Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Dobijao se neki papir kada smo se prijavljivali pre par godina. Sada na sajtu za privatizaciju traže broj te prijave kako bi se videlo stanje na računu, tj. koliko i kojih akcija svako od nas poseduje.

Link to comment

ajd da pitam i ovdekako je moguće da se izvrši naplata sa platne kartice Visa Electron, a da mi pri tom ne traže PIN koji su UVEK i SVUDA tražili?sve se desilo na naplatnoj rampi Šimanovci

Link to comment
ajd da pitam i ovdekako je moguće da se izvrši naplata sa platne kartice Visa Electron, a da mi pri tom ne traže PIN koji su UVEK i SVUDA tražili?sve se desilo na naplatnoj rampi Šimanovci
Samo u slučaju da je naplata obavljena na starom POS terminalu koji nema očitavanje čipa, pa se slip potpisuje. Ne sećam se da sam skoro u Beogradu naišao na takav terminal, no s obzirom na to kakvih relikvija još ima po radnjama, nije nemoguće da ga još imaju na naplatnoj rampi.
Link to comment

a slip nisam potpisao, a proknjižen jeto su mi rekli u banci kada sam zvao da se raspitam o slučajurekli su mi da mogu da proverim u matičnoj epozituri koja ne radi ponedeljkom sa stanovništvom

Link to comment
ajd da pitam i ovdekako je moguće da se izvrši naplata sa platne kartice Visa Electron, a da mi pri tom ne traže PIN koji su UVEK i SVUDA tražili?sve se desilo na naplatnoj rampi Šimanovci
Na naplati putarine je unekoliko promenjen sistem, i ne traži ni potpis ni PIN, da bi se izbeglo predugo zadržavanje vozila i stvaranje redova. U svim zemljama firme za naplatu putarine imaju posebne ugovore sa firmom koja hendluje kreditne kartice i naplaćuju bez potpisa ili PIN koda.Jedina zemlja gde ti je tip iz kućice davao odsečak na potpis :lol: je bila Hrvatska do pre neku godinu. Pa su i tamo promenili sistem(hvala bogu).Ni meni u Srbiji sa stranim kreditnim karticama ne traži ni potpis, kao ni bilo gde drugde. Edited by Tresko
Link to comment
Dobijao se neki papir kada smo se prijavljivali pre par godina. Sada na sajtu za privatizaciju traže broj te prijave kako bi se videlo stanje na računu, tj. koliko i kojih akcija svako od nas poseduje.
um... odeš npr u glavnu poštu, daš ličnu kartu na šalteru i odštampaju ti šta sve poseduješ zajedno sa brojem računa za HoV. Ja sam razumeo da su svi koji su se prvi put prijavili sad ne moraju više ništa, nego im se akcije dodaju na taj račun, kakva sad prijava za dobijanje akcija :unsure:
Link to comment

Znam, ali su ovo prve akcije koje ja dobijam i malo mi je frka da ko postoji neki problem pa me nisu uknjižili (softverska greška, na primer), nema šanse da dokažem da sam se prijavila. Proverila sam u Pošti i još ništa nije leglo.

