Jump to content
IGNORED

Pozorište


Linda Lee

Recommended Posts

On 4.7.2022. at 11:09, Ras said:

Šta god da je radio, a ne znam detalje njegove karijere, za Šekspir festival mu skidam kapu - ukoliko je naravno njegova ideja da ovu franšizu dovede u Srbiju, ili čak samo ukoliko je zadužen za realizaciju, ili i jedno i drugo.

Festival iz godine u godinu iznova kod mene podstiče interesovanje za Šekspira, bilo da ponovo čitam, bilo da gledam filmske adaptacije. U poslednje dve - tri nedelje ponovo sam gledao Ukroćenu goropad (Tejlor/Barton), Otela (Kenet Brana), rusku filmsku adaptaciju Hamleta, koja je, usudio bih se da kažem kinematografsko remek-delo...

I svake godine isto - iščekujem program festivala, onda program bude objavljen relativno kasno i promakne mi za dan-dva i karte se uglavnom rasprodaju. Tako sam ove godine mogao da pazarim samo za prvo veče, ili za večeras, kada nastupaju Dubrovčani sa svojom vizijom Hamleta. I to deluje zanimljivo, ali uopšte ne razmatram odlazak u SNP.

Naravno, integralni deo festivala i zaslužna za njegov uspeh je Vila Stanković - nesvakidašnje arhitektonsko blago, koje sa svojim kulama i zidovima od opeke čini gotovo idealan ambijent za Šekspirove drame, pa se neretko čini da su kulise izlišne.

Vila je, koliko znam dostupna javnosti samo u vreme ovog festivala i eventualno festivala folklora, koji se održava, ako ne grešim, u organizaciji Opštine Inđija negde krajem leta/ s početka jeseni.

 

 

 

Ako postoji zjapeća rupa u mom obrazovanju. to je svakako Šekspir.

 

Tačno ću ovog leta po redosledu da odgledam sve filmove koje si naveo.

Link to comment
1 hour ago, April said:

 

Tačno ću ovog leta po redosledu da odgledam sve filmove koje si naveo.

 

To je samo moj random izbor za ovaj period, jasno ti je da je za sistematični pristup potreban mnogo širi zahvat.

 

 

Kada ovde već ćaskamo, možda neko pomogne da razrešim nedoumicu koja me prati još iz detinjstva.

Kada sam nedavno gledao Otela, opet sam imao blago rečeno napad nelagode u sceni u kojoj Otelo ubija Dezdemonu. Ta me scena užasava još iz detinjstva i nejasno pamtim obrise slika, zapravo crteža, jer moje sećanje na Otela je zapravo sećanje na stripsku adaptaciju. Ta stripska adaptacija moguće je da se pojavila u Politikinom zabavniku, a možda i u nekoj strip periodici iz tog vremena. Da li se još neko seća Otela iz stripa?

Ono što unosi dodatnu zabunu, jer sećanje nakon svih godina ume da bude varljivo, je da kada zažmurim i pokušam da zamislim Otela, zapravo vizualizujem lik Orsona Velsa, pa sumnjam da je strip ikada postojao i da zapravo scene iz filma pamtim kao statične?

 

 

Edit: Sada guglam i nađem Pan Strip ediciju Klasici u stripu i Otela iz 1976. g. Kupiću, pa probati da evociram uspomene.

Edited by Ras
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

 

Prošle nedelje smo gledali Čudan slučaj doktora Džekila i gospodina Hajda, nemam baš običaj da mislim za najnoviju predstavu da je nešto najbolje što sam ikad gledao, ali gledao sam u životu svašta a ovo me ne napušta, koliko je upečatljivo. Ovaj režiser (trenutni upravnik STC, Kip Vilijams) je i ranije pravio ovakve predstave sa živom akcijom na sceni i dodatnom projekcijom na ekranima sa kamera koje prate glumce - pre par godina su uradili "Sliku Dorijana Greja" koju nismo gledali, a pre više godina su uradili "Iznenada, prošlog leta" koja je u svojoj finalnoj sceni evociranja napada imala takvu projekciju sa kamera koja je pridonela frenetičnosti završetka predstave, ali ovo sada je apsolutno otišlo na jedan novi nivo, uvećana realnost što bi se reklo. Dva glumca (fantastični Juan Lesli koji igra Džekila i Hajda, kao i doktora Leniona i sluge i advokatovog prijatelja na početku, meni posebno upečatljiv kao godpodin Hajd i sa Lidškim akcentom sluge) sa više tehničkih pomoćnika koji ih prate sa kamerama, plus pretpostavljam da rade softver i pomeranja za šest velikih ekrana koji se sve vreme kreću iznad pozornice i formiraju fantastične efekte uvećavanja tenzije i formiranja dodatnog prostora, kao na filmu - npr. pri efektu stepenica ili žurke kada Džekil u pismu advokatu opisuje efekte čarobnog napitka (čitava predstava u tom delu projekcije sa kamera je u crno-belom, osim te scene gde je žurka tipa nekog koncerta Happy Mondays). Smrzao sam se od peta do svake dlake na kosi bar dvaput - prvi put kada se u pismu advokatu Hajd pred doktorom Lenionom pretvarao u Džekila (Leslijeve oči su crne kao đavolove, kakav god da je softver koji je to uradio je savršen), i drugi put na kraju kada Džekil nije više mogao da se vrati u svoje prvobitno stanje. Stvarno nemam običaj da poštujem tehnologiju ili formu u pozorištu, gimmicks tipa sedenja na sceni a gledanja akcije u gledalištu, inverzije polova ili višestruke uloge jednog glumca mi obično nerviraju, ali ovo je stvarno vrhunac pozorišta za mene (nisam jedini, i SMH pozorišni kritičar se oduševio, pri čemu je on za razliku od mene, gledao Sliku Dorijana Greja od pre dve godine sa sličnom tehnologijom i njoj dao samo 4.5 zvezdica).

