Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

5 hours ago, Hamlet Strašni said:

A za šta bi tužio? Za naknadu štete ili za skidanje tereta?

Ne verujem da bi prošla tužba za skidanje tereta jer su doneli PDR u kome su nacrtali neki obrazovni objekat (proširenje škole ili vrtića) a ne zna se kada će to da grade.

Do tada ne mogu da uložim ništa u održavanje objekta a ne mogu ni da prodam jer je pod zaštitom.

Pravo preče kupovine ima opština a ponudu da kupi može i da odbije.

Dakle, trpim štetu jer će vrednost objekta da pada, odnosno mogu da dođem u situaciju da za par godina ponude manje nego sada jer bi objekat propao.

 

Link to comment

Postoji li neki pravilnik koji regulise nacni postavljanja telefonskih kablova?

Kad sam dosao kuci vidim da su retardi iz telekoma razvukli kablove od bandere do susedne kuce preko moje terase. Kablovi idu paralelno sa mojm kucom, na metar od prozora i preko terase. Dobri su za susenje veša :ph34r:

Link to comment

Jok. Dosli ljudi dok sam bio na poslu i razvukli kablove. Kablovi prelaze preko moje parcele, a to ne bi bio problem da ne idu celom dužinom kuce i visini prozora, a jednim delom i preko terase.

Bespotrebno, jer su imali xy boljih načina,izmedju ostalog telefonski kablovi vec idu sa te bandere na krov kuće, pa odatle na krov ove druge kuće. Sad su bukvalno najkraću opciju izabrali i ustedeli 15-20 metara kabla

Link to comment
5 hours ago, Bogotac said:

Pitanje za pravnike,bice ovo malo poduzi post

 

Pisao sam odavno da imam ortaka koji se sudi sa likom od kojeg je kupio kamion na lizing,sudjenje je konacno stiglo do apelacije i ide u smeru da ga dobije.Elem,sada mu se pojavio novi problem u vidu kredita koji je uzeo zbog toga,na ime supruge i brat kao zirant.

 

Kredit je izuzetno star,uzet 2005 godine,zirant je tuzen 2018 godine zbog zastarelosti,oni su isli na varijantu obustave postupka(posto je proslo 10 godina od kada je banka dobila presudu protiv njih),ali je to nategnuto posto izvrsilac ima pravo da drzi predmet na neodredjeno vreme(pri tom nemaju vezu to da ubrzaju).E,sad brat zeli da se oslobodi kredita i ne bude vise zirant,on je otvorio firmu na svoje ime pre par dana,zeli i da podigne kredit za svoj posao(ne moze da podigne kredit dok ortak ne resi ovaj kredit).Sta ortak da radi?Dogovor sa bankom?

 

Par pitanja

 

Ako se ortak dogovori sa bankom,da li njegov brat moze da podigne kredit?

 

I pitao me da li postoji mogucnost(mada mi ovo zvuci nemoguce),da neko drugi postane zirant umesto brata posto ima tu opciju dok ne zavrsi sudjenje.

 

Oko obustave postupka,to sad otpada jer se brat pojavio u sistemu kao vlasnik firme?Takodje,brat nije znao ovo oko obustave postupka,firma je samo za sada registrovana u apr-u,da li moze da je ugasi,da probaju da odrade obustavu postupka?

 

Takodje,ovo ja pitam,ako moze neko detaljnije da objasni ovo oko obustave postupka,razumeo sam ovo oko 10 godina i da predmet mora da zavrsi kod izvrsitelja,kako posle ide procedura?treba da se zavrsi sa njim(mito i korupcije),da u kratkom roku obustavi predmet,ili ima odredjena procedura,posto mi je receno da on moze drzati predmet kod sebe dugo vremena.

 

Hvala unapred.

 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Чекај, јел ти имаш забележбу експропријације?

"ЗАБЕЛЕЖБА СВОЈСТВА КУЛТУРНОГ ДОБРА"

Link to comment
1 hour ago, Uskebasi said:

Jok. Dosli ljudi dok sam bio na poslu i razvukli kablove. Kablovi prelaze preko moje parcele, a to ne bi bio problem da ne idu celom dužinom kuce i visini prozora, a jednim delom i preko terase.

Bespotrebno, jer su imali xy boljih načina,izmedju ostalog telefonski kablovi vec idu sa te bandere na krov kuće, pa odatle na krov ove druge kuće. Sad su bukvalno najkraću opciju izabrali i ustedeli 15-20 metara kabla

Što ih ne prijaviš građevinskoj inspekciji?

To je objekat kao i svaki drugi. Ako nisu proveli postupak nepotpune eksproprijacije, znači da nemaju građevinsku dozvolu.

Link to comment

Plasim se da im to ne da ideju da zaista sprovedu postupak nepotpune eksproprijacije. Vise bih da ima mahnem sa par pravilnika i da ukapiraju da im je jednostavnije da dodaju 20m kabla i da kablove razvuku tako d nikome ne smetaju :)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jel može mala pomoć...
Zanima me institut "kolektivne tužbe", sećam se da je bilo neke priče oko ekoloških tužbi i da je neko spomenuo da je ugrađena neka novčana obaveza ili šta već koja je čini "neisplativom"?


