Jump to content
IGNORED

Opšte crte turskog feudalizma


ACR

Recommended Posts

+1Upravo tako podbadam ovih nekoliko Svaba sa kojima radim. A Metternich je rekao: Balkan pocinje na Rennwegu. Igrom sudbine, upravo u toj ulici se danas nalazi Ambasada Srbije cool.gif
mali off- u 2 navrata (samo ove godine) sam na discovery-iju u emisijama koje su pretendovale na ozbiljnost i korišćenje naučnih dokaza imao priliku da čujem da balkan nije deo evrope, npr u emisiji koja govori o migracijama ljudi u poslednjih 70000 godina se u jednom momentu kaže kako je određena grupa prešla preko teritorije današnje turske, zadržala se kraće vreme na balkanu i zatim prešla u evropu - e sad kada se takvi stavovi mogu čuti od ozbiljnih naučnika šta tek misle obični ljudi- nekako ispada da za njih evropa prestaje tamo gde prestaje dominantan uticaj katoličke/protestantske crkve....- mi imamo sreću da se grčka nalazi na našem poluostrvu, da je kojim slučajem grčka ostrvo u mediteranu mi bi danas živeli u azijskoj državi- ali bez helenističkog nasleđa nema ni temelja zapadne civilizacije :unsure: Edited by gone fishing
Link to comment
  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Otto Katz

    21

  • iDemo

    19

  • Filipenko

    14

  • woodooinstalater

    14

mali off- u 2 navrata (samo ove godine) sam na discovery-iju u emisijama koje su pretendovale na ozbiljnost i korišćenje naučnih dokaza imao priliku da čujem da balkan nije deo evrope, npr u emisiji koja govori o migracijama ljudi u poslednjih 70000 godina se u jednom momentu kaže kako je određena grupa prešla preko teritorije današnje turske, zadržala se kraće vreme na balkanu i zatim prešla u evropu - e sad kada se takvi stavovi mogu čuti od ozbiljnih naučnika šta tek misle obični ljudi- nekako ispada da za njih evropa prestaje tamo gde prestaje dominantan uticaj katoličke/protestantske crkve....- mi imamo sreću da se grčka nalazi na našem poluostrvu, da je kojim slučajem grčka ostrvo u mediteranu mi bi danas živeli u azijskoj državi- ali bez helenističkog nasleđa nema ni temelja zapadne civilizacije :unsure:
mislim da britanci balkan i danas zovu bliski istok.nisam siguran.
Link to comment
Jedno pitanje - zašto bi Evropu, realno, bolela briga da li će Turska još desnije ili ne? Meni bi čak godilo da vidim pristup "ma šta nas zabole" za neki region, područje, zemlju. Zašto bi EU morala da nudi odgovor na svako pitanje i pomaže svima? Čemu? Šta će joj to? Ajde, dok smo geografski i (donekle) mentalno u Evropi, pa još da razumam, ali zašto bi ona imala neko izraženo interesovanje za, recimo, Tursku? Da nadomešćuje imperijalne komplekse stare Britanije? Zašto bi neki bavarski guzati pivopija plavušaste kose morao da trpi (da, namerno koristim izraz trpi) Turke u tom nekom zajedničkom superstate projektu? Nema cela Evropa interese svuda po svetu. To što su Francuska i Engleska (pa i još neki) nekada trpale guzice na svaki kontinent ne treba da opterećuje Nemce, Poljake, Čehe, pa i Srbe jednog dana ako Bog da, da se trpaju svuda i ispravljaju krive kapadokijske Drine.Obaška što u načelu apsolutno podržavam izgon svake versko-fundamentalističke crkvenominaretske tvorevine, zvala se ona Poljska ili Turska, udaljavanje svega toga od normalnog i pristojnog sveta i prevaspitavanje tog moralno posrnulog naroda ako treba i batinom.
Pod 1, sto rece Vasudeva, zato sto je Turska evropska zemlja.A pod van svih numeracija, zato sto, ne pomogne li, ali ne kao do sada, nego sa bitno, sustinski promenjenim pristupom, rizikuje da se nadje oci u oci sa cca 100 miliona ljutih ekstremista. Od modernizacije kakva kod bila, do odlaska u najcrnji ekstremizam treba manje od godinu dana - seti se Irana krajem 70-ih.Sto se tice moralno posrnulih naroda - nadam se da ne mislis ozbiljno. Tako nesto ne postoji, a pravo pitanje je sta to Evropa ima da ponudi, koje vrednosti i ideje, kao protivtezu nadirucem islamskom fundamentalizmu. A tek Amerika? Ideja, ideologija (ako tako nesto postoji) liberalizma je krahirala, zivimo u svetu bez ideologije i mase u islamskim zemljama kao zapadna civilizacija suocavamo sa neprihvatanjem, odbijanjem, klaustrofobijom, proglasavanjem cele jedne svetske religije za maltene latentno teroristicku. Cena moze da bude, a ja se nadam da nece, stravicno visoka. I to bas po Evropu. Zato bi itekako trebalo da je boli dupe.Obaska sto je jos uvek postoji nesto sto se zove strateski interes. Ako neces ti, hoce neko drugi. A kandidata ima.
Link to comment