 

R3Tglkm.jpg

 

Share & Enjoy

  • +1 3
Link to comment
  • 4 weeks later...

 

Ako nekoga interesuje predstava iz gornjeg posta, u dokumentarnoj emisiji o umetnosti na ovdašnjoj državnoj TV je izašao prilog o predstavi, reditelj Kipi Vilijams i glumci govore o iskustvu rada na predstavi. Meni je posebno bilo interesantno kad su opisivali kako izgleda glumiti pored sebe samog ranije snimljenog, i kako taj od pre nema milosti da čeka. Pravo Džekil/Hajd iskustvo, kao što su dodali na kraju :inn:.

 

(ABC program sa linka je besplatan, ali zahteva registraciju)

 

SaE

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

ako ste nesto od ovoga gledali, kakvi su utisci, vredi li rezervisati karte za bilo sta sa liste? hvala unapred :)

 

1. nov: Atelje 212 Beograd ROLERKOSTER

2. nov: JDP Beograd ČUDO U ŠARGANU

3. nov: ZKM Zagreb JA SAM ONA KOJA NISAM

4. nov: NP Užice MESEC(DANA)NA SELU

5. nov: Pozorište Prijedor, Gledališče Koper, Teatro Capodistria JUGOSLAVIJA, MOJA OTADŽBINA

6. nov: GP Podgorica, Festival Barski ljetopis BEZ PORTFELJA

7. nov: NP Beograd RAT I MIR

Link to comment

Gledala sam "Bubu u uhu" u JDP-u tri puta.

Sada vidim da se daje u KPGT, ali od glumaca ne prepoznajem baš nijedno ime. S obzirom da je to ista predstava koju je Lj.Ristić režirao, zanima me jel neko gledao nakon JDP-a i kako izgleda sada sve?

Link to comment

Gledao sinoć Tre sorele u Zvezdari.

 

Dobra zabava, dobra izvedba (pogotovo Nataše Ninković; Boba Mićalović i Aleksandar Đurica su isto sjajni) - fino puni baterije pozitivne energije. 

Link to comment
3 hours ago, foto said:

ima negde da se vidi sadasnja podela?

 

Sa sajta Kpgt-a (ovo je neka vest od jula, ali i za ovonedeljnu najavu je ista):

 

 

U predstavi igraju Lazar Jovanov, Lazar Jovanov, Mihailo Perišić/ Milan Pelivanović, Vojislav Tomić/ Uroš Stefanović, Uroš Novović, Ognjen Petković/ Stefan Milivojević, Ana Кostovska, Nikola Marković, Zoltan Pletl/ Uroš Stefanović, Obrad Radulović, Sonja Leštar/ Marina Rakić, Tašana Adamović/ Dejana Džinić, Vanja Halupa/ Jelena Žarković i Marina Rakić/ Anisja Gavrilović.

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, April said:

I meni je ovo dosta nepoznata podela, ali vidim i stare pajtose, Anu Kostovski u Vjeru Mujović

nema veze sa temom al' ajde.

vjeri mujovic je umro otac pre par meseci.

bio je jedan od najboljih pedijatara svih vremena.

doslo mu je na sahranu ili  izjavi saucesce pola podgorice svih generacija cak i ja jer je i mene lecio kad sam bio mali.

neverovatno talentovan i odgovoran lekar je bio. mislim da je i predavao na ovdasnjem med fakultetu.

eto tako

  • Tužno 2
Link to comment

Gledala ja Bubu u uhu u nekom frankfurtskom pozorištu, prvo se šokirala što su svi glumci - mladi :blink: :laugh:

 

Toliko sam naviknuta na JDP predstavu (sa kojom sam rasla, kao i mnogi u publici) da nisam mogla da se opustim i gledam ovu, i bila mi je nekako bezveze. Sad kad nema ove dvojice, ne znam ni da li bih kod nas uzela da je gledam :/

  • Haha 1
Link to comment
38 minutes ago, I*m with the pilots said:

Gledala ja Bubu u uhu u nekom frankfurtskom pozorištu, prvo se šokirala što su svi glumci - mladi :blink: :laugh:

 

Toliko sam naviknuta na JDP predstavu (sa kojom sam rasla, kao i mnogi u publici) da nisam mogla da se opustim i gledam ovu, i bila mi je nekako bezveze. Sad kad nema ove dvojice, ne znam ni da li bih kod nas uzela da je gledam :/

ja sam bubu u uhu gledala sredinom devedesetih u jdp, tad je bio jubilej 20 godina igranja... bilo je čudno kad rada đuričin u nekoj sceni irfanu mensuru kaže, mladiću... a on sredovečan i ćelav :D sve je bilo čudno u toj predstavi... neki čudan jugoslovenski leš...

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...