Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

HINT: Srbija je bila kraljevina i pre i posle velikog rata.
tek da se ponovi i zabelezi postojanje metafizicke kraljevine srbije posle prvog svetskog rata (jbg, necu da se pravim englez po dobrom srpskom obicaju i koristim izraz veliki rat)
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

tek da se ponovi i zabelezi postojanje metafizicke kraljevine srbije posle prvog svetskog rata (jbg, necu da se pravim englez po dobrom srpskom obicaju i koristim izraz veliki rat)
:facepalm:
Link to comment
Није уопште трик питање. Нисам знао, па да се распитам, код оних који су у то од мене боље упућени.Мене занима да ли оно што су урадиле Шерманове јединице, на свом путу по Југу, Црвена Армија по Прајској пред пад Берилна умањује победе и циљеве које су те војске имале у ратовима у којима су учествовале?
stradao u cistkama a papa je pokusao da sugerise kako ga je tito 'prodao'. kakva je bila titova uloga u svemu tome je i danas nejasno ali je svakako jasno da kosovo i makedonija nisu igrali nikakvu ulogu u svemu tome.no, sto se druge recenice tice mogu ti samo reci da dok duboko verujem da je ljudska patnja univerzalna takodje verujem da i svako nasilje i svaki zlocin i svako pustanje krvi ima svoj istorijski kontekst. to ga ne cini pozeljnim vec manje ili vise nuznim i manje ili vise razlicitim od slicnih takvih dogadjaja.niko ovde ne dovodi u pitanje ulogu srpske vojske u prvom svetskom ratu medjutim ono sto je upitno jeste drzavna politika zlocina zasnovanog na etnickoj iskljucivosti koji je neretko bio zadojen i necim sto mozemo nazvati rasizmom u tzv. staroj srbiji. to je politika s kojom ta ista seljacka i odbrambena vojska nije zapravo imala nista a dvor i dobar deo burzoazije su imali sve.sam novakovic je pisao
Seljačka Srbija više ne postoji .... 1912. ona je potpuno nestala. Umesto nje, imperijalistička Srbija, pan-Srbija se pojavila, sa svojom pan-srpskom dinastijom i pan-srpskim militarizmom. Ovaj novi imperijalizam, surov, okrutan, nemilosrdan, sanja o povratku Dušanovog carstva i pokušava da dostigne u sledećih deset godina imperijalne sile koje postoje stotinama godina.
ja se ne bih cak ni sa ovim slozio. nije nestala ali njeni interesi i interesi onih za volanom drzave su poceli da se razilaze.
Link to comment

Ја се не бих сложио да су се ствари окренуле 1912, већ 1918. Србија није ослобађала територије вођена милитаризмом и империјализмом, већ је се тако неријетко понашала након ослобођења и стварања троједне краљевине.

