Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

@Mil@nOsnov tvoje odgovornosti leži u činjenici da si nakon nezgode napustio lice mesta. E sad, da bi napustio lice mesta moraš najpre biti svestan da se desila nezgoda. Međutim, pošto si rekao da imaš u glavi da se nešto desilo, sumnjam da bi uspeo da dokažeš da nisi bio svestan da se nezgoda desila, a podatke očigledno nisi ostavio. Izgubio si pravo iz osiguranja. Dakle, ne gine ti plaćanje, s tim da eventualno kontaktiraš osiguranje i dogovoriš način isplate, možda otpis kamate i sl. Sudski spor koji bi poveo možda bi doveo do smanjenja glavnice potraživanja za koji dinar (možda i ne bi) ali bi ti troškovi da se to utvrdi bili znatno veći od svake uštede.

Link to comment

@Mil@n

Kao što je već rečeno, osnov za tvoju odgovornost je to što nisi popunio evropski izveštaj, odnosno što nisi obavestio policiju o nezgodi koju si izazvao. Da si uradio tako, tvoje osiguranje bi pokrilo štetu i ne bi tražili regres od tebe. Ovako teško možeš da se izvučeš bez plaćanja, jer šta god da uradiš samo ćeš veće troškove imati.

Na sve to, možeš da očekuješ i prekršajnu prijavu zbog napuštanja mesta nezgode, gde ti je propisana kazna 10-20k dinara i par kaznenih poena.

Nemoj da se ljutiš, ali što se mene tiče nema dovoljno velike novčane kazne za one koji ne ostave podatke kad nekoga udare na parkingu.

Link to comment

Imam 1 zanimljiv spor.

Majka je sa sinom zaključila ugovor o prodaji auta za kupoprodajnu cijenu od 35.000 maraka. Auto je u njegovom posjedu i registrovano na njegovo ime.

Nakon toga majka umire, a na ostavinskoj raspravi taj sin i drugi sin koga ja zastupam nasleđuju imovinu (štednja i neki vaučeri) u vrijednosti oko 20.000 maraka sa po 1/2 dijela.

U kupoprodajnom ugovoru ne stoji da je cijena isplaćena.

Ja mislim (poznavajuci situaciju skoro sam siguran) da se tu ne radi o prodaji već o poklonu, pa planiram sljedeće:

Podnijecu tužbu da se utvrdi da je ugovor o prodaji ništav jer se radi o simulovanom pravnom poslu, odnosno da se prodajom prikriva poklon koji je bio stvarna namjera ugovarača.

Ali, time još uvijek nisam nista napravio, jer ako ugovor o poklonu ispunjava uslove propisane zakonom, onda on ostaje na snazi bez obzira na simulaciju.

Da bih uspio u sporu moram dokazati i da je ugovorom o poklonu povrijeđen nužni dio moje stranke. Kad saberem vrijednost auta u momentu njene smrti  i vrijednost imovine koja je bila predmet nasljeđa ispada da je nužni dio ovog mog povrijeđen za par hiljada maraka.

Da li sam na dobrom putu?

Link to comment

Što ne tražiš da se dopuni ostavinski postupak time što će se utvrditi potraživanje od 35.000 maraka na ime kupoprodajne cene za auto kao deo imovine pokojnice, pa onda podneseš tužbu za isplatu 17.500 maraka na ime nasleđenog dela potraživanja? Drugi brat neka dostavi dokaz da je isplatio kupoprodajnu cenu.

Link to comment
4 minutes ago, Ayatollah said:

Što ne tražiš da se dopuni ostavinski postupak time što će se utvrditi potraživanje od 35.000 maraka na ime kupoprodajne cene za auto kao deo imovine pokojnice, pa onda podneseš tužbu za isplatu 17.500 maraka na ime nasleđenog dela potraživanja? Drugi brat neka dostavi dokaz da je isplatio kupoprodajnu cenu.

Nije mi palo na pamet😆

To bi vjerovatno bilo bolje, jer čak ako uspijem u ovoj parnici za pobijanje ugovora opet ću se vratiti na ostavinski postupak, odnosno donošenje dopunskog rješenja za auto.

Link to comment

Bilo bi bolje ako se zaista radilo o kupoprodaji. Ali si i sam rekao da je u pitanju bio poklon. Ako podneseš tužbu za isplatu 17.500 maraka, druga strana će se braniti simulacijom ugovora i dokazivanjem da nema dokaza o isplati cene jer je reč o poklonu. Sam proceni da li bi priča o kupoprodaji tu mogla da prođe ako se ima u vidu blisko srodstvo, činjenicu da majka verovatno godinama nije tražila isplatu, verovatno par svedoka koji bi potvrdili priču o poklonu... Stvar je procene konkretnih okolnosti, ići na čistu povredu nužnog dela i isplatu manje svote ili potencijalno rizičnu, dugotrajnu i skupu parnicu za isplatu polovine kupoprodajne cene. 

Link to comment

Ne mogu da se setim da li sam već postavljala ovo pitanje:

 

Ulica u kojoj živim promenila je krajem godine ime, kućni broj na zgradi još nije menjan, jer se birao novi Upravnik.

 

Lična karta sa čipom ističe mi sledeće godine. Da li moram sada da idem u MUP i menjam podatak u lk ili mogu da čekam sledeću godinu?

 

Pitam zbog velikih gužvi u svim policijskim stanicama, a ne postoji mogućnost da zakažem tu promenu u lk. 

 

I još jedno pitanje:  Ukoliko sam zakonski obavezna da to menjam, da li mi se produžava automatski važenje lk?  

 

Sve ovo pitam jer sam OSI osoba ( blaži oblik cerebralne paralize ) i ne bih mogla satima da stojim u Ljermontovoj. 

