Jump to content
IGNORED

Starenje, tamo negde daleko


Recommended Posts

A ja sam ono bas otisao u vukojebinu, 10 iljada kilometara od civilizacije, drugova i moje zemlje da bih zaradio pare da ih posle rasipamBottom line - nisam zrtvovao toliko stvari za pare da bi ih posle rasipao na svaku budalu koja je cackala nos u medjuvremenu.
Sta si zrtvovao? To sto zivis daleko od Srbije i drugara iz jednog perioda svog zivota ti je zrtva?Ne provociram, samo pitam posto je moja logika drugacija; ne vidim da sam bilo sta zrtvovao odlaskom iz Srbije sa jednim izuzetkom - nemogucnost da provodim vreme sa najuzom porodicom. To sto sam daleko od Srbije me uopste ne dotice, prijatelji - steknes ih na novoj adresi. Da li si u `civilizaciji` ili ne isto me bas briga; ne bih imao nista protiv da radim u Mongoliji ili Butanu kada bi se ukazala dobra prilika, naprotiv, vrlo bi mi se dojmilo da zivim tamo. Edited by noskich
Link to comment
  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    54

  • Yoyogi

    34

  • noskich

    32

  • gospa buba

    31

Pa ne sticu se pravi prijatelji tako lako. Problem je i sto si okruzen drugim kulturama, nacinima razmisljanja i prioritetima. I sto iz grada od 2 miliona stanovnika dodjes u vukojebinu gde ima par stotina srba. To je velika razlika u smislu izbora prijatelja. No nisu samo ljudi problem. Za mene konkretno tu je i problem nedostatka kulture, drustvenog zivota i uopste civilizacije. Najveci problem je sto ostavljas nesto na sta si se navikao, uz sta si rastao i za sta si sustinski napravljen. Meni je nasa klima 4 godisnja doba sa (relativno) ekstremnim letom i zimom idealna. Cak sam i punih pluca udisao vazduh prozet sparinom cim sam sleteo u bg. Toga tamo nema. Ostavio sam i stan koji sam renovirao prema sebi. Zvuci sve ko nebitne sitnice ali ja sam svoj zivot sklopio ovde i jedino mi je falio dobro placen posao pa da uzivam :P Sad sam sve to bacio zarad dobrog posla i cak sam se jedno vreme premisljao da li sam ispravno postupio. Buducnost ce reci, za sad su toliko dobri prema meni da cak osecam neku vrsu duga prema njima pa mi to olaksava odluku.

