Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

Zapisali su i zasrali srpsku istoriju i sva dostignuca moderne Srbije, i knezevine i kraljevine i republike, i to upravo oni koji su se upinjali da nam je ponovo napisu i objasne da nije bilo kako je bilo i da su komunjare krive za sve.

 

Predsednik komunističke partije nema veze sa komunistima, a ionako nije on ništa smislio, upravljao i plotovao nego je to bio Bećković. Interesantno.

Edited by Dagmar
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

 

Danas bismo imali da se pomucimo da nabrojimo slovima i brojem 10 ljudi onog doba za koje bismo mogli da kazemo da su odrzali sopstveni integritet nezavisno od ideoloskog usmerenja, da se nisu prodali za par kvadrata stambenog prostora vise.

Na njih i njihovo delo se danas naslanjaju Slowovi i njima slicni...

 

 

+1000000000000000000000000000000000000000000000000  :cool:

Link to comment

+1000000000000000000000000000000000000000000000000  :cool:

Vidis kako mozes kad te se potera, dovede u red, podvikne malo  -_-

 

Branko_Copic_zps2fnaebqx.jpg

 

 

 

Dragi moj Zijo,

Znam da pišem pismo koje ne može stići svom adresantu, ali se tješim time da će ga pročitati bar onaj koji voli nas obojicu. Kasna je noć i meni se spava. U ovo gluho doba razgovara se samo sa s duhovima i uspomenama, a ja, evo, razmišljam o zlatnoj paučini i srebrnoj magli tvojih priča, i o strašnom kraju koji te je zadesio u logoru Jasenovac. Pišem, dragi moj Zijo, a nisam siguran da i mene, jednom, ne čeka sličan kraj u ovome svijetu po kome još putuje kuga s kosom. U svojim noćima s najviše mjesečine, ti si naslutio tu apokaliptičnu neman s kosom smrti i progovorio si o njoj kroz usta svoga junaka Brke. Jednog dana ti si je vidio, realnu, ovozemaljsku, ostvario se tvoj strašan san, tvoja mora. Tih istih godina ja sam, slučajem, izbjegao tvoju sudbinu, ali evo, ima neko doba kako me, za mojim radnim stolom, osvoji crna slutnja; vidim neku noć, prohladnu, sa zvijezdama od leda, kroz koju me odvode neznano kud. Ko su ti tamni dželati u ljudskom liku? Jesu li slični onima koji su tebe odveli? Ili braća onih kojima je otišao Goran? Zar to nisu tamne Kikićeve ubice? Kako li smo nekada, zajedno, dječački, lirski zaneseni, tugovali nad pjesnikom Garsijom Lorkom i zamišljali ono proskozarje kad ga odvode, bespovratno, pustim ulicama Granade. Bio sam, skorih dana, i u Granadi, gledao sa brijega osunčan kamenit labirint njenih ulica i pitao se: na koju su ga stranu odveli? Opet si tada bio pored mene, sasvim blizu, i ne znam ko je od nas dvojice saputao Lorkine riječi pune jeze:

"Crni su im konji, crne potkovice."

Umnožavaju se po svijetu crni konji i crni konjanici, noćni i dnevni vampiri, a ja sjedim nad svojm rukopisima i pričam o jednoj bašti sljezove boje, o dobrim starcima i zanesenim djecačima. Gnjuram se u dim rata i nalazim surove bojovnike: golubljeg srca. Prije nego što me odvedu, žurim da ispričam bajku o ljudima. Njeno su mi sjeme posijalu u srce još u djetinjstvu i ono bez prestanka niče, cvjeta i obnavlja se. Pržile su ga mnoge strahote kroz koje sam prolazio, ali korijen je ostajao, životvoran i neuništiv, i pod sunce ponovo isturao svoju nejačku zelenu klicu, svoj barjak. Ruši se na njega oklop tenkova, a štitio ga i sačuvao prijateljski povijen ljudski dlan. Eto, o tome bih, Zijo, da šapućem i pišem svoju bajku. Ti bi najbolje znao da ništa nisam izmislio i da se u ovome poslu ne može izmišljati, a pogotovo ne dobri ljudi i sveti bojovnici. Na žalost, ni one druge nisam izmaštao, mrke ubice s ljudskim licem. O njima ne mogu i ne volim da pričam. Osjećam samo kako se umnožavaju i rote u ovom stiješnjenom svijetu, slutim ih po hladnoj jezi, koja im je prethodnica, i još malo, čini mi se, pa će zakucati na vrata. Neka, Zijo... Svak se brani svojim oružjem, a još uvijek nije iskovana sablja koja može sjeći naše mjesečine, nasmijane zore i tužne sutone. Zbogom, dragi moj. Možda je nekom smiješna starinska odora, pradjedovsko koplje i ubogo kljuse, koje ne obećava bogzna kakvu trku. Jah, šta ćeš...

