Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

3 minutes ago, mustang said:

 

ajd ne seri ko da ti zivis u demokratiji

 

palikaris ne primaj se na provokacije. zivi kako te volja 

Na koje provokacije? Samo kazem da te priče koje se valjaju o kini 90% nemaju veze sa zivotom. 

Link to comment
4 minutes ago, palikaris said:

Ne radi fejsbuk i tviter i gugl, nema objektivnog informisanja :cry:

:D obaska sto ti nisam cestitao, nisam imao vremena na cini mi se jucerasnjem postu, svaka cast.

3 minutes ago, mustang said:

 

ajd ne seri ko da ti zivis u demokratiji

Da nisi riba na baterije, pa i da ti odgovorim, ovako, jebiga

Sto ce reci, nasji za svoje nesigurnosti nekog pogodnijeg, tog na silu pokusaja prodavanja tvrdoce mi je pun kufer.

Dakle - paii.

 

Link to comment

@palikaris

Ovaj post:

On Thursday, September 05, 2019 at 15:36, palikaris said:

Beograd definitivno ide ka tome da postane kao Bejrut. A i Bejrut i Beograd idu ka jos gorem, da postanu nekakav Banglades ili NJu Delhi, tako nesto.

 

Po velicini zemlje i grada, i onim raznim ekonomskim parametrima, GDP, prosecna plata i tako to, sve je tu negde kao Srbija i Beograd. Ali, cene su bukvalno kao u Cirihu, espreso opusteno kosta 6-7 evra, klopa, barovi, klubovi, stanovi, sve je jezivo skupo. Pice u baru 10-15 evra najnormalnije. A s druge strane, javni prevoz ne postoji uopste, izbor je da uzmes taksi ili da sednes u svoja kola, pa su guzve nenormalne, Beograd je mala maca.

 

Niču fensi zgrade na sve strane, a la BGD na vodi, cene stanova paprene, a grade se na divlje, npr. te nove velepne zgrade često nisu priključene na kanalizaciju. Investitortm  zabija cev u zemlju dok ne dodje do neke podzemne vode, i svu kanalizaciju sprovede tamo. Kazu da je po nekim procenama 90% izvora pijaće vode zagađeno, i imaće uskoro ozbiljan problem sa vodom za piće. Zemlja koja je inače bogata vodom. Jer, što bi investitor placao naknade za opremanje zemljista, takse za priključke na kanalizaciju, sve to mnogo košta a šta će mu. I nema ko da ga natera. Što se stanova tiče, postoje dva izbora: ogromni fensi stanovi koji dolaze u paketu sa poslugom, i koštaju takodje ko u Cirihu ili Londonu, i potpuno raspale sirotinjske rupe, u principu slamovi. Nema sredine.

 

Grad je na moru, al sve plaže su privatne, kupili investitori, em moraš da platiš ulaz, em plus ne smeš ni flašu vode da uneseš, sve mora na plaži da se kupi, flašica vode 5 evra i slične fore. Samo za bogataše, ostali plaži ne mogu da prismrde, a žive na moru. I onda kad se ode malo van centra, ne mora mnogo, u jermensku četvrt na primer, 20tak minuta peške, shvati se gde realan narod živi. Tamo je jeftinoća, kafa košta pola evra, ali i opšti haos, raspad, djubriste, ceo grad je pijaca, tezge svuda, sirotinja.

 

U stvari, mozda 20% stanovnika grada zivi na nekom zapadnom nivou prihoda, i troše, izlaze, voze, plaćaju vecere po 100-200-300 evra, imaju poslugu, kupuju po šoping molovima, itd. a ostali ne troše ništa, idu na posao i sede kod kuće. Realno, ne mogu ni da udju u centar grada, nemaju kako. Verovatno samo rade kao posluga po centru.

 

Koncept je da nema države: prevoz, kanalizacija, planiranje grada, čišćenje ulica, sve što inače država treba da radi, ne postoji. jer šta če milijarderima bilo šta od toga? To samo znači nekakva izdavanjatm iz budzeta umesto da se te pare preliju njima u džepove, što je kao što vidimo zapravo jedini nacin na koji ta bogataska bagra dolazi do para, direkt iz budžeta njima u džep. A oni svejedno neće da se voze javnim prevozom, da se leče u državnim bolnicama, da šalju decu u državne skole, ne treba im gradska čistoća jer žive u zatvorenim naseljima gde imaju svoje čistače, perače prozora, bačtovane, sve je cakum-pakum. Možda ni ne žive tamo uopčte, ta zemlja im samo služi da muzu pare odande i da se džetsetuju po svetu, ko i ovima našima sto sluzi.

 

To su Begroad i Srnbija za maksimum 10 godina. Jedina razlika je da mi imamo nasledjenu infrastrukturu i neke javne službe iz socijalizma, ali lagano se to ukida, šta ce nam to.

