Jump to content
IGNORED

Opšte crte turskog feudalizma


ACR

Recommended Posts

U vezi postovanog članka g. turskog ambasadora u BiH, pre par meseci čitao sam tekst na jednom grčkom blogu koji precizno dočarava moja osećanja:Why Only Turks Learn TurkishAs I read in an interesting post at Hellenic Antidote, the Turkish newspaper Zaman published an article where the author, Mehmet Kamis, wonders “why the French and British empires managed to leave behind their languages and cultures whereas the Ottoman empire, much to Kamis’ regret, in the areas it dominated never succeeded in making Greeks, Serbs, Arabs and the rest ditch their own languages in favour of Turkish, never succeeded in making Turkish the lingua franca in the Balkans and Middle East”?“Kamis’ answer to his own question is that, unlike the French and British, the Turks never established state-sponsored missionary schools to educate the vanquished and this was because the Ottoman empire, unlike the European empires, was not a colonial or exploitative enterprise but an empire of peace and love which allowed non-Turks unfettered freedom to live as they pleased and to express unmolested their language, religion and culture.”
Па било је тих школа као и покушаја стварања османске народности након Танзимата 1876. Иначе, добар део Турака које памтимо на Балкану уопште нису били ни потомци Османа или Селџука већ балкански домородци. Било словенски, албански, грчки или цинцарски муслимани који су попримили веру а неки и језик.Највећи део приштевских, митровачких, ђаковачких а може бити и призренских Турака/туркофона на пописима 1921. и 1931. су у ствари били пореклом Албанци (у Призрену вероватно и Горанци). У краљевини Југославији су отваране посебне школе на турском језику, неки су бирали рапатријацију и зов матице па насељевали анадолске пустаре, свеже очишћене од Грка и других ђаура. Сама странка Џемијет (с упориште у Рашкој, на КиМ и Маћедонији) је до краја 1920-их (и процвата албанског национализма) имала водећи турски карактер, за разлику од ЈМО. Данашњу турску нацију у Турској републици чини амалгам разноразних народа који су неко време били под влашћу Османлија (и Селџука). То што нису успели да оставе позитивну слику о својој власти на Балкану није ствар национализованих балканских историја колико реалних неуспеха њихове феудализоване власти након престанка територијалне експанзије, када су Балканом (као утешном наградом) завладали (новопечени) феудалци који су били Турци једино по вери, тек понеки по с основним владањем турског (арапског и персијског) језика.Тема је компликована и занимљива истовремено.
Link to comment
  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Otto Katz

    21

  • iDemo

    19

  • Filipenko

    14

  • woodooinstalater

    14

...(новопечени) феудалци који су били Турци једино по вери, тек понеки по с основним владањем турског (арапског и персијског) језика.
Citao sam onomad knjigu nekog lika iz BiH nesto kao "Istaknuti Bosnjaci" (Mahmuda Traljicam, otishlo mi heftu dana da procitam) - iznenadio bi se da vidish koliko je bilo tih i takvih feudalaca koji su u XIX i XX veku odlazili u Tursku/Egipat i sta-ti-ja-znam-gde-jos na skolovanje. Ok, jedan deo po verskoj liniji ali drugi po sasvim civilnoj... Zanimljiv detalj iz knjige - da su se listom svi pobunili u BL (Banja Luka) kad su Austrijanci prvi put usli - palo pushkaranje i prebijanje za zatvorom za kolovodje (1876 ili 78 - nisam se lozio da pamtim detalje).
Link to comment

iDemoMa prvo ne samo da nisu "sasvim isti" nego da kulturno i istorijski jedva da imaju dodirnih tačaka, a ova "poslovica" je više nekakva floskula koja odgovara onome što se na Zapadu percipira kao "duh orijenta".

