Jump to content
IGNORED

Pozorište


Linda Lee

Recommended Posts

  • 1 month later...

Niš ume da bude posebno nemilosrdan po vrelom letnjem danu, kakav je bio onaj petkovski!

 

U 8 uveče temperatura je i dalje bila debelo preko 30 stepeni. Na novoposloženim pločama centralnog gradskog trga, rađenom prema standardnoj esenesovskoj recepturi da se jedne ploče zamene drugima uz po neko žrtvovano drvo, verovatno još i neki stepen više. Jedina novost su prskalice osvetljene LED svetlima na radost dece koja su jurcala kroz njih, kvaseći se i rashlađujući uz ciku. Trg je bio poprilično popunjen ljudima, valjda su svi jedva čekali da sunce konačno ozbiljno krene da pada dole kako bi izašli napolje. Najviše ljudi tiskalo se oko česme, u Maksiju na mestu sa kojeg je otišao MekDonalds, a vidim i u Idei prekoputa - svi u potrazi za osveženjem. Mi smo svoje pokupili sa kioska prekoputa Ambasadora, kod bivše RK Beograd, sa čije zgrade se baš onako domaćinski razbaškarili inicijali H&M.

 

I moram reći da me to baškarenje baš nekako vređa, jer taman sam se i ja razbaškario i bezbrižno i lako koračao tim prostorom, koji sam osećao svojim. Paradoksalno, jer Niš nisam osećao svojim u vreme u koje sam u njemu živeo, već se to osećanje pripadanja i prisvajanja javilo tek mnogo godina nakon što sam iz Niša otišao.

 

Tik do trga, ispred Gradske kuće - protest!

Na protestu baš malo ljudi.

embed?resid=30485E1F704BB219!29014&authk

 

Odslušao sam prozivku članova gradske skupštine koji su glasali za predaju Aerodroma u Nišu u nadležnost Republike. Mile Ilić je jedno ime koje mi je oštro zaparalo uši. Ta protuva iz niških socijalista i trideset godina kasnije je neko mudo ovde! Drugo ime je iz koalicije oko DSS, ime mog školskog druga Lj.D. čiji bi se životni put mogao ukratko ovako opisati: u školi blagajnik/presednik odeljenjske zajednice, nakon škole upravnik/direktor.

Sve je teatar! rekao je Pesoa.

Nastavio sam svojim putem, sa razglasa je zasvirao Šejn i ja sam ponovo bio lakog koraka.

 

embed?resid=30485E1F704BB219!29012&authk

 

Na tribinama amfiteatra kraj Nišave još uvek je malo ljudi na svojim mestima. Malo smo poranili, ali već za desetak minuta Dragan Velikić otvoriće Nišvilski Džez Teatarski festival, a samim tim i Nišvil.

 

embed?resid=30485E1F704BB219!29010&authk

 

Zapara je i dalje, a sa Nišave će vetar doneti bar malo svežine tek u par navrata tokom večeri.

 

Gledali smo najpre Teatr Migro iz Krakova i njihovu plesno-muzičku predstavu Odjeci, koja se bavi sudbinama ljudi koji žive u graničnim područjima i koji su u vreme društvenih previranja obično prvi na udaru.

 

embed?resid=30485E1F704BB219!29008&authk

 

Šestoro je glumaca, po tri m i ž, u koloni stupilo na scenu iz mraka, vukući svoje stvari poput putnika. Njihovo putovanje trajaće bogami sto godina kroz istoriju, pri čemu se iz scene u scenu krećemo u krupnim vremenskim koracima omeđenim najdramatičnijim i događajima sa najsnažnijim uticajima na ove ljude ispred nas: ratovi, nacistički progoni, doba posleratne diktature, da bi predstava završila presvlačenjem glumaca u muslimanske odore kako bi, uz zvuke orijentalne muzike i vukući svaki od njih svoj kofer ili zavežljaj, sa scene otišli kroz publiku, svako u svom pravcu.

Ovaj završni čin odlaska ostaviće me u stanju snažne uznemirenosti.

Igru i ples ovo šestoro glumaca pratiće izvanredna muzika, što tradicionalna, što srednjeevropsko gradska sa snažnim jevrejskim uticajem, pojačavajući kako retke prizore životne radosti koji su se odvijali pred nama gledaocima, tako i mnogo češće periode drame, stradanja i patnje.

