Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

meni je nekako bitnije sto sa istog tog zapada pocinje da pristize i individualni novac a ne samo bespovratna pomoc i krediti. nekako je individualni novac od doznaka rodjacima mnogo efikasniji u promeni svesti ljudi jer ipak je novac stimulativniji kada je u rodjenom dzepu a ne u drzavnim kasama.
Те дознаке су имале за последицу да многи схвате, супротно свеприсутној доктрини, да држава није творац свега и свачега и да се може леба јести мимо државе. То је само по себи била најразорнија идеја по дати поредак. Edited by savindan
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

4. ovo je najbitnije. ali zaista. moguce je da to danas najzagrizenije i najnapaljenije antikomuniste najvise boli. svest da je sfrj komunizam domaci proizvod
Da, ali sta je to "domaci proizvod" u nasim uslovima? Oni sashli sa Kozare i Prokletija nisu bili domaci u krugu dvojke, znas. Nasa podrucja su toliko raznovrsna socijalno-demografski (uopste pritom ne mislim etnicki - to je jos najmanje bitno) da nama stranci ni ne trebaju. Toga koliko smo u tom pogledu jedinstveno podrucje postajes svestan tek kada se malo nazivis po raznoraznim drugim coskovima planete.Inace, cudi me da ti npr. toliko branis privrzenost komunistickom dobu. Pa oni nisu bas blagonaklono gledali na istocnjacke religije, pretpostavljam da se secas. Doduse, ovi sad su jos i gori. Ali, to je i poenta. Vladaoci su nam 1 tezak crap, kroz sva vremena i nase prostore.
Link to comment
Da, ali sta je to "domaci proizvod" u nasim uslovima? Oni sashli sa Kozare i Prokletija nisu bili domaci u krugu dvojke, znas. Nasa podrucja su toliko raznovrsna socijalno-demografski (uopste pritom ne mislim etnicki - to je jos najmanje bitno) da nama stranci ni ne trebaju. Toga koliko smo u tom pogledu jedinstveno podrucje postajes svestan tek kada se malo nazivis po raznoraznim drugim coskovima planete.Inace, cudi me da ti npr. toliko branis privrzenost komunistickom dobu. Pa oni nisu bas blagonaklono gledali na istocnjacke religije, pretpostavljam da se secas. Doduse, ovi sad su jos i gori. Ali, to je i poenta. Vladaoci su nam 1 tezak crap, kroz sva vremena i nase prostore.
Cedomil Veljacic?
Link to comment

Pa dobro, kakve veze je Cedomil imao sa sistemom? Program iz filozofije u gimnazijama je bolji primer za to kako je sistem(at)ski ispreskakano sve sto je licilo na subjektivizam i idealizam, a posebno Indija. Naime, Indija se nije spominjala, cak ni u prolazu - jedan od razloga mog velikog besa prema sistemu onda... ono sto drug vasudeva ne veruje, kako sam mogao da budem antikomunista u gimnaziji; pa, ako se osecas da te zbog tvog uverenja neko smatra budalom - a to je bio tretman koji su individualizam i spiritualnost imali, barem u skolskom sistemu - a kad si u gimnaziji, "svet=skola", onda i te kako mozes da budes buntovnik protiv toga... Puno sam podsmeha istrpeo po forumima od onih koji izgleda znaju bolje od mene sta sam ja bio u tinejdz danima. Ali, neka, mogu ja to da istrpim, nisam shrinking violet. I to ispiranje mozga nije bilo ograniceno samo na filozofiju kao predmet, isto smo imali i na casovima srpskohrvatskog gde su duboka patnja raznih nasih pesnika ili 'hod stazom varke' Ujevica imali tumaciti kroz klasnu borbu (a ne kroz svest o patnji kao sustini postojanja, npr.), inace se dobijala nedovoljna ocena. Naravno, ko je prosao kroz mladost happy-go-lucky, kao izgleda Pontijak, mozda nista od toga nije primetio... "Ali znam i uzrok zasto tako biva / Jer prosao nisam kroz zivota huku / Sklopljenih ociju i skrstenih ruku: / Kad srce zapisti, misao je kriva!"

