Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

U Srbiji Tojota (Prius plug-in). Nisam video kod drugih. Inače nude ih i Hjundai (Ioniq, Sonata), Honda (Clarity), Kia (Optima), BMW (330e), i mnogi drugi...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Folksvagen planira ove godine da prikaze EV slican golfu po velicini i ceni,

 

Quote

The German auto giant is now taking 1,000-euro deposits to secure one of the first in a new range of battery-powered models. The new ID.3 hatchback -- which VW hopes will be the electric-car successor to the iconic Beetle -- will start at less than 30,000 euros, roughly the same level as the diesel variant of its best-selling Golf hatchback.

“We are not playing,” VW sales chief Juergen Stackmann said at an event in Berlin launching the reservation program. “This is the car to beat for the future, for all our competitors.”

 
 

The ID.3 anchors the rollout of more than 20 battery-powered models in coming years with a goal to selling more than 1 million electric cars annually by 2025. The ambitious effort is set to stoke competition in a segment where automakers struggle to generate returns and is mainly driven by tighter pollution regulations. Stackmann said that its electric cars “must make money.”

While some consumers have shown interest in the vehicles -- which generally cost more but have less range than combustion models -- electric cars haven’t broken through on the mass market.

To drum up interest, VW is offering a special edition of the ID.3 that’s limited to 30,000 vehicles and includes a year’s free charging at stations connected to the company’s WeCharge app. Reservations are open for consumers in 29 countries across Europe, with Germany, Norway and the Netherlands expected to be among the top markets, according to VW. Stackmann expects the reservation book to be filled before the company officially unveils the car in September.

 
 

The limited-run variant will cost less than 40,000 euros and includes a battery capable of powering the car for 420 kilometers (260 miles). The basic version has a range of 330 kilometers, while the top-of-the-line model can drive as far as 550 kilometers on a charge.

In a sign of its growing marketing rivalry, Tesla sent an email to prospective German customers on Wednesday, trumpeting its Model S and Model X as having the best range of electric cars in series production. Volkswagen is slated to start mass assembly of the ID.3 late this year, with the first deliveries in mid-2020. Overall, VW is aiming to sell 100,000 ID.3 vehicles annually.

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-08/vw-s-tesla-attack-gets-real-as-electric-car-deposits-open

Link to comment

China cracks cheap lithium production in electric car breakthrough

 

  • Scientific breakthrough leads to record low costs for essential battery ingredient
  • US and Europe seek to break Chinese dominance in global supply chain

Shenzhen, in the southern Chinese province of Guangdong province, reached an environmental milestone at the beginning of 2019, with 99 per cent of its 21,689 taxis now powered by electricity. Photo: AP

8ffd5ebe-7612-11e9-933d-71f872cf659b_ima

 

While China’s lithium output is still relatively low, it dominates supply of the end product, producing nearly two-thirds of the world’s lithium-ion batteries, compared with 5 per cent for the United States, and also controls most of the world’s lithium processing facilities, according to data from Benchmark Minerals Intelligence.

The US has moved to offset China’s dominance in the electric car supply chain, with draft legislation aimed at streamlining regulation and permitting requirements for the development of mines for lithium, graphite and other minerals used in the process.

 

Republican Senator Lisa Murkowski, who introduced the Minerals Security Act alongside Democratic Senator Joe Manchin at the beginning of May, said China’s lead in the electric car supply chain sector gave it an edge in the ongoing trade dispute.

 

The US is not the only country playing catch-up with China. France and Germany have also asked the European Commission to support a 1.7 billion euro (US$1.9 billion) battery cell consortium, aimed at reducing China’s dominance.

The scientific breakthrough could change the amount of lithium China is able to produce in future. State-owned company Qinghai Lithium Industries – which has been taking advantage of the new process – has enjoyed an average profit margin of more than 50 per cent over the past three years, with total revenues exceeding three billion yuan, according to the Chinese government report.

Half to 30 per cent of the cost of an electric car currently goes on the battery, according to some industrial estimates. Lower prices, increased range and improving infrastructure such as charge stations would make zero-emission vehicles a more attractive option for car buyers, Ren said.

