Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

“A group of unidentified individuals, some of them speaking Spanish, attacked the private residence of the president of the republic and thus fatally wounded the head of state,” the prime minister said, but there was little solid information about who might have carried out the assassination.

 

 

da li je moguce da Dominikana ima nesto sa ovim ubistvom?

Link to comment
26 minutes ago, Rowanoke said:

“A group of unidentified individuals, some of them speaking Spanish, attacked the private residence of the president of the republic and thus fatally wounded the head of state,” the prime minister said, but there was little solid information about who might have carried out the assassination.

 

 

da li je moguce da Dominikana ima nesto sa ovim ubistvom?

The dogs of war

Link to comment
Mislis da su Mercenaries? Pa ko bi hteo da ubije njega? Biden?
Jok. On je bio ulepo sa amerima

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

Link to comment
6 hours ago, Redoran said:

 

Imaš teme o Turskoj i Siriji pa možeš da ih prelistaš i vidiš sva moja postavljena pitanja i ponuđene alternative. Ako ne možeš da ih pronađeš, možeš slobodno da me pitaš. To je mnogo jednostavnije od ovog sugerisanja da svaki put kada u nekom postu okrpim američke spoljnopolitičke svinjarije i zlodela, za taj post zakačim potpisanu rezoluciju kojom osuđujem upade TSK u Irak i Siriju.

Dovoljno sam citao te teme da zapamtim da si rekao "da ni Kurdi nisu onakve cvecke kakvim ih medjunarodna zajednica pravi". Odmah sam pomislio "vidi ga ovaj, krenuo da posmatra situaciju iz ugla zemlje u kojoj zivi, a ne iz ugla sta bi bilo bolje za covecanstvo". 

Link to comment
12 hours ago, Redoran said:

 

Devojčice i dronovi jednom rečju nisu pomenuti u tvojoj i mojoj prepisci. Pomenuo sam ih u prepisci sa Andurilom i to zbog toga što ih je on uveo u priču.

 

Nisam iskazao bilo kakvo protivljenje Bajdenovoj odluci o povlačenju. Ono što sam rekao je da to povlačenje nije dobra opcija jer posle svega što su tamo uradili, ništa više nije dobra opcija. Mogu da se povuku, mogu da ostanu, mogu da vuku neke hibridne poteze, ali kako god da okreneš neće da izađe na dobro. Bajden tu bira između lošeg i lošeg, i to mu je što mu je.

 

Ok. Fair enough. Ali opet nisam saglasan. 

 

Zbog čega? Pa šta misliš kako treba da izgleda promena američke spoljne politike koju bi ti voleo da vidiš? Tako što će sami sebe da detoniraju nuklearkama i izbace se sa scene (verovatno your preferred solution, ali se to neće desiti)? Naravno, počeće kroz neke političke odluke, signale i polagane promene ponašanja. Ova odluka je jedan od tih signala - možda ona neće epohalno promeniti stvari na terenu, ali je važan signal da se odluke u američkoj spoljnoj politici mogu donositi i mimo Pentagona, SD i mejnstrim medija. Njihov uticaj (Pentagona) na sve ovo je nepojmljivo velik, mnogo veći od uticaja bilo kog predsednika. Znam da tebi američka unutrašnja politika ne znači mnogo, ali ako ti je stalo do onoga što navodiš u nastavku posta, trebalo bi da ti znači, jer od toga zavisi i rešenje koje želiš. 

 

 

12 hours ago, Redoran said:

Ja sam bio protiv da američke trupe idu u Avganistan at the first place. Sad kad su ga uništili uzduž i popreko, to stvarno više nije bitno. Rekao sam da će njihov odlazak da izazove novu katastrofu jer to je naprosto činjenično stanje, tužna kauzalnost koju su oni sami iskreirali. Ostanak bi takođe značio katastrofu. Sve u vezi Avganistana je sada jedna velika katastrofa i o tome je trebalo razmišljati pre 20 godina.

 

Ako bih bio američki državljanin ili rezident, svakako bih pozdravio Bajdenovu odluku. Ne bih želeo da iko više ostavi kosti na nekoj Tora Bori, bez ikakvog valjanog cilja ili razloga.

 

Pošto nisam ni državljanin ni rezident, imam taj luksuz da me po pitanju Avganistana interesuju i drugi aspekti a ne samo šta je dobro za SAD, tamošnje javno mnjenje, političku scenu i porodice vojnika.

 

Sve super, osim činjenice da Avganistan nije sjeban pre 20 godina, već pre nekih 40, i ne isključivo američkom krivicom.

 

Osim toga, da li ova poslednja rečenica važi i kad se primeni na neke npr. ruske spoljnopolitičke avanture i, ajmo reći, okupacije.