Edited by Indy
Link to comment
Naime, Indija se nije spominjala, cak ni u prolazu - jedan od razloga mog velikog besa prema sistemu onda... ono sto drug vasudeva ne veruje, kako sam mogao da budem antikomunista u gimnaziji; pa, ako se osecas da te zbog tvog uverenja neko smatra budalom - a to je bio tretman koji su individualizam i spiritualnost imali, barem u skolskom sistemu - a kad si u gimnaziji, "svet=skola", onda i te kako mozes da budes buntovnik protiv toga...
e do kurca. neka mi ovo bude za nauk da ne lupetam po forumima i ne vredjam druge putnike - istocnjake, sto kaze Hese (od njega se valjda pocinje kad imas 14 godina?)
Link to comment
e do kurca. neka mi ovo bude za nauk da ne lupetam po forumima i ne vredjam druge putnike - istocnjake, sto kaze Hese (od njega se valjda pocinje kad imas 14 godina?)
Ma, lupetaces jos, a lupetacu ja jos i vise. Mozda tako negde i dolupetamo, ko zna... (ima nesto slicno kod Dostojevskog, zaboravio sam tacno kako ide, cini mi se u Zlocinu i kazni).
Link to comment
Pa dobro, kakve veze je Cedomil imao sa sistemom? Program iz filozofije u gimnazijama je bolji primer za to kako je sistem(at)ski ispreskakano sve sto je licilo na subjektivizam i idealizam, a posebno Indija. Naime, Indija se nije spominjala, cak ni u prolazu - jedan od razloga mog velikog besa prema sistemu onda... ono sto drug vasudeva ne veruje, kako sam mogao da budem antikomunista u gimnaziji; pa, ako se osecas da te zbog tvog uverenja neko smatra budalom - a to je bio tretman koji su individualizam i spiritualnost imali, barem u skolskom sistemu - a kad si u gimnaziji, "svet=skola", onda i te kako mozes da budes buntovnik protiv toga... Puno sam podsmeha istrpeo po forumima od onih koji izgleda znaju bolje od mene sta sam ja bio u tinejdz danima. Ali, neka, mogu ja to da istrpim, nisam shrinking violet. I to ispiranje mozga nije bilo ograniceno samo na filozofiju kao predmet, isto smo imali i na casovima srpskohrvatskog gde su duboka patnja raznih nasih pesnika ili 'hod stazom varke' Ujevica imali tumaciti kroz klasnu borbu (a ne kroz svest o patnji kao sustini postojanja, npr.), inace se dobijala nedovoljna ocena. Naravno, ko je prosao kroz mladost happy-go-lucky, kao izgleda Pontijak, mozda nista od toga nije primetio... "Ali znam i uzrok zasto tako biva / Jer prosao nisam kroz zivota huku / Sklopljenih ociju i skrstenih ruku: / Kad srce zapisti, misao je kriva!"
Osnovao studije indologije na filozofskom fakultetu pri ZS 1963. godine? Ima ih jos poput Borislava Mikukulica koji i danas predaje na ZS Indijsku filozofiju. U Beogradu su izlazile Kulture istoka, Nehruovo Otkrice Indije imalo je jedno 10 izdanja i tako dalje ali meni je ocigledno da i ti sam sve to znas. Verovatno i bolje od mene ali postavicu ti pitanje: Zasto mislis da je ex-SFRJ bila drugacija od bilo koje druge zapadne zemlje u odnosu prema istocnjackoj duhovnosti?
Link to comment

Zato sto se forsirao kolektivizam nasuprot individualizmu?BTW. Kulture istoka su bile mnogo kasnije od perioda o kom govorim, komunizam se vec bio raspao for all intents and purposes.

Link to comment
Zato sto se forsirao kolektivizam nasuprot individualizmu?BTW. Kulture istoka su bile mnogo kasnije od perioda o kom govorim, komunizam se vec bio raspao for all intents and purposes.
Koliko si ti star!! :DIsto tako verovatno dolazi u sukob sa protestantskim vrednostima SAD kapitalizma. No, pazi ja samo mislim da ni prvim bitnicima i hipicima nije bilo nista lakse. Koliko se secam deca su buljila u raspece u SAD i VB donedavno. Tako da eto. Naravno, ne zelim da dovodim u pitanje tvoje iskustvo. Tesko je biti tinejdz odmetnik. Bilo panker, bilo budista.
Link to comment

Baš čudno da su oni koji su konačno uspeli da se otarase tisućljetnjeg jarma spiritualnosti u domaćim izdanjima i izvođenju (i to poteklih sa toliko strana, iz Rima, Jerusalima, Meke, Moskve, Carigrada) i skapirali koliki je to u stvari bulšit sa podozrenjem gledali na one koji nađu sebe u "istočnjačkoj spiritualnosti". Nije Hrist nego Buda, nije nedeljna molitva nego meditacija, nije tamjan nego vutra (sa tačke gledišta onih koji su prezirali sirote "istočnjake" po Heseu)

