Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

56 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Eto ga sad, ne valja kad Ameri hoće da ratuju i glume policajce, ispada da ne valja ni kad se povlače i neće više da ratuju.

 

Ovo je zapravo u potpunosti tačno. Idiotska odluka da se ide u invaziju je nakon 20 godina kreirala situaciju u kojoj ništa ne valja. Ne valja ako će i dalje da ratuju jer to proizvodi potpunu katastrofu, a isto tako ne valja ako se kompletno povuku jer iza toga sledi nešto drugačija ali i dalje potpuna katastrofa. Dobre opcije nema. Nema čak ni umereno loše. Moguća je samo epska katastrofa, sa tom razlikom da ako ostanu onda njima ide dobar deo računa, a ako ne ostanu onda ih račun budućih dešavanja ne dotiče previše.

 

O ovome je naravno trebalo razmišljati pre nego što se utrčalo tamo bez ikakvog valjanog razloga. Kada se takva svinjarija jednom napravi, nijedan naredni korak ne može da valja. U Iraku će se stvari odvijati veoma slično.

  • +1 2
Link to comment
52 minutes ago, Pantelija jr said:

sad malo ozbiljnije, može li neko da mi odglumi gugl, ima li kakvih vjerodostojnih podataka koliko je amera izginulo u ovom nadasve smislenom ratu protiv terora, a koliko avganistanaca?

 

Oko dve hiljade poginulih i dvadeset hiljada ranjenih vojnika za 20 godina.

 

Avganistanske snage imaju oko 65 hiljada poginulih, od čega 45 hiljada u poslednjih 6-7 godina.

 

Civilne žrtve niko nije u stanju da prebroji ali se pretpostavlja da ih ima oko 50 hiljada, od čega polovina u vazdušnim napadima.

Link to comment
21 minutes ago, Redoran said:

 

Ovo je zapravo u potpunosti tačno. Idiotska odluka da se ide u invaziju je nakon 20 godina kreirala situaciju u kojoj ništa ne valja. Ne valja ako će i dalje da ratuju jer to proizvodi potpunu katastrofu, a isto tako ne valja ako se kompletno povuku jer iza toga sledi nešto drugačija ali i dalje potpuna katastrofa. Dobre opcije nema. Nema čak ni umereno loše. Moguća je samo epska katastrofa, sa tom razlikom da ako ostanu onda njima ide dobar deo računa, a ako ne ostanu onda ih račun budućih dešavanja ne dotiče previše.

 

O ovome je naravno trebalo razmišljati pre nego što se utrčalo tamo bez ikakvog valjanog razloga. Kada se takva svinjarija jednom napravi, nijedan naredni korak ne može da valja. U Iraku će se stvari odvijati veoma slično.


Pre nego sto se utrcalo tamo su bili talibani koji su ubijali, zatvarali i terali koga su stigli. Tako da je i tada bila katastrofa, sa tom razlikom sto sada devojcice bar idu u skolu i postoji neko bazicno civilno drustvo. Sve to ce talibani opet pokusati da satru.

  • +1 1
Link to comment

Osim sto su i Talibane da dođu na vlast potpomagali Amerikanci i tima pomogli da se uništi država u kojoj su devojčice išle u školu.

  • +1 9
Link to comment

Ovo me podseti na raspravu o američkoj spoljnoj politici između levičara i  desničara(ke) koja je pre par nedelja bila hit na twitteru, završava se baš sa talibanima. :D

 

 

 

Edited by Ivo Petović
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Redoran said:

 

Ovo je zapravo u potpunosti tačno. Idiotska odluka da se ide u invaziju je nakon 20 godina kreirala situaciju u kojoj ništa ne valja. Ne valja ako će i dalje da ratuju jer to proizvodi potpunu katastrofu, a isto tako ne valja ako se kompletno povuku jer iza toga sledi nešto drugačija ali i dalje potpuna katastrofa. Dobre opcije nema. Nema čak ni umereno loše. Moguća je samo epska katastrofa, sa tom razlikom da ako ostanu onda njima ide dobar deo računa, a ako ne ostanu onda ih račun budućih dešavanja ne dotiče previše.

 

O ovome je naravno trebalo razmišljati pre nego što se utrčalo tamo bez ikakvog valjanog razloga. Kada se takva svinjarija jednom napravi, nijedan naredni korak ne može da valja. U Iraku će se stvari odvijati veoma slično.

 

Zapravo nije tačno.

 

Prvo, u pitanju je princip vodjenja spoljne politike - da li si za to da Amerikanci drže vojsku i vode ratova svuda na planeti? Igrom slučaja (i brojnih razgovora), znam da nisi. Dakle, principijelno bi trebao da si za ovu odluku, ali naravno, toliko prezireš Bajdena i Demokrate, da to nikad ne bi napisao (da je Tramp uradio, možda bi ti se i omaklo).

