Jump to content
IGNORED

Pozorište


Linda Lee

Recommended Posts

Karte za Edipa odu odmah, ja sam cekala u redu bar sat vremena pre neki dan kad je pocela prodaja i kupila sam poslednje dve karte za pretposlednji red-taman da mogu da izadjem posle 15 minuta. 
Moj Muz preporucam i ko je citao i ko nije. 
ostalo ne znam, ne volim dramu, ne znam sto sam cekala u redu

 

  • Hvala 2
Link to comment

Gledao sam baš to 50. izvođenje koje je snimljeno.

 

To je predstava koja se može gledati najviše jednom u životu rekao bih. Olga Odanović pokidala i za mene iznenađenje, Ivan Đorđević Džudi.

Link to comment

Iz rubrike "Gledali smo da vi ne biste morali":

 

Idiot, BDP. Majko mila, kad je predstava ušla u četvrti sat, ustali smo i izašli, mada sam ja pomišljala i mnogo ranije (bilo je izlazaka i osim nas kao i mrmljanja "šta-uradiše-od-dostojevskog" ).

 

Mislim da nije do glumaca, već da je adaptacija očajna. I režija. Rasplinuto, neurotično, scenografija glupa, jedino su kostimi bili ok, savremeni, ne 19.vek. Mogu misliti kako je sve izgledalo nekom ko nije čitao knjigu.

 

Ukratko, ako odete, dobićete 3 sata urlanja i neopisivu želju da zveknete rakiju čim izađete.

  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
10 minutes ago, Tihajeza said:

Iz rubrike "Gledali smo da vi ne biste morali":

 

Idiot, BDP. Majko mila, kad je predstava ušla u četvrti sat, ustali smo i izašli, mada sam ja pomišljala i mnogo ranije (bilo je izlazaka i osim nas kao i mrmljanja "šta-uradiše-od-dostojevskog" ).

 

Mislim da nije do glumaca, već da je adaptacija očajna. I režija. Rasplinuto, neurotično, scenografija glupa, jedino su kostimi bili ok, savremeni, ne 19.vek. Mogu misliti kako je sve izgledalo nekom ko nije čitao knjigu.

 

Ukratko, ako odete, dobićete 3 sata urlanja i neopisivu želju da zveknete rakiju čim izađete.

ko je rezirao?

mozda smo gledali istu adaptaciju

Link to comment

Mislim da je mnogo važnije ko je autor dramatizacije, a to je V. Tabašević " prihvatam NINovu nagradu/odričem se NIN-ove itd." i osnivač Prezupč časopisa koji se bavi klasnim odnosima ( neko je ovde na forumu već citirao njega, mislim @Svemir Zeka), a to novo čitanje klasika kroz savremenost je sad u trendu ( Edip u JDP).

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, bradilko said:

ko je rezirao?

mozda smo gledali istu adaptaciju

Ne znam, guglaj, mislim neki Hrvat. Nova je predstava, premijera je bila krajem februara, ovo je neko peto izvođenje.

Link to comment
7 minutes ago, Tihajeza said:

Ne znam, guglaj, mislim neki Hrvat. Nova je predstava, premijera je bila krajem februara, ovo je neko peto izvođenje.

ja sam skoro umro gledajuci cehova u reziji jednog ukrajinca. jos je on hteo 7 sati ali su nekako spustili na 4.

zoldak se zove lik

  • Haha 3
Link to comment
  • 1 month later...

Ponekad idem na "male scene" ovde u Melburnu, uglavnom je to dosta zanimljivo, ali nije ništa "o čemu bi se pisalo kući".

 

Večeras je bilo malo više nego tek "zanimljivo" - predstava Berlin Melburžanke Joanne Murray-Smith (moja ispisnica, znači, starija generacija, heh...)

 

Spoiler

berlin.jpg

 

Berlin je grad žurki, umetnosti i hipsteraja... Taj grad, međutim, naseljavaju i senke ne tako davne (i ne tek tako iščezle) prošlosti... "Duhovi" dolaze po svoje i prilično grubo prekidaju đuskanje uz Ramones, pijančenje, muvanje i seks... (Duhovi u metaforičkom smislu... više informacije od ovoga bilo bi preveliki kvariša, za slučaj da nekad naletite na ovaj dramski tekst/predstavu.)

