Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

11 hours ago, palikaris said:

Ne bre, grad je super stvarno, uzivaj. Pariz istoka. Vrhunska hrana, gotivni ljudi, lepo vreme, odlican nocni zivot. Nego ocekuj evropske cene, s tom razlikom sto za te pare dobijas stvarno kvalitet, nema zezanja. Idi u Mar Mikael, tamo je jeftinije, espreso 3-4 evra :D.

 

I posle mi kazi da li sam u pravu ili sam sve pogresno razumeo. Meni stvarno nije bilo jasno kako je tako supo i kako ljudi zive sa tim cenama, a onda sam shvatio da je to tako u centralnim delovima, gde se kreces kao turista. Kao u Beogradu kada bi isao samo po Dorcolu, Vracaru i malo okolo. Pretpostavljam da je to procentualno mali broj ljudi koji se tuda krece, izlazi, zivi i placa to, sve pare Libana se skoncentrisale u njihov krug dvojke. Plus su mi posle pricali svasta lokalci i ljudi koji su tamo ziveli dugo.

 

Ajde da zloupotrebim ovu temu jer na Putovanjima nema doslovce ničega o Bejrutu ili Libanu: ima li nečeg autentičnog tamo? OK, odradićemo ono što turisti treba da urade, ali stvarno smo u fazonu i da zabodemo neko mesto gde može da se sretne i upozna običan svet (samo pod uslovom da nije Hezbolahov regrutni centar, taj nivo autentičnosti bih ipak preskočio). Postoji li takva zona u Bejrutu ili je sve podeljeno na bezlične bogataške zone i sirotinjske kvartove koji su zanimljivi ali je bezbednost upitna?

Link to comment
16 minutes ago, Redoran said:

 

Ajde da zloupotrebim ovu temu jer na Putovanjima nema doslovce ničega o Bejrutu ili Libanu: ima li nečeg autentičnog tamo? OK, odradićemo ono što turisti treba da urade, ali stvarno smo u fazonu i da zabodemo neko mesto gde može da se sretne i upozna običan svet (samo pod uslovom da nije Hezbolahov regrutni centar, taj nivo autentičnosti bih ipak preskočio). Postoji li takva zona u Bejrutu ili je sve podeljeno na bezlične bogataške zone i sirotinjske kvartove koji su zanimljivi ali je bezbednost upitna?

 

Sve je tamo autenticno, super je grad. Meni su najzanimljiviji bili Gemajzeh, Mar Mikael i Jermenska cetvrt, tamo idite. Od centra na istok, Armenia street prolazi kroz sve te delove. Mar Mikael se dzentrifikuje pa je pola-pola, a jermenska cetvrt se nastavlja na njega, i to je skroz autenticno. Prodavnice, tezge, guzva, graja. I bezbedno je, ne brini.

Link to comment

ocekivano. bice sve gore. nema te africke zemlje koja moze da ide napred a da nema belce/kolonista da vode. 

cinjenica. 

 

mrtva trka izmedju afrikanaca i mrkonjica po duzini puta izgradjenog

 

oce oni aparthejd...cccc...samo ce jos cvrsce da se ustolice kao robovi. 

Link to comment
1 minute ago, mustang said:

ocekivano. bice sve gore. nema te africke zemlje koja moze da ide napred a da nema belce/kolonista da vode. 

Plave, visoke?

Ili mogu i malo tonirani belci?

A belokafeni, zuti?

Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

Plave, visoke?

Ili mogu i malo tonirani belci?

A belokafeni, zuti?

 

ti si nestvarno dosadan covek. 

 

kud te branih kad si popio ban.... al opet ces pa se ne sekiram :laugh:

 

 

jadna ta koja ima seks sa tobom :rolf:

Link to comment

Drugarica drži kinezima online časove engleskog. Ima valjda dosta učenika i zaradjuje solidno. Hoće i mene da ubaci jer moj engleski je izgleda bolji od njenog ali ja ni sam ne znam šta me sprečava. 

Sjebana psiha verovatno  :dry: 

Link to comment
7 hours ago, mustang said:

ocekivano. bice sve gore. nema te africke zemlje koja moze da ide napred a da nema belce/kolonista da vode. 

cinjenica. 

Brkaš uzrok i posledicu, problemi su tu upravo kao zaostavština kolonijalizma. A za "belce" bi trebalo da te je sramota - evo baš u USI belci vode glavnu reč, pa je crncima sve sjajno bajno.

Link to comment
9 hours ago, Bujodrag said:

Drugarica drži kinezima online časove engleskog. Ima valjda dosta učenika i zaradjuje solidno. Hoće i mene da ubaci jer moj engleski je izgleda bolji od njenog ali ja ni sam ne znam šta me sprečava. 

Sjebana psiha verovatno  :dry: 

 

prbaj, moze biti zabbavno, ne kosta te nista. poznanik iz ukrajine je dosao u kinu da predaje engleski pre par godina. interesantno je to da nije znao ni rec engleskog. veoma samouveren mladic. povukao ga brat, samo da se izvuce iz donjecka. predaje u obdanistu, nauci cas i udri.