 

Drugo, to što će uslediti katastrofa za Avganistan nije i ne treba da bude američki problem. Zašto bi bio njihov - pa koliko puta smo ovde pročitali tirade o Amerikancima kao svetskom policajcu  - pa evo  sad prestaju to biti makar u jednom delu sveta, šta je problem u tome, neka se država Avganistan i ljudi koji žive tamo organizuju onako kako oni žele i mogu. To što je učinjeno sranje pre 20 godina, nema velikog uticaja na kvalitet ove odluke. Šta je sprečavalo avganistansku vladu da u ovih 20 godina napravi neki pomak? Ništa. Bolela ih djoka i oslanjali se da će Ameri biti tu večno. 

 

Link to comment

Sanse da Amerikanci ne okupiraju Avganistan su bile 0% onog momenta kada su mule odbile da izruce Bin Ladena jer je on rado vidjen gost Talibanske vlade, a gost je po avganistanskim obicajima svetinja...

Link to comment

S tim da je cilj cele te akcije bio pronaći Bin Ladena, a on pronađen i smaknut pre 10 godina. Od tada boravak tamo nema nikakvog smisla ni cilja. Od sve antiestablišment Tramp (pa i Obama) priče, došli smo do toga da oličenje D.C. establišmenta, 50-godišnji veteran Vašingtona, povlači trupe suprotno željama Pentagona i SD, kao i većine mejnstrim medija. Prosto, normalan čovek ne može da mu se ne svidi ova priča :)

Edited by Ivo Petović
Link to comment
4 hours ago, Hamlet Strašni said:

Osim sto su i Talibane da dođu na vlast potpomagali Amerikanci i tima pomogli da se uništi država u kojoj su devojčice išle u školu.


vala bas kako da ne.

pre Amerikanaca su devojcice tamo 24/7 blogovale o feminizmu uz espresso a onda su dosli Amerikanci i doveli Talibane.

 

 

Link to comment
2 hours ago, Ivo Petović said:

S tim da je cilj cele te akcije bio pronaći Bin Ladena, a on pronađen i smaknut pre 10 godina.

 

Ne muči to Redorana. On doslovno kaže da je odluka da se tamo ode pre 20 godina bila idiotska, bez obzira što je Bin Laden bio tamo, i bez obzira što su Talibani Amerikancima pokazali srednji prst kad su potonji tražili njegovo hapšenje i izručenje.

 

2 hours ago, Ivo Petović said:

 

Od tada boravak tamo nema nikakvog smisla ni cilja. Od sve antiestablišment Tramp (pa i Obama) priče, došli smo do toga da oličenje D.C. establišmenta, 50-godišnji veteran Vašingtona, povlači trupe suprotno željama Pentagona i SD, kao i većine mejnstrim medija. Prosto, normalan čovek ne može da mu se ne svidi ova priča :)

Ma naravno. 

Link to comment
7 hours ago, Ivo Petović said:

 

Prvo, u pitanju je princip vodjenja spoljne politike - da li si za to da Amerikanci drže vojsku i vode ratova svuda na planeti? Igrom slučaja (i brojnih razgovora), znam da nisi. Dakle, principijelno bi trebao da si za ovu odluku, ali naravno, toliko prezireš Bajdena i Demokrate, da to nikad ne bi napisao (da je Tramp uradio, možda bi ti se i omaklo).

 

 

Principijelno sam za to da niko na ovom svetu, počev od SAD pa redom dalje, ne ide okolo i pretvara druge zemlje u ruševine uz stotine hiljada mrtvih i milione unesrećenih. To je moj princip, tako da principijelno nemam nikakav razlog ni da hvalim ni da kudim odluku SAD da posle 20 godina mrcvarenja izađu iz zemlje koju su unazadili i unakazili podjednako efikasno kao i talibani. To nema nikakve veze sa Bajdenom i demokratama koje jednim slovom nisam pomenuo, niti je za ovu temu i moj prethodni post uopšte bitno ko sedi u Beloj kući i ko drži Kongres.

 

U prethodnom postu sam se jednom rečenicom osvrnuo na svrsishodnost cele priče tj. živote vojnika koji su straćeni u jednoj od najvećih bestragija na svetu, a da od početka nije postojala bilo kakva jasna strategija odnosno cilj čitave operacije, pa da barem znaju zašto vojska gine. To nije nikakav poziv na ostanak niti kritika odlaska, već osvrt na još jednu epizodu iz čuvene serije: "Gde si bio - nigde; šta si radio - ništa, osim što sam godinama ubijao boga i oca i onda se jednog dana pokupio i otišao nakon što sam odlučio da to više nije moj problem".