Link to comment
  • 4 weeks later...
Je l ima ovde iskusnih prevaranata sa medjunarodnim stazom? Imam ponudu za rad na odredjeno vreme u Austriji i hteo bih da placam porez na nekom humanijem mestu.Da li mogu da kazem austrijskoj agenciji koja me zaposljava da zelim da mi se pare uplacuju na racun u Srbiji? Da li bih u tom slucaju ipak morao da placam neki porez u Austriji? Trenutno sam rezident Nemacke, ali bih se odrekao tog statusa bez problema ako bih mogao da izvedem ovu kombinaciju. Problem je u tome sto je ugovor na 6 meseci sa velikom verovatnocom produzenja na godinu dana. U tom slucaju bih proveo u Austriji duze od 183 dana, sto je valjda limit za placanje poreza?
Ne znam o kojem tipu ugovora se radi, ali neke stvari će morati da se plate u Austriji, prilikom isplate onoga što treba da ti plaćaju. A neki porezi se drastično više plaćaju u slučaju da se radi o isplati rezidenta nerezidentu, npr. porez po odbitku. Rezident-rezident je 20% rezident-nerezident 30%.U kojem modu te zapošljavaju ti u Austriji? Isplaćuju te mesečno u vidu plate? Ili po ugovoru, tromesečno, po tvojoj fakturi? Plaćaju ti doprinose za zdravstveno i socijalno u Austriji? Fali malo tih detalja.
Link to comment
Ne znam, zato i pitam. Treba uskoro da me zovu telefonom, pa bih hteo da sam spreman kad me pitaju koliko zestoko cu da ih derem. Otprilike ovako: potpisujem ugovor sa agencijom koja ima ugovor sa firmom gde bih radio. Ugovorom ce biti predvidjeno da mi placaju odredjenu sumu po satu (info za Belgose, ne placaju 15 evra dodatka kad promenim pozu). Hteo bih da nadjem neki modus po kome bih platio minimalan porez. Imas neku ideju? Opcije:1) Uplate na racun u Austriji, placam porez u Austriji;2) Uplate na racun u Srbiji, placam porez u Srbiji;E sad, kad kazem porez, mislim na ukupne odbitke. Rado bih izbegao bar penziono osiguranje ako mogu, a ni zdravstveno mi preko minimalnog nije potrebno. Sam porez mi je takodje bitna stavka.
Znači, nije rad da oni plaćaju tvojoj agenciji, a oni posle tebi. OK.Onda, ako te ta agencija iznajmi po ugovoru "o delu", ili privremenom obavljanju poslova za te austrijance, ti možeš da optiraš za to da ti plate po tvojoj fakturi, na račun u recimo Nemačkoj, i onda te oni plaćaju kao stranog dobavljača. I tu nećeš platiti ni cvancika poreza u Austriji, a platićeš na kraju godine porez na prihod fizičkih lica, tamo gde inače podnosiš prijavu (ili gde si podnosio do sada): ako je Nemačka, u Nemačkoj, ako je Srbija, hm, u teoriji bi trebao da prijaviš i to, ali obzirom da to niko u Srbiji nije video, možeš i da ne prijaviš.Druga opcija je da ti Austrijanci plaćaju mesečno po takvom ugovoru u Austriji, i tom prilikom, pošto nisi poreski rezident u Austriji, ti prilikom isplate odmah odbijaju tzv. porez po odbitku(witholding tax). To je ono što sam ti govorio pre, pošto nisi rezident, pa je plaćanje rezident-nerezidentu, odbiće ti 30% (20+10). Naravno, ti možeš da tražiš da to ide na njihov teret, pa da bruto sumu izračunaju tako da i nakon tog odbijanja ti dobiješ neto, onoliko koliko si tražio. Ovo bih ti i preporučio, ako možeš da izvedeš (znači da na njih prevališ porez po odbitku), jer ti je to najjednostavniji način i posle toga ne duguješ više nikome ništa. Oni će ti izdati potvrdu da su ti zadržali porez po odbitku, koji su oni posle dužni da plate državi(jer su u ovom slučaju witholding agent), i sa tom potvrdom si ti završio posao. Naravno, za ove potrebe otvoriš u Austriji nerezidentni račun u nekoj banci, i kroz taj račun obaviš sve operacije, to nigde drugde niko ne vidi. Ono što se dešava u Austriji, ostaje u Austriji. ;) Kad tamo završiš posao, ugasiš račun, i dovidjenja.Treća opcija je da ti plaćaju na račun u Srbiji. Onda, pošto si svakako nerezident, moraju da ti odbiju witholding tax(porez po odbitku) i da ti uplate u Srbiju, ali onda ti to moraš da prijaviš i da platiš onih 10% poreza na kraju godine (ako predješ no tax limit).Mislim da ti je opcija dva najbolja, naročito ako možeš da zahtevaš od njih da oni snose porez po odbitku. Ti dobiješ čiste pare, Srbija ne zna za njih, Nemci ne znaju za njih, a još i imaš potvrdu da si u Austriji platio sav porez. I mirna bačka.Znam da je konfuzno, ali nadam se da ti je koristilo. Edited by Tresko
Link to comment
Ma kakvi konfuzno, realno si objasnio :Hail: Covek iz agencije kaze da mu je zena tax expert, pa cu videti i sa njom sta sve moze da se uradi.Samo mi jedna stvar nije jasna:Da li mogu da odradim ovu varijantu sa placanjem u Srbiji, pa da jedino sto moram da platim bude porez u Srbiji ili i u ovom sluaju prvo odbiju 30%, pa na ostatak placam porez?E da, moram li za vreme dok radim tamo da placam obavezno zdravstveno ili mogu da nadjem neko jeftinije osnovno? Nadam se da penziono ne moram da placam?
1. Naravno, i u tom slučaju si kao strani dobavljač, plaćaju te po fakturi-računu u inostranstvo, i nema nikakvog poreza po odbitku, tj. u Austriji ne plaćaš ništa. Porez eventualno plaćaš u Srbiji, ako predješ no tax limit.2. Mislim da ako radiš po ugovoru, a s obzirom da si rezident u Nemačkoj (EU), i tamo imaš osnovno zdravstveno osiguranje, ono ti važi i u Austriji, tj. trebalo bi u celoj EU. Ali, to proveri. Edited by Tresko
Link to comment

zna li neko gde bi mogla da se pronadje bilansna sema na italijanskom (neki sajt kao nas apr)?neophodno mi je da nase bilanse prevedem na ita, a prevodilac nije bas familijaran sa nekim ekonomskim izrazima.

Link to comment
zna li neko gde bi mogla da se pronadje bilansna sema na italijanskom (neki sajt kao nas apr)?neophodno mi je da nase bilanse prevedem na ita, a prevodilac nije bas familijaran sa nekim ekonomskim izrazima.
Bilancio d'esercizioNa ovoj stranici imaš sa desne strane kao .jpg zakonsku obaveznu šemu bilansa, sa svime što mora da se popuni. Obavezni delovi su Conto economico e Stato patrimoniale.Ako hoćeš baš u sitna crevca sa objašnjenjima, evo:Principi contabili Edited by Tresko
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...