 90' - rođen u USA, oba roditelja Islanđani, od treće godine je živeo na Islandu. Samo je jednu godinu života proveo u USA da bi završio srednju školu. Nakon islandskog Fjolnira, igrao za Danski Arhus, holandski AZ i od letos je član Werdera iz Bremena.

Alfredo Morales 90' - rođen, odrastao, škola fudbala - Nemačka. Standardni igrač novog Bundesligaša Inglostadta.

 

Jedini američki đak u Bundesligi je Subotić, a i on nije odigrao ni minut u MLSu. Ibišević je takođe par godina bio SAD, ali se fudbalski razvio u Švajcarskoj, ni on nije igrao u MLSu.

 

Pantović (nemački đak), Subotić (američki đak), Nastasić, Ignjovski, Medojević, Gaćinović, Kostić, Jojić i Kačar su naši igrači u Bundesligi. 9 igrača od kojih je 7 prošlo srpsku školu fudbala.

 

Ovo više govore o radu našeg saveza, mentalitetu naših ljudi, nego o radu američkog. Klinsmann je većinu ovih momaka regrutovao pred prethodno prvenstvo sveta upravo da bi ojačao nacionalni tim. Valjda je zaključio da su igrači koji nisu potrebni Nemačkoj kvalitetniji od top MLS igrača. Uzeo je malo i igrača iz Skandinavije.

 

USA ima jako mali broj igrača koji nastupaju u Evropi, a koji su došli iz MLS. Može cela nacija da prati na svim aerodromima, ali to ne pomaže. I Kinezi prate fudbal, ali ne umeju da ga igraju. Mada oni makar ne kupuju penzonere, već pokušavaju da dovede solidne evropske i JA igrače u najboljim godinama i dosta su suvereni u Aziji.

 

Od MLS đaka u Evropi igraju Howard, Guzan, Yedlin, Ream, Cameron i Spector. 6 igrača! Oba golmana su već godinama u EPL i već lagano ulaze u uloge veterana, pogotovo Howard. Cameron je standardan štoper u Stoke-u, Yedlin desni bek je na pozajmici u Sunderlandu iz Tottenhama. Ream je višegodišnji štoper u Championshipu, Spector je već peta sezona u Birminghamu (od kako su ispali iz EPL). Bedoya i Rubio su fudbalski školovani u Americi, ali nikada nisu nastupali u USA. Bedoya ima finu karijeru u Francuskoj već godinama, otac mu je Kolumbijac, dok je Rubio prešao u Utrecht sa 18 godina i tek počinje da gradi karijeru (najbolji igrač USA na šampionatu koji smo osvojili).

 

Miazga, štoper New York Red Bulla obećava da će moći biti vrlo dobar evropski igrač.

 

Donovan, Dempsey, Beasley su već bivši ili skoro bivši igrači. Podjednaki veterani kao i Villa i Pirlo, samo sa slabijom karijerom i američkim pasošem. Breadley i Altidore nisu prošli u Evropi. Jones (Nemačka) i Diskerud (Norveška) su uzeti iz tuđih fudbalskih škola, pošto nisu prošli u Evropi, uzimaju verovatno fini novac zabavljajući navijače po Americi, a ta sudbina se verovatno smeši i većini sa gornje liste iz Bundeslige.

 

Od igrača koji nastupaju za druge repke, sem Rossija iz Fiorentine, koji je živeo u USA do 12 godine, ne znam da li je još neko drugi dobio fudbalsko znanje u Americi.

Link to comment

A i takvi kljakavi bi nas rasturili kao reprezentaciju - mada, ko nije?

 

Dobro, u pravu si, ali za mene odlazak u MLS nikako nije penzija. Bolje tu da stvara reputaciju trenera nego u Srbiji ili Kini.

Edited by dragance
Link to comment

imho to je tamo sport kojim se bave pripadnici više srednje klase, od kojih će većina ionako završiti neki fax i ostaviti ozbiljno bavljenje istim u srednjoj školi

- ostalim sportovima se bavi tamošnja sirotinjakoja je gladna uspeha jer im roditelji nemaju lovu za ozbiljne škole, pa im je profi sport šansa da se obogate

Појма немаш о чему причаш.

