Jump to content
IGNORED

Starenje, tamo negde daleko


Recommended Posts

Ne znam cemu ova prozivka? Moj celokupni opus postova o nekretninama na forumu se svodi na Sidnej (gde zivim preko tri godine) i Bangkok (odakle mi je devojka) plus sam pomenuo Srbiju samo kao poredjenje i preneo vesti o balonu nekretnina u Kini uparene sa iskustvima prijatelja Kineza. Summa summarum dva grada i dve zemlje. Cuj na najboljim lokacijama; pa izvini, ako hoces naj-naj zasto bi se uopste selila za Kito, pravac bre Monte Karlo i dovidjenja. :lol:BTW, evo koliko je jednostavno dobiti permanent resident vizu u Ekvadoru:http://www.ecuador.org/immigrantvisas.htmOva mi je kategorija smesno laka za prijavljivanje:VISA 10-V. ProfessionalThe visa applicant will present the following additional documents: 1. Visa application form 2. Passport valid for at least 6 months 3. Diploma, translated into Spanish, notarized and legalized at a consulate. (Cost US $10.00) 4. A Police Criminal Record Check document, from the State Police. 5. A notarized medical certificate, stating that the applicant is free of contagious diseases including HIV. 6. 2 current passport size photos, in color with white backdrop. 7. A fee of US $200 dollars.
Zato sto su najbolje lokacije one na kojima ne moras da vadis crno iz nosa svaka dva minuta ili da zivis sat i po od centra.Link za vize je bajat, menjali su u maju nesto, i sada je, valjda, ta viza 11-V ali nigde ne moze da se nadje da li su neke sustinske promene vrsene.Da se razumemo, okej je Ekvador ali ni izbliza toliko koliko se "prodaje" matorim Amerima. A narocito Kito nije dobar za starenje. Kuenka jeste, ali je daleko.
Link to comment
  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    54