Meni je najzabavniji momenat Filipenkovog posta to sto je za 3 recenice uspeo da radikalizuje svoj stav od potpunog nezanimanja za turske prilike do poziva na prevaspitavanje batinama, u ime morala i pristojnosti. Nije to bas stav sa kojim se moze diskutovati, vise neka salata od reci i stavova kojoj je mrznja jedini zajednicki sadrzalac.

Link to comment
Jedno pitanje - zašto bi Evropu, realno, bolela briga da li će Turska još desnije ili ne? Meni bi čak godilo da vidim pristup "ma šta nas zabole" za neki region, područje, zemlju. Zašto bi EU morala da nudi odgovor na svako pitanje i pomaže svima? Čemu? Šta će joj to? Ajde, dok smo geografski i (donekle) mentalno u Evropi, pa još da razumam, ali zašto bi ona imala neko izraženo interesovanje za, recimo, Tursku? Da nadomešćuje imperijalne komplekse stare Britanije? Zašto bi neki bavarski guzati pivopija plavušaste kose morao da trpi (da, namerno koristim izraz trpi) Turke u tom nekom zajedničkom superstate projektu? Nema cela Evropa interese svuda po svetu. To što su Francuska i Engleska (pa i još neki) nekada trpale guzice na svaki kontinent ne treba da opterećuje Nemce, Poljake, Čehe, pa i Srbe jednog dana ako Bog da, da se trpaju svuda i ispravljaju krive kapadokijske Drine.Obaška što u načelu apsolutno podržavam izgon svake versko-fundamentalističke crkvenominaretske tvorevine, zvala se ona Poljska ili Turska, udaljavanje svega toga od normalnog i pristojnog sveta i prevaspitavanje tog moralno posrnulog naroda ako treba i batinom.
nije bas EU dobrotvorna ustanova.tu se varas.EU veoma boli briga za tursku zbog vise razloga.najvidljiviji je trgovina.ima dosta turaka koji zive u EU.i to je 1 od razloga.kome prepustiti tursku?SAD?islamistima?ne zaboravi da je turska sekularna drzava!ne cini mi se da britanci i francuzi imaju imperijalne komplexe,pre ih imaju nemacki nacionalisti.ovi prvi imaju mozda zal za slavnom prosloscu.i poljake i cehe i srbe i hrvate i albance veoma ce interesovati ispravljanje krivih drina diljem planete.ove odavde narafski kad uidju u EU.ovi prvi su vec u EU pa vec nesrecnici moraju imati stav o fucking tibetu,demokratiji u kini,talibanima i ostalim sveckim problemima koji tiste civilizovani svet.oni su pod ugovorom.tako cemo i mi na balkanu ako bude bog dao ,sto ti kazes.zato je sad pivolok bavarac veoma zainteresovan za politicku stabilnost turske ili pakistana i tresu mu se gace od problema na jebenom wall streetu.a turska verovatno nije jos u EU zbog straha darezljivih zapadnjaka da ce turci pohrliti u njihove divne zemlje zarad kvalitetnijeg kruha.kao sto smo i mi mogli da dobijemo ulazne vize na abrakadabra foru.vecina bar.
Link to comment
Meni je najzabavniji momenat Filipenkovog posta to sto je za 3 recenice uspeo da radikalizuje svoj stav od potpunog nezanimanja za turske prilike do poziva na prevaspitavanje batinama, u ime morala i pristojnosti. Nije to bas stav sa kojim se moze diskutovati, vise neka salata od reci i stavova kojoj je mrznja jedini zajednicki sadrzalac.
Zivi bili pa videli: takozvana Evropa i takozvani Zapad su i na primeru ex-yu pokazali zavidnu cinovnicku kratkovidost pa i glupost.Sa Turskom, islamom, Centralnom Azijom, Bliski Istok da ne pominjem, ulog je znatno veci.A Evropa reaguje i ponasa se u pravom smislu reci kao malogradjanin-provincijalac kome je iznad svega stalo da za sutra sacuva sopstvenu guzicu. Merama koje najcesce nisu nista drugo nego iznudjeni odgovor na tekuce probleme.Trazi se, da ne budem patetican - vizija. Tacnije, ona je ocajnicki potrebna samoj Evropi.A jucerasnje kategorije, pa i batina i mrznja izmedju ostalog, nisu vise dovoljne. Sada i neko drugi ima batinu, ili je na najboljem putu da je stekne, a Evropa ce po ko zna koji put da dokaze da nije naucila ama bas nista. Ili se nadajmo da jeste.Americi jos uvek ostaje - okean.
Link to comment

