Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

- Nije bitno odakle vam hernia...može se zaraditi jednako u teretani kao i prilikom naglog ustajanja sa kauča.

- Nikad dizanje ledjima naročito kada se prelomite u struku ....dizanje gajbe piva sa poda sa ispravljenim nogama,

 

- Ako se pojavi utrnulost udova i kukova koja se ponavlja ...odmah na snimanje i analize.

- Ako ste već u problemu pazite da vam zbog fensi jakne ne zebu ledja.

- Pijte dovoljno vode...kada ste žedni svaka ćelija je žedna....svi problemi veći.

 

- Ledjne mišične grupe su presudne kod lakših i umerenih oštećenja diskusa.

- Iz kreveta ustajete prevrtanjem na stranu uz oslanjanje na ruke.

- Izguglajte vežbe ,,Tibetanaca,, za početak dana....čudo su kao preventiva.

- Izbegavajte spavanje na stomaku posebno na mekšim dušecima.

 

Možda najvažnije...

ako niste imali problema ove prirode i prepoznate trenutak kada ste se povredili....

fizikalna ima najviše šanse da to sanira upravo neposredno nakon povrede.

Nakon toga izedukujete se za program vežbi

i teretana rekreativno dok taj segment ne dovedete na poželjan nivo tonusa i mase.

Link to comment
  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

pilots sto ne ides/jel ides na neku masazu za taj rameni deo ledja?

moje iskustvo je da doobroo gnjecenje pomaze bar da se prokrvi ako nista drugo

 

Idem na masazu i naravno da pomaze da se prokrvi ali se meni brzo sve ponovo umrtvi. Valjda je slaba prokrvljenost u tom vratnom delu.

Kad sve saberem: masaze, vezbe, plivanje, setanje, vodjenje racuna o ustajanju, dizanju itd i - dalje su tu povremeni problemcici (mnogo manji nego ranije svakako, ipak se sve navedeno isplati), a kako mi dr kaze, najvecim delom zbog takvog staticnog posla (= sedenje za kompom)

 

 

dizem tegove. odlican antidepresiv.

jos da nadjem vrecu za boks i zamisljam da nabadam pojedina lica iz blize i dalje proslosti, ih, milina.

Meni su prijatelji preporucili meditaciju i vezbe disanja. Mada iskreno, vezbi mi je preko glave - te za vrat, rame, za ovaj onaj deo ledja. -_-

 

Mozda treba da idem negde da se izdjipam posteno, na neko Sisters of Mercy vece u KSTu, ako to uopste jos postoji :lol:

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Počela sam da učim da igram tenis. Za sada nema mnogo pokreta, ali mi kažu ljudi da je tenis, zbog konstantne rotacije kičmenog stuba, jedan od najgorih sportova za herničare i da se ne igram time. True or false?

Link to comment

Evo jedan savet za sve koji zele da skinu veci broj kilograma: nemojte to raditi naglo i bez vezbi za jacanje misica oko kicme. Naime, skinuo sam kroz 3 meseca 20-25kg uz redukciju kalorija i trcanje, medjutim, pojavio se "drop foot" i posle MRa, skenera, ispitivanja provodnosti nerava noge doslo se do zakljucka da je ipak ono na sta se sumnjalo od pocetka, a to je da je prilikom mrsavljenja masnoca nestala i oko kicme, a nisu postojali misici koji bi amortizovali novonastali pritisak kod prsljenova.

 

Fizicke vezbe su must.

Edited by Friend
Link to comment
  • 5 months later...
  • 1 month later...

diskus hernia - moj brat vec godinama ima problem sa hernijom i hteo je da je operise. prilicno je jak decko, aktivan u sportu a kao klinac je bio pro, ima oko 100 kila i oko 186cm je visok. 

