Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

11 hours ago, Hamlet Strašni said:

Osim sto su i Talibane da dođu na vlast potpomagali Amerikanci i tima pomogli da se uništi država u kojoj su devojčice išle u školu.

Pre toga su Sovjeti "potpomagali" vlast, koja je zatrla ono malo građanskog društva i civilizacijskih tekovina po gradovima i otvorila put raznoraznim mudžahedinima da divljaju po Avganistanu. 

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, borris_ said:

Odluka da se naoadne Irak je bila idiotska i od tada je nazalost fokus otisao sa afganistana. 

 

Invazija avganistana je bila podjednako idiotska. Bin Laden je mogao biti rešen na x drugih načina, ako je to bio cilj. Ako je cilj bio da se vojno poraze talibani i avganistansko društvo ognjem i mačem pretvori u građansku demokratiju, onda odluka nije bila tek tako idiotska već je u pitanju najveći idiotizam u poslednjih 50 godina.

  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, borris_ said:

Odluka da se naoadne Irak je bila idiotska i od tada je nazalost fokus otisao sa afganistana. 

 

Idiotskije je mozda otici ako znas da je Irak jedan od najvecih proizvodjaca nafte..Afganistan zemlja sa verovatno najvecim poljima maka i ogromnim nalazistima litijuma.

Link to comment
1 hour ago, Facundo Orellana said:

Pre toga su Sovjeti "potpomagali" vlast, koja je zatrla ono malo građanskog društva i civilizacijskih tekovina po gradovima i otvorila put raznoraznim mudžahedinima da divljaju po Avganistanu. 

200.gif

 

Prije '73:

Quote

King Zahir Shah, had a policy of maintaining national independence while pursuing gradual modernization, creating nationalist feeling, and improving relations with the United Kingdom. ... it was a beneficiary of the latter rivalry as both the Soviet Union and the United States vied for influence by building Afghanistan's main highways, airports, and other vital infrastructure in the post-war period. On a per capita basis, Afghanistan received more Soviet development aid than any other country.

 

Quote

In April 1978, the communist People's Democratic Party of Afghanistan (PDPA) seized power in a bloody coup d'état against then-President Mohammed Daoud Khan...

 

Khan was known for his autocratic rule, educational and progressive social reforms, pro-Soviet policy...

 

In September 1979, PDPA General Secretary Taraki was assassinated in an internal coup orchestrated by fellow Khalq member, then-Prime minister Hafizullah Amin, who assumed the new general secretary of the People's Democratic Party. The situation in the country deteriorated under Amin and thousands of people went missing. Displeased with Amin's government, the Soviet Army invaded the country in December 1979...

Izgleda da je sa tekovinama sve bilo OK dok se neko nije sjetio da naoruža najzatucaniju ekipu koju su mogli da nađu.

 

Link to comment

Sovjeti i odbrana tekovina građanskog društva.:fantom:Taman su dopuštali ženskoj deci da se obrazuju, uz izgrađivanje socijalističkog društva, čudo kako nije uspelo, mada nisu jedini uništili Avganistan, pa im se pomalo oprašta, a davno su se tamo zadržali, deluje pre nekoliko vekova. Zbacivanjem Zahir Šaha je sve otišlo u krasni. Samo je otvorena livada za vladavinu najzatucanijih Paštuna. Doduše nisu se jedini ispisali iz civilizacije, ima još takvih, čak i u Evropi su se neki ispisali pre 30 godina, pa rade na tome da i dalje ostane tako.

  • +1 2
Link to comment
11 hours ago, Redoran said:

 

Invazija avganistana je bila podjednako idiotska. Bin Laden je mogao biti rešen na x drugih načina, ako je to bio cilj.

 

Kad sultanu padne na pamet da juri ognjem i macem kurdske teroriste preko granice i da pravi bafer zonu unutar susednih drzava, retko kome padne na pamet da se zapita cemu to. Ni ti nisi izuzetak. No, za Ameriku vaze drugaciji kriterijumi, odmah se nude xyz alternative.

 

 

Link to comment

Pa Amerika ima manifest destini, sada proširen na ceo svet. I ima pravo da radi gde hoće i šta hoće jer se to sve radi u cilju nejšin bildinga i zbog dobra građana tih zemalja. Niko drugi to ne tvrdi za sebe. 

Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Predsjednok Haitija i njegova zena su ubijeni danas u njihovoj kuci. :ph34r:

 

 

Zena je jos ziva, ali u losem stanju, u bolnici.

Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Predsjednok Haitija i njegova zena su ubijeni danas u njihovoj kuci. :ph34r:

 

 

Kao iz Jason Bourne filmova. Zna li se gdje je Mat Damon bio u vrijeme asasinacije?

 

 

 

(I'll see myself out)

 
 
Link to comment
Quote

Mr Joseph called the shooting of the president a "heinous, inhuman and barbaric act", saying the attackers were "foreigners who spoke English and Spanish". Haiti's official languages are Creole and French.

Some reports spoke of men dressed in black carrying high-powered weapons who may have pretended to be part of a US drug enforcement operation, although no official details have been given.

Haiti's ambassador to the US, Bocchit Edmond, said there was "no way" US drugs agents carried out the attack. He believed it was the work of "professional mercenaries".

 

Link to comment
16 hours ago, Redoran said:

 

Principijelno sam za to da niko na ovom svetu, počev od SAD pa redom dalje, ne ide okolo i pretvara druge zemlje u ruševine uz stotine hiljada mrtvih i milione unesrećenih. To je moj princip, tako da principijelno nemam nikakav razlog ni da hvalim ni da kudim odluku SAD da posle 20 godina mrcvarenja izađu iz zemlje koju su unazadili i unakazili podjednako efikasno kao i talibani. To nema nikakve veze sa Bajdenom i demokratama koje jednim slovom nisam pomenuo, niti je za ovu temu i moj prethodni post uopšte bitno ko sedi u Beloj kući i ko drži Kongres.

 

U prethodnom postu sam se jednom rečenicom osvrnuo na svrsishodnost cele priče tj. živote vojnika koji su straćeni u jednoj od najvećih bestragija na svetu, a da od početka nije postojala bilo kakva jasna strategija odnosno cilj čitave operacije, pa da barem znaju zašto vojska gine. To nije nikakav poziv na ostanak niti kritika odlaska, već osvrt na još jednu epizodu iz čuvene serije: "Gde si bio - nigde; šta si radio - ništa, osim što sam godinama ubijao boga i oca i onda se jednog dana pokupio i otišao nakon što sam odlučio da to više nije moj problem".

 

 

Sve što će sada uslediti u Avganistanu je američki problem u smislu da su ga Amerikanci napravili. Pri tome će nastaviti da budu deo tog problema jer će: a) po sopstvenoj najavi, nastaviti da bombarduju Avganistan sa distance i b) podržavati neku od jačih milicija koje će pojaviti na sceni nakon što se aktuelna vlast raspadne i talibani uzmu Kabul.

 

"20 godina kasapim ovu zemlju, ne znam ni koliko sam ljudi ubio ni šta dalje da radim, pritiskaju me kod kuće jer svi vide da se gine a niko nema pojma zašto, ajde barem da izvučem vojsku pa da nastavim da peglam odozgo".

 

Da li se ovako piše: "Nisam više u fazonu da budem svetski siledžija i ubica broj jedan?" Pa ne, ne piše se tako. Kada budemo videli krizu u kojoj administracija SAD na početku kaže: "E, nećemo da se mešamo u ovo i pogotovo nećemo vojno da se mešamo jer ćemo time samo napraviti još jednu epsku brljotinu začinjenu nečuvenim zločinima", onda možemo da otvorimo šampanjac.

 

Državu Avganistan i ljude koji žive tamo je pre 20 godina trebalo ostaviti da se organizuju onako kako oni žele i mogu. A šta je sprečilo vladu koja nikada nije kontrolisala zemlju kao takvu već samo Kabul, putne pravce i nekoliko ključnih gradova, pri čemu su im talibani u proseku svakog dana ubijali po stotinak vojnika a Amerikanci po stotinak civila? Evo i ja se pitam šta ih je to sprečilo, a bili su u tako dobroj poziciji...   