 

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Dakle… Gledala sam Beogradsku trilogiju u JDP-u, prvi put. Iskreno, nisam uopšte htela to, nego sam opet uspela da mi se rasprodaju karte ispred nosa za ono što mi se zapravo gledalo, pa ajde. Ja ne znam šta sam ja mislila o čemu je tačno ova predstava, znala sam samo da su tri priče o ljudima koji su napustili Beograd i da je to drama koja je proslavila Srbljanovićku, ali nisam znala da je ovo sunce tuđeg neba neće vas grejati kao što ovo greje. :huh: Sad, pretpostavljam da je ovo vrv bilo drugačije gledati npr. devedeset i neke, u smislu da je to vreme koje predstava opisuje bilo bliže (i sećanja jasnija, na raspad države, rat) pa je vrv postojao i udar na sveže emocije i to sve, ali meni je ovo izuzetno meh. Glupo mi je da kažem jak vajb diplomske predstave kad ovo jeste diplomska predstava :lolol: Btw ima dosta izmena originalnog teksta! Recimo pominje se ubistvo Đinđića (jednom liku je sada to the razlog za emigraciju), i odlazak Đurička u Holivud…:rolleyes: Iskopala sam na netu originalni dramski tekst predstave jer me je baš zanimalo šta je tačno izbačeno a šta ubačeno; očigledno je da je ideja bila da se prilagodi priča “ovom trenutku”, pa je promenjen kontekst nekih odlazaka: doktor koji dolazi u Nemačku u drugoj sceni, u trećoj devojka ide u Ameriku zbog lečenja retke bolesti ali bez zelene karte pa je sad “zaglavljena” tamo, nema ubistva, nema lika Ane koji ih sve povezuje pa je izbačena četvrta scena… ali zato ima na samom kraju neki nepotrebni moralizatorki monolog bez poente. Btw bukvalno sam u zemlju propala dok sam čitala dijalog sa likom bogatog džibera iz Arizone koji se odvija u trećoj sceni, ne znam ko je prvobitno igrao tu ulogu, pošto sam videla da su bili prilično poznati i dobri glumci pa moguće da zapravo nije uživo bio toliki transfer neprijatnosti; to je hvala bogu drastično izmenjeno tako da bogati džiber zvuči kao stvarno ljudsko biće a ne kao da ga je sastavio chat gpt po ugledu na Bakija iz BB Show-a.

 

Jedino što sam od BS gledala pre ovoga su Skakavci i to mi se, koliko se sećam, dosta svidelo, pa sam imala neka… da kažem velika očekivanja od ovoga. S druge strane, u martu sam gledala Dabogda te majka rodila u Ateljeu, po tekstu Vedrane Rudan i tu sam imala 0 očekivanja jer, jbg, Vedrana Rudan; krajnji skor, možda 2 nepotrebne psovke i isto toliko pokušaja šaljenja, ostatak predstave vrlo ozbiljan, čak sam prijatno iznenađena (obzirom na očekivanja, mislim).

  • +1 2
Link to comment
  • 4 weeks later...
7 hours ago, maheem said:


“Znate, često mislim da je to nekako zato što sam iz manjine, zato što sam Mađar iz Jugoslavije, pa sam vrlo rano doživio taj identitet nepripadanja, to jest u Mađarskoj sam bio 'Jugo', a u Jugoslaviji ipak 'samo' Mađar, pa nigdje nekako kući... No hoću reći da često pomislim da sam ja taj koji ima pravo da sve vas otjeram negdje (rekao bih pičku materinu), ne znam gdje, jer ja kao petokolonaš nisam rasturio tu zemlju, ali meni su je rasturili - taj rat i te proklete devedesete su postali moja stvarnost i moja neka tragedija, a ni kriv ni dužan nisam bio. To ste napravili svi vi koji ste stekli svoje nacionalne države, jednostavno ste otišli svojim kućama, a ja nisam imao u tom smislu kud.“

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...