  • Yoyogi

    34

  • noskich

    32

  • gospa buba

    31

Da se razumemo, okej je Ekvador ali ni izbliza toliko koliko se "prodaje" matorim Amerima. A narocito Kito nije dobar za starenje. Kuenka jeste, ali je daleko.
U redu, sta je bolje od Ekvadora po tebi?Daleko je od cega?Taj argument `daleko je` mi je jedan od najbesmislenijih razloga zasto ne treba ziveti negde, a naslusao sam ga se jako mnogo puta posto zivim u Australiji, pa svi kazu - super je to, ali daleko...Ako mi odgovara da zivim negde zasto bi mi bila bitna udaljenost tog mesta od drugih mesta na kojima mi ne odgovara da zivim. Edited by noskich
Link to comment
U redu, sta je bolje od Ekvadora po tebi?Daleko je od cega?Taj argument `daleko je` mi je jedan od najbesmislenijih razloga zasto ne treba ziveti negde, a naslusao sam ga se jako mnogo puta posto zivim u Australiji, pa svi kazu - super je to, ali daleko...Ako mi odgovara da zivim negde zasto bi mi bila bitna udaljenost tog mesta od drugih mesta na kojima mi ne odgovara da zivim.
Sa kime se svadjas?Moja intervencija je bila namenjena tome da clanci koje si linkovao nisu skroz tacni.Sto se "daleko" tice, postoji taj osecaj izolacije. Bez obzira koliko ti se svidja neko mesto, uvek je potrebno porsvrljati malo okolo, a da se pri tome ne koristi stalno avion. Kuenka je u tom smislu daleko. Od Kita jedno 8-10 sati voznje, manje do Gvajakila. Aerodrom nije medjunarodni. Avionska karta do Kita je oko 80-100 dolara.Ne znam sta je bolje. Na dugi rok, mozda i jeste najbolje nastaniti se u nekoj stabilnoj zemlji u razvoju sa odlicnim standardom i kvalitetom zivota (Urugvaj, Cile) ili onoj sa srednjim (Ekvador) gde je mogucnost lagodnije penzije izvesnija nego u Evropi i SAD gde se penziona slavina zavrce i do kada se ja penzionisem nista nece ostati.
Link to comment
Sa kime se svadjas?Moja intervencija je bila namenjena tome da clanci koje si linkovao nisu skroz tacni.Sto se "daleko" tice, postoji taj osecaj izolacije. Bez obzira koliko ti se svidja neko mesto, uvek je potrebno porsvrljati malo okolo, a da se pri tome ne koristi stalno avion. Kuenka je u tom smislu daleko. Od Kita jedno 8-10 sati voznje, manje do Gvajakila. Aerodrom nije medjunarodni. Avionska karta do Kita je oko 80-100 dolara.Ne znam sta je bolje. Na dugi rok, mozda i jeste najbolje nastaniti se u nekoj stabilnoj zemlji u razvoju sa odlicnim standardom i kvalitetom zivota (Urugvaj, Cile) ili onoj sa srednjim (Ekvador) gde je mogucnost lagodnije penzije izvesnija nego u Evropi i SAD gde se penziona slavina zavrce i do kada se ja penzionisem nista nece ostati.
Ne svadjam se vec ne razumem sta hoces da kazes. Ovde pricamo o ranom ili klasicnom penzionisanju tako da za te svrhe odlican standard i kvalitet zivota su irelevantni kriterijumi. Gleda se sta mozes dobiti za novac koji si ustedeo. A naravno u Ekvadoru mozes dobiti daleko vise nego u razvijenijim zemljama i u tome je i poenta penzije bas tamo. Linkovao sam tekstove za informaciju ljudima koji ne znaju o Ekvadoru nista u smislu destinacije za penzionisanje. Ne moze se od takvih povrsnih nestrucnih i nespecijalizovanih tekstova ocekivati da budu update-ovani redovno u skladu sa promenom cena na trzistu.Svejedno, sustina je ista, Ekvador je i dalje po svemu (pa i po nekretninama) globalno relativno povoljna destinacija gde je odnos cene i onoga sto se za nju dobija relativno dobar.Cela ta opaska o `izolaciji` i svrljanju daleko da je univerzalno pravilo. Mislim da vecina ljudi ovde u Australiji nema nikakav problem sa tim.
Link to comment

uf, spomenuto "seljačenje" u Vojvodini mi je u vrhu liste za "jednog dana ako se bude moglo" (a što bi tačno moglo biti "kad budem matora" u smislu da ne budem više vezana za posao)ili pak neko lepo mesto na moru

Link to comment
  • 3 weeks later...

Zivi tamo, stari u Srbiji. Pa su doveli i Pekica da to potvrdi.Da on, koji je ziveo "tamo" stari sa svojim ortacima (na Titovim penzijama ma kakvi da su "opozicionari" bili) u Srbiji.To je mogao da kaze pre 20 godina.Danas, imamo celu Srbiju kao omladinsku zadrugu gde mnogi koji imaju uopste srece da rade, rade bez penzijskih i ikakvih uplata. Osim u drzavnim sluzbama.Pa i da se u inostranstvu navatamo para, kako izgleda zivot tamo gde za 20 godina ova srpska propast ima da pokaze kako je bila pogubna."Mi se borimo protiv vlasti jednog coveka", bila je Micunova parola.Sada kada on i njegovi (a i moji) imaju 100% vlasti, sta je bilo?Nevidjeni ekonomski sunovrat drzave, sa implikacijama koje ce pogoditi bar jos jednu generaciju.Stari tamo gde mnogi nemaju nista i ne vide kada ce biti bolje?

