Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

Na kraju devojka iz moje gimnazije (jednu godinu starija, cini mi se) je postala neka vodeca vaishnava, znace neko kako se zove, pevala je u nekom harekrishne tipa ansamblu (lep glas + dosta je lepa, tako da sigurno nije vasudevi promakla, jes' da nije Madonna). Zaboravio sam, cini mi se da se zvala Maja.
Ne znam za svetovno ime, zaredjeno ime joj je Mahodari, pevala je u grupi "Nityananda". Slusao sam ih brat bratu 30 puta. (Zanimljivo je i da je ucestovala, doduse marginalno, u "Rubber Soul Projectu" Rastka Cirica i njegove ekipe).edit: Maja Takač, naravno. Edited by vasudeva418
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lako je post festum izvlaciti nekoga kao Veljacica ili Kulture istoka (sto je vec sredina + druga polovina 80-tih, sve brojeve sam imao, cini mi se). Oni su (Veljacic i Dusan Pajin) bili maverickovi, oni su isli protiv volje vecine. Na kraju devojka iz moje gimnazije (jednu godinu starija, cini mi se) je postala neka vodeca vaishnava, znace neko kako se zove, pevala je u nekom harekrishne tipa ansamblu (lep glas + dosta je lepa, tako da sigurno nije vasudevi promakla, jes' da nije Madonna). Zaboravio sam, cini mi se da se zvala Maja. (I kakvo ime za hinduistu, a?)Imali smo mi i hipike jos 60-tih (tada sam ih zvao "Bitlsi", sve koji su imali dugu kosu), a pogotovo 70-tih. Ali, imali smo i javna shishanja istih po gradskim trgovima, znam za barem jedan slucaj (cini mi se u Dubrovniku).I, jos sto mi je palo na pamet, pa nije adekvatno porediti filozofski fakultet sa npr. skolama, ili uopste javnim mnjenjem. Ako je igde moglo da bude slobodne misli, logicno bi bilo da je to na filozofskom fakultetu (nisu valjda bas svi akademci bili ortodoksni marksisti i kardeljevci?) Dok se to isfiltrira do onih koji su nama predavali po skolama i kasnije na fakultetu (meni je predavao tip koji se hvalio da je bio Titov savetnik za filozofska pitanja, nesto kao sto je Milosevicu bio Mihajlo Markovic), sasvim sigurno nije bilo onih sa simpatijama za nekakve ideoloske alternative.(BTW. Stvari su se drasticno brzo menjale od pocetka 80-tih: vec je u Studentu pisao kolumne Svetislav Basara, a secam se dobro i intervjua koji je dao Atanasije Jevtic, mozda negde polovinom 80-tih... desetak godina ranije, te stvari se nisu dogadjale, barem ne u nekom mom okruzenju - bio sam u najstrozijoj gimnaziji, gde je direktor licno sacekivao djake ujutro pred vratima i vracao one bez skolske bluze nazad kuci, a dobio sam i ukor zato sto sam imao uvojke preko usiju, sto se cak nije ni kvalifikovalo u "dugu kosu"... Sigurno da je bilo i slobodarskijih sredina od te u kojoj sam ja bio.)----------------Now playing: Simple Minds - This Earth That You Walk Uponvia FoxyTunes
Meni deluje da si ti izrastao u prilicno svojeglavu individulju bas kao i mnogi tvoji ispisnici sirom sveta. Slazemo se mi nacelno. Ja ti samo kazem da mislim da trend prodora 'istocne' misli na zapad je i trend koji je SFRJ pratila u dobroj meri odnosno mozda i vecoj nego neke druge evropske zemlje (Spanija, Portugal, Irska pa i Grcka). Taj trend je posvuda nailazio na jak otpor establismenta i proganjanje koje je ponekad trajalo i citavu deceniju. Odnosno, isto kao sto je bilo sisanja u Dubrovniku tako je i Regan tokom Niksonove kampanje 1968. godine mogao da pravi viceve o hipicima koji se ne kupuja i ne mozes ih znati dal su bata ili seka a sto je onda bio lep signal LA policiji da iste razbija od batina cim im se ukaze prilika. Da se vratim na temu ove rasprave. Ja samo tvrdim da je SFRJ bila deo jednog svetskog trenda modernosti i da je njena participacija u tom trendu se uglavnom moze zahvaliti 'komunistickoj' revoluciji a ne prezivelim natruhama predratne malogradjanstine (ista ona slavska Srbija koja je verovala kako Kriske stavljaju drogu u kolacice i hranu koju odnose u bolnice). To nikako ne znaci da je SFRJ bila savrsena zemlja. Naprotiv, ali malogradjanski otpor pojedinim aspektima njene politike (na primer rasisticko zgrazavanje nad anti-kolonijalnom politikom SFRJ) nije nikakva liberalna opozicija unutar SFRJ vec restl proslosti s kojom 'komunisti' nikada nisu uspesno izasli na kraj. Stavise, pojedini drugovi su da parafraziramo Maoa pali 'od zasecerenog metka' predratne burzoazije i postali veci malogradjani od onih koje su s tog mesta izgurali.