 

Nakon ovog emocionalnog rolerkostera, pauza je dobrodošla. Protegao sam noge, spustio se pored Nišave gde je sada već mnogo mladih sedelo u grupama ili samo prolazilo dalje, a vratio sam se do amfitetra gde su već odmakle pripreme za sledeću predstavu: Cirkus Pirandelo, Nacionalnog tetra iz Strumice Anton Panov

 

embed?resid=30485E1F704BB219!29006&authk

 

Volonteri Nišvilskog festivala obeležavali su mesto zločina. Činilo se i da je zainteresovane publike sada još i više, pa sam nešto teže no maločas našao mesto sa kojeg bih pratio ovu predstavu.

Glavni utisak koji mogu da prenesem je da je kamen na kojem sedeo bio znatno neravniji, samim tim i neudobniji od kamena na kojem sam sedeo za vreme prve predstave.

Pozornica na moju žalost nikako nije bila ozvučena, a ovo nije antički amfiteatar, pa sam se 30ak minuta naprezao da čujem bar nešto od tog milozvučnog severnomakedonskog jezika i - ništa! Digao sam ruke od praćenja i razočaran otišao.

 

Svodeći naknadno utiske, zaboravio sam na razočarenje zbog nemogućnosti da otpratim Cirkus Pirandelo, jer sam uživao u odličnim Poljacima i izlečio upalu prostate (ako sam je uopšte i imao) sedeći na kamenu koji je bio vreo i posle 11 uveče.

 

Malo dalje, prošao sam pored mesta (i utefterio adresu) na kojem bi se možda i kurcobolja mogla lečiti?

 

Spoiler

embed?resid=30485E1F704BB219!29015&authk

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Ras
  • +1 5
Link to comment
  • 4 weeks later...

Na RTS Drama odličan snimak Ibzenovih Aveti,  postavka Zvezdara teatra. 

 

Mira Karanović, Milan Marić, Slobodan Bešić, Branko Cvejić i Jovana Gavrilović koja je pokidala za sve pare

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

jedna od najlepsih uspomena od letos, taverna u komsiluku u epidaurusu. nazalost, nismo uspeli da pogledamo nijednu predstavu u samom amfiteatru, nije ih bilo u nasem terminu (mada ne znam ni koliko bi kostalo), ali je nadrealno kad te raznim sitnicama podsete ko je sve stajao na toj sceni... 

363359646_10231026512314675_589878412604538221_n.thumb.jpg.99af069701453a3a2af190c0a85addec.jpg

 

 

  • +1 4
Link to comment
On 22. 5. 2023. at 20:16, Patty Lee said:

Jedino što sam od BS gledala pre ovoga su Skakavci i to mi se, koliko se sećam, dosta svidelo, pa sam imala neka… da kažem velika očekivanja od ovoga. S druge strane, u martu sam gledala Dabogda te majka rodila u Ateljeu, po tekstu Vedrane Rudan i tu sam imala 0 očekivanja jer, jbg, Vedrana Rudan; krajnji skor, možda 2 nepotrebne psovke i isto toliko pokušaja šaljenja, ostatak predstave vrlo ozbiljan, čak sam prijatno iznenađena (obzirom na očekivanja, mislim).

ja sam prilicno davno gledala barbelo, o psima i deci, sad sam vec i zaboravila zasto, ali znam da je bilo uzasno iskustvo. onako, neko sporo sadisticko izivljavanje bez sadrzaja.

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

izasao program 28. jugoslovenskog pozorisnog festivala kod mene, bez mnogo iznenadjenja - sto i nije tako lose, jer su eksperimenti cesto umeli da budu promaseni.

1. nov: NP Beograd
DECA

2. nov: JDP, Beograd
EDIP

3. nov: GDK Gavella, Zagreb
NAŠ RAZRED

4. nov: NP Sarajevo
IVANOV

5. nov: NP Beograd
OČEVI I OCI

6. nov: CNP, Podgorica
NESPORAZUM

7. nov: Atelje 212, Beograd
OTAC

 

 

Edited by Aleksija
  • Hvala 1
Link to comment
27 minutes ago, Aleksija said:

izasao program 28. jugoslovenskog pozorisnog festivala kod mene, bez mnogo iznenadjenja - sto i nije tako lose, jer su eksperimenti cesto umeli da budu promaseni.