 

 

 

 

Od igrača koji nastupaju za druge repke, sem Rossija iz Fiorentine, koji je živeo u USA do 12 godine, ne znam da li je još neko drugi dobio fudbalsko znanje u Americi.

Сам си поменуоСуботића. Није научио да игра фудбал уз Врбас или Мораву.

Стручни рад у Америци је проблематичан, нарочито са млађим категоријама где се форсира тренирање, а не играње фудбала. Ичрачи су лудачки физички спремни, али тактички неприпремљени. Мислим да се ту ситуација мења, да полако капирају да им не требају тренерски отпаци из Енглеске, већ да има шта и где да се пробере на другим странама. Пауновић је добар пример као ће они то да раде. За њега одлична одлука, зна језик и земљу, клуб као и сви остали је врхунски организован, таман да пече занат без превелике тензије. Много боље него да се злопати у Алмерији, Парми или сличним гигантима, без плате под притиском навијача и медија. 

Link to comment

 

Појма немаш о чему причаш.

 

Сам си поменуоСуботића. Није научио да игра фудбал уз Врбас или Мораву.

Стручни рад у Америци је проблематичан, нарочито са млађим категоријама где се форсира тренирање, а не играње фудбала. Ичрачи су лудачки физички спремни, али тактички неприпремљени. Мислим да се ту ситуација мења, да полако капирају да им не требају тренерски отпаци из Енглеске, већ да има шта и где да се пробере на другим странама. Пауновић је добар пример као ће они то да раде. За њега одлична одлука, зна језик и земљу, клуб као и сви остали је врхунски организован, таман да пече занат без превелике тензије. Много боље него да се злопати у Алмерији, Парми или сличним гигантима, без плате под притиском навијача и медија. 

Vrlo dobar osvrt.  Ovo sa maldjim kategorijama se menja u smislu da se teziste prebacuje sa skolskih programa (srednje skole i koledzi), gde je akcent na kondiciji i izdrzljivosti, na omladinske skole klubova (development academies), gde je akcent na tehnici i taktici.  Stavise, mladi talenti iz inostranstva pocinju da dolaze u MLS iklubove i/ili u njihove omladinske akademije da se tu usavrse i lansiraju svoje karijere.

Link to comment

Ovo Vasicevo "ludacki fizicki spremni, ali takticki nepripremljeni" me asocira na Africki Kup Nacija. To je fraza koja se cuje bar 5 puta u toku prenosa tekme ili se procita na forumu u toku komentarisanja tekme.

Niko ne dovodi u pitanje Paunovicev cek i ja bih ga prvi podrzao sto je to uradio iz materijalnih razloga. Od FSS i titule prvaka sveta sa klincima verovatno ima samo supalj nos do ociju.

 

Fudbal u US je kesa™,  a obzirom na kolicinu ulozenog novca tokom zadnjih 20 godina trebalo bi da ih bude sramota na sta im liga lici i koliko "proizvede" igraca po sezoni. Par puta sam ove sezone na ES pogledao meceve i to zbog matorih nama poznatih igraca. Totalno negledljivo za moj ukus. Ceka se 90min za slobodnjak Pirla ili neku minijaturu Kake.

 

Na kraju krajeva imali su SP '94 i to je trebalo da bude turning point kada je fudbal u pitanju, dojma sam da se vrlo malo ucinilo obzirom kolika je sila Amerika i koliko su spremni da uloze u novo trziste.Jednostavno, nije se primilo.

Mozda se nesto promeni za narednih 20 godina kada budu stasavale neke nove generacije kojima nisu usadjeni basket, bejzbol, ragbi pa i hokej kao national sports.

 

Fudbal u Americi me neodoljivo lici na NFL u Srbiji .