Link to comment
ja sam svoj zivot sklopio ovde i jedino mi je falio dobro placen posao pa da uzivam
Moj je dozivljaj potpuno drugaciji. To sto je neko odrastao u istoj sredini kao i ti i sto je silom prilika delio prostor i vreme sa tobom (komsiluk, skola) ga automatski ne kvalifikuje da bude ista `praviji` prijatelj od nekoga ko nije. Druga je stvar sto si sa takvim proveo jako mnogo vremena pa onda tu ima podsecanja na `dobra stara vremena` i poznavanje kako se ta osoba menjala kroz vreme. Ali, to ne mora da znaci da je proslost dovoljna da odrzi sadasnjost. Ljudi se menjaju i onda jednostavno dodje trenutak kada imas malo toga zajednickog sa nekim koga poznajes iz osnovne na primer. Da je lakse druziti se sa takvima mozda i jeste posto se vise stvari podrazumevaju i ima verovatno manje nesporazuma. Opet ne znam sta ti smatras pravim prijateljem. Sad ne mogu da se setim gde sam cuo, ali prica ide ovako: otac pita sina ima li pravih prijatelja i kada dobije potvrdan odgovor nagovori ga da pozove telefonom najbolje prijatelje i kaze im da je ubio coveka; sin pozove i svi spuste slusalicu; onda otac pozove svog prijatelja i ovaj ce ni pet ni sest `gde cemo telo da sakrijemo?`.Ako mislis na to, ne verujem da takvih prijatelja ima danas, a i ako ima to je susta retkost. Ja nemam ambicija da imam takve prijatelje i zadovoljavam se uzim krugom ljudi sa kojima a) imam o cemu da pricam b) provodimo vreme u aktivnostima koje svi smatramo ucinkovitim i/ili prijatnim. Za mene dosta. Takodje ne vidim nikakav problem u okruzenosti drugim kulturama, a za Srbe, dovoljno je reci da poznajem samo jedan par koji sam upoznao na njihovo insistiranje i sa kojim se jako retko vidjam, ponekad me pozovu za neki praznik jedanput godisnje. Tako da niti se druzim sa Srbima niti imam potrebu za tim (niti ih izbegavam u drugu ruku).Za klimu, sada se smrzavam na 8 stepeni zimi (moja cetvrta zima u Australiji se upravo zavrsava), da odem u Srbiju zimi mislim da bi mi tesko palo.A ako stvarno ne mozes da zamislis zivot bez toga (ili sa tim) sto si nabrojao onda cinis gresku, i treba da nadjes bolju soluciju.Ustedi novac pa pokreni biznis u Srbiji, to ti je moj savet na osnovu ovoga sto si napisao ovde. Edited by noskich
Link to comment
Pa ne sticu se pravi prijatelji tako lako. Problem je i sto si okruzen drugim kulturama, nacinima razmisljanja i prioritetima. I sto iz grada od 2 miliona stanovnika dodjes u vukojebinu gde ima par stotina srba. To je velika razlika u smislu izbora prijatelja. No nisu samo ljudi problem. Za mene konkretno tu je i problem nedostatka kulture, drustvenog zivota i uopste civilizacije. Najveci problem je sto ostavljas nesto na sta si se navikao, uz sta si rastao i za sta si sustinski napravljen. Meni je nasa klima 4 godisnja doba sa (relativno) ekstremnim letom i zimom idealna. Cak sam i punih pluca udisao vazduh prozet sparinom cim sam sleteo u bg. Toga tamo nema. Ostavio sam i stan koji sam renovirao prema sebi. Zvuci sve ko nebitne sitnice ali ja sam svoj zivot sklopio ovde i jedino mi je falio dobro placen posao pa da uzivam :P Sad sam sve to bacio zarad dobrog posla i cak sam se jedno vreme premisljao da li sam ispravno postupio. Buducnost ce reci, za sad su toliko dobri prema meni da cak osecam neku vrsu duga prema njima pa mi to olaksava odluku.
za nedostatak kulture (mislim na high culture) i civilizacije te potpuno razumem (drustvenog zivota, pak, ima svugde) - ja sam se slicno osecala u sred Novog Zelanda, nije trebalo da idem do Afrike :D . ja sam tako godinama kukala sto NZ nema 'kulturu' pa mi je onda objasnjeno da to sto ja smatram pod kulturom (npr. da drzavna opera ima vise od 1 (i slovima 'jedne') produkcije po sezoni i da mozes da se daje duze od nedelju dana) spada u high culture, koja se nije bas preterano zapatila na NZ. Ali za prijatelje ti noskich lepo kaze - prijatelji nemaju veze s nacionalnoscu. Edited by estel
Link to comment
za nedostatak kulture (mislim na high culture) to sto ja smatram pod kulturom (npr. da drzavna opera ima vise od 1 (i slovima 'jedne') produkcije po sezoni i da mozes da se daje duze od nedelju dana) spada u high culture