Link to comment
tadasnja III beogradska, V.I. Lenjin u Zdanovoj?
Nije. Inace, ceo ogranak price koji se bavi sa mnom ovde bih najradije obrisao. Osecam se kao prvi belac koji je video Nijagarine vodopade i pokusava o njihovoj velicanstvenosti da izvesti - ali mu niko ne veruje. I onda se covek presamiti od pokusaja da to nekako ilustruje, ne bi li vam priblizio. Na kraju, on sam postane tema price. Eto, i kim philby zna kakva sam ja individulja, i to sve na osnovu pisanja na forumu. Nego, "istina je zato sto sam ja to video". Tako se zavrsila prica o prvom posetiocu Nijagarinim vodopadima.
Link to comment
Nije. Inace, ceo ogranak price koji se bavi sa mnom ovde bih najradije obrisao. Osecam se kao prvi belac koji je video Nijagarine vodopade i pokusava o njihovoj velicanstvenosti da izvesti - ali mu niko ne veruje. I onda se covek presamiti od pokusaja da to nekako ilustruje, ne bi li vam priblizio. Na kraju, on sam postane tema price. Eto, i kim philby zna kakva sam ja individulja, i to sve na osnovu pisanja na forumu. Nego, "istina je zato sto sam ja to video". Tako se zavrsila prica o prvom posetiocu Nijagarinim vodopadima.
Nisam hteo da te uvredim ili da tvrdim da znam kakav si. Cela ova prica postaje premisticna za mene. Odjavljujem se uz izvinjenje ako sam nekog uvredio tokom rasprave.
Link to comment
Milutin Milanković (1879 - 1958), srpski geofizičar, klimatolog, astronom, osnivač katedre za nebesku mehaniku na Beogradskom univerzitetu i svetski uvažavan naučnik, poznat po teoriji ledenih doba, koja povezuje varijacije zemljine orbite i dugoročne klimatske promene. Ova teorija je poznata pod imenom Milankovićevi ciklusi.Kritike Milankovićeve teorije ledenih doba počele su ' 50 godina. Kritike su potekle uglavnom od meteorologa koji su tvrdili da su insolacione promene zbog promena u zemljinoj orbiti isuviše male da značajnije izmene klimatski sistem. Ipak, kasnih ' 60. i ' 70, istraživanja sedimenata duboko u morima su dovela do široke potvrde Milankovićevih stavova, jer je otkriven perioditet (100.000 godina), koji se blisko poklapao sa orbitalnim periodom (videti Ledeno doba za više podataka). Naučni genije Milutina Milankovića dobio je nesumnjivo međunarodno prizanje 10. decembra 1976. godine kada su u časopisu "Nauka" (Science) objavljeni konačni rezultati opsežnog petogodišnjeg projekta čiji je predmet bio da da odgovor na pitanje jesu li Milankovićevi proračuni bili tačni ili ne. Tada je utvrđeno da su varijacije Zemljine orbite indikacije ledenih doba. Milankovićevi radovi tada su postali predmet intenzivnog izučavanja timova stručnjaka, budući da je njegov rad duboko zadirao u probleme ne jedne već više naučnih disciplina.Kada su nemačke okupacione vlasti u Drugom svetskom ratu 1941. godine tražile od profesora Beogradskog univerziteta da potpišu Apel srpskom narodu (i podrže okupaciju zemlje), Milutin Milanković je jedan od nekolicine profesora koji je odbio da to učini.Po završetku Drugog svetskog rata i komunističke revolucije Sud časti Beogradskog univerziteta je procenjujući podobnost Milutina Milankovića, za novi poredak, doneo sledeću karakteristiku u kojoj se priznaje da se Milanković istakao kao odličan stručnjak i naučnik koji se bavi astronomijom i nebeskom mehanikom, ali je "vrlo star i o nekom njegovom ličnom razvoju nema ni govora". Doduše, i on je dobar pedagog, ali "predavanja jedva otaljava". "Po političkoj orijentaciji pripada poznatoj matematičkoj kliki... Marksizam-lenjinizam uopšte ne poznaje niti pokazuje ikakav interes. Smatramo da je naš politički neprijatelj i da će kao takav umreti. Može se iskoristiti kao nastavnik i naučnik" (1. jul 1950).Milutin Milanković je jedan od najcitiranijih naučnika (svih vremena) u svetu.U kapitalnom delu „Kanon osunčavanja Zemlje“ izložio je matematičku teoriju klime, na osnovu koje ga NASA svrstava u petnaest najznačajnih naučnika sveta. Njegovo ime poneli su krateri na Mesecu i Marsu, kao i jedno nebesko telo, a od 1993. godine dodeljuje se i medalja „Milutin Milanković“ za najveća svetska dostignuća u oblasti astronomije, okeanografije i klimatologije. Umro je 12. decembra 1958. godine i sahranjen je u Dalju(gde je i rodjen).
Link to comment