 

 

Link to comment

Ne vidim smisao tvog posta, kakve to veze ima sa vladavinom Miloševića i vremenom koje ga je porodilo. Kad počne da se govori o posleratnom periodu komunističke uzurpacije vlasti po defaultu se izvlači ratna tematika i patetika. Većina drugova je dobro naplatila i preplatila svoje učestvovanje u ratu. Do zadnje privilegije, zadnje prvoboračke penzije i zadnjeg kvadrata. Kao što dobro znaš solunci to nisu radili. Mnogi od njih su bili socijalni slučajevi, i nisu roptali zbog toga. To Kraljevini nije bilo za pohvalu, to ni najmanje, bilo je za najžešću osudu, ali ovde ne govorimo o društvu već o kvalitetu ljudskog materijala, pre i posle. Sve je bio gori. Solunci nisu uleteli u tuđe vile i stanove, nisu podržali diktaturu i autokratiju, nisu sluđivali narod nebuloznim idolopoklonstvom jednom u moralnom smislu nebitnom čoveku, nisu to nabijali drugima na nos i tražili leba preko pogače. Nije Milošević pao sa marsa, on je proizvod tog društva i tog vremena velikih laži. 

Ja ne negiram postignuća tog vremena, vrlo dobro sam svestan njegovih dobrih strana, to sam više puta govorio i o tome sam pisao. Tu pre svega mislim na ekonomsku sferu, privredna, naučna i obrazovna rešenja, pitanja socijalne i zdravstvene zaštite. Ali sva ta rešenja su bila kratkog daha jer se uvek našla neka grupa koja je ta rešenja upropašćivala ili dovodila do besmisla. Uvek se pričalo o reformi sistema a u suštini jedina reforma je bila ta da komunisti odu sa vlasti bez haosa i prepuste vlast nekome drugom na miran način. Naravno da to nisu uradili, izavali su haos i napravili potop posle sebe u kome smo se udavili svi.

Edited by slow
Link to comment

Jebi ga, komunisti jesu uleteli sa otimačinom i lažima, ali slow ko nije. Verovatno svaki prevrat u istoriji je bio praćen tim legendama koje treba da potvrde legitimnost uzimanja prestola. Ja ne vidim toliko da je bio problem to što su pootimali imovinu ljudima i što su napravili legendu od NOBa, koliko što su uspostavili taj trend negativne selekcije koji je sad prilično kulminirao. Sve može, ali da ispromovišeš vazduplohove na ključne pozicije i da očekuješ održanje sistema ne može.

Link to comment

U pravu si, negativna kadrovska selekcija i taj užasan balkanski networking partijskih i ličnih interesa je nešto čega ćemo se teško osloboditi. Mi smo sada umesto jednog dobili pedeset saveza komunista. Ruku na srce, bilo je toga i pre WW2, to je izgleda usud ovih prostora, samo je pitanje stepena do kog će se to ispoljiti.

Što je najgore, u to vreme partija je pokušavala da izvrši neke kadrovske promene, da dovede svežu nekorumpiranu krv i sposobne ljude, naravno to je sve neslavno propalo, ali danas to nikome ne pada na pamet. Nitkovluk se podrazumeva, to je neophodan uslov da neko postane bitan u nekoj partiji. 