Sve sami ljubitelji opere, Pretaporter i avangardnog pozorista. Zaliti se da toga nema na NZ i u Bocvani je isto kao kad se ona raja na B92 zali kako ne mogu da dobiju drzavljanstvo u Emiratima, a istovremeno primaju 200K+ godisnje tax free.Mislim, ako hoces da kupis cipele nemoj ici u piljaru i obrnuto (ako vec bez tih cipela ne mozes da zivis).Meni vise smeta ogranicenost artikala na trzistu u Australiji. Sad ce neko reci da moze da se naruci preko interneta sve. Ne moze. Bio sam pre godinu i nesto bacio oko na jedan model patika koji bi mi savrseno odgovarao, ali ovde nigde ni od korova da se nadje.Raspitivao sam se u online prodavnicama od Slovacke i Nemacke pa do Japana, svi su mi odgovarali - ne saljemo van Evrope/Japana/lokalnog trzista. Na kraju sam porucio na ujakovu adresu u Nemackoj, pa je on doneo u Srbiju pa je poslato postom.Takodje do pre godinu i po jedina kvalitetna masinica za kosu koja je mogla da se nadje je bio neki teski drekavi vibrirajuci americki WAHL sa 7 filtera koje treba menjati za lepu svotu od +60 dolara, sve ostalo Kinezi koji su ocajni.Pojavi se pre godinu i po konacno savrseni Philips, bezicni nevibrirajuci tihi lagani sa samo jednim filterom koji se pomera po osovini i prilagodjava za 30 dolara. Morao sam za to da zovem telefonom centralu i da lociram u kojem mall-u se nije rasprodao pa da idem tamo ma gde to bilo.
Link to comment
Sve sami ljubitelji opere, Pretaporter i avangardnog pozorista.
:huh: jel je to biti ljubitelj opere nekakav problem ili cisto kontriras iz navike?
Zaliti se da toga nema na NZ i u Bocvani je isto kao kad se ona raja na B92 zali kako ne mogu da dobiju drzavljanstvo u Emiratima, a istovremeno primaju 200K+ godisnje tax free.Mislim, ako hoces da kupis cipele nemoj ici u piljaru i obrnuto (ako vec bez tih cipela ne mozes da zivis).
sve u svoje vreme. meni je to bitno (nije i najbitnije, though, ali long term gledano jeste mi bitno) i bio je jedan od kriterijuma za izbor sadasnjeg mesta boravka. sve je stvar prioriteta.
Meni vise smeta ogranicenost artikala na trzistu u Australiji.
je l ja sad tebi treba da kazem "mislim, ako bez tih artikala nemoz da zivis, vrati se u Evropu"? na ovom svetu nema idealnog mesta (bar ne za mene), sve ima svoje dobre i lose strane, ali je naravno negde saldo pozitivan a negde negativan. ja samo rekoh da razumem coveka po tom konkretnom pitanju, tj. da nije sve u novcu i da mesto za zivot treba da se bira pazljivo (i da se bazira na iskustvu, kako onom iz Srbije tako i onom stecenom van). (mislim, i meni su upravo stigle cipele iz Srbije, ali to ne znaci da bih se zbog ta dva meseca cekanja na te cipele vratila u Srbiju. svasta)
Link to comment
:huh: jel je to biti ljubitelj opere nekakav problem ili cisto kontriras iz navike?
Nije problem, nego kad cujem da se neko zali na `nedostatak kulture` pitam iste koliko su puta godisnje isli u operu/pozoriste u zemljama iz kojih su dosli. Gotovo uvek ostanu bez teksta. Edited by noskich
Link to comment
Nije problem, nego kad cujem da se neko zali na `nedostatak kulture` pitam iste koliko su puta godisnje isli u operu/pozoriste u zemljama iz kojih su dosli. Gotovo uvek ostanu bez teksta.
Pa to je normalno. Dok postoji mogućnost, sve je ok, čim mogućnost nestane, počne da nedostaje.
Link to comment
Nije problem, nego kad cujem da se neko zali na `nedostatak kulture` pitam iste koliko su puta godisnje isli u operu/pozoriste u zemljama iz kojih su dosli. Gotovo uvek ostanu bez teksta.
u jednom periodu i dva put nedeljno (kad sam zivela 5 min od Narodnog Pozorista) - dovoljno da je cika na blagajni poceo da me pusta i besplatno (napise ceduljicu za onog na vratima kad se desi da nema vise karata). kad sam se preselila proredili su se i odlasci, ali uglavnom kad god se moglo. jel sad smem da kukam na 'nedostatak kulture'? malo manje generalizacije nije na odmet.
Link to comment
Ali za prijatelje ti noskich lepo kaze - prijatelji nemaju veze s nacionalnoscu.
Nemaju mnogo veze sa nacionalnoscu, ali imaju veze sa uzrastom. Sto si stariji to je teze izgraditi odnos koji se zasniva na apsolutnom poverenju. Poslednje 2-3 osobe koje smatram prijateljima sam upoznao sa 27 godina, sve posle toga je bila neka simbioza ciji je prevashodni cilj sa obe strane bio zadovoljavanje drustvenih potreba. Sto je bar za mene dosta manje od prijateljstva.Sad ovo oko nacionalnosti. Nema veze nacionalnost per se, od ovo troje pomenutih dvoje su Katalonci i jedan Italijan. Ali, senzibilitet i raspon tema nisu nebitni. Jednostavno, sa ljudima sa SH govornog podrucja mogu da pricam i vise stvari nego sa drugima i vic koji je meni smesam ce vrlo verovatno biti smesan i njima. To u zivotno vaznim situacijama nije narocito bitno, ali ce svako napijanje u kafani uciniti zabavnijim.