Link to comment

Da li je neko zna da li se zabrana za putovanje u zemlje EU koju neko dobije skida automatski kada istekne rok ili mora da se podnosi neki zahtev - ako mora, kome i kako?

Neki moj drugar je popio tvorza u jednoj zemlji EU i dobio 10 godina zabranu ulaska u tu zemlju, plus 5 za ostatak EU jer je probio maksimalnu dužinu ostanka. Sad mu ističe 5 godina, ali su mu na granici sa jednom susednom EU zemljom, kada su ga vratili sa granice, rekli da mora i neki zahtev da podnese da mu se obruše ta zabrana od 5 godine. 

 

Zna li neko nešto o tome?

Link to comment

@Hamlet Strašni

sad sam pitao druga advokata iz EU, koji se ranije bavio imigracijom (pre +10 godina - ogradjuje se da je moguce da se nesto u medjuvremenu promenilo).

 

Kaze da je nejasno sta je zapravo tvoj drugar dobio: postoji Entry Ban (zabrana ulaska), Return Decision (izbacivanje iz clanice EU) i Pronouncement of undesirability (kako se kaze kod nas, persona non grata?).

Da li je dobio jedan od ova tri ili kombinaciju vise njih (npr dali mu zabranu ulaska, pa su ga ipak nasli&uhvatili&izbacili, pa na kraju proglasili nepozeljnom osobom).  

 

Kod Entry Ban bi trebalo da samim istekom vremena moze ponovo da udje. Ali bi trebao da se pismom obrati njihovom ministarstvu unutr poslova i proveri kakav mu je status. To je zbog toga, sto je Entry Ban uglavnom posledicna odluka a iza nje ima jos neka.

Kod Return Decision i kod Pronouncement of undesirability, mora da se podnese zahtev - uvek u zemlji koja je odluku donela. Zahtev je u odredjenoj formi i treba pruziti dokaze za to gde si bio ovih poslednjih 10+5g, i pruziti potvrdu da nisi cinio krivicna dela u tom periodu. 

 

Ako je fasovao vise od jedne od ovih tri, pa jos u razlicitim EU clanicama, onda za svaku mora da salje zahtev posebno. 

cilj svega je brisanje iz SIS evidencije (Schengen Information System). Ako/kad ga izbrisu, onda ce moci da ulazi u bilo koju clanicu EU. 

 

U svakom slucaju, advokat preporucuje da prvo posaljete pismo lokalnom ministarstvu pravde (onom koju je meru izdalo) i pitate sta je procedura u konkretnom slucaju. Preporucuje da uzmete i lokalnog advokata, specijalizovanog za imigraciju. Kaze da iza ovog, 10+5 godina, sigurno postoji nesto zbog cega ce tamosnji advokat biti neophodan. 

 

malo je sve zbrda/zdola napisano ali kako on meni prica (ne na srpskom :) ) tako ja pokusavam da napisem.

 

 

 

Edited by Djuro
Link to comment

Super. Hvala ti mnogo. Potvrdjuje mi ono što sam ja iskopao - da mora skoro sigurno dokaze da dostavlja i da će mu trebati local counsel. 

Link to comment

Ko se bavi nekretninama pod zaštitom kulturnog dobra?

Kakva je (ako postoji) sudska praksa gde vlasnik tuži organ uprave koji je stavio teret u vlasnički list, zbog suštinske nemogućnosti prodaje nekretnine i otežanog održavanja zbog čega nekretnina gubi na vrednosti?

Link to comment

Pitanje za pravnike,bice ovo malo poduzi post

 

Pisao sam odavno da imam ortaka koji se sudi sa likom od kojeg je kupio kamion na lizing,sudjenje je konacno stiglo do apelacije i ide u smeru da ga dobije.Elem,sada mu se pojavio novi problem u vidu kredita koji je uzeo zbog toga,na ime supruge i brat kao zirant.

 

Kredit je izuzetno star,uzet 2005 godine,zirant je tuzen 2018 godine zbog zastarelosti,oni su isli na varijantu obustave postupka(posto je proslo 10 godina od kada je banka dobila presudu protiv njih),ali je to nategnuto posto izvrsilac ima pravo da drzi predmet na neodredjeno vreme(pri tom nemaju vezu to da ubrzaju).E,sad brat zeli da se oslobodi kredita i ne bude vise zirant,on je otvorio firmu na svoje ime pre par dana,zeli i da podigne kredit za svoj posao(ne moze da podigne kredit dok ortak ne resi ovaj kredit).Sta ortak da radi?Dogovor sa bankom?

 

Par pitanja

 

Ako se ortak dogovori sa bankom,da li njegov brat moze da podigne kredit?

 

I pitao me da li postoji mogucnost(mada mi ovo zvuci nemoguce),da neko drugi postane zirant umesto brata posto ima tu opciju dok ne zavrsi sudjenje.

 

Oko obustave postupka,to sad otpada jer se brat pojavio u sistemu kao vlasnik firme?Takodje,brat nije znao ovo oko obustave postupka,firma je samo za sada registrovana u apr-u,da li moze da je ugasi,da probaju da odrade obustavu postupka?

 

Takodje,ovo ja pitam,ako moze neko detaljnije da objasni ovo oko obustave postupka,razumeo sam ovo oko 10 godina i da predmet mora da zavrsi kod izvrsitelja,kako posle ide procedura?treba da se zavrsi sa njim(mito i korupcije),da u kratkom roku obustavi predmet,ili ima odredjena procedura,posto mi je receno da on moze drzati predmet kod sebe dugo vremena.

 

Hvala unapred.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...