 

Pitanje ne treba da bude gotcha, stvarno je retoričko, znam i sam odgovor na njega, ali zaista ne želim da gubimo vreme tražeći quotove koji bi to dokazali. A i znaš da mi je pamćenje, ajmo reći, solidno. :)

 


 

Edited by Ivo Petović
  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, ObiW said:

Dovoljno sam citao te teme da zapamtim da si rekao "da ni Kurdi nisu onakve cvecke kakvim ih medjunarodna zajednica pravi". Odmah sam pomislio "vidi ga ovaj, krenuo da posmatra situaciju iz ugla zemlje u kojoj zivi, a ne iz ugla sta bi bilo bolje za covecanstvo". 

 

To sto neko ima mogucnost da pojmi odredjene perspektive i dobije blize vidjenje situacije kada zivi u zemlji x ne znaci da gleda stvari "iz ugla zemlje" sto sugerise da se poistovetio sa vecinskim misljenjem i/ili prihvatio zvanicne istine.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Krošek said:

 

To sto neko ima mogucnost da pojmi odredjene perspektive i dobije blize vidjenje situacije kada zivi u zemlji x ne znaci da gleda stvari "iz ugla zemlje" sto sugerise da se poistovetio sa vecinskim misljenjem i/ili prihvatio zvanicne istine.

 

Propustio si ovo Redoranovo lepo  objašnjenje “pogled iznutra vs. pogled spolja” fenomena:

 

 

12 hours ago, Redoran said:

Ako bih bio američki državljanin ili rezident, svakako bih pozdravio Bajdenovu odluku. Ne bih želeo da iko više ostavi kosti na nekoj Tora Bori, bez ikakvog valjanog cilja ili razloga.

 

Pošto nisam ni državljanin ni rezident, imam taj luksuz da me po pitanju Avganistana interesuju i drugi aspekti a ne samo šta je dobro za SAD, tamošnje javno mnjenje, političku scenu i porodice vojnika.

 

 

 

Kapiraš? Kad imaš državljanstvo i/ili dozvolu za rad, braniš uže interese države u kojoj živiš. Kad gledaš sa strane i kad te ništa ne košta da pustiš mašti na volju, onda idemo sa širom slikom i drugim aspektima.

 

Link to comment
13 hours ago, ObiW said:

Dovoljno sam citao te teme da zapamtim da si rekao "da ni Kurdi nisu onakve cvecke kakvim ih medjunarodna zajednica pravi". Odmah sam pomislio "vidi ga ovaj, krenuo da posmatra situaciju iz ugla zemlje u kojoj zivi, a ne iz ugla sta bi bilo bolje za covecanstvo". 

 

Da, ja sam to rekao i iza toga stojim. Gde tu tačno vidiš podršku upadima TSK u Irak i Siriju, ili bilo kom drugom spoljnopolitičkom budalisanju?

 

Po drugi put, možeš slobodno da pitaš ako te interesuje moj stav po nekom konkretnom pitanju.

Link to comment
7 hours ago, Ivo Petović said:

 

Ok. Fair enough. Ali opet nisam saglasan. 

 

Zbog čega? Pa šta misliš kako treba da izgleda promena američke spoljne politike koju bi ti voleo da vidiš? Tako što će sami sebe da detoniraju nuklearkama i izbace se sa scene (verovatno your preferred solution, ali se to neće desiti)? Naravno, počeće kroz neke političke odluke, signale i polagane promene ponašanja. Ova odluka je jedan od tih signala - možda ona neće epohalno promeniti stvari na terenu, ali je važan signal da se odluke u američkoj spoljnoj politici mogu donositi i mimo Pentagona, SD i mejnstrim medija. Njihov uticaj (Pentagona) na sve ovo je nepojmljivo velik, mnogo veći od uticaja bilo kog predsednika. Znam da tebi američka unutrašnja politika ne znači mnogo, ali ako ti je stalo do onoga što navodiš u nastavku posta, trebalo bi da ti znači, jer od toga zavisi i rešenje koje želiš.

 

 

Ne očekujem ni da se samodetoniraju ni da se izbacuju sa scene. Dovoljno je da prestanu da tretiraju bukvalno čitavu planetu kao svoje vlasništvo odnosno vojni poligon na kojem u ime tog vlasništva mogu da ubijaju i uništavaju sve za šta utripuju da ugrožava njihovu vlasničku tapiju. Naravno to se neće desiti jer zašto bi oni sami sebi rušili tu iluziju, to može da bude jedino iznuđena korekcija ponašanja. Tu se vraćamo na pitanje multipolarnog sveta, ali možda je bolje da tu raspravu ostavimo za neku drugu priliku. Ovo sad se tiče Avganistana.

 

Ja ovu odluku ne vidim kao ishod neke ljute borbe protiv Pentagona, barem ne u ovoj finalnoj fazi gde se pojavljuje Bajden. Pentagon je isterao svoje. Imali su onu prvu fazu kada se ginulo za sve pare i već tu je postalo jasno da je rat izgubljen i da će prvog dana po njihovom odlasku sa svih onih čuka koje su krvavo držali, talibani lagano to sve da preuzmu. Onda je došla druga faza gde su za sve pare testirali učinkovitost dronova po seoskim svadbama, a pogibija je ostavljena avganistanskoj vojsci. Sad je i to završeno, nema više šta da se testira i isprobava, ćorsokak je isti kao što je bio od samog početka. Ne vidim da je Pentagon pružio neki žestok otpor konačnoj odluci o povlačenju. Da, generali redom predviđaju građanski rat koji sledi, što je takođe nešto što je jasno od samog početka. 

