Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Imam dies in mosque arson attack in Anderlecht, BelgiumAn imam has been killed in a fire at a Shia mosque in the Brussels suburb of Anderlecht, in what is believed to have been a deliberate attack. The mayor of Anderlecht was quoted by local media as saying the suspect had thrown a petrol bomb at the mosque on Monday evening. Initial reports say the imam, 47, died of smoke inhalation and that one other person was injured. Officials were quoted as saying a man was detained at the mosque. "A suspect was taken into custody at the scene," police spokeswoman Marie Verbeke told AFP news agency. "A dozen worshippers were waiting to pray when someone entered with a bag," eyewitness Azzedine Laghmish told state broadcaster RTBF. "Inside there was a container full of petrol which he threw into the centre of the room", Mr Laghmish said. Local media reports say dozens of local people have gathered near the mosque.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Andurile, clanci koje je Gnadlaf citirao upravo negiraju tvoj argument.Tu nema ni africkih kraljevstava, ni Portugalaca, a ponasanje africkih elita je direktna posledica kolonijalizma.
Clanci koje je linkovao Gandalf se uopste ne bave tezom koju sam postavio a ona se nije ticala uopste kolonijalizma nego Rusije.O pozitivnim i negativnim posledicama kolonijalizma se vec mnogo godina vodi beskonacna diskusija medju istoricarima (pa bi isto tako mogao da nabacam besmislene linkove) i jedan od proponenata pozitivih aspekata je bio i nas poznanik od ranije ako se secas - harvadski profa Niall Ferguson sa kime se, kao sto znas, oko malo cega slazem tako da je besmisleno ovde voditi sa mnom tu izmisljenu diskusiju.
Prosto, izabrao si pogresnu bitku da pokazes komparativne prednosti anglosaksonskih drustava u smislu slobode kao civilizacijske vrednosti.
Nikako - Pokret za oslobodjenje robova i prekidanje trgovine robovima je bio upravo najjaci u Britaniji i pod njegovim pritiskom je i ukinuta ne samo u imperiji nego i drugde. Pomalo me zacudjuje taj jednodimenzionalan pogled na drustva (ili citave kontinente) gde ona mogu biti samo robovlasnicka ili robovska. Sto je drustvo slobodnije to ima i vise pluralizma/kompleksnosti/razlicitih uticaja (pozitivnih i negativnih) i obratno sto je upravo problem recimo Rusije. Edited by Anduril
Link to comment
Clanci koje je linkovao Gandalf se uopste ne bave tezom koju sam postavio a ona se nije ticala uopste kolonijalizma nego Rusije.
ti si zapeo da dokazujes kako je engleski uticaj bio pozitivan. ili, pozitivniji od Rusa, kako god. da bi to dokazao, pokusao si da umanjis negativne posledice kolonijalizma i engleskog uticaja - kroz pricu o gradnji puteva, tvrdnje kako su i drugi radili slicne stvari, abolicionisticki pokret, itd.a onog trenutka kada si napisao da se treba orijentisati na trenutne probleme (ili tako nesto, da ne trazim sada)... postalo je jasno da nemas pojma o cemu se tu radi, obzirom da je kolonijalizam i te kako trenutan problem. pre svega u vidu kolonijalnog institucionalnog nasledja. a kako ces resavati probleme kojima ne znas uzroke!? ;)
O pozitivnim i negativnim posledicama kolonijalizma se vec mnogo godina vodi beskonacna diskusija medju istoricarima (pa bi isto tako mogao da nabacam besmislene linkove)...
odlicno, daj! voleo bih da vidim neki besmisleni link koji se empirijskim metodama bavi kolonijalizmom. obrati paznju, empirijskim metodama! citirani clanak o Indiji je odlicna studija, jer (empirijski) udara direktno na jedan od glavnih argumenata o pozitivnim stranama kolonijalizma - "kolonijalne sile su gradile puteve." takav argument ima jacinu samo i samo ako pretpostavimo da domoroci ne bi gradili puteve da su kojim slucajem imali priliku da ne uzivaju blagodeti civilizovanih graditeljskih metoda. a direktna vs. indirektna uprava u Indiji je izvanredna zamena za tu "sta ako" alt istoriju. Edited by Gandalf
Link to comment
Imam dies in mosque arson attack in Anderlecht, Belgium
nema više starih džihadista i arijevaca, sve neki brejvici okolo. <_<
A Belgian mosque leader last night burned to death as he tried to save a worshipper set alight in a brutal petrol bomb attack.One man was arrested - a Muslim who said he was born in 1978 - in the attack on the mosque in Anderlecht, a suburb of Brussels, the Belgian capital, said Jean-Marc Meilleur, a spokesman for the Brussels Prosecutor's Office.‘It seemed that this person showed up and pulled out a knife and an axe, and that he spread flammable products - petrol we assume - in order to start a fire and threaten the mosque occupants,’ Meilleur said.Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2114244/Mourners-streets-imam-dies-trying-save-worshiper-arson-attack-Belgian-mosque.html#ixzz1oywuE3C9
Link to comment
ti si zapeo da dokazujes kako je engleski uticaj bio pozitivan. ili, pozitivniji od Rusa, kako god. da bi to dokazao, pokusao si da umanjis negativne posledice kolonijalizma i engleskog uticaja - kroz pricu o gradnji puteva, tvrdnje kako su i drugi radili slicne stvari, abolicionisticki pokret, itd.a onog trenutka kada si napisao da se treba orijentisati na trenutne probleme (ili tako nesto, da ne trazim sada)... postalo je jasno da nemas pojma o cemu se tu radi, obzirom da je kolonijalizam i te kako trenutan problem. pre svega u vidu kolonijalnog institucionalnog nasledja. a kako ces resavati probleme kojima ne znas uzroke!? ;) ...
Koja prica o gradnji puteva i kakvo umanjivanje? To sto su i Portugalci, Arapi i sama africka kraljevstva bili ukljuceni masovno u celu pricu samo stavlja stvari u realan kontekst sto nikad nije pogresno i povezano je direktno sa tezom koju sam postavio. Izvoli pa pobijaj taj kontekst umesto sto se bavis ideoloskim cherry pickingom.I sta je problem spomenuti abolicionisticki pokret u Britaniji? To se po tebi nije dogodilo i nije bilo od znacaja? Ako nije - kazem, izvoli u Rusiju, tamo je sve bolje i krasnije, svakakvi abolicionisticki pokreti rulaju. Mozda i primetis da postoji razlika izmedju poredjenja opstih civilizacijskih doprinosa i kolonijalisticka poredjenja gde ionako smatram da kolonijalizam ima vise negativnih do pozitivnih uticaja. Rekoh, potrazi nekog drugog za tu pricu. Edited by Anduril
Link to comment

