Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Sestra prodaje nekretninu u inostranstvu i zeli da od para koje dobije zajedno kupimo neki stan u BGu. Zemlja u kojoj je (Bocvana) nema ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Srbijom. Koji je najbolji nacin da obavimo ovo u smislu potencijalnih poreza? Stan bi idealno trebalo da bude u vlasnistvu pola/pola ali moze i ceo da bude u mom vlasnistvu ako je potrebno. 

 

Da li je bolje da ona plati direktno iz inostranstva a ja odavde kada kupujemo? Da li u tom slucaju mora da dokazuje odakle joj novac ili placa neki porez?

 

Ili da nekako dostavi novac meni pa da ga ja kupim ali da li se onda placa porez na poklon ili onaj godisnji porez od 15 posto ako predjes sa tim novcem 3 plate? Da li je onda bolje poslati Wester Unionom umesto ici preko banaka?

 

So many questions :unsure: 

Link to comment

Porez na prenos apsolutnih prava na prenos prava svojine na nepokretnosti koja se nalazi u inostranstvu se ne plaća u Srbiji.

 

Ako je prodala skuplje nego što je platila i ako je platila porez na kapitalne dobitke u Bocvani, u Srbiji joj se odobrava poreski kredit u visini poreza plaćenog u Bocvani, tako da ni tu nije u problemu ako je platila taj porez, pod uslovom da uopšte postoji taj porez tamo. Ako ne postoji, dužna je da ovde plati porez na kapitalne dobitke, s tim da ima pravo na oslobođenje od plaćanja poreza u celosti ako u roku od 90 dana od dana prodaje uloži ta sredstva u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva.

 

Ona svakako može cenu da plati iz inostranstva. Poreska uprava u zavisnosti od vrednosti nekretnine može da utvrđuje poreklo sredstava kojima je plaćena po Zakonu o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, a banka bi svakako bila dužna da obavesti Poresku upravu o prilivu na tvoj devizni račun, pa bi i tako Poreska uprava mogla da dođe do informacija na osnovu kojih bi pokrenula poresku kontrolu.

 

Ako bi tebi poklonila ta sredstva, porez na poklon bi bio 1.5%, a taj iznos ne bi ulazio u osnovicu za obračun godišnjeg poreza na dohodak građana.

Edited by napadaj
  • +1 3
Link to comment

Hvala puno! Placace porez tamo na prodaju nekretnine. Verujem da je onda najbolje da ona plati svoj deo direktno odabde a ja moj odavde? 

Ne bi bio problem sto bi placali nekretninu sa dva racuna, ja sa mog i ona sa svog? 

Edited by Shan Jan
Link to comment

Ne, to je uobičajena stvar u situacijama kada ima više lica na strani prodavca i/ili kupca.

 

Ako ona nije rezident Srbije, nemate razloga da razmišljate o njenim poreskim obavezama u Srbiji.

  • Hvala 1
Link to comment

Nisam siguran da nije rezident, tj. ona zivi tamo vec 20 godina ali nisam siguran da li je odjavila prebivaliste u Srbiji. Ako nije, to znaci da je i dalje rezident zar ne? 

Link to comment

Postoji, ali svakako nije potreban poseban zakon za tako nešto, jer Zakon o privrednim društvima zabranjuje poslovna imena kojima se vređa javni moral. I pored toga postoje firme poput "Do jaja doo", "Hot Milf doo", pa i ova "Abwehr doo", a pravobranioci ne reaguju, niti se iskreno može očekivati od njih da rade tako nešto sami. Treba im poslati informaciju da postoji Abwehr doo, pa videti šta će da preduzmu.

  • Hvala 1
Link to comment

Cale ima dve prekrsajne kazne, jedna je 25000 dinara sto mi lici na onu prevaru o "neprijavljivanju lica koje je pocinilo delo". Nikad nista nismo dobili u posti, samo vidim kazne na portalu.

 

Ima li svrhe zaliti se ukoliko mogu da dokazem da u trenutku kada su oni poslali to pismo cale nije bio u zemlji i samim tim nije bio u mogucnosti da preuzme pismo, te plati tj. prijavi lice koje je pocinilo delo?