About four per cent of the cars on the road last year were running on electricity, according to the Centre of Automotive Management, a Germany-based research institute. The biggest stock – nearly one million cars – was registered in China, believed to be one of the world’s most lithium-rich countries.

Link to comment
  • 3 months later...
On 29.4.2019. at 21:47, Bujodrag said:

Aha. 

A kontam da napunjeni električni ne može toliko?

 

On 29.4.2019. at 21:48, Tpojka said:

300 km je fina cifra za električni.

 

On 29.4.2019. at 21:52, Bujodrag said:

A koliko mu onda treba da se napuni? Pretpostavljam nekoliko sati?

 

Mis'im, neću trolovati dalje, ja svakako nisam relevantan za automobile. Ako ikad budem u prilici da kupujem auto, gledaću prvo kako da kupim vozača a izbor vozila ću prepustiti njemu.

 

Napunjeni Model 3 moze da predje i preko 450km, zavisi jako puno od nacina voznje, tj da li je autoput ili gradska voznja.

Na superpunjacu 300km moze da se doda za manje od pola sata.

Link to comment

interesantno. u kaliforniji se sve vise okrecu ka hibridima umesto elektricnih. ne znam zasto, nisam se nesto udubljavala. ali sam primetila trend na ulicama LA-a 

Edited by mustang
Link to comment
8 hours ago, mustang said:

mozda zbog toga. jeftinija popravka nego litijumska baterija

 

Kakva jeftinija popravka, hibrid je najkomplikovaniji i najskuplji za održavanje, jer su to dva automobila u jednom (električni i benzinski), na vrlo komplikovan način ,,skopčani". Takođe svi hibridi imaju bateriju (nije uvek litijumska, ali je uvek tu).

 

Stvar je u ovome što kaže renne, hibrid može da se vozi kao običan auto na benzin i kad se isprazni baterija. Takođe sada su sve češći plug-in hibridi, koji mogu da se pune ,,iz zida" (prvi hibridi, kao originalni Prius, nisu mogli da se pune iz mreže, jedini način da dopuniš bateriju bio je da sipaš gorivo na pumpi pa da se vozaš, i naravno iz regen. kočenja), koji za gradsku vožnju i kratke relacije onda mogu da idu potpuno na struju, a ostaje ti fleksibilnost da za duže vožnje natočiš benzin i ne razmišljaš o tome gde ti je najbliži punjač itd.

 

Btw ja se ne bih kladio da se ljudi u Kaliforniji okreću hibridima umesto EV-a na baterije, pre će biti da segment hibrida (naročito zbog plug-in modela) raste uporedo sa EV-ima.

Link to comment

(Pre)pragmatično sagledavam reklamne kampanje. Vrlo defanzivno - prije ću odbiti ponudu na prvu nego se zainteresovati da čujem šta mi imaju reći.

 

23 hours ago, Aineko said:

Model 3 moze da predje i preko 450km

 

Za mene je ovo ~350km ili tu negdje ako ne i ispod. 
To je isto k'o kad se navede za BMW-a sa preko 300ks da troši oko 7l/100km - jeste ako ga zaključaš na 75km/h.

Iako smatram da je Tesla u samom vrhu ponude (i kvaliteta) kapaciteta, neka ide oko 400km. 
Znam da sam skoro pit'o nekog ponudjača za Golf E i bilo je nešto oko 300 km ili vrlo moguće i manje od toga. 

Pa sam na tome bazir'o mišljenje. Ono, ni 300 km ne bi bilo loše kad bi svako selo imalo par brzih punjača.

Link to comment
5 hours ago, hazard said:

Btw ja se ne bih kladio da se ljudi u Kaliforniji okreću hibridima umesto EV-a na baterije, pre će biti da segment hibrida (naročito zbog plug-in modela) raste uporedo sa EV-ima.

Upravo, sve je više modela u ponudi, i prilično su povoljni.

Toyota koja je medju najprodavanijima tamo ima sad maltene sve modele i u hibrid varijanti, a ne zaostaje mnogo ni Honda.