1. nov: NP Beograd
DECA

2. nov: JDP, Beograd
EDIP

3. nov: GDK Gavella, Zagreb
NAŠ RAZRED

4. nov: NP Sarajevo
IVANOV

5. nov: NP Beograd
OČEVI I OCI

6. nov: CNP, Podgorica
NESPORAZUM

7. nov: Atelje 212, Beograd
OTAC

 

 

ne znam kakvi su ti planovi i mogućnosti. 

ovde su dve mađelijeve režije, sarajevski ivanov - to mora da je nešto blizu savršenstva i ovo iz ateljea 212, ne znam tog pisca, ali ne verujem da bi mađeli režirao sranje.

ako bi moralo još nešto da se pogleda, kamijev nesporazum, ako je reditelj nešto zasrao, tu možeš da se fokusiraš na tekst i prelijepi crnogorski jezik, muzika za uši i za živce.

sa zagrebom da rizikuješ

edip jdp-a mi je bio na nekoj listi jer su mi bile zanimljive kritike i impresije glumaca što su gostovali po televizijama, ali drugarica koja je redovna u pozorištima i koja za sve ima lepu reč, rekla je da je jako loše.

decu i očeve i oce nemoj molim te da gledaš jer će ti otrovati mozak!!

  • Hvala 2
Link to comment

kupila komplet odavno, skoro je nemoguce naci pojedinacne karte.

svako vece, dakle, ako izdrzim, pa javljam utiske :)

inace, crnogorci su uvek bili siguran pogodak, samo je prosle godine ovo bilo mozda najgora predstava koju sam u zivotu pogledala pocela da gledam. i napustila.

bas me zanima edip, i ja sam po medijima uglavnom vidjala hvalospeve. videcemo.

hvala :heart:

  • +1 1
Link to comment
On 17. 9. 2023. at 8:40, morgana said:

cini li mi se ili je program bitefa konzervativniji nego ranije?

Medenica je još pričao da se svaki Bitef sprema godinu ipo dana, tako da im mogu progledati kroz prste za ovu prvu godinu gde je većina programa domaće. Nadam se da neće postati standard.

 

Ja sam odgledao 3 favorit mi je bila Lindita, Sunce i More odlična i prava bitefovska predstava i skroz promašena Deca Sunca.

  • Hvala 1
Link to comment
On 13. 10. 2023. at 21:04, slepa živana said:

 

decu i očeve i oce nemoj molim te da gledaš jer će ti otrovati mozak!!

 

jako dismr na dobricu cosica u nekom amfiteatru odeljenja istorije filozofskog faksa, a tekst je prosto zastareo, nije izdrzao test vremena, i ne moze se vise readaptirati i uciniti relevatnim u aktuelnom vremenu. prosto je trenutak prosao

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Mlak mi je Edip, sinoc gledala. Neka supstanca mu fali. Mozda i visoka ocekivanja diktiraju razocaranje...ali, toliko se prica o toj predstavi, a pogledah mnoge "bezimene", a bolje.

  • +1 1
Link to comment
On 1. 11. 2023. at 12:27, Stela said:

Mlak mi je Edip, sinoc gledala. Neka supstanca mu fali. Mozda i visoka ocekivanja diktiraju razocaranje...ali, toliko se prica o toj predstavi, a pogledah mnoge "bezimene", a bolje.

bas. nekakvo neprirodno i pompezno citanje, bez lakoce. glumci mnogo bolji nego sto im je rezija dozvolila. 

 

ipak sam gledala decu, zivka, i nisu mi sprzili mozak :D

imaju neki amaterski i samoironicni kvalitet koji sve cini mnogo podnosljivijim. s obzirom da sve vreme pevaju, a da sam prezivela, ne mogu se previse zaliti.

  • +1 3
Link to comment
On 20. 10. 2023. at 16:11, ultra plasticni said:

 

jako dismr na dobricu cosica u nekom amfiteatru odeljenja istorije filozofskog faksa, a tekst je prosto zastareo, nije izdrzao test vremena, i ne moze se vise readaptirati i uciniti relevatnim u aktuelnom vremenu. prosto je trenutak prosao

uh, potpuno suprotno od ovoga. vrlo cerebralna i elegantna predstava, bez preteranog patosa. tekst je kombinacija naracije i dijaloga, glumci uglavnom odlicni, vanja ejdus sjajna.

 

madjelijev ivanov, nazalost, prilicno inferioran, glumci to nisu mogli da iznesu, ni blizu.

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...