Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Problem je, Indy, Svemir. Znas kako kaze Autostoper, Svemir je velik, jaaaako velik :ss1: Na stranu to sto mi ic ne znamo ni o njegovoj prirodi i koliko ga uopste vidimo (valjda 10%, mada to astroficizari nabacuju ko babe cene krompira na Cvetkovoj pijaci odoka, a i taj vidljivi horizont se svakim danom smanjuje usled dejstva tamne energije). Dakle, em se vaseljena siri uzasnom brzinom, a em je c=const. Sledi ocigledan problem komunikacije u takvom ogromnom prostoru. Evo jednog primera dzast for d sejk ov di argjument: pretpostavimo da na drugoj strani Mlecnog puta, znaci na nekih 25000 sg se nalazi u ovom trenutku dok kuckam civilizacija identicna nasoj, i da nekim cudom imaju mocne teleskope koji mogu da razdvoje zemlju od jarke sunceve svetlosti (galakticku prasinu i gasove izmedju da ne pominjem) i da odrede da je zemlja u goldilok zoni i ne samo to vec da na njoj buja zivot. Sta oni vide? Kromanjonce. Nastavimo dalje, neka cak i razviju supersvemirske brodove koji idu blizu c ali nikako preko c, znaci treba im brat bratu 26000 godina da stignu dovde. Gde smo mi od momenta kucknja do momenta njihovog dolaska kroz 26000 godina? Pa nasa civilizacija jedva seze 6000 jos od sumera... A tek pricati o narednih 26000 je besmisleno. I to je ono sto se non stop gubi iz vida kad se pita sto nema vanzemljaca. Pa zasto bi ih zaboga bilo? Mi smo tek koliko juce poceli da emitujemo dobre vibracije na sve strane ove vaseljene. Potencijalni zitelj u blizini Regula koji slusa BBC bi saznao da su u ovom trenutku Hitlerove snage pred Moskvom i da se ocekuje da crvena prestonica padne u arijevske ruke. Ovi okolo Algola upravo slusaju JRT kako narice za odlaskom najveceg sina nasih naroda i narodnosti sve skakukuci na jednoj nozi prema svome besmrtnom Marksu. I t d... Mogu ja ovako do sutra, ali valjda je ovo dovoljno da se razume, barem u nacelu, koliki je problem prostor-vremena. Ne postoji nista instant i sad. Za sve prolazi vreme jednako. To sto mi ne vidimo vanzemaljce ne znaci da ih nema. Nije bilo ni planeta oko drugih zvezda do 1992, pa ih sad ima ihahaj. Ne znamo zaboga ni kako smo mi nastali ovde na zemlji, a neki dripci zele da budu cuvari vatre. Sta, malo nam bilo inkvizicije kroz povest? 

Link to comment

Cak se i mi setkamo okolo i odaslali smo raznorazne sonde (gde je sada Pionir 10, odavno van suncevog sistema). Ako postoje (brojne?) inteligentne vrste, valjda bismo dosad natrapali na neke od njih, ili neke emisije radio talasa koje ih razotkrivaju. Osim ako cinici nisu u pravu, koji kazu da ih nismo sreli dosad upravo zato sto su inteligentne vrste, pa se trude da ih ne vidimo. :D

a mi smo kao inteligentna vrsta?

Link to comment

Treba tu ipak malo neke potvrde...

 

pa signal je došao iz sazvežđa Strelca, i njegova frekvencija je vrlo bliska frekvenciji vodonikove linije, što je mera koju smo mi poslali preko voyagera u svet™...

sad se oni garant čude što niko ne odgovara, već su im poslali twitter poruke :isuse: 2011. godine

Link to comment

Pa dobro, u zavisnosti gde se tacno wow signal nalazi, dja oko Hi Sgt ili oko Tau Sgt, dobice natrag odgovore na tvitovanje za nekih 440/250 godina... Strpljenja, molim :lolol:

Link to comment

Znao sam da ce me neko vec pouciti da je svemir zaista veliki.

 

Ne znam šta tačno očekuješ, selfi sa letećim tanjirom? :) Postoji mnogo mogućih objašnjenja, možda je nešto od tog tačno, možda nije ništa, ali da neko izađe i kaže "mi smo 100% sigurni", odnosno što reče onaj sa prethodnih strana "we are confident" je smešno.

Link to comment

Pa dobro, u zavisnosti gde se tacno wow signal nalazi, dja oko Hi Sgt ili oko Tau Sgt, dobice natrag odgovore na tvitovanje za nekih 440/250 godina... Strpljenja, molim :lolol:

 

:mad: 

ako su zaista inteligentna bića, onda će odgovoriti preko twittera

Link to comment

Jbg. Dešava se i Amerima...

 

...kad si kupe ruski motorin... ^_^

 

Ovde je priča mnogo kompleksnija od verzije američka raketa i ruski motor. Da ne idemo do prepucavanja koja su dovela do toga da motore za mesečevu raketu N1 dizajnira biro koji se bavio avionskim motorima, reći ću samo da su Kuznjecov NK 33 i 43 nastali kao zamena za NK 15 korištene na N1 raketi. To je tada bila revolucionarno nova tehnologija motora "zatvorenog ciklusa" (http://en.wikipedia.org/wiki/Staged_combustion_cycle) koja je trebalo da debituje na unapređenoj N1 od koje se odustalo. Sam NK 33 je smatran prelaznom tehnologijom dok ne bude spreman RD 170 koji je prvi put upotrebljen na Energiji i od koga je izvedena većina današnjih ruskih motora u upotrebi. Aerojet je početkom devedesetih kupio nekoliko desetina NK33 motora kao i licencu za njihovu proizvodnju. Pre par godina sam postovao članak koji govori o potpuno različitoj filozofiji dizajniranja, testiranja i izgradnje pre svega vojne tehnike u SAD i SSSR-u. Zamislite da paskal programer proda bejzik programeru svoj program i uz njega mu isporuči i izvorni kod. Ovaj će ga prepevati u paskal ali da bi bio podjednako dobar programer bi morao da poznaje oba jezika savršeno. Elem, iako Aerojet ima debelo, višedecenijsko iskustvo u izgradnji kosmičkih letelica, njihova modifikovana verzija NK33, pod imenom Aerojet AJ26 očigledno nije dovoljno testirana. Koliko sam shvatio, glavni problem kod motora zatvorenog ciklusa je jako pipava metalurgija tokom izrade.  

 

Druga stvar je (opet) privatna kompanija koja bi da što pre preskoči višegodišnji proces testiranja komponenti i probnih letova i da što pre počne sa komercijalnim letovima. Stepenica za kosmobiznis je daleko viša od avioindustrije. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...