 

Bonus pitanje - gde da idem da nadjem uopste detalje o poreklu kazne? Nemam broj predmeta, nista, samo dve uplatnice.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Ne znam da li je pitanje za pravnika, postaviću ga i na temi o kućnim savetima.

 

Šta se radi kada u zgradi živi lice koje je očito nesposobno da živi samo (invalid u kolicima), porodicu ili nema ili su prekinuli svaki kontakt, a ima mentalnu bolest, te odbija svaku pomoć?

 

Povremeno imamo baš problem u zgradi zbog toga (pre svega higijenski), a postoji kod nekih bojazan da može doći i do gorih stvari, npr. požar...

Link to comment
5 hours ago, Tihajeza said:

Ne znam da li je pitanje za pravnika, postaviću ga i na temi o kućnim savetima.

 

Šta se radi kada u zgradi živi lice koje je očito nesposobno da živi samo (invalid u kolicima), porodicu ili nema ili su prekinuli svaki kontakt, a ima mentalnu bolest, te odbija svaku pomoć?

 

Povremeno imamo baš problem u zgradi zbog toga (pre svega higijenski), a postoji kod nekih bojazan da može doći i do gorih stvari, npr. požar...

 

Uz ogradu da nisam upoznat sa svim činjenicama i da ne volim da spekulišem o zdravstvenom i mentalnom stanju nekog lica, a na osnovu ovoga što je napisano mogao bih da uputim na Zakon o vanparničnom postupku i Zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama.

 

Može da se ispostavi da se radi o licu u pogledu  koga postoji osnov za ličenje poslovne sposobnosti, pa čak i za zadržavanje bez pristanka i smeštaj u zdravstvenu ustanovu (ako se radi o licu koje ne može da se stara o sebi, nema članove porodice koji ga izdržavaju i brinu o njemu a postoji realna opasnost da bi lice moglo da našteti sebi ili drugima ili da izazove kakvu nesreću tipa požar isl).

 

Sa apekta vas kao komšija i sustanara postavlja se pitanje ovlaščenja da se ovakav postupak pokrene, pošto zakoni definišu krug lica koja mogu da iniciraju neki od postupaka koje sam naveo. U svakom slučaju, ovi zakoni kao ovlašćeni organ navode organ starateljstva, odnosno centar za socijalni rad. Drugi nadležni organi jesu policija (ako bi došlo do nekakvog nesrećnog događaja ili ugrožavanja života ili imovine) i hitna pomoć (ako interveniše u pogledu ovog lica i njegovog zdravstvenog stanja).

 

U vanparničnom postupku sud može, po svojoj proceni i proeni lekara, ali ne duže od 30 dana, da smesti lice u zdravstvenu ustanovu, ako je u toku postupak za lišenje poslovne sposobnosti. U skladu sa drugim zakonom koji sam naveo, postoji procedura da se lice i protiv svoje volje smesti u zdravstvenu ustanovu. Ovo je vrlo restriktivno i primeniće se samo ukoliko drugim blažim merama ne može da se postigne ista svrha (zaštita lica sa mentalnim smetanjama).

 

U svakom slučaju, organ starateljstva deluje kao dobra polazna tačka, da se ispita dal su upoznati sa slučajem, dal je lice imalo nekakvog staratelja postavljenog i radi eventualnog preduzimanja nekih mera koje sam gore naveo.

 

 

Edited by Ted
  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, Ted said:

U svakom slučaju, organ starateljstva deluje kao dobra polazna tačka, da se ispita dal su upoznati sa slučajem, dal je lice imalo nekakvog staratelja postavljenog i radi eventualnog preduzimanja nekih mera koje sam gore naveo.

 

Šta je organ starateljstva? Centar za socijalni rad?

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Hoću da dam punomoćje roditeljima za nekretninu koju sam nasledio. Našao sam one opšte formulare ali tu treba da se upiše za šta se daje punomoćje. 

 

Kako da ispravno definišem da hoću da im omogucim sva prava (od toga da mogu da otkazu telefon, do prodaje ako jednom to odluče) za tu nekretninu?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...