 

 

 

E pa nećemo tako, devojčice, dronovi, kasapljenje i ostalo, u par iteracija eto mene kao glasnogovornika američkog imperijalizma. No thanks. 

 

Pitanje je bilo jednostavno - iskazao si protivljenje Bajdenovoj odluci o povlačenju - dakle, ti si za ostanak američkih trupa u Afganistanu. Da ili ne? Prosto pitanje.

 

Link to comment
4 hours ago, Hamlet Strašni said:

Pa Amerika ima manifest destini, sada proširen na ceo svet. I ima pravo da radi gde hoće i šta hoće jer se to sve radi u cilju nejšin bildinga i zbog dobra građana tih zemalja. Niko drugi to ne tvrdi za sebe. 

 

Ja pak tvrdim da nije postojao ni promil sanse da oni tamo ne odu u mometnu kada Bin Laden sedi u Avganistanu,  a Talibani nece da ga uhvate i isporuce. Uzmi u obzir i cinjenicu da su u tom trenutku (oktobar 2001) vladu Talibana kao legitimnu priznavale (i sa njima imali diplomatske odnose) samo dve zemlje: Saudijska Arabija i Pakistan. 

Link to comment
13 hours ago, ObiW said:

 

Kad sultanu padne na pamet da juri ognjem i macem kurdske teroriste preko granice i da pravi bafer zonu unutar susednih drzava, retko kome padne na pamet da se zapita cemu to. Ni ti nisi izuzetak. No, za Ameriku vaze drugaciji kriterijumi, odmah se nude xyz alternative.

 

Imaš teme o Turskoj i Siriji pa možeš da ih prelistaš i vidiš sva moja postavljena pitanja i ponuđene alternative. Ako ne možeš da ih pronađeš, možeš slobodno da me pitaš. To je mnogo jednostavnije od ovog sugerisanja da svaki put kada u nekom postu okrpim američke spoljnopolitičke svinjarije i zlodela, za taj post zakačim potpisanu rezoluciju kojom osuđujem upade TSK u Irak i Siriju.

  • +1 4
Link to comment
9 hours ago, Ivo Petović said:

 

E pa nećemo tako, devojčice, dronovi, kasapljenje i ostalo, u par iteracija eto mene kao glasnogovornika američkog imperijalizma. No thanks. 

 

Pitanje je bilo jednostavno - iskazao si protivljenje Bajdenovoj odluci o povlačenju - dakle, ti si za ostanak američkih trupa u Afganistanu. Da ili ne? Prosto pitanje.

 

 

Devojčice i dronovi jednom rečju nisu pomenuti u tvojoj i mojoj prepisci. Pomenuo sam ih u prepisci sa Andurilom i to zbog toga što ih je on uveo u priču.

 

Nisam iskazao bilo kakvo protivljenje Bajdenovoj odluci o povlačenju. Ono što sam rekao je da to povlačenje nije dobra opcija jer posle svega što su tamo uradili, ništa više nije dobra opcija. Mogu da se povuku, mogu da ostanu, mogu da vuku neke hibridne poteze, ali kako god da okreneš neće da izađe na dobro. Bajden tu bira između lošeg i lošeg, i to mu je što mu je.

 

Ja sam bio protiv da američke trupe idu u Avganistan at the first place. Sad kad su ga uništili uzduž i popreko, to stvarno više nije bitno. Rekao sam da će njihov odlazak da izazove novu katastrofu jer to je naprosto činjenično stanje, tužna kauzalnost koju su oni sami iskreirali. Ostanak bi takođe značio katastrofu. Sve u vezi Avganistana je sada jedna velika katastrofa i o tome je trebalo razmišljati pre 20 godina.

 

Ako bih bio američki državljanin ili rezident, svakako bih pozdravio Bajdenovu odluku. Ne bih želeo da iko više ostavi kosti na nekoj Tora Bori, bez ikakvog valjanog cilja ili razloga.

 

Pošto nisam ni državljanin ni rezident, imam taj luksuz da me po pitanju Avganistana interesuju i drugi aspekti a ne samo šta je dobro za SAD, tamošnje javno mnjenje, političku scenu i porodice vojnika.

 

 

  • +1 6
Link to comment
×
×
  • Create New...