.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
38 minutes ago, Frank Pembleton said:

Jel može mala pomoć...
Zanima me institut "kolektivne tužbe", sećam se da je bilo neke priče oko ekoloških tužbi i da je neko spomenuo da je ugrađena neka novčana obaveza ili šta već koja je čini "neisplativom"?


.... Shiit has hit the fan!
 

Možda je neisplativa advokatima, mada i oni imaju uvećanje za zastupanje većeg broja stranaka.

Ipak, isplativije je da zastupaš 20 stranaka u 20 posebnih postupaka, nego u jednom.

Ako ima više potencijalnih tužilaca protiv istog tuženog, a radi se o istom činjeničnom i pravnom osnovu, onda je tim tužiocima isplativije da se udruže i podnesu 1 tužbu.

 

Nedavno smo imali situaciju da je petnaestak bivših radnika poslodavca kojeg zastupamo, podnijelo pojedinačne tužbe kod suda u Foči zbog neisplaćenih plata.

Mi smo tražili spajanje tih postupaka u jedan zbog procesne ekonomije. Prvostepeni sud je prigovore odbio i vodio 15 posebnih postupaka.

 

Link to comment
Možda je neisplativa advokatima, mada i oni imaju uvećanje za zastupanje većeg broja stranaka.
Ipak, isplativije je da zastupaš 20 stranaka u 20 posebnih postupaka, nego u jednom.
Ako ima više potencijalnih tužilaca protiv istog tuženog, a radi se o istom činjeničnom i pravnom osnovu, onda je tim tužiocima isplativije da se udruže i podnesu 1 tužbu.
 
Nedavno smo imali situaciju da je petnaestak bivših radnika poslodavca kojeg zastupamo, podnijelo pojedinačne tužbe kod suda u Foči zbog neisplaćenih plata.
Mi smo tražili spajanje tih postupaka u jedan zbog procesne ekonomije. Prvostepeni sud je prigovore odbio i vodio 15 posebnih postupaka.
 
Bila je priča da podnosioci kolektivne tužbe moraju da prilože neke novčane garancije...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Onaj slucaj koji ima ortak u vezi kamiona je dosao do opstinskog suda po drugi put,apelacija je vratila slucaj nazad.

 

Ono sto mene zanima je da li sudija ima diskreciono pravo da stranku koja trazi analiticko i sinteticno vestacenje odbije,kao i saobracajnog vestaka zato sto 6 tura fali,nema ih u blagajni,odnosno finansirao ih je sam vozac kamiona koji je uzeo kamion na lizing.Pri tom apelacioni sud trazi vestacenje da se utvrdi da li je ortak otplatio kamion,da li to znaci da sad opstinski sud mora da prihvati vestacenje ovih tura ili ne?

 

Drugo pitanje,priznanice koje su lazne i imaju lazni potpis ortaka,njemu sud nije dao kopije,da li on ima zakonsko pravo da ih dobije ili sud moze da odluci da ih ne da?takodje da li sud moze da odbije vestacenje tih priznanica,posto je u pitanju krivicno delo?9 ih je u pitanju.

 

Hvala

 

 

Link to comment

dobijem rešenje o porezu na dohodak, uložim žalbu jer mi nisu obračunali jedan važan deo, dobijem rešenje datirano 07.07. da mi je žalba usvojena i da se postupak obustavlja, medjutim danas dobijem opomenu (datiranu 10.07.) da imam neizmirenu poresku obavezu (isti iznos kao u prvom rešenju, na koji sam se žalila) i da, ukoliko ne platim, počinje prinudna naplata.

ono što me buni je što su na rešenju o usvojenoj žalbi i na opomeni dva različita broja predmeta, a ne ide mi se u poresku službu da se svadjam i kovidujem.


i šta mi je sad činiti?

Link to comment
23 minutes ago, decak Kejt said:

dobijem rešenje o porezu na dohodak, uložim žalbu jer mi nisu obračunali jedan važan deo, dobijem rešenje datirano 07.07. da mi je žalba usvojena i da se postupak obustavlja, medjutim danas dobijem opomenu (datiranu 10.07.) da imam neizmirenu poresku obavezu (isti iznos kao u prvom rešenju, na koji sam se žalila) i da, ukoliko ne platim, počinje prinudna naplata.

ono što me buni je što su na rešenju o usvojenoj žalbi i na opomeni dva različita broja predmeta, a ne ide mi se u poresku službu da se svadjam i kovidujem.


i šta mi je sad činiti?

Koji su razlozi za obustavu postupka?

Zastarjelost obaveze ili nešto drugo?

 

Dva različita broja su zato što predmet kad ode po žalbi drugostepenom organu dobija novi broj, tako da je to ok.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...