Link to comment

Стручни рад у Америци је проблематичан, нарочито са млађим категоријама где се форсира тренирање, а не играње фудбала. Ичрачи су лудачки физички спремни, али тактички неприпремљени. Мислим да се ту ситуација мења, да полако капирају да им не требају тренерски отпаци из Енглеске, већ да има шта и где да се пробере на другим странама. Пауновић је добар пример као ће они то да раде. За њега одлична одлука, зна језик и земљу, клуб као и сви остали је врхунски организован, таман да пече занат без превелике тензије. Много боље него да се злопати у Алмерији, Парми или сличним гигантима, без плате под притиском навијача и медија. 

 

Uopšte me ne zanimaju razlozi, to su problemi Amerikanaca. Iskreno se nadam da neće nikada da naprave bum u fudbalu koji neki ovde očekuju, jer samo fali da se kod njih i fudbal preseli.

 

Kako god, 1988. godine su dobili domaćinstvo za prvenstvo sveta, od tada nisu uspeli da naprave više od 10 pristojnih fudbalera kroz svoj fudbalski sistem. 27 godina, to znači da su od generacije 1980 do generacije 1994 morali da naprave određeni broj igrača, jer su ti igrači prošli ceo fudbalski sistem u SAD. Taj prvi talas koji je nastao zbog organizovanja prvenstva sveta je na zalasku karijere: Donovan (82'), Beasley (82'), Dempsey (83'), Howard (79'), Guzan (84'). Naslednici su im tanki. Ako ovi igrači nisu imali problem sa taktikom, ne vidim zašto generacije nakon njih su imale.

 

Ne mogu da kažem da se nije istina o fizičkoj pripremi, mada ja ne vidim problem u taktici kod Amerikanaca, već u tehnici. Na meču na NZ, igrali smo egal meč, koji smo dobili na penale. Naš fizički prilično jak sastav su Amerikanci nadjačali i pretrčali, a je tu i dosta igrača tamne puti koji ranije sazrevaju, ali svakako je bilo vidljiva dobra fizička sprema. Uostalom, na tom meču kod Amerikanaca sam video svega 3-4 interesantna igrača (dva koja se formiraju u Evropi), kod nas 3x više.

Link to comment

Meni se njihova A reprezentacija svidja, vrlo dobar fudbal igraju a fizicki su mocniji od svih balkanskih babetina zajedno.

Samo kazem da je Evropa jedini pravi izbor za mladog trenera zeljnog dokazivanja, ugl se egzotike hvataju matorci ili neki pomocnici poznatijih trenera, kojima je super kad ubodu reprezentaciju Jemena, Mauritanije ili FC Raju Casablancu, jbg.

P.S. od FSS mulja je naravno sve bolje.

 

via Tapatalk

Link to comment

Prolece-jesen sezona u MLS je jedina moguca jer im je u to vreme konkurentan jedino bezbol.  U slucaju jesen-prolece, imali bi u konkurenciji kosarku, am. fudbal i hokej. 

 

Fudbal u SAD jos dugo nece da bude (ako ikada bude bio) sport br. 1, ali popularnost progresivno raste.  Za generacije rodjene posle 1990-ih fudbal ima vecu popularnost nego neki od 4 vodeca profesionalna sporta.  Medju zenskom populacijom fudbal je vec duze vreme sport br. 1.  Zanimljivo je da deca mojih mladjih kolega u najvecoj meri se bave fudbalom kao sportom a ne bejzbolom, kosarkom ili hokejom.  Roditelji vise vole da deca igraju fudbal jer je manje agresivan, manje kosta i pruza priliku deci oba pola da u tom sportu budu dobri.

Link to comment

Vrlo dobro se radi u USA kad je soker u pitanju. Pricam o trenerima. Organizuju im se seminari po Evropi, posecuju naj ekipe. Uslovi za rad vrhunski. Zasto nece da zazivi i uspe soker kod njih ne znam, kao ni sta je razlog sto ne izbace nekog talentovanog klinca. Pricam o uslovima i o tome kako se radi i to je organizovano bez greske. Kad bi mi imali njihove uslove...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...