Edited by slow
Link to comment

Jebi ga, komunisti jesu uleteli sa otimačinom i lažima, ali slow ko nije. Verovatno svaki prevrat u istoriji je bio praćen tim legendama koje treba da potvrde legitimnost uzimanja prestola. Ja ne vidim toliko da je bio problem to što su pootimali imovinu ljudima i što su napravili legendu od NOBa, koliko što su uspostavili taj trend negativne selekcije koji je sad prilično kulminirao. Sve može, ali da ispromovišeš vazduplohove na ključne pozicije i da očekuješ održanje sistema ne može.

a kako mislis da izbegnes negativnu selekciju ako nemas redovne visestranacke izbore?

 

obrati paznju da ovo sto sam napisao ne znaci da redovni visetranacki izbori garantuju da negativna selekcija nece postojati. oni samo daju nadu da ce pobediti osoba koja ce da pogura drustvo unapred.

 

obrnuto pak uvek vazi: ako nemas redovne visestranacke izbore, negativna selekcija ti svakako sledi, bez sanse da neki apartcik reformise drustvo a da ne srusi sistem.

Edited by ObiW
Link to comment

a kako mislis da izbegnes negativnu selekciju ako nemas redovne visestranacke izbore?

 

obrati paznju da ovo sto sam napisao ne znaci da redovni visetranacki izbori garantuju da negativna selekcija nece postojati. oni samo daju nadu da ce pobediti osoba koja ce da pogura drustvo unapred.

 

obrnuto pak uvek vazi: ako nemas redovne visestranacke izbore, negativna selekcija ti svakako sledi, bez sanse da neki apartcik reformise drustvo a da ne srusi sistem.

 

Pa redovne stranačke izbore nisi imao nigde do XXog veka pa u mnogim društvima očigledno nije bilo negativne selekcije, kako bi uostalom objasnio onoliki napredak u mnogim zemljama pogotovo u zadnjih nekoliko vekova.

Link to comment

Pa redovne stranačke izbore nisi imao nigde do XXog veka pa u mnogim društvima očigledno nije bilo negativne selekcije, kako bi uostalom objasnio onoliki napredak u mnogim zemljama pogotovo u zadnjih nekoliko vekova.

Posmatraj stvari u rikverc: ako je negativna selekcija karakteristika drustva koje ima redovne stranackih izbora, onda drustva koja su ga uvela konstantno nazaduju od momenta uvodjenja istih, sto ocigledno nije slucaj. 

 

Sa druge strane jednopartijska drustva imaju bas taj problem, svaka sledeca generacija je ocigledno gora od prethodne. Tu zaista nema izuzetaka, ako se i pojavi neko ko zeli da u dugoj ili trecoj generaciji evoluira sistem, sistem ga vrlo brzo eliminise (Hruscov) ili se naprosto urusi (Gorbacov).

Link to comment

Posmatraj stvari u rikverc: ako je negativna selekcija karakteristika drustva koje ima redovne stranackih izbora, onda drustva koja su ga uvela konstantno nazaduju od momenta uvodjenja istih, sto ocigledno nije slucaj. 

 

Sa druge strane jednopartijska drustva imaju bas taj problem, svaka sledeca generacija je ocigledno gora od prethodne. Tu zaista nema izuzetaka, ako se i pojavi neko ko zeli da u dugoj ili trecoj generaciji evoluira sistem, sistem ga vrlo brzo eliminise (Hruscov) ili se naprosto urusi (Gorbacov).

 

huh?

Link to comment

 Tu zaista nema izuzetaka, 

 

Ima: Kina.

 

Naravno, jasno je da bolje imati visepartijsko nego jednopartijsko drustvo, o tome ne treba da bude spora.

Edited by hazard
Link to comment

Predsednik komunističke partije nema veze sa komunistima, a ionako nije on ništa smislio, upravljao i plotovao nego je to bio Bećković. Interesantno.

 

Interesantnije je da ti ne razlikujes funkcije ideologa i politicara.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...