Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

kipling.jpg

 

Nemoj neko slucajno da se zajebe, ja se obradovao kada sam video, pozurio da pazarim, em je covek relativno retko prevodjen, em se radi o zbirci uslovno horor prica i na engleskom retko objavljivanih.

Ali je prevod katastrofa: od bisera poput 'xy je prvi put sleteo u Bombaj 1890 i neke' do potpunog dal' nerazumevanja, dal' nepracenja radnje.

Sto je ponajgore, prevodilica zna engleski, vidi se, ali da prevodi Kiplinga niposto nije smela da se poduhvati, ovako kako je to uradila bolje da nije.

Link to comment

view-image.jpg

 

Da parafraziram Klemansoa, rat je preozbiljna rabota da bi bio prepusten vojnicima, sebe da je istorija preozbiljna rabota da bi bila prepustena istoricarima i da dodam - knjizevnost je pogotovo preozbiljna rabota da bi bila prepustena knjizevnim kriticarima i ostalim teoreticarimatm.

2019 senzacionalno otkriven Vitmanov roman pisan 1852, preveden na srpski, svaka cast.

Ali do bola pateticno :puke: pola knjige, uobicajene zahvalnice u neoamerickom stilu da ne pominjem, u kojima otkrivac licno pokusava da u Zivotu i pustolovinama Dzeka Engla prepozna Vitmana, nadje ishodistatm, otkrije po svaki cenu nesto novo sa sve potresanjem temelja americke knjizevnosti, jer kakav bi to moderni istrazivac inace bio.

A stari Walt je samo dikensovao na americki nacin, pisuci da zaradi koju paru, po uobicajenom sablonu za to vreme, sa sve nastavcima stampanim u stampi: sirocici koji se zlopate, bivaju zlostavljani, nesrecno se zaljubljuju, da bi na kraju otkrili da su bogati naslednici nesrecno umrlih roditelja, taj rad i nista vise od toga..

Ni manje, ni vise: uobicajena viktorijanska limunada, ali bez Dikensa, u kojoj se, doduse, prepoznaje pisac od zanata, ali nikako i ne daj boze pesnik koji je napisao Leaves of Grass...

Knjiga vredna da izadje u nekoj zanimljivoj biblioteci, vredna kao trofej, uknjizenje, ali nikako i ne daj boze nesto vise od toga.

Zbog Volta Vitmana pre svega.

Link to comment

Procitao Beogradski trio, vise zbog ljubavi prema autoru, nego zbog nekih preporuka ili utisaka onih koji su citali pre mene. Deluje zanimljivo kao neka skica za mini-seriju, film.

Link to comment
On 6.9.2019. at 10:34, John Coltrane said:

Procitao Beogradski trio, vise zbog ljubavi prema autoru, nego zbog nekih preporuka ili utisaka onih koji su citali pre mene. Deluje zanimljivo kao neka skica za mini-seriju, film.

 

Ako si kojim slucajem citao knjigu Rajka Grlica, mozes li povuci paralelu ? I za tu knjigu sam cuo slicno onome sto si napisao.

Link to comment

Ja po treći put kupio Mikrobi, puške i čelik. Prethodne primerke sam izpoklanjao.

 

Lik je napisao više od petstotina strana da bi objasnio i dokazao ideju za koju bi bilo dovoljno dvadeset stranica kucanog teksta i skroz je u pravu. Ali, ostalih 500 strana su vrlo zabavne i prepune zanimljivih informacija. Uvek se setim pitanja: Zašto i kako je nastala QWERTY tastatura. 

 

I sad ću je čitati ponovo. 

 

Doduše, poznato je da multipla retko značajno utiče na mentalne sposobnosti ali ono što se zna i što je medicinski potvrdjeno je da od nje slabi kratkoročno pamćenje i često generalna koncentracija. 

Za vezbanje  koncentracije imam mobilni telefon i udobnu WC šolju.

 

A kratkoročno pamćenje....pa imam tu gomilu otvorenih knjiga ,valjda sam počeo da ih čitam. Ako nastavim možda se i setim

Link to comment
On 11.9.2019. at 20:03, kud u maglu Simoviću said:

ku knausgor moja borba 5

 

dočekala je svojih pet minuta, a čekala je od nove godine. to je to, sve je tu. i dalje maestralno

 

+1

Da pise do 15 dela, citao bih sa istom paznjom, da ne kazem istim zarom.

 

On 11.9.2019. at 20:53, vookela said:

 

Ako si kojim slucajem citao knjigu Rajka Grlica, mozes li povuci paralelu ? I za tu knjigu sam cuo slicno onome sto si napisao.

 

Nisam citao Grlica, al iskoristicu pitanje kao preporuku pa ti javljam.

Link to comment
23 minutes ago, John Coltrane said:

 

+1

Da pise do 15 dela, citao bih sa istom paznjom, da ne kazem istim zarom.

 

 

al je ostalo još samo jedno

:sad:

 

negde sam pročitao da je ono posvećeno događaju na utoji tj brejviku

 

u ovom, 5. delu dok je na akademiji za umetničko posanje pominje lom nekih norveških pisaca, pa tu možeš da napraviš spisak

 

ako si uopšte ti bio znatiželjan za norveške autore

Link to comment
44 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

al je ostalo još samo jedno

:sad:

 

negde sam pročitao da je ono posvećeno događaju na utoji tj brejviku

 

u ovom, 5. delu dok je na akademiji za umetničko posanje pominje lom nekih norveških pisaca, pa tu možeš da napraviš spisak

 

ako si uopšte ti bio znatiželjan za norveške autore

 

I jesam ali do nekih nisam mogao doci tako lako (ako izuzmemo Hamsuna kog sam vec citao) kao do ovih "modernih" koje su mi preporucili (Erlend Lu i Per Petesun).

 

Link to comment
14 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

plažna literatura, kad se izgustira karta pića lokalnog kafića

baš sam htela da je pročitam, ali je nema u gradskoj biblioteci. gledala sam na teveu zimus najavu promocije pa mi se učinilo zanimljivo.

Link to comment

ja je još nisam završio. ovo je prvi sud, krimić, ne naročito lepog pisanja

 

savremena srpska politika, tužilaštvo, sudstvo, murija...

 

e

uzmi si estoril ako nisi čitala

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...