Link to comment
Pa i da se u inostranstvu navatamo para, kako izgleda zivot tamo gde za 20 godina ova srpska propast ima da pokaze kako je bila pogubna.Nevidjeni ekonomski sunovrat drzave, sa implikacijama koje ce pogoditi bar jos jednu generaciju.Stari tamo gde mnogi nemaju nista i ne vide kada ce biti bolje?
To o cemu ti pricas - `moze da bude, ali ne mora da znaci`.Povratnik u Srbiji sa dovoljnom ustedjevinom za udoban zivot zaista moze biti na udaru zavisti, narocito ako bi se isticao i naglasavao to da je obezbedjen. U engleskom jeziku ima jedan izraz - conspicuous, kada se neko namerno trudi da privuce paznju na sebe. Onda tu moze biti svasta, razbijanje kola i ostale nezgode.Medjutim, ako covek zivi `normalno` ne verujem da bi tu bilo previse problema, narocito ako se odluci za zivot na selu ili manjem gradu. Cak, iz perspektive tog povratnika moze imati prednosti jer moze da plati pomoc u kuci i bilo kakve usluge tipa kuvanja, kupovine za simbolicnu sumu. Problem je suocavati se sa deljenjem prostora i uopste biti deo drustva koje regresira i u kojem su ljudi pretezno nezadovoljni i pod stresom. Nije tu stvar toliko u siromastvu, vec u cinjenici da se regresira. U nekim drugim zemljama gde je standard zivota na slicnom nivou kao u Srbiji, npr. u Maleziji situacija je potpuno drugacija jer to drustvo neprestano napreduje, razvija se, a uslovi se poboljsavaju.Zato bih pri izboru izmedju penzije u Srbiji i Maleziji uvek izabrao Maleziju.
Link to comment
Medjutim, ako covek zivi `normalno` ne verujem da bi tu bilo previse problema, narocito ako se odluci za zivot na selu ili manjem gradu.
Znam (rodbina, komšije) nekoliko starih ljudi koji su se vratili u male i inače dosta multi-kulti sredine, bez uže porodice, ali sa inostranim penzijama. Ne postoji način da se zaštite od molbi za pozajmice, mućki tipa da majstori koji dođu po nečijoj preporuci pokušavaju da ih oderu (traže po 5-10x veće sume od normalne za nešto, pa "ako prođe"), da im se nude roba i usluge koje im uopšte nisu potrebne (jer, pobogu, "Vi to sebi možete i morate da priuštite"), da im se besposleni manipulatori i oportunisti maltene na silu privaljuju u društvo krajnje očigledno samo zbog toga što imaju novca, pa gledaju da se ogrebu kako god... Taj očajan svet je luđi nego što možeš da zamisliš i pravi je mali part-time posao otresati ih s vrata. Tuga.
Link to comment
Znam (rodbina, komšije) nekoliko starih ljudi koji su se vratili u male i inače dosta multi-kulti sredine, bez uže porodice, ali sa inostranim penzijama. Ne postoji način da se zaštite od molbi za pozajmice, mućki tipa da majstori koji dođu po nečijoj preporuci pokušavaju da ih oderu (traže po 5-10x veće sume od normalne za nešto, pa "ako prođe"), da im se nude roba i usluge koje im uopšte nisu potrebne (jer, pobogu, "Vi to sebi možete i morate da priuštite"), da im se besposleni manipulatori i oportunisti maltene na silu privaljuju u društvo krajnje očigledno samo zbog toga što imaju novca, pa gledaju da se ogrebu kako god... Taj očajan svet je luđi nego što možeš da zamisliš i pravi je mali part-time posao otresati ih s vrata. Tuga.
Eto, jos jedan plus za Ekvador, Maleziju, Tajland i ine zemlje u odnosu na Srbiju.Problem je i u tome sto ako poredimo Srbiju sa takvim zemljama u Srbiji se definitivno dobija daleko manji `value for money` (npr. losa infrastruktura, lose usluge, visoke cene roba i usluga u poredjenju sa lokalnim prihodima) pa sve do kulturoloskih razloga gde se starijim osobama pristupa u stilu: `sto ne crknes, treba i mi mladji da zivimo` sto je susta suprotnost postovanju starijih u Aziji.