Opšti civilizacijski doprinosi zemalja (ma šta to značilo) dolaze tek na red kada se prvo izvaga koliko su zla te zemlje načinile drugima. Samo u tom duhu može da se razgovara.

Link to comment
znaci, nista od besmislenih linkova? <_<
Pa zao mi je, ja se ipak slazem o pre svega negativnim posledicama tvrdog kolonijalizma sto opet ne menja ostale cinjenice koje sam naveo radi boljeg razumevanja. Oko ove indijske studije bi meni mnogo zanimljivije bilo porediti - direktna kolonijalna vlast - indirektna kolonijalna vlast sa pre svega soft uticajem - iskljucivo soft kulturni uticaj - nikakav (kolonijalni) kulturni uticaj. Cini mi se da bi najbolji rezultati bili izmedju ona dva srednja kojih je bilo dosta u britanskom kolonijalizmu pa stoga i ne cudi postojanje recimo Komonvelta dok kod su kod drugih te veze slabije i na vecoj distanci.
Link to comment
George, the British Empire at present covers a quarter of the globe, while the German Empire consists of a small sausage factory in Tanganyika.Hoću reći, verujem da su nadoknadili taj propust elsewhere...
Jesu, ali nakon dva veka i prekretnice iz 1688, kada je uveden pravi parlamentarizam. Dok je Spanija lagano propadala.Inace, na tu temu nov knjiga Acemoglua i Robinsona koje je Gandalf vec citirao vise puta.http://whynationsfail.com/
Link to comment

Od silne rasprave na temu imperija, (kao da nije savrseno ocigledno koja je bolja a koja gora cool.gif ), niko (koliko vidim) da stigne da prokomentarise Kony 2012. Zabrinutost nad sudbinom africke dece, ili ratnohuskacka medijska manipulacija dosad nevidjenih razmera?Misljenje 1 Richarda Seymoura.

For what we have witnessed with this campaign is a seminal moment in the development of propaganda techniques. Hundreds of thousands, perhaps millions, of people have been motivated to take action on an issue about which they have been told next to nothing. Primed with humanitarian sentiment, they find themselves being manipulated into supporting an agenda in Uganda that strengthens and legitimises the Ugandan military and regime, a serious violator of human rights, by way of the grotesque inflation of the bogey threat of Kony, a Hitler and a Bin Laden. This really is remarkable, and it would be a surprise if the techniques did not find their way into the repertoire of the Pentagon's propaganda department.
Link to comment

Seymour je sjajan, jedan od najkvalitetnijih marksističkih blogera.

There's a shady crew roaming around Uganda which must be stopped. It is a dangerous personality cult, it openly calls for violence, and it uses children in its campaigns.Its leaders have been seen waving guns around. We must catch them, disrupt their organisation by any means necessary, stop at nothing. We don't have long to act. The deadline expires at the end of 2012, after which it will be too late. We must stop Invisible Children before they do more harm. And I'm going to tell you how to do it.
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...