Link to comment
Srbija zaista nema čega da se stidi u Prvom svetskom ratu. I ova Praslinova priča bi se mogla uvažiti. Ok je to. To je daleko delotvrniji put suočavanja čitave nacije sa nekom ružnom skorijom prošlošću. Odvojiš žito od kukolja i teraj dalje. Neki narativ mora opstati, bez toga ni nema nacije.Međutim, to se u Srbiji ne radi već je kapa vojvode Mišića postala kapa Ratka Mladića i u tome gotovo niko ne vidi problem. Osim možda Vuka Draškovića.
više manje +1više više nego manje :D Edited by MancMellow
Link to comment
Ја се не бих сложио да су се ствари окренуле 1912, већ 1918. Србија није ослобађала територије вођена милитаризмом и империјализмом, већ је се тако неријетко понашала након ослобођења и стварања троједне краљевине.
ja bih ti rekao da su ti zapravo balkanski ratovi problematicniji nego prvi svetski rat. albanska avantura, kosovo i makedonija su problematicniji nego mnoge stvari koje su se desavale jedne pijane decembarske noci 1918. ne da se ne slazem da su se i tu zapravo interesi srpske (i hrvateske) burzoazije i krune razisli sa interesima jugoslovena svih plemena.
Link to comment
MIslis da je makedonija i kosovo trebalo da ostanu u Turskoj?
mislim da nije trebalo sprovoditi program srbizacije i etnicko ciscenje u necemu sto je bio imperijalni rat u kojem se najvise pricalo kako ce saveznici podeliti teritorije i kako da srbija izbije na more. mog pradedu stevu to nije zanimalo. mislim more.edip: i pitanje ti pravo dorcolsko. prodavanje cigle. Edited by kim_philby
Link to comment
nisi mi odgovorio na pitanje o turcima. da li je kosovo i makedonija trebalo da ostanu pod turcima.
necu da ti kupim ciglu niti je zivot binaran bilo gde izvan konc-logora.da li mislis da je trebalo spaljivati sela, seci glave i polagati ih uz noge ubijenih srpskih vojnika, zabranjivati makedonski jezik i pokusavati okupaciju albanije?
Link to comment
mislim da nije trebalo.aj sad ti
a zasto se to radilo? onako? ko sto matija kaze: srbi ce svoje da rese sa gospodoma a hrvati sa djavolom. nase je postena greska a izivljavanje nad ilindenskim ustanicima je sta? djavolja rabota. medjutim iz pozicije albanaca i makedonca razlika je postala ubrzo nebitna.bas novakovic citira jednog srpskog oficira na kosovu koji kaze: mi sada postajemo za njih ono sto su turci bili nama. eto, mi smo tada postali turci.
Link to comment

Pa iz istog razloga iz koga su se ranije oslobadjali nis i vranje ili sta ti ja znam sa bugarske strane. Plus sto je ceo 19 vek bio vek price o vracanju kosova. A kao bonus da je teritorijalno prosirenje bio normalan deo funkcionisanja tada.Kada bi se uslo detaljno u motive verovano bi tu bilo sveg.a - sovinizma, rasizma, osvete, realpolitikie, A to je bilo pogresno i zlo.Ali ne mislim da balkanske drzave nisu imale pravo da se udruze i da oteraju turke. A da bi to uradile morale su da se dogovore sta posle. Cinjenica da nisu uspele da se dogovore, ne znaci da nisu imale pravo na borbu protiv turse za sloboduSovjeti su oslobadjauci zemlju od nacista uzeli deo poljske i odatle iselili poljake. Da li to manjuje cinjenicu da je veliki otadzbinski rat bio borba za slobodu?

Link to comment
Pa iz istog razloga iz koga su se ranije oslobadjali nis i vranje ili sta ti ja znam sa bugarske strane. Plus sto je ceo 19 vek bio vek price o vracanju kosova. A kao bonus da je teritorijalno prosirenje bio normalan deo funkcionisanja tada.Kada bi se uslo detaljno u motive verovano bi tu bilo sveg.a - sovinizma, rasizma, osvete, realpolitikie, A to je bilo pogresno i zlo.Ali ne mislim da balkanske drzave nisu imale pravo da se udruze i da oteraju turke. A da bi to uradile morale su da se dogovore sta posle. Cinjenica da nisu uspele da se dogovore, ne znaci da nisu imale pravo na borbu protiv turse za sloboduSovjeti su oslobadjauci zemlju od nacista uzeli deo poljske i odatle iselili poljake. Da li to manjuje cinjenicu da je veliki otadzbinski rat bio borba za slobodu?
pa od koga su oslobadjale albaniju? i naravno da nisu svi to posmatrali kao normalno. evo ti novakovic koji lepo primecuje kada oslobodilacki rat postaje imperijalni.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Коју Албанију? Албанија колико знам се појављује тек након тих ратова. Друга ствар, наравно да не оправдавам репресију над Македонцима, али о ком временском интервалу ми у ствари причамо? Периоди мира и успостављања власти од 1912. до 1914. су били кратки. Рајс говори о катастрофалном односу српске елите према Македонији након 1918, дакле кад се имало времена и начина за успостављање нормалних односа са македонском популацијом.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...