 

tuga je golema tamo. jos dvoje iz tog kraja su preko mene dosli do posla u rusiji. ista logika - daj sta das, samo da se ode negde. diplomirani pravnik fizikalise u fabrici. tehnologu iz luganska sam uspeo naci posao u struci, vec je par puta bila kod nas poslovno u kini. sranje koje smo mi prolazili 90ih, tada su nama pomagali, sada gledas ti da pomognes koliko mozes...

Link to comment

Pre multiple sam bio solidno samouveren tip. Izlazio na svirke bez treme, prilazio devojkama s lakoćom i često ih šarmirao. 

 

No, nakon MSa i perioda depresije sam izgleda izgubio  veliki deo starog samopouzdanja. Promenio sam se.

 

Sa psihoterapeutkinjom sam pričao o mojoj zamišljenoj velikoj i dubokoj pećini na čijem dnu se nalazi moja udobna mišja rupa.

I kako da naučim da izlazim iz nje, povremeno.

Link to comment
On 6.9.2019. at 21:12, palikaris said:

Jbmliga, predavanje engleskog u Kini je plaćeno oko 2000 eur mesecno, i plate ti stan, to je standardni paket. Kad ti je plaćen stan, troškovi zivota su smesni, duplo nizi nego u Srbiji. Hrana, prevoz, racuni, zanemarljivo. I onda imas slobodu da zivis ko covek, da se ne odrices osnovnih stvari, kad ti se putuje putujes, kad ti se izlazi izadjes, ne morasnda prebiras po novčaniku dal imas para za pivo i cigare ko u slobodarskoj Evropi. 

 

Uklapanje u kulturu, to je opet do tebe, ljudi ko ljudi, nije bas tolika razlika. Meni su kinezi carevi veliki :D

 

Ovo oko vazduha je zestoko preterivanje, ja nikada u Kini nisam iskusio to da bas ne vidis nebo. Desava se verovatno, kazu i oni, al ja sam bio tamo i leti i zimi i nikad nisam to video. Treba uzeti i obzir i da su to stvarno ogromni gradovi, za nas su teško pojmljive te veličine, oni grad od 5-6 miliona ljudi smatraju malim mestom. 

 

Izgleda mi da je dosta i do njihove paranoje, nosenje maski i to, a i do toga da ti tamo obavezno uz vremensku prognozu ide i izveštaj o kvalitetu vazduha. U Evropi ti niko nista ni ne kaze. Zimus je Beograd bio najzagadjeniji ma svetu, al ti ovde Kim Dzong Unovi mediji ne jave nista o tome. Gomila gradova u Evropi ima jeziv vazduh, Atina, Rim...

 

Za fejsbuk, nevidjen bedak sto ne mogu da otvorim. Sad cemo slobode da merimo fejsbukom. Zato te niko ne drnda dal ces da pusis ili ne, dal ces da pijes ili ne, ne pricaju ti na tvu kao ovde da je napravljen metro u Beogradu, da proizvodimo letece automobile, i tako to. A uostalom, instaliraš najobicniji vpn i sve radi normalno. 

 

Ok videcemo koliko ce potrajati tolika plata i takvi uslovi posto se u Kinu sleglo sa svih strana predavaca i “predavaca”, i sad cisto sumnjam da bas svakom daju toliko.

Kome uklapanje s Kinezima ide lako - svaka cast, nisam ni rekla da su losi ljudi nego vrlo razlicit mentalitet, navike, maniri

Obashka jezik i pismo, s obzirom na to da je ucenje stranih jezika tek u zamahu... problem moze biti bazicno snalazenje oko svakodnevnih stvari, i kako uopste znas koliko je objektivno informisanje ako ne govoris kineski?

Ne merim slobode samo fejsbukom naravno, ali glupo je, bespotrebno, cemu...

jos ako se i pored “zabrane” i dalje masovno koristi (?), cemu sluzi ta zabrana osim za neko bizarno pumpanje paranoje

Pusenje i u Beogradu zimi meni smeta u zatvorenim prostorijama, vozac u taksiju koji zapali bez i da pita, to sto i tamo moze gde god “bez drnadanja” mi definitivno nije plus.

Zagadjenje stvarno sumnjam da je gore u Srbiji nego u Kini koja je svetski hub za proizvodnju svega dok u Srbiju posalju kabl da se smota

 

Verujem da i tamo kao i po drugim “egzotikama” ekspati zive u svojim nekim baloncicima pa ko ima ok platu uopste i ne kontemplira previse o mukama prosecnog Kineza, al mi bese smesan ovaj nas sto sam ga spomenula koji je iz srpskog pakla opresije i sputanosti slobodarskog misljenja potrazio spas u Kini. Jedino objasnjenje je da mu je lakse jer ionako  nista ne razume.

 

edit.typo

 

Edited by Leia
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...