 

Još gore, čini mi se da je to globalni trend. Upire se iz sve snage da se zatre glavna tekovina 20. veka, a to je ideja da svi ljudi imaju obezbeđene osnovne stvari: vodu, struju, kanalizaciju, zdravstvo, obrazovanje, prevoz, itd. U 21. veku se sve to proglašava nepotrebnim i neisplativim, i svi zajedno idemo ka nekakvom Nju Delhiju gde 80% ljudi zivi sa dolar dnevno ali zato postoje (i puni su svako veče) restorani u kojima večera kosta 10.000$. Samo ćemo mi do toga da stignemo brže jer smo već teška sirotinja, a ovim kao razvijenim zemljama će trebati malo duže dok se ne spička ogromno bogatstvo stečeno u poslednjih par vekova.

 

Svaka cast, kao sto rekoh

Link to comment
47 minutes ago, palikaris said:

Treba uzeti i obzir i da su to stvarno ogromni gradovi, za nas su teško pojmljive te veličine, oni grad od 5-6 miliona ljudi smatraju malim mestom. 
 

 

Moj drug koji je živeo u Tokiju par godina:

 

,,Videćeš Kjoto je onako mali ušuškan grad, oko 2 miliona stanovnika samo"

 

,,Beograd je baš specifičan, tako mali grad a toliko interesantnih stvari ima"

 

:D

Link to comment
4 minutes ago, hazard said:

 

Moj drug koji je živeo u Tokiju par godina:

 

,,Videćeš Kjoto je onako mali ušuškan grad, oko 2 miliona stanovnika samo"

 

,,Beograd je baš specifičan, tako mali grad a toliko interesantnih stvari ima"

 

:D

E to :D

Link to comment
47 minutes ago, namenski said:

@palikaris

Ovaj post:

Svaka cast, kao sto rekoh

 

Pridružujem se čestitkama iako mi je čovek ubio želju da odem na vikend u Bejrut a već sam rezervisao i karte i hotel.

 

Ako ništa drugo, barem se neću šokirati. A post je fantastičan na nekoliko nivoa.

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

Sad cemo slobode da merimo fejsbukom. Zato te niko ne drnda dal ces da pusis ili ne, dal ces da pijes ili ne, ne pricaju ti na tvu kao ovde da je napravljen metro u Beogradu, da proizvodimo letece automobile, i tako to.

Nije baš da nema drndanja oko ponašanja, i to vpn ne rešava - čak bih ja rekao da je dobro to što je Fejsbuk teško dostupan (a opet, u Turskoj mi bilo baš bzvz što ne radi Wikipedia)... I da, i pored toga je u Srbiji mnogo veći neizdrž.

 

https://www.businessinsider.com/china-social-credit-system-punishments-and-rewards-explained-2018-4

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ne koprcaj se, citam te ko bukvar, dakle - obidji me :)

 

 

:laugh:

tvoja zapazanja :laugh:

 

ajoooj majko mila :isuse:

 

necu vise da se bakcem sa tobom, ne postoji osnova koja bi mozda mogla IKADA da nesto promeni u tvom svetu. 

Link to comment
59 minutes ago, Redoran said:

 

Pridružujem se čestitkama iako mi je čovek ubio želju da odem na vikend u Bejrut a već sam rezervisao i karte i hotel.

 

Ako ništa drugo, barem se neću šokirati. A post je fantastičan na nekoliko nivoa.

Ne bre, grad je super stvarno, uzivaj. Pariz istoka. Vrhunska hrana, gotivni ljudi, lepo vreme, odlican nocni zivot. Nego ocekuj evropske cene, s tom razlikom sto za te pare dobijas stvarno kvalitet, nema zezanja. Idi u Mar Mikael, tamo je jeftinije, espreso 3-4 evra :D.

 

I posle mi kazi da li sam u pravu ili sam sve pogresno razumeo. Meni stvarno nije bilo jasno kako je tako supo i kako ljudi zive sa tim cenama, a onda sam shvatio da je to tako u centralnim delovima, gde se kreces kao turista. Kao u Beogradu kada bi isao samo po Dorcolu, Vracaru i malo okolo. Pretpostavljam da je to procentualno mali broj ljudi koji se tuda krece, izlazi, zivi i placa to, sve pare Libana se skoncentrisale u njihov krug dvojke. Plus su mi posle pricali svasta lokalci i ljudi koji su tamo ziveli dugo.

Link to comment
8 hours ago, hazard said:

 

Moj drug koji je živeo u Tokiju par godina:

 

,,Videćeš Kjoto je onako mali ušuškan grad, oko 2 miliona stanovnika samo"

 

,,Beograd je baš specifičan, tako mali grad a toliko interesantnih stvari ima"

 

:D

 

pratim u dizem za kineza koji mrtav ozbiljan naziva japan malim trzistem - malo stanovinka ima :D

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...