Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

da ovdje pitam, podgrijavate li mrkvu?  ja znam da se krompir i špinat ne trebaju podgrijavati, a sad ispada i mrkva i celer? 
Ja uvek dinstam šargarepu sa belim lukom i pravim veliku količinu da bismo imali da podgrejemo za još neki obrok posle. Nisam znala da to nije dobro?!
A koji deo celera?
Link to comment
7 hours ago, djili said:

da ovdje pitam, podgrijavate li mrkvu?  ja znam da se krompir i špinat ne trebaju podgrijavati, a sad ispada i mrkva i celer? 

 

 

a jel imas neki konkretan razlog ili je samo rekla-kazala fazon?

 

 

ma moze se i krompir podgrevati, zasto ne bi mogao?

 

od svega navedenog jedino je spanat stvarno upitan zbog nitrita/nitrata

mada ja i njega podgrevam..

 

 

Link to comment

ma sve može, jedino što nije ukus kao kad je tek spremljeno...
i spanać, ako se pazi, ne sme se držati dugo na sobnoj temperaturi i bolje ga je brzo podgrejati nego lagano zagrevati. samo ja to baš retko, obično toliko malo ostane da nema šta da se čuva.

Link to comment

mislim, ulazak u sitnu hemiju i presnog i kuvanog i podgrevanog, pokazao bi sigurno svashta, ali onda bi gledali u sunce po vedrim danima, a ostalim gladovali...

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment

Špinat zbog nitrata koji se pretvaraju u nitrite pa onda u nitrosamine ili kako već koji je kancerozan. Ali sad sam nasla da se predomislila nauka pa može  da se podgrijava:

 

 https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/reheat-spinach-cancer-blue-baby-syndrome-eufic-hong-kong-independent-reader-complaint-a7059316.html

 

Za krompir se ne sjećam, ne da mi se sad da guglam.

A za mrkvu i celer pise na milion nekakvih sajtova da je lose ali nisam našla neki autoritativan da objasni i razloge. Možda isto zbog nitrata.

 

 

Link to comment

nitrata ima ugl u zelenom,lisnatom povrcu..

 

 

generalno ajurveda i makrobiotka ne podrzavaju podgrevanje pa se to uvek preliva kada se govori o ,,zdravoj ishrani,, ...e sad mozda to i ima nekog smisla na molekularnom nivou hrane ali je potpuno ne prakticno..

 

ja i gljive podgrevam..one su na losem glasu samo zato sto imaju nestabilan i lako kvarljiv protein ali posto ja gljive koje jedem znam kada su ubrane i ako se brzo posle spremanja stave u frizider tj. ne budu dugo na sobnoj temp i posle samo podgerju nema problema..

Link to comment
Just now, aram said:

brate sestro, kako da ti kažem, život je generalno štetan po zdravlje :D 

ne kazem za ovaj narod ovde, ali opshta populacija ako cepa suhomesnato i brzu hranu, ko shto se smatra da, pitanje da li ce grejati spanac jednom mesechno ili ne, spada u domen dosta retkih dogadjaja

Link to comment

napravio odlican kari juce a ostalo i za da se podgreje u nekom trenutku. jednostavan, bezmesan i moze se dodati razno povrce koje samo sto ne istruli u frizideru. i ukusno i korisno pa delim. 

 

evo originalnog recepta dole. ja dodao pola tikvice sto se vukla u frizideru i 1 batat koji je bio na ivici truljenja, da se ne baci. odlicno ispalo, sve se super uklopilo.

 

1/2 kg krompira

175g crvenog sociva

4 supene kasike karija - znam, deluje kao malo vise al radi savrseno.

2 cena bluka

5cm djumbira

1 osrednji cluk

2 ljute papricice - koristio zeleni cili, ispalo taman fino ljuto za normalnu osobu al ja volim dobro ljuto pa cu sledeci put staviti jos par komada a dodacu i kad budem podgrevao

1 kasicica semenki kumina

1 kasicica kurkume

konzerva seckanog paradajza

2 shake spanaca

1/2 l vode

 

krompire oljustiti i iseckati na krugove ako je manji ili na zalogaj kockice ako je veci. staviti u vodu i kad provri kuvati jedno 5-6 minuta, da bude polukuvan. iscediti i ostaviti sa strane.

 

staviti u secka oljustene komade djumbira, bluk, luk i ljute paprike i to blendirati. smesu baciti na vrelo ulje i uz stalno mesanje dodati kumin, kurkumu i prstohvat soli, da sve pusti vodu. prziti na tihoj vatri uz mesanje jedno 3 minuta. dodati kari i uz stalno mesanje prziti jos minut. dodati paradajz, krompir, socivo i vodu. dobro promesati i ostaviti da provri. kuvati jedno dvadesetak minuta na srednjoj vatri uz povremeno mesanje, otprilike dok se socivo ne skuva i ne upije pristojan deo vode. deo krompira izgnjeciti da kari dobije na gustini. zaciniti - so i biber po ukusu. dodati spanac i dobro promesati. iskljuciti i skinuti s vatre. ko voli moze dodati korijander a ko ne, moze persun a i ne mora. obariti pirinac, sipati preko kari i uzivati. 

 

Link to comment
27 minutes ago, Frank Pembleton said:

Jel pod kari, misliš na onu kari pastu?



... Shiit has hit the fan...
 

prah, mesavina zacina. zato i napisah ovde. znam da mogu da se nadju svi sastojci po radnjama. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...