Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Idejni tvorac (prepisivac) testa samostalnosti, narocito omiljen medju (ex) preduzetnicima pausalcima i frilenserima 

Edited by Plajvi
Link to comment
18 hours ago, Frank Pembleton said:

Pa u onom godišnjem porezu na imovinu svako ko ima drugu nekretninu u kojoj nije prijavljen (jer ne možeš biti prijavljen na dve adrese) nema onaj "poreski kredit" od -50%, dakle plaća duplo veću cenu. Svake godine.



....shiit has hit the fan.

to sa godišnjim porezom. znam da na porez za stan u gepratovoj imam tih 50% popusta (moja žena je vlasnik stana). znam da na ovo u selu plaćam pun iznos jer mi je u LK gepratova. znam da čovek koji ima stan i popust od 50% plaća pun iznos za stan koji je nasledio od roditelja.

 

šta biva kada se dvoje venčaju a svako ima svoj stan od ranije i to je jedino što imaju? mislim da nije fer jer da jedno gubi pravo na popust. ja ne gunđam zbog vikendice, porez je sića, 4000.

 

izvin'te za trol.

Link to comment

Mislim da taj porez nema direktne veze sa brojem nekretnina. Kada sam od oca nasledila pola kuce, porez mi je bio veci od majcinog dela jer nisam bila prijavljena na tu adresu. Prva i jedina nekretnina.

  • +1 1
Link to comment

Mozda je vreme da ljudi pocnu da rade i da stede :)

 

Pre par godina, 27.12.2019 oko 10 ujutro sedim u kaficu, KofiKejk bivsa 6tica na Bulevaru, sa prijateljem koji je Nemac. Obojica smo na odmoru. Kafic pun ljudi, i staro i mlado. Pitanje koje visi u vaduhu - ko ovde i kada nesto radi?

 

Pogledajte cene iznamljivanja u velikim gradovima poput NjuJorka, Londona, Pariza, Frankfurta, Minhena. Iznamljivanje iole pristojnog stana kosta ohoho. 

ili se ide da se zivi u neku debelu periferiju ili se rade 2-3 posla da bi moglo da se zivi u gradu. Vrlo jednostavno. 

 

Stan u Frankfurtu, novogradnja 80m2 1500eur, za iznamljivanje.

 

Slican stan da se kupi, 87m2 i cena je 700.000eur.

 

Stan u Friedbergu, 30km severno of FFM:

- iznamljivanje, 78m2 za 1000 eur

- kupovina, 93m2 za 400.000eur

 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, x500 said:

Pogledajte cene iznamljivanja u velikim gradovima poput NjuJorka, Londona, Pariza, Frankfurta, Minhena. Iznamljivanje iole pristojnog stana

Pogresno ti je poredjenje. Beograd moze da se poredi sa Bukurestom, Sofijom, Zagrebom, Ljubljanom, a ne sa preskupim gradovima poput Londona, NY i sl.

 

A usput poredis i plate i izdavanje, onda BG moze da se poredi sa Sarajevom. Podgoricom, za Bukurest i Sofiju nisam siguran, mozda Tirana...

 

A opet, kolicina para koje treba oprati je ogromna, kao i zainteresovanih "investitora"...

  • +1 4
Link to comment

Vaze isti principi, koliko para treba da se da za stan, iznamljivanje ili kupovina, u odnosu na platu.

 

U DE minimalac je 850eur, kvadrat u Frankfurtu je oko 10 minimalaca. Minimalac u Beogradu je oko 300 eur i kvadrat je oko 8 minimalaca.

Zato poredim Beograd i Frankfurt. 

 

U Frankfurtu u radni dan kafici su prazni, eventualno neko u prolazu uzme kafu za poneti. U Beogradu su kafici stano puni. 

  • +1 2
Link to comment

OK cene kupovine su znatno vece ali cene izdavanja nisu (sad je 1000 evra za stan od 80 kvadrata na iole normalnoj lokaciji norma). Dakle minimalna razlika u ceni izdavanja a znacajna u primanjima. 

  • +1 2
Link to comment
16 minutes ago, Tihajeza said:

 

Čovek je lepo rekao oporezivanje za stanove u kojima ne živiš. Ako si samac živi u 1000kvm, niko ti ne brani.

 

Ja znam jednu devojčicu koja jedinica mami i tati, ima sa obe strane neudate tetke bez dece, kao i po babu i dedu sa po salonskim stanom. Svi imaju po stan, veliki, (babe, dede, tetke, i mama i tata jer su razvedeni) u krugu dvojke. E sad, ona je još mala, ali će shvatiti, ne brinem se, da će moći celog života da radi samo neki lepi hobi, a da komotno i udobno živi od kirija. To je takav sticaj okolnosti, ali nije mnogo različito od akumuliranja nekretnina kod onih koji su sada u mogućnosti da ih uzimaju kao investiciju.