Toyota sad baš gura te hibride na svim tržištima, i rekao bih da im jako lepo ide. To je na neki način (bliska) budućnost, pošto električni neće masovnije zaživeti brzo kao što se mislilo.

Zanimljivi su zadnji Teslini finansijski izveštaji, konačno su dostigli željenu proizvodnju modela 3 u predhodnom kvartalu sa čim su se ranije opasno mučili, ali i dalje imaju ogrmone gubitke uz prosečnu cenu prodatog modela 3 od 50k dolara. To ceo taj koncept pristupačnog električnog automobila baca pod znak pitanja.

Edited by mraki
Link to comment
2 hours ago, Tpojka said:

(Pre)pragmatično sagledavam reklamne kampanje. Vrlo defanzivno - prije ću odbiti ponudu na prvu nego se zainteresovati da čujem šta mi imaju reći.

 

 

Za mene je ovo ~350km ili tu negdje ako ne i ispod. 

U kom smislu? Mislis da ne moze da predje 450km? 

 

Rekoh vec da to jako puno zavisi od toga gde se vozi. kad ga gazis po autoputu, onda je to zaista oko 350km po jednom punjenju. ali ako pricamo o gradskoj voznji, tu umisli da je perpetuum mobile i pokazuje da ce preci i preko 600km... mislim da Long Range sigurno moze da predje i vise od 450km.

 

ima delova Evrope gde je situacija sa superpunjacima jako dobra (mada bi jedan po selu bilo idealno lol).

Link to comment

ako mazdica ne izadje sa nekim

hybrid crossoverom, od tih bih uzela jedino toytoa highlander ili lexus hybrid crossover . al me vuce ford expedition (zemunska posla :laugh:) ili manji explorer mada sam vec umorna od pumpe do pumpe da vozim. 

 

drugarica uzela mazdu cx5, nije hybrid ali je eco. ko lutkica je. oodlicno je i za pocetnika i za iskusnog vozaca. nisam mu nasla manu. jedino sto fali je kamera napred jer jos nije apsolvirala parkiranje. 

Edited by mustang
Link to comment
1 hour ago, Aineko said:

U kom smislu?

 

U ovom

 

1 hour ago, Aineko said:

onda je to zaista oko 350km po jednom punjenju

 

Tj. nazovimo stvari pravim imenom. 

Ali to da se može razvući na preko 450-500 km nisam znao. 
I umislio sam (prije prethodnog posta) da je 500km fina cifra, pa ima dobar broj auta koji jedva predju tol'ko sa punim rezerv'arom a ako ubacimo neki super/muscle car u priču.
Tako da 500 je baš dobro, 250 (uvijek bi mi moralo biti na pameti punjenje a ne svidja mi se taj tip robovanja) je loše. Neki moj zaključak. 

 

1 hour ago, Aineko said:

mada bi jedan po selu bilo idealno lol

 

1 hour ago, Aineko said:

ima delova Evrope gde je situacija sa superpunjacima jako dobra

 

Nemam šta dodati. 
 

Link to comment
8 minutes ago, Tpojka said:

 

U ovom

 

 

Tj. nazovimo stvari pravim imenom. 
 

 

da, ali 450km na ekranu = 350km u realnosti, se desava (u mom iskustvu) samo u jednoj situaciji: kad vozis duzi put po autobahnu sa delovima bez ogranicenja pa se dobar deo puta vozi preko 150km/h (sa cestim ubrzanjima preko 200km/h). 450km = 350km nikako ne vazi za svakodnevnu gradsku upotrebu, tako da ja to bas ne bih smatrala pravim imenom :). pricam iz iskustva dva putovanja Cirih - Beograd i nazad, plus Cirih - Hamburg - Berlin - Cirih putovanje i pravljenje skoro 12000km u dva meseca od uzimanja auta lol (performance verzija, ne cak ni ona verzija sa najvecim range).
 

postoji jako puno skepse oko svega vezanog za Teslu: range, brzina punjenja, dostupnost superpunjaca... nista od toga se za sada nije pokazalo kao problem (Srbija jos uvek nema ni jedan superpunjac, nazalost, ali ima 4 destination punjaca u Beogradu).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...