Primer Turske je donekle dosta slikovito dokazuje moju staru i donekle cinicnu politicku (i to titoisticku) maksimu: Evropu u blato, svi u NATO. Dok je Evropa (a kad kazem Evropa mislim EU) deklarativno liberalna tvorevina ipak se na primeru Turske vidi da je to (EU) u svojim temeljima 'krv i tlo' projekat trpljenja iza kojeg cesto stoje imperijalni a blago senilni interesi 'velikih' clanica (u koje se sada ubraja i Poljska). S druge strane NATO pokazuje zavidan stepen univerzalizma u svom delovanju. Svako moze u sator ukoliko prati jasna vojno-bezbedonosna pravila igra. Na kraju krajeva i FNRJ je bila de facto clanica NATO-a od 1953. godine.

Link to comment
Meni je najzabavniji momenat Filipenkovog posta to sto je za 3 recenice uspeo da radikalizuje svoj stav od potpunog nezanimanja za turske prilike do poziva na prevaspitavanje batinama, u ime morala i pristojnosti. Nije to bas stav sa kojim se moze diskutovati, vise neka salata od reci i stavova kojoj je mrznja jedini zajednicki sadrzalac.
Čekaj, polako, nigde ja nisam rekao da Turke treba tući, već da bi po mom mišljenju sve što ima versko u sebi kao sadržilac trebalo terati što dalje od država i svih ostalih činilaca koji tvore supstancu koju nazivamo modernim društvom. Tu za tako nešto nema mesta. Naravno, to je sve neka moja bajkovita zamisao, jer u stvarnom životu ne da se crkvama & sličnima dozvoljava da utiču na tokove razvoja savremenih društava, već im se direktno od njihovih lakeja daje dozvola i upućuju pozivi da tako nešto čine. Mislim, kontrolisanje masa na ovaj ili onaj način, staro pravilo još od Egipta. Dakle, ovde se ne radi o prevaspitavanju Turaka, već uklanjanju iz javnog života svega što ima veze sa religijama, ako treba i silom. To znači da bih ja, na primer, zatvarao katoličke crkve i papu bacio u 'aps zbog organizovanog saučesništva u zločinima širom sveta i planete, te da bih potom mlatio Poljake ili Italijane samo li pisnu, a ne da bih mlatio Turke batinom jer su prljavi islamisti. Obrnuto, za njih bi me bolelo uvo. Sve te hodže i hadžije, popove i raspopove, biskupe i očeve treba u skupovni 'aps pa neka tamo jedni druge pipaju i pobiju se oko toga ko je jači i čiji je bog istinitiji.
Pod 1, sto rece Vasudeva, zato sto je Turska evropska zemlja.A pod van svih numeracija, zato sto, ne pomogne li, ali ne kao do sada, nego sa bitno, sustinski promenjenim pristupom, rizikuje da se nadje oci u oci sa cca 100 miliona ljutih ekstremista. Od modernizacije kakva kod bila, do odlaska u najcrnji ekstremizam treba manje od godinu dana - seti se Irana krajem 70-ih.Sto se tice moralno posrnulih naroda - nadam se da ne mislis ozbiljno. Tako nesto ne postoji, a pravo pitanje je sta to Evropa ima da ponudi, koje vrednosti i ideje, kao protivtezu nadirucem islamskom fundamentalizmu. A tek Amerika? Ideja, ideologija (ako tako nesto postoji) liberalizma je krahirala, zivimo u svetu bez ideologije i mase u islamskim zemljama kao zapadna civilizacija suocavamo sa neprihvatanjem, odbijanjem, klaustrofobijom, proglasavanjem cele jedne svetske religije za maltene latentno teroristicku. Cena moze da bude, a ja se nadam da nece, stravicno visoka. I to bas po Evropu. Zato bi itekako trebalo da je boli dupe.Obaska sto je jos uvek postoji nesto sto se zove strateski interes. Ako neces ti, hoce neko drugi. A kandidata ima.