Link to comment
Znam (rodbina, komšije) nekoliko starih ljudi koji su se vratili u male i inače dosta multi-kulti sredine, bez uže porodice, ali sa inostranim penzijama. Ne postoji način da se zaštite od molbi za pozajmice, mućki tipa da majstori koji dođu po nečijoj preporuci pokušavaju da ih oderu (traže po 5-10x veće sume od normalne za nešto, pa "ako prođe"), da im se nude roba i usluge koje im uopšte nisu potrebne (jer, pobogu, "Vi to sebi možete i morate da priuštite"), da im se besposleni manipulatori i oportunisti maltene na silu privaljuju u društvo krajnje očigledno samo zbog toga što imaju novca, pa gledaju da se ogrebu kako god... Taj očajan svet je luđi nego što možeš da zamisliš i pravi je mali part-time posao otresati ih s vrata. Tuga.
plas jedanPre neki dan kevine prijateljice necaka sa troje dece tela da mi se uvali u stan "dok ja radim tamo napolju" :blink: Eto, samo dok se ne zaposli, a oce sigurno, zavrsila sa sve 10kama neko levo govno. Cim sam krocio u zemlju taksista nije imao kusur da mi vrati od 500 dindzi. Yeah right. Ima i gomila slicnih pokusaja, neverovatno koliko danguba za koje si cuo jednom u zivotu pokusa da se ogrebe cim pomisle da imas para. A ja sam ono bas otisao u vukojebinu, 10 iljada kilometara od civilizacije, drugova i moje zemlje da bih zaradio pare da ih posle rasipam :lol::isuse: Napalm.
Link to comment
A ja sam ono bas otisao u vukojebinu, 10 iljada kilometara od civilizacije, drugova i moje zemlje da bih zaradio pare da ih posle rasipam :lol::isuse: Napalm.
Pa valjda racunaju po onoj logici ko god je od nasih otisao u Afriku neke je pare namlatio (aka Zambija, Libija, SAR).A ima i onih koji rasipaju, pa sto da ne probaju da se ocesu, nista ih ne kosta. Edited by noskich
Link to comment
... U nekim drugim zemljama gde je standard zivota na slicnom nivou kao u Srbiji, npr. u Maleziji situacija je potpuno drugacija jer to drustvo neprestano napreduje, razvija se, a uslovi se poboljsavaju.Zato bih pri izboru izmedju penzije u Srbiji i Maleziji uvek izabrao Maleziju.
Drzim ja te istine i parole na stolu, bas pencil mug. Kaze nesto sto je retko kome poznato:grunf.jpg
Link to comment
Pa valjda racunaju po onoj logici ko god je od nasih otisao u Afriku neke je pare namlatio (aka Zambija, Libija, SAR).A ima i onih koji rasipaju, pa sto da ne probaju da se ocesu, nista ih ne kosta.
Ne, ne ne... To je potpuno druga logika. To je kombinacija dve logike - prve, onog najgoreg sto je ostalo iz komunizma, da ti neko ko je hvatao zjale ceo zivot, valjao neku robu, nikad mu nije palo na pamet da gubi malo oci na knjige ili grbavi ledja na pravom poslu i onda krene da kenja na nepravdu jer ljudi koji su zrtvovali mladost za bolje obrazovanje a onda rmbace ceo zivot imaju para a on, jadan, eto nema. I drugi deo - ideja lokalnih glupaka da ce svakom gastosu da se zacakle oci na prizor srbina iz rodnog kraja i da ce jos da ga ljubi i zahvaljuje mu se od srece dok ga zatrpava parama. Hi, hi, hi... kakva su deca ti gastosi, treba ih sve orobiti. Pazi da mi srce ne zaigra na prizor jos jednog govneta koje oce da sedi drugome na grbaci.Bottom line - nisam zrtvovao toliko stvari za pare da bi ih posle rasipao na svaku budalu koja je cackala nos u medjuvremenu.
Link to comment
...Bottom line - nisam zrtvovao toliko stvari za pare da bi ih posle rasipao na svaku budalu koja je cackala nos u medjuvremenu.
To je naivno.Postoji vece zlo, uvrezeno u narodu. "Svuda prodji, samo kuci dodji. Najurilo ga odande, vratilo se, sad smo mu i mi dobri?"
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...