 

7 hours ago, Ivo Petović said:

 

Sve super, osim činjenice da Avganistan nije sjeban pre 20 godina, već pre nekih 40, i ne isključivo američkom krivicom.

 

Osim toga, da li ova poslednja rečenica važi i kad se primeni na neke npr. ruske spoljnopolitičke avanture i, ajmo reći, okupacije.

 

Pitanje ne treba da bude gotcha, stvarno je retoričko, znam i sam odgovor na njega, ali zaista ne želim da gubimo vreme tražeći quotove koji bi to dokazali. A i znaš da mi je pamćenje, ajmo reći, solidno. :)

 

To što su i drugi uništavali Avganistan nije baš neko opravdanje Americi da ga dokusuri i rasturi za narednih sto godina, a još je manja uteha svima koji su u tom procesu poginuli ili na neki drugi način unesrećeni. Može sad neko da pošalje izaslanika na sahranu 50-ak civila i dece koje je dron spržio, da im kaže: "Tuga pregolema, ali da vam kažem šta su Rusi ovde radili pre 40 godina..." ali to je krajnje nepotrebno. Prvo zbog toga što sahrana odlično zna šta su Rusi radili pre 40 godina i ne treba niko da ih podseća na to, a drugo zbog toga što će se izaslanik vratiti spakovan u tri različite kutije i iseckan na sitno.

 

Ruske svinjarije su ruske, američke su američke.

 

Link to comment

А да циркус буде комплетан, побринула се наравно Турска која ових дана озбиљно разговара са САД о томе да на себе преузме обезбеђење међународног аеродрома у Кабулу. Аеродром би требало да остане центар операција САД у Авганистану након што су Баграм и остале војне базе остављене авганистанској војсци. 

 

Питање које долази само од себе је, наравно, шта ако талибани једном крену на Кабул? И шта ако избије грађански рат па аеродром постане јако вредан плен?

 

Док чекамо да видимо одговор, чаршијаtm у Идлибу (Сирија) увелико прича да се умерени инжењери и лекари из дивизије "Султан Мурат" спремају за стручно усавршавање у Авганистану. Турска им је већ раније обезбеђивала сличне студијске боравке у Нагорно-Карабаху, тако да ово не би било неко велико изненађење.

 

У међувремену су талибани окачили своју заставу на мост који спаја Авганистан и Таџикистан, а на граници са Ираном су дошли да се поздраве и послуже локум иранским војницима.

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, Redoran said:

 

Da, ja sam to rekao i iza toga stojim. Gde tu tačno vidiš podršku upadima TSK u Irak i Siriju, ili bilo kom drugom spoljnopolitičkom budalisanju?

 

Ja od čoveka koji sagledava stvari šire i iz drugog ugla ne očekujem da nam kaže da Kurdi nisu cvećke, imamo za to zvaničnu Ankaru.

 

Od coveka koji sagledava stvari šire i iz drugog ugla očekujem jasnu podršku ugnjetenoj manjini: da glasno kaže da je rešenje kurdskog problema u Turskoj u stvaranju  Kurdske federalne jedinice tamo gde su većina. Onda bi covek koji sagledava stvari sire i iz drugog ugla mogao i da doda da ne bi bilo zgore da ta kurdska federalna jedinica ima opciju da sazove referendum o mirnom razdruživanju od matice ako im ne prija da budu u Turskoj. I da Turska u tom slučaju treba da poštuje volju naroda, a ne da bude ko sa Jermenima 1915. I da, očekujem od coveka koji sagledava star sire i iz drugog ugla da to napiše na ovom forumu, latinicom.

 

 

  • -1 2
Link to comment

Na kom se jeziku i pismu "Kurdi nisu cvećke" čita kao: "Ja podržavam upade TSK u Irak i Siriju"? Pitao sam te ovo već dva puta, latinicom. Ako treba, mogu da pitam i engleskom, nije problem.

 

Po treći put, možeš slobodno da me pitaš za moj stav po bilo kom pitanju vezanom za ove teme. A šta ti od mene očekuješ da mislim i pišem, to me apsolutno ne interesuje.

 

 

 

Link to comment
On 8.7.2021. at 8:25, askeladden said:

The dogs of war

 

Uhapsilo 20-ak navodnih atentatora. Uglavnom Kolumbijci, uz par lokalaca sa USA pasošima.

 

Od tih 20-ak, polovina je uhapšena u ambasadi Tajvana, koja je na zahtev policije otvorila vrata.

 

Kakav clusterfuck...

Link to comment
×
×
  • Create New...