Link to comment
zasniva na apsolutnom poverenju. simbioza ciji je prevashodni cilj sa obe strane bio zadovoljavanje drustvenih potreba. Sto je bar za mene dosta manje od prijateljstva.
Ne verujem u apsolutnost icega, jesi li ti onaj koji bi zakopavao les coveka koji je tvoj prijatelj ubio?Koje je to prijateljstvo ciji prevashodni cilj nije zadovoljavanje drustvenih potreba? Sta je onda tu prevashodni cilj?
Link to comment
Koje je to prijateljstvo ciji prevashodni cilj nije zadovoljavanje drustvenih potreba? Sta je onda tu prevashodni cilj?
Hvaljen Isus, te smo svi različiti i eto - svet je lep.Postoje ljudi koji prijateljstvo posmatraju drugačije - " e, ako se unosi neki ugalj, pozovi me....ako ti je potreban neko da laže na sudu, pozovi me....ako ti treba neko da ti pazi na leđa, pozovi me...al' zajebi me sa tim da sedimo, pijemo kafu i kenjamo."
Link to comment
Nemaju mnogo veze sa nacionalnoscu, ali imaju veze sa uzrastom. Sto si stariji to je teze izgraditi odnos koji se zasniva na apsolutnom poverenju. Poslednje 2-3 osobe koje smatram prijateljima sam upoznao sa 27 godina, sve posle toga je bila neka simbioza ciji je prevashodni cilj sa obe strane bio zadovoljavanje drustvenih potreba. Sto je bar za mene dosta manje od prijateljstva.Sad ovo oko nacionalnosti. Nema veze nacionalnost per se, od ovo troje pomenutih dvoje su Katalonci i jedan Italijan. Ali, senzibilitet i raspon tema nisu nebitni. Jednostavno, sa ljudima sa SH govornog podrucja mogu da pricam i vise stvari nego sa drugima i vic koji je meni smesam ce vrlo verovatno biti smesan i njima. To u zivotno vaznim situacijama nije narocito bitno, ali ce svako napijanje u kafani uciniti zabavnijim.
pa sad...ne znam, mozda zato sto ja nemam taj prirodni talenat za sticanje prijatelja (tj. po karakteru vise naginjem ka onoj 'vuk samotnjak' kategoriji), ja to vidim drugacije. sto se mene tice za sticanje prijatelja (pravih) je potrebna pre svega sreca, sreca da naletis na nekoga ko ti je toliko kompatibilan. ajde da napravimo razliku izmedju 'prijatelja' i 'drugova', gde se pod drugovima podrazumevaju oni sa kojima se ide na kafu, u kafanu, mozes da racunah na njih da ti pozajme neke manje sume kad ti zatreba, da ti pomognu prevozom ili bilo cime itd. a pod prijateljima nesto sto se asimptotski priblizava ovoj deifiniciji da bukvalno mozes da racunas na njih u bas svakoj situaciji. ja sam za 4.5 god na NZ stekla jednu takvu prijateljicu i to sam je upoznala u poslednjih 12 meseci boravka tamo. e sad, i u Srbiji, za 25god zivota ja sam isto naisla na tek jednu takvu osobu. s druge strane, 'obicnih' prijatelja/drugova imam naravno u vecem broju i nisam imala problem da ih nadjem ni u jednoj sredini (ovo 'nisam imala problem' uzeti s rezervom - ja sam relativno asocijalna osoba i moja stopa primanja ljudi u krug prijatelja je manja od nekog proseka). razumem sta hoces da kazes za sale i senzibilitet, ali moje iskustvo je takvo da to nije uticalo mnogo na nalazenje prijatelja/drugova.
Link to comment
Sto si stariji to je teze izgraditi odnos koji se zasniva na apsolutnom poverenju.
Eh, ovo je jako raširen stav, ali po meni potpuno pogrešan.Sve zavisi od osobe, kao i šta tačno podrazumeva pod <pravim> prijateljima.Npr, meni lično je sve lakše i lakše da se otvorim prema ljudima i da ih prihvatim kakvi jesu, sa svim + i -Pride što mi je mnooogo lakše da procenim šta su kome dobre a šta loše strane, i koji je tačno moj odnos prema tome.A ranije sam skroz bila u nekom oprezu, zatvorena, rezervisana, itd.
Link to comment
Koje je to prijateljstvo ciji prevashodni cilj nije zadovoljavanje drustvenih potreba? Sta je onda tu prevashodni cilj?
Zadovoljenje drustvenih potreba jeste potreban, ne i dovoljan uslov da nekog smatram prijateljem.Sto se tice starenja i sklapanja "pravih" prijateljstava, to kod mene definitivno ide teze sa godinama. Mozda zato sto mi treba mnogo vise vremena da proniknem u osobu. U gimnaziji i nesto kasnije smo svi nekako bili transparentniji i, sto je jos vaznije, oblikovali jedni druge. Sada toga nema. S druge strane, mozda ovi koje ne smatram najblizim prijateljima samo polazu test vremena, mozda za pet godina skapiram da su mi neki od njih mnogo bitniji nego sto sam mislio.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...