Ne reče nam da li su Milankovića ubili, oterali sa univerziteta, zabranili mu da predaje, oterali ga u zatvor, ili...ostavili ga na miru?Ili trebamo da potežemo citate za pojedine profesore, naučnike & slične za koje je vladalo uverenje da su levičari, pa su se našli na meti demokratskih, građanskih institucija pod civilnom kontrolom u liberalnim društvima?P.S. nije nimalo retka pojava da najveći naučnici otaljavaju predavanja. Niti ih to previše zanima, niti je svako ko je stručan podoban da bude pedagog.

Link to comment

Meni je uopste fascinantno to kako je neko sebi dao za pravo da pravi spiskove, ocenjuje neciju podobnost i kako nekoga "iskoristiti". Kao da se pravi popis mehanizacije u fabrici.

Link to comment
Nisam hteo da te uvredim ili da tvrdim da znam kakav si. Cela ova prica postaje premisticna za mene. Odjavljujem se uz izvinjenje ako sam nekog uvredio tokom rasprave.
Ne, nisam uopste uvredjen, samo konstatujem 1 nerazumevanje (koje je, najverovatnije, obostrano EDIT + pojacano ovim falicnim medijem). Edited by Indy
Link to comment
Ili trebamo da potežemo citate za pojedine profesore, naučnike & slične za koje je vladalo uverenje da su levičari, pa su se našli na meti demokratskih, građanskih institucija pod civilnom kontrolom u liberalnim društvima?
Profesori koji nisu levicari su ionako retkost... I 1 Chomskog su i te kako ostavili na miru ti na koje ti mislis...I opet pricas o necemu sto slabo znas.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...