Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vrlo tesko bi se balkanski rat mogao nazvati imperijalnim ratom, cak i ta albanska epizoda bio je traljavi srpski pokusaj od kojeg se ubrzo odustalo. Srbija je Kosovo i Makedoniju tretirala kao svoje istorijske pokrajine, Bugari i Grci Makedoniju isto tako. Takodje, prilicno je komplikovano pricati o nekakvom homogenom makedonskom narodu na pocetku 20. veka. Citajte strane izvestaje, rasprave u evropskim parlamentima, i to necete da nadjete.Sto se tice odnosa Srba i Albanaca on je naravno daleko delikatniji od ovoga sto si napisao na ovoj temi.
znaci imperijalizam ali traljav? sve je naravno stvar definicija ali se cela ta epizoda u svojoj izvedbi i modernoj postavci moze pronaci kod hane arent pod kontinentalni imperijalizam. sto se albanskog pitanja tice brutalna represija, srbizacija i zapravo ono sto bi danas nazvali etnickim ciscenjem su bili norma.da li je srbija bila izuzetak u takvom postupanju? tesko. od teksasa do sibira u pitanju su uvek bili isti metodi i procesi. nije to nikakav ekces.@cane: rajsovo pisanje samo pokazuje kontinuitet politike. inace, rajs lepo primecuje da je usud srbije deo njene elite a ne narod.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Vole ljudi da zvuče savremeno (ne mislim na Kima, nego na, jelte, savremenike). Teško se imperijalizam koji osvaja ona područja za koje neki preci rusa i evropskih amerikanaca nikad u životu nisu ni čuli niti znali da uopšte postoje može tek tako uporediti sa osvajanjem teritorije koja je nekad (jedno vreme sigurno) bila središte te iste države i u kojoj, videli smo, je ponegde živelo i do 40% sunarodnika. Mislim, niko normalan ko je bilo šta ozbiljno u vezi sa tim pročitao ne može da spori teške svinjarije koje Srbija činila i Bugarima koje je negde zatekla, a kamoli Albancima, posebno muslimanskim, ali dajte malo red veličina...a i međunarodnog konteksta. Ovako zvuči kao da je "srpska buržoazija" opremala brodove ispod Kalemegdana i slala ih Dunavom u Senegal.

Link to comment
Vole ljudi da zvuče savremeno (ne mislim na Kima, nego na, jelte, savremenike). Teško se imperijalizam koji osvaja ona područja za koje neki preci rusa i evropskih amerikanaca nikad u životu nisu ni čuli niti znali da uopšte postoje može tek tako uporediti sa osvajanjem teritorije koja je nekad (jedno vreme sigurno) bila središte te iste države i u kojoj, videli smo, je ponegde živelo i do 40% sunarodnika. Mislim, niko normalan ko je bilo šta ozbiljno u vezi sa tim pročitao ne može da spori teške svinjarije koje Srbija činila i Bugarima koje je negde zatekla, a kamoli Albancima, posebno muslimanskim, ali dajte malo red veličina...a i međunarodnog konteksta. Ovako zvuči kao da je "srpska buržoazija" opremala brodove ispod Kalemegdana i slala ih Dunavom u Senegal.
ovde govorimo o metodologiji a ne o 'istorijskom pravu'. mala zemlja i mali imperijalizam. Pozdrav_sa_srpskog_primorja.jpgSent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Nije samo istorijsko. Evo ti gore popis koji su Turci radili, i samo pogledaj gde je Skadarski vilajet. Naravno da mislim da je taj kratkotrajan poduhvat bila pre svega glupost (iz više razloga), ali baš na priču sa Sibirom i Teksasom mi ne liči. To je sve.

Link to comment
Nije samo istorijsko. Evo ti gore popis koji su Turci radili, i samo pogledaj gde je Skadarski vilajet. Naravno da mislim da je taj kratkotrajan poduhvat bila pre svega glupost (iz više razloga), ali baš na priču sa Sibirom i Teksasom mi ne liči. To je sve.
opet, kazem da metod represije srpskih vlasti jeste moderan i nije neka nasa specificnost.opsesija srbije izbijanjem na more kod draca, drzanje centralne albanije i podrska katolickom protiv muslimanskog zivlja jesu odlike imperijalne politike. kakvi englezi takav i dragulj u kruni.opet bih vas uputio na segment porekla totalitarizma u kojem se raspravlja o tzv. kontinentalnom imperijalizmu. retorika o divljim albancima, cerkezima i merenje lobanja su ponovo izronili pod milosevicem. jako je glupo jednostavno ne videti momenat u kojem je srbija postavila jednu ali srecom ne i jedinu politiku prema albanskom pitanju.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
ja bih tipovao na Cincare, ali uopšte nisam 100% siguran, ipak je to 1 flamanski koliko vidim...i to od pre 100 godina
Pekic u Zlatnom runu daje podatke da su CIncari ziveli u severnoj Albaniji, pominje i njihov ekonomsko - kulturni centar zivota u Moskopolju unistenom od strane Turaka ne znam ni ja kada
Link to comment
kulturni centar zivota u Moskopolju unistenom od strane Turaka ne znam ni ja kada
u tri navrata: 1769., 1788. i 1821. godine; pregalac, ali paša tepelenski, lav od janine.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...