 

7 hours ago, Ivo Petović said:

 

Drugo, to što će uslediti katastrofa za Avganistan nije i ne treba da bude američki problem. Zašto bi bio njihov - pa koliko puta smo ovde pročitali tirade o Amerikancima kao svetskom policajcu  - pa evo  sad prestaju to biti makar u jednom delu sveta, šta je problem u tome, neka se država Avganistan i ljudi koji žive tamo organizuju onako kako oni žele i mogu. To što je učinjeno sranje pre 20 godina, nema velikog uticaja na kvalitet ove odluke. Šta je sprečavalo avganistansku vladu da u ovih 20 godina napravi neki pomak? Ništa. Bolela ih djoka i oslanjali se da će Ameri biti tu večno. 

 

Sve što će sada uslediti u Avganistanu je američki problem u smislu da su ga Amerikanci napravili. Pri tome će nastaviti da budu deo tog problema jer će: a) po sopstvenoj najavi, nastaviti da bombarduju Avganistan sa distance i b) podržavati neku od jačih milicija koje će pojaviti na sceni nakon što se aktuelna vlast raspadne i talibani uzmu Kabul.

 

"20 godina kasapim ovu zemlju, ne znam ni koliko sam ljudi ubio ni šta dalje da radim, pritiskaju me kod kuće jer svi vide da se gine a niko nema pojma zašto, ajde barem da izvučem vojsku pa da nastavim da peglam odozgo".

 

Da li se ovako piše: "Nisam više u fazonu da budem svetski siledžija i ubica broj jedan?" Pa ne, ne piše se tako. Kada budemo videli krizu u kojoj administracija SAD na početku kaže: "E, nećemo da se mešamo u ovo i pogotovo nećemo vojno da se mešamo jer ćemo time samo napraviti još jednu epsku brljotinu začinjenu nečuvenim zločinima", onda možemo da otvorimo šampanjac.

 

Državu Avganistan i ljude koji žive tamo je pre 20 godina trebalo ostaviti da se organizuju onako kako oni žele i mogu. A šta je sprečilo vladu koja nikada nije kontrolisala zemlju kao takvu već samo Kabul, putne pravce i nekoliko ključnih gradova, pri čemu su im talibani u proseku svakog dana ubijali po stotinak vojnika a Amerikanci po stotinak civila? Evo i ja se pitam šta ih je to sprečilo, a bili su u tako dobroj poziciji...   

 

 

Link to comment
4 hours ago, ObiW said:

 

Ne muči to Redorana. On doslovno kaže da je odluka da se tamo ode pre 20 godina bila idiotska, bez obzira što je Bin Laden bio tamo, i bez obzira što su Talibani Amerikancima pokazali srednji prst kad su potonji tražili njegovo hapšenje i izručenje.

 

Da, ja to doslovno kažem. Izvršiti invaziju na jednu zemlju zbog toga što lokalna ekipa odbija da izruči tvog bivšeg proksija koji se malkice odmetnuo pa te osakatio tamo gde si najmanje očekivao, to je idiotizam prve klase. Mogli su bez ikakvih problema da ga sačekaju na nekoj krivini i zveknu nečim odozgo, to je bilo izvodljivo u ranim 2000-im i ne bi im trebalo duže od 4-5 godina da završe i njega i ostale ključne figure. Ali ne - mnogo je bolje sve raskantati i poubijati jer nam je pokazan srednji prst.  

Link to comment
12 hours ago, Anduril said:


Pre nego sto se utrcalo tamo su bili talibani koji su ubijali, zatvarali i terali koga su stigli. Tako da je i tada bila katastrofa, sa tom razlikom sto sada devojcice bar idu u skolu i postoji neko bazicno civilno drustvo. Sve to ce talibani opet pokusati da satru.

 

Jeste, bila je i tada katastrofa. Da li je trebalo menjati je drugom i još većom katastrofom, nakon koje po pravilu sledi treća i najveća?

 

Što se tiče škole, u nju će ići devojčice koje avijacija i dronovi nisu razneli u komade, odnosno devojčice koje još uvek imaju tu sreću da su van domašaja talibana. Ta sreća neće dugo potrajati i stvari će se vratiti na nivo od pre invazije, to jest, talibani će preuzeti Avganistan i ponovo neće dozvoljavati devojčicama da idu u školu dok će Amerikanci pokušavati da im pomognu da krenu u školu tako što će ih povremeno dezintegrisati iz vazduha jer su dobili dojavu da postoji solidnih 3% šanse da je u to i to selo stigao jedan vod talibana.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...