Oko moralno posrnulih naroda odgovorih gore. Elem, mene zanima nešto drugo - hajde da pretpostavimo da ste vi u pravu i da 100 miliona takvih treba primiti u Evropsku Uniju. Da li to znači da:1) brat Kurt, teča Johan, svekar Đanfranko, šurak Leh i ja trebamo da odvajamo naš keš za ulaganje u Tursku da bi oni bili mirni? Zašto jednostavno ne bismo ulagali u bezbednosne mehanizme koji su tu da izlupetaju i njih i neke druge, zlu ne trebalo. Jbg, pare su naše i nisu nam sa neba pale. Što bih ja u trenucima kada je biti ili ne biti za recesijom pogođenog mene davao pare za nekoga da bih brže izgubio posao jer će moja kompanija da ode tamo? Cost - benefit analiza, čista klasika.2) modernizacija je nešto što će se dočekati na nož ako se nameće spolja. Zašto bi sada trebalo nekoga modernizovati pa makar ga uzjogunio do stadijuma neprijateljstva? I to baš želeći mu dobro. Možda za njega to nije dobro, makar u ovom trenutku. A ako se neko poput Turske reši da samog sebe uruši, neka bude tako. Onda više neće biti sila od koje treba strahovati, već će se ugušiti u unutrašnjim sukobima, a zaostaće do te mere da 100 miliona ljutih ekstremista neće predstavljati opasnost ni za Grčku, a kamoli za Evropu.3) evo, mirni lepi Turci su u EU, prevaspitani (gle čuda, baš od onih koji se navodno kunu u poštovanje različitosti i sl.) i navikli na korporativne blagodeti savremenog čovečanstva...ne, bre, čekaj. Pa stani malo. Auh, bedaka, pa oni se graniče sa Sirijom, Iranom, Irakom. Šta sad? Ajmo Jovo nanovo. Ipak se radi o državi koja je vazda bila okrenuta Sredozemlju, Iran ima dugu civilizacijsku tradiciju još od Kira Velikog, brojne duhovne razmene na transferzali od Indije do Evrope trt mrt, Irak je divna zemlja, kolevka civilizacije, zašto ne bismo i tu poradili na usvajanju evropskih standarda...Ili ćemo, pak, da ulazimo u probleme sa Kurdima, Sirijom, Iranom i slično? I šta bismo uopšte tražili tamo, kao "Evropljani"? I da li bi Turska i njene "metode rešavanja problema" dobili drugu konotaciju zato što su sada u EU ili bi ugled istih porastao u očima okolne sirotinje raje jer je to sada kao Evropa? WTF? Šta nam to treba? Logičnije je primiti u EU neku bivšu bogatu koloniju na čije su formiranje kao državu Evropljani odlučno uticali sa bilo kog kontinenta, nego Tursku. Zbog čega, zbog Istanbula? Eto im ga, neka ga nose.Meni se pre čini da je tu u pitanju strah od imanja nečeg drastično različitog na našim granicama u kombinaciji sa klasičnim puvanjem korporativno-industrijskog balona kome stalno trebaju nova tržišta. Upravo svo to pozivanje na prihvatanje različitosti i saradnju bi imalo pokriće kada bi se oni koji na tako nešto pozivaju odvažili da sarađuju i prihvataju različitosti takve kakvi su, a ne da nameću svoje standarde. I pride menjaju kulturne i civilizacijske vrednosti evropskih teritorija kroz prihvatanje nekih civilizacija koje toj civilizaciji nikada nisu težile, ili su težile u veoma kratkom roku i nije jasno više čemu teže tačno. Da ne pričam o imigraciji i sličnim stvarima (da, sada slobodno komentarišite da ne želim 100 miliona prljavih Turaka na carigradskom drumu...) A ne da se od njih traži da se promene, da im se nameće kako da se promene, potura im se da je to zbog prilagođavanja evropskim standardima, a Evropljani teraju da ispumpaju još keša za njih i da dodatno menjaju svoj identitet da bi bili "savremeni". Dok dripcima samo treba novo tržište za njihove zubne paste i koka kolu. Čega će posledice plaćati neko drugi.
Link to comment