Edited by vasudeva418
Link to comment
iDemoMa prvo ne samo da nisu "sasvim isti" nego da kulturno i istorijski jedva da imaju dodirnih tačaka, a ova "poslovica" je više nekakva floskula koja odgovara onome što se na Zapadu percipira kao "duh orijenta".
Slazem se a sto se tice percepcije - naravno - izvor je (jedan od njih) nekakva knjiga engleskog autora. Mada fakat nisu nista promasili - klikni na linAk i eno ti na politici BBC clanak na temu kako je Obama (dobitnik Nobelove nagrade za mir iz nehata) potpisao da se keshiraju svi koji predju sa talibanske na 'pravu' stranu. Uhodana praksa u Iraku a pojacan PR za istu u Avganistanu... Nije to bez vraga niti je samo percepcija Zapada niti "duh orijenta"...
Link to comment
Citao sam onomad knjigu nekog lika iz BiH nesto kao "Istaknuti Bosnjaci" (Mahmuda Traljicam, otishlo mi heftu dana da procitam) - iznenadio bi se da vidish koliko je bilo tih i takvih feudalaca koji su u XIX i XX veku odlazili u Tursku/Egipat i sta-ti-ja-znam-gde-jos na skolovanje. Ok, jedan deo po verskoj liniji ali drugi po sasvim civilnoj... Zanimljiv detalj iz knjige - da su se listom svi pobunili u BL (Banja Luka) kad su Austrijanci prvi put usli - palo pushkaranje i prebijanje za zatvorom za kolovodje (1876 ili 78 - nisam se lozio da pamtim detalje).
У Египту је владарска кућа настала од једног албанског службеника Османског царства.Након 1945. је емиграција, па и нека просрпска (проравногорска) битисала по Истанбулу, Дамаску итд.Дан данас их има брдо по Измиру и западној Анатолији који не само да знају босанско/херцеговачко/рашко/санџачко/косовско/македонско село из ког им је деда већ многи знају и језик (отуд Гулова прича о домаћем питању). Све је то досељавано до касно у 1960-е на основу трошкова Републике Турске, довољно је било да изразиш жељу и да се касније подвргнеш прихватању родољубивог имена (Туркоглу, Туркчан итд.) ето теби земље и држављанства. Све у свему, успешна популациона политика на коју би могли и Срби да се угледају у суочавању са својим негативним прираштајем. Edited by savindan
Link to comment
Све у свему, успешна популациона политика на коју би могли и Срби да се угледају у суочавању са својим негативним прираштајем.
A koga ce Srbi da prizivaju? Pravoslavne Etiopljane i Kopte ukoliko promene prezime u Srbljanovic?
Link to comment
...Све у свему, успешна популациона политика на коју би могли и Срби да се угледају у суочавању са својим негативним прираштајем.
DB zatvara krug: onda, sve za bolju plodnost nasih zenki, sletovi, fiskultura, u zdravom telu zdrav duh, razmnozavanje i samo razmnozavanje, pa kad Srba bude bilo 200 miliona (bez Rusa, molim), svima ce da pokazu cija majka crnu vunu prede...Da vide oni s kim su se zezali!Zabraniti abortus, pod obavezno! (videti odrednicu Paja the Patriarch);Napatiti ili povampiriti istrebljenu burzoaziju!Vratiti na drvo, kamo i spadaju, sve ostale!Mnozite se, braco Srbi i sestre Srpkinje!!!
Link to comment

opste crte turskog feudalizma?zavisi kad i gde.da ne mesamo bake i zabe.i nismo tako lose prosli kao neki drugi.sto rece woodo mogli smo nauciti da se kupamo cesce.ali neki ni to ne shvatise.dugmad dobismo.pa ovde sve doroteji su bili pre turaka.cini mi se da ima ljudi koji promisljaju eee da smo bili pod austrougarima de bi nam bio kraj.ili venecija.pa tu gondole i romantika.periferija tad,periferija sad!brodel to objasnio,bolje od hamera, woodu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...