Edited by Filipenko
Link to comment
Baš čudno da su oni koji su konačno uspeli da se otarase tisućljetnjeg jarma spiritualnosti u domaćim izdanjima i izvođenju (i to poteklih sa toliko strana, iz Rima, Jerusalima, Meke, Moskve, Carigrada) i skapirali koliki je to u stvari bulšit sa podozrenjem gledali na one koji nađu sebe u "istočnjačkoj spiritualnosti". Nije Hrist nego Buda, nije nedeljna molitva nego meditacija, nije tamjan nego vutra (sa tačke gledišta onih koji su prezirali sirote "istočnjake" po Heseu)
Pa ovde mi u stvari ne govorimo o komunizmu nego o malogradjanstini.
Link to comment
Naravno, ne zelim da dovodim u pitanje tvoje iskustvo. Tesko je biti tinejdz odmetnik. Bilo panker, bilo budista.
Lako je post festum izvlaciti nekoga kao Veljacica ili Kulture istoka (sto je vec sredina + druga polovina 80-tih, sve brojeve sam imao, cini mi se). Oni su (Veljacic i Dusan Pajin) bili maverickovi, oni su isli protiv volje vecine. Na kraju devojka iz moje gimnazije (jednu godinu starija, cini mi se) je postala neka vodeca vaishnava, znace neko kako se zove, pevala je u nekom harekrishne tipa ansamblu (lep glas + dosta je lepa, tako da sigurno nije vasudevi promakla, jes' da nije Madonna). Zaboravio sam, cini mi se da se zvala Maja. (I kakvo ime za hinduistu, a?)Imali smo mi i hipike jos 60-tih (tada sam ih zvao "Bitlsi", sve koji su imali dugu kosu), a pogotovo 70-tih. Ali, imali smo i javna shishanja istih po gradskim trgovima, znam za barem jedan slucaj (cini mi se u Dubrovniku).I, jos sto mi je palo na pamet, pa nije adekvatno porediti filozofski fakultet sa npr. skolama, ili uopste javnim mnjenjem. Ako je igde moglo da bude slobodne misli, logicno bi bilo da je to na filozofskom fakultetu (nisu valjda bas svi akademci bili ortodoksni marksisti i kardeljevci?) Dok se to isfiltrira do onih koji su nama predavali po skolama i kasnije na fakultetu (meni je predavao tip koji se hvalio da je bio Titov savetnik za filozofska pitanja, nesto kao sto je Milosevicu bio Mihajlo Markovic), sasvim sigurno nije bilo onih sa simpatijama za nekakve ideoloske alternative.(BTW. Stvari su se drasticno brzo menjale od pocetka 80-tih: vec je u Studentu pisao kolumne Svetislav Basara, a secam se dobro i intervjua koji je dao Atanasije Jevtic, mozda negde polovinom 80-tih... desetak godina ranije, te stvari se nisu dogadjale, barem ne u nekom mom okruzenju - bio sam u najstrozijoj gimnaziji, gde je direktor licno sacekivao djake ujutro pred vratima i vracao one bez skolske bluze nazad kuci, a dobio sam i ukor zato sto sam imao uvojke preko usiju, sto se cak nije ni kvalifikovalo u "dugu kosu"... Sigurno da je bilo i slobodarskijih sredina od te u kojoj sam ja bio.)----------------Now playing: Simple Minds - This Earth That You Walk Uponvia FoxyTunes
Link to comment
(BTW. Stvari su se drasticno brzo menjale od pocetka 80-tih: vec je u Studentu pisao kolumne Svetislav Basara, a secam se dobro i intervjua koji je dao Atanasije Jevtic, mozda negde polovinom 80-tih... desetak godina ranije, te stvari se nisu dogadjale, barem ne u nekom mom okruzenju - bio sam u najstrozijoj gimnaziji, gde je direktor licno sacekivao djake ujutro pred vratima i vracao one bez skolske bluze nazad kuci, a dobio sam i ukor zato sto sam imao uvojke preko usiju, sto se cak nije ni kvalifikovalo u "dugu kosu"... Sigurno da je bilo i slobodarskijih sredina od te u kojoj sam ja bio.)
Sada je dosta toga jasnije. Blagodarim na razjašnjenju (ne samo stvari iz ove teme).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...