 

ladno ga je neki kiroprakticar iscentrirao (vec posle treceg puta bol je prestala)...do sada je isao na 7 seansi i definitvno se oseca kao da nikada nije imao problem sa d.h.. i nece pod noz. ali mora da radi jogu barem jednom nedeljno (a lepo mu pricah da je joga cudo za kosti)

 

 

tako da ko hoce da proba ovako, mozda bude kao kod mog brata. 

Link to comment

malo je jednom nedeljno, ako je isao kod fizijatra pre toga, mada i kod kiropraktora se isto ponasaju, trebalo bi da je dobio vezbe koje treba da radi svaki dan. misicni trupni mider mora da se ojaca, jer su to tzv. dubinski misici ledja i stomaka. joga je super, ali malo mi to jednom nedeljno. sta god radio mimo joge je super i pozeljno, ali u jogi je drugacija vrsta misicnog naprezanja. to mogu reci nakon visegodisnjeg iskustva jer radim kao joga i pilates instruktor, a godinu dana sam radila u ambulanti za fizikalnu medEcinu. iskustvo koje sam tamo stekla i gledajuci kako oni rade mi je pomoglo vise nego sve moguce edukacije pocev od difa i specijalizovanih kurseva i skola.  i sama imam neku lakostepenu L5S1 koju sam bogznakako zaradila, nije operativna, niti me boli, ali iako imam casove svaki dan, ne preskacem ono sto su mi dali kao vezbe fizioterapeuti. dok kuvam kafu ujutru odradim vezbice 15ak minuta i tako evo vec par godina. e sad kod mene je problem hipermobilnost zglobova, pa ako misici nisu jaki...opet ne valja. tj. nije dovoljno. a mogu da se vezem u cvor. 

vrlo je relativno....i od godina, i od same hernije, gde je iscureo diskus, citava statika tela, modus vivendi, gojaznost....ali veDZbajte ljudi. Exerceo cogito sum

Link to comment

Potpuni sam laik, ali vrlo mi je nelogicno da se kod problema sa ledjima odraslim ljudima preporucuje plivanje kao ultimativno rjesenje. Od ljudi koje ja vidjam na bazenu, tri cetvrtine ce imati vise stete nego koristi od svakog ulaska u vodu jer im je tehnika katastrofalna. A ako je tehnika uredu, stomak i donja ledja sigurno nece ojacati rekreativnim plivanjem. 

Link to comment

Potpuni sam laik, ali vrlo mi je nelogicno da se kod problema sa ledjima odraslim ljudima preporucuje plivanje kao ultimativno rjesenje. Od ljudi koje ja vidjam na bazenu, tri cetvrtine ce imati vise stete nego koristi od svakog ulaska u vodu jer im je tehnika katastrofalna. A ako je tehnika uredu, stomak i donja ledja sigurno nece ojacati rekreativnim plivanjem.

Koliko sam ja cula od ljudi iz fizikalne medicine, to je stara skola, ranije su za sve preporucivali plivanje ali vise nije tako. ...lumbalni sindromi a spektar je sirok - iskljucivo ledjno plivanje, za ostalo ne znam, ojacace rameni pojas sigurno ali kifoze i skolioze tesko da ce ispraviti. Uglavnom jacanje dubokih misica trupa kroz staticke i dinamicke vezbe, izduzivanje i nauciti klijente zastitnim polozajima za stajanje, sedenje, spavanje, ustajanje itd. Pilates, joga, terapeutika, setnja...sto manje sedenja [emoji2] naravno joga i pilates bez kontraindikovanih vezbi, odnosno asana. I naravno svako je prica za sebe blabla

 

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Plivanje se preporučuje za jačanje mišića i minimalne šanse da dođe do samopovređivanja.

Stil tu nije mnogo bitan. Ovi bez stila™ će se brže umoriti i to je to.

ne znam brate, ja imam i stil :lolol: ali mi je plivanje ekstra neprijatno, bash za ledja. ali volim! svejedno :) Edited by gospa buba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...