Evo da bih ti objasnila zašto treba da se dodatno oporezuje extra nekretnina, progresivno, malo ću postaviti fiktivnu ekstremnu situaciju. Zamisli da je 30 stanovništva u gornjoj poziciji - ima stanove koje izdaje, 70% nema stanove, mora da ih iznajmljuje, i ima primanja od kojih nikako ne može da napabirči za kredit.

Ka tome mi kao tržište i društvo već idemo, sa ovom produkcijom stanova i samo jednim slojem koji svoj "kapital" (najčešće prljav novac) ulaže u stajaću nekretninu, a ne u pokretanje posla, proizvodnje i sl.
Tu se onda javlja jedan sloj stanovništa koji je neaktivan, ne radi, jer ne mora da radi. Svoj kapital ne ulaže u proizvodnju, oni ne moraju da se obrazuju, ne moraju ni da napreduju (to se svodi samo na ličnu želju), dok sa druge strane imaš sloj kome je jako otežano da napreduje, jer veliki deo svog vremena, elana, snage, kapitala koji bi možda akumulirao mora da odvoji na plaćanje stanarine. Neko zbog toga neće poslati dete na studije, neko neće pokrenuti biznis ili kreativnu ideju za posao, već će ostati šljaker za platu.

Ni za ekonomiju, ni za društvo takva podela nije dobra, i zato odgovorne države gledaju da osnovno pravo na stanovanje omoguće podjednako što većem broju ljudi.

 

Sve to vodi na duge staze u klasno društvo. A ono nije dobro, dizali ljudi revolucije da to promene itd. itd. Znaš već sam to, ne moram da ti prepričavam.

mene je trigerovalo (izgleda nespretno receno) 'dovoljna su ti 4 stana'. uvek se najezim na takve stvari. progresivno oporezivanje je ok, obeshrabrivanje gomilanja ok.

  • +1 1
Link to comment

Frankfurt vs Beograd
plata -> 3200 vs 600
stan -> 1500 vs 800-1000
 

Lepo je uocljiva destimulacija stvaranja renterijerske klase u Nemackoj. Stan od 700000 izdajes za 1500 i na taj iznos placas porez. Koliko je godina potrebno da se povrati investicija? U Srbiji se povrat ulaganja projektuje na 20 godina, zato dijaspora i gomila nekretnine po vecim gradovima i jednim delom je odgovorna za trenutno stanje.
 

Predlog Ne davimo Beograd nije los. 

  • Ukidanje placanja poreza na nekretninu u kojoj se zivi
  • Oslobadjanje placanje poreza na prihod od nepokretnosti za prvi stan koji se izdaje 
  • Novi stanovi do 7 godina starosti ne podlezu ogranicenju cena zakupnine
     

https://www.facebook.com/nedavimobeograd/videos/714319140113990

Link to comment
4 minutes ago, jovanovic said:

Lepo je uocljiva destimulacija stvaranja renterijerske klase u Nemackoj. Stan od 700000 izdajes za 1500 i na taj iznos placas porez. Koliko je godina potrebno da se povrati investicija? U Srbiji se povrat ulaganja projektuje na 20 godina, zato dijaspora i gomila nekretnine po vecim gradovima i jednim delom je odgovorna za trenutno stanje

U DE izdavanje stanova je stimulisano porezom. Svako ulaganje u stan se oslobadja poreza. Trenutno su cene izdavanja ispod cene u odnosu na cene nekretnina. Obicno je mesecna cena iznajmljivanja 250ti deo cene stana.

Jos jedna zanimljivost, potez na vlasnistvo za stan se prenosi na onoga ko iznamljuje.

 

Sto se tice onog odnosa 30-70 (vlasnistvo-iznamljivanje)) je Svajcarski model. Oni iznamljuju stanove za ogromne pare.

Moj drugar je radio u Cirihu i putovao iz Bazela (deo grada koji je u DE). Putovao be svaki dan za oko 500-600 eur razlike u ceni izdavanja

 

 

Nego da se vratimo na izdavanje u Srbiji.

Moj drugar je imao porodicnu vikendicu u Vinci, dvojna kuca i njegov deo je imao 250m2 kao dva stana. Trazio je nekoga ko ce ziveti u jednom od stanova i da placa racune i odrzava kucu (basta, ograda i sl). Samo je nalazio izbeglice, nema ih vise, da tu zive. Dakle skoro besplatan zivot na 100+m2 za 1 sat posla dnevno u proseku. On bi dolazio u drugi stan ne vise od 2 puta mesecno na 1 ili 2 dana.

Prosle godine je prodao kucu.

 

Bivse komsije imaju kucu sa 2 stana u Djici. Isto su trazili nekoga da zivi u jednom stanu i da placa racune i pomaze. Pre 10 godina su im otisli poslednji stanari, isto izbeglice.

 

Mali off-topic.

Otisao sam u prodavnicu oko 11. U kaficu Mio je bilo 12 gostiju. U 11:24, izadjem iz prodavnice i opet pogledam - 16 gostiju. Na Bulevaru kod Liona u ponedeljak pre-podne radni dan. I to nisu neka deca koja su pobegla iz skole, vec radni ljudi koji ocigledno ne rade.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...