На страну дробљења разних глупост овде о позиције Грка, пропасти идеологија итд.Имам само једно да кажем, не дао Алах Турцима да се интереси Запада поклопе са интересима Руса око Турске јер онда није питање дал ће Курдистан бити држава него питање је дал ће оно мало европске Турске бити и даље Турска.За оне који не знају у Турској живи 15% Курдског становништва који највећим делом насељава 1/3 Турске у њеном југоистичном делу.Европа може да им направи зврчку само такву око Курдистана да не знају где се налазе а Руси, са севера, ће то једва чекати. Ако много буду таласали са Америма неће им бити добро. А онда могу да се колико хоће радикализују они ће то све спроводити унутар својих феуда и борити се са сличнима у своме феуду а Европу неће ни видети, још ће им Европа као помагати да се договоре.

Edited by No7
Link to comment
На страну дробљења разних глупост овде о позиције Грка, пропасти идеологија итд.Имам само једно да кажем, не дао Алах Турцима да се интереси Запада поклопе са интересима Руса око Турске јер онда није питање дал ће Курдистан бити држава него питање је дал ће оно мало европске Турске бити и даље Турска.За оне који не знају у Турској живи 15% Курдског становништва који највећим делом насељава 1/3 Турске у њеном југоистичном делу.Европа може да им направи зврчку само такву око Курдистана да не знају где се налазе а Руси, са севера, ће то једва чекати. Ако много буду таласали са Америма неће им бити добро. А онда могу да се колико хоће радикализују они ће то све спроводити унутар својих феуда и борити се са сличнима у своме феуду а Европу неће ни видети, још ће им Европа као помагати да се договоре.
Odlicno: volim drobljenje gluposti kao argument.Interesi Zapada i Rusije se oko Turske poklapaju vec cca 300 godina. Pa Rusija ne doceka da se ti interesi poklope toliko da ona vidi Bosfor. Cela istorija 19. veka je istorija sprecavanja Rusije da se dokopa tesnaca. A Turci su pokazali i dokazali da sa manjinama itekako umeju. I da se obracunavaju i trguju. Imaju i bonus: evropski purgeri ih ubrajaju u azijate, pa im mnoge stvari gledaju kroz prste. Sto se Amerikanaca tice, Turci su im prosto - potrebni. I to ce tesko da se promeni sve dok je Rusije. Pa i Evrope.A Turska jeste u poziciji da je trazena kao partner i kao saveznik. I - moze da bira. Za razliku od Grcke koja se slepuje.Ideologija je nesto drugo: cinjenica je da Zapad niti ima niti moze niti je sposoban da je ponudi. Previse je fleka i putera na glavi - od Minhena do ex-yu gde je demonstrirao svoju ideolosku i politicku jalovost, nedostatak vizije, provincijalizam i kojesta drugo. Rezultat je prost: vise mu se ne veruje. I zbog politike dvostrukih standarda, i zbog licemernosti kojom podrzava najrigidnije islamske rezime kao sto je saudijski, a galami na iranski...@ Filipenko: mozda Johan i Dzon i Leh i Umberto i Zak nece da placaju. Samo, sta cemo ako budu morali. Ili ako im racun ispostavi nekoliko stotina miliona ljudi? Bez Kine i Indije.
Link to comment
mali off- u 2 navrata (samo ove godine) sam na discovery-iju u emisijama koje su pretendovale na ozbiljnost i korišćenje naučnih dokaza imao priliku da čujem da balkan nije deo evrope, npr u emisiji koja govori o migracijama ljudi u poslednjih 70000 godina se u jednom momentu kaže kako je određena grupa prešla preko teritorije današnje turske, zadržala se kraće vreme na balkanu i zatim prešla u evropu - e sad kada se takvi stavovi mogu čuti od ozbiljnih naučnika šta tek misle obični ljudi- nekako ispada da za njih evropa prestaje tamo gde prestaje dominantan uticaj katoličke/protestantske crkve....- mi imamo sreću da se grčka nalazi na našem poluostrvu, da je kojim slučajem grčka ostrvo u mediteranu mi bi danas živeli u azijskoj državi- ali bez helenističkog nasleđa nema ni temelja zapadne civilizacije :unsure:
-Не знам где си то гледао и не знам на основу чега су давали те закључке.Тачно је да је преко Балкана било миграција као шо су и долазили на Балкан попут Илира из Африке а преко Блиског Истока и данашње Турске.Али Балкан је у периоду последњег леденог доба био територија где се развијала посебна европска цивилизација. Зато код изучавања миграција се често користе генетска истраживања да би се нашао извор и знало кретање. Да ти ја не бих много објашњавао имаш ово изучавање са Стенфорда и још много других универзитета и научних установа,

To investigate which aspects of contemporary human Y-chromosome variation in Europe are characteristic ofprimary colonization, late-glacial expansions from refuge areas, Neolithic dispersals, or more recent events of geneflow, we have analyzed, in detail, haplogroup I (Hg I), the only major clade of the Y phylogeny that is widespreadover Europe but virtually absent elsewhere.http://hpgl.stanford.edu/publications/AJHG..._v75_Semino.pdf

Па ћеш се уверити у неке, на први поглед чудне, резултате за Балкан, нарочито северни део. -Људи на Западу имају такво мишљење о Балкану баш због Турског утицаја и заосталости, они је сматрају таквим, која је оставила овде као и њиховим културним утицајем.-Протестанти би ти рекли да европска цивилизација престаје, у доброј мери, где престаје протестантски утицај јер се зна како они гледају на католике. Те стога то ништа не значи, на народима Балкана је да покажу да то није тачно и да побију глупе предрасуде.

Edited by No7
Link to comment
Interesi Zapada i Rusije se oko Turske poklapaju vec cca 300 godina. Pa Rusija ne doceka da se ti interesi poklope toliko da ona vidi Bosfor.
Poklopili se jednom, ali se onda raspala Rusija. Pa onda i Turska. Pa se Francuzi predomislili.
Link to comment
Poklopili se jednom, ali se onda raspala Rusija. Pa onda i Turska. Pa se Francuzi predomislili.
Zaboravi. Neke stvari se ne menjaju, geografija na primer.Pre ce svinja da vidi avion nego Rusi Bosfor i Dardanele. Ili slogu Zapada i Rusije oko Turske.Za Tursku manevarskog prostora koliko hoces. A i prilike za druge, pa i za Srbiju.
Link to comment
Odlicno: volim drobljenje gluposti kao argument.Interesi Zapada i Rusije se oko Turske poklapaju vec cca 300 godina. Pa Rusija ne doceka da se ti interesi poklope toliko da ona vidi Bosfor. Cela istorija 19. veka je istorija sprecavanja Rusije da se dokopa tesnaca. A Turci su pokazali i dokazali da sa manjinama itekako umeju. I da se obracunavaju i trguju. Imaju i bonus: evropski purgeri ih ubrajaju u azijate, pa im mnoge stvari gledaju kroz prste. Sto se Amerikanaca tice, Turci su im prosto - potrebni. I to ce tesko da se promeni sve dok je Rusije. Pa i Evrope.A Turska jeste u poziciji da je trazena kao partner i kao saveznik. I - moze da bira. Za razliku od Grcke koja se slepuje.Ideologija je nesto drugo: cinjenica je da Zapad niti ima niti moze niti je sposoban da je ponudi. Previse je fleka i putera na glavi - od Minhena do ex-yu gde je demonstrirao svoju ideolosku i politicku jalovost, nedostatak vizije, provincijalizam i kojesta drugo. Rezultat je prost: vise mu se ne veruje. I zbog politike dvostrukih standarda, i zbog licemernosti kojom podrzava najrigidnije islamske rezime kao sto je saudijski, a galami na iranski...@ Filipenko: mozda Johan i Dzon i Leh i Umberto i Zak nece da placaju. Samo, sta cemo ako budu morali. Ili ako im racun ispostavi nekoliko stotina miliona ljudi? Bez Kine i Indije.
Наравно да је глупост рећи како је Грчка изолована и да они без Србије не могу, то су глупости најобичније. Погледати пример Израела што се тиче изолованости па схватити да у данашње време тако нешто потезати нема много везе у крајњем имају и Бугарску а имају и не тако далеку Италију преко мора.(колико знам ту трајекти сасвим добро раде а раздаљин је мања него Бар-Бари)Па тешко да су се британски и руски утицају поклапали око Турске последњих 300 година. И да тачно је да цело време Русија хтела да дође у Цариград али би могао да кажеш којој је у Европи био велики супраник у остваривању тога циља. О времену хладног рата не треба много трошити речи.У ову причу се ушло са становишта изнетим у тексту да се Турска исламизује, што није далеко од истине, са Ердоганом. Не верујем да је САД драго да Турска шурују са Сиријом. Ја само кажем да за Турску то није паметно јер ако остане без помоћи САД неће им бити добро